Informace si dohledat umím, ale nerozumím jim. Prostě to nechápu. A, narozdíl od vás, se to nebojím přiznat. Navíc veškeré informace předpokládají, že čtenář tomu tak nějak rozumí, že ví co znamenají ta slovíčka zčásti vymyšlená výhradně pro tuto "legraci". Já to nevím a není nikdo, kdo by mi to objasnil polopaticky (ve chlebech, koních atp.).
Co jsem pobral, tak ta těžba spočívá v hledání nějakého nesmyslného kódu, který snad vzniká převody bitcoinů "odnikud nikam" (z čehož mi plyne, že kdyby nebylo převodů, nejsou bitcoiny? Jak se ale získaly ty první etc.?). K hledání kódu je zapotřebí extra program (protože ručně to asi není možné) a malou jadernou elektrárnu (předpokládám že ta spotřeba elektřiny je v tom, že počítače běží furt a furt jsou připojené k internetu). Když se kód najde, získá se za to 12,5 bitcoinu (dřív 25). Nevím proč zrovna tolik, ale to beru jako body v nějaké hře, byť nerozumím tomu proč se odměna snižuje. Snad proto, že stoupá snad pravděpodobnost nalezení kódu s přibývajícím množství převodů? Získané bitcoiny se ukládají do jakési peněženky s kterou se ale do obchodu nedá jít (Lidl bitcoiny nebere, pokud vím), ale je údajně neprolomitelná. Tady je jediná fáze, které tak nějak rozumím - peněženka funguje podobně jako internetové bankovnictví, jen s tím rozdílem že použitelnost je řádově nižší a když se někomu něco podaří za bitcoiny koupit, píší o tom noviny na celém světě. Co se s peněženkou stane když její majitel zemře nebo zapomene kód, to mi není jasné. Asi to tam zůstane na věčné časy a nikdy jinak jako úspory Židů, kteří zmizeli v pecích, ve švýcarských bankách (anebo než to někdo hackne - články o krádežích bitcoinů jsou taky k nalezení).
Ale ten smysl a princip "těžby", tomu prostě věcně ani technicky nerozumím. Jen teoreticky všeobecně tak jak jsem to popsal výš. Nerozumím naprosto těm slovíčkům co se tam vyskytují, nevím zkrátka co znamenají.
U známek to je jinak. Hodnota známek vzniká v prvé řadě tím, co se na ně vytiskne. Takže když je na znmámce 90 Kč, má v první řadě hodnotu 90 Kč. A navíc slouží (nebo může posloužit) k zaplacení poštovného. Když je na ní 5 Kčs, je to už mnohem horší, protože Kčs už neexistuje. Pak už je to cena záliby sběratelství, navíc fyzicky existuje (to jako u bitcoinů teda postrádám, dost pochybuju že lze bitcoiny sbírat stylem "tenhle má takovou jinou jedničku než ten vedle a tamten má pěkně deformovanou nulu, případně, tento je pěkně zachovalý, ten vedle je už moc používaný"). Čili, dost dobře to nelze srovnávat.
Software pochopitelně nějakou cenu má, ale přímou souvislost s bitcoiny nevidím. Román napsaný ve Wordu má stejnou hodnotu jako kdyby byl napsaný rukou s tím rozdílem, že ten rukopis může mít časem značnou hodnotu (nejen finanční), když se zachová, kdežto ten wordovký soubor bude k ničemu, navíc ho nepochybně časem "sežere virus či únava materiálu". Ale věcně to bude furt ten samý román a bude úplně jedno jestli vznikl v počítači nebo na papíře.
Ale je mi jasné, že rad a vysvětlení se od vás nejspíš nedočkám. Umíte jen nadávat, pošklebovat se a být jízliví. Debaty na Lopuchu se vedou téměř výhradně TuZemanstylem (možná až na klub Těhotenství - a ne, nikdy jsem v něm nebyl a protože tak nějak nečekám že bych otěhotněl, tak tam ani nikdy nepůjdu, takže dávat mi tam ban je pouze znakem totální debility banovníka, což je tady ale běžnou věcí) a rad a pomoci se tu jeden nedočká. A dost možná, že to ani sami nevíte a jen se děláte chytrými.
Takže předem děkuju za vysvětlení, kterého se mi stejně nedostane. |