Písnička pro dnešní denKarel Hanke, také Karl nebo Carl Hancke (5. prosince 1749 (pokřtěn) Slezské Rudoltice – 10. června 1803 Flensburg) byl německý hudební skladatel.
Pro své hudební nadání byl, již jako chlapec, členem zámecké kapely hraběte Alberta z Hodic ve Slezských Rudolticích. Zde také získal základní hudební vzdělání. Byl vyslán na studijní cestu po evropských dvorech a po návratu se stal na Rudoltickém zámku kapelníkem.
Nákladnou přestavbou zámku se hrabě Albert zadlužil natolik, že musel před věřiteli uprchnout. Hanke jej i s kapelou a divadlem doprovázel do Berlína a do Polska. Později se osamostatnil a se svou ženou, zpěvačkou, konal koncertní turné po Evropě (Brno, Vratislav, Berlín, Hamburk, Varšava). Zvláště velký úspěch slavil ve Varšavě s operou "Robert und Hannchen".
V roce 1789 ovdověl. O dva roky později se znovu oženil (opět se zpěvačkou) a usadil se ve Flensburgu, kde se stal ředitelem kůru a vyučoval hudbě.
Ale na YT nic nemá.
Vítězslav Novák (pokřtěn jako Viktor Augustin Rudolf Novák) (5. prosince 1870 Kamenice nad Lipou – 18. července 1949 Skuteč) byl český hudební skladatel, hudební pedagog, klavírista a horolezec.
Již během studií na gymnáziu v Jindřichově Hradci začal veřejně vystupovat jako klavírista. Díky učiteli klavíru Vilému Pojmanovi začal už tehdy skládat první drobné skladby. V prvním ročníku gymnázia mu zemřel otec a matka se třemi dětmi žila v chudobě.
V Tatrách, op. 26 (1902, revise 1907)
O věčné touze, op. 33 (1904)
Pan (Symphonic Poem), op. 43 (1910) - ale tohle jsem teda neznal
Svatováclavský triptych pro varhany, op. 70 (1941) |