Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Což takhle
dát si Lopuch?

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Ikarie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Sci-fi a fantasy) moderuje Rooz.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Zcela volná diskuze o povídkách vyšlých v Ikarii, o časopisu samotném, o zákulisí fandomu, soutežích, popřípadě o amatérském psaní povídek.

Web XB-1, Web Pevnosti, Web Fantasy & ScienceFiction magazínu

Obálky k anketám najdete na Homepage.

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
polinius 6.6.2011 19:25  2644
I když je samozřejmě moc dobře, že existuje časopis který se nebojí objevovat nová jména a publikovat i čtenářsky náročnější texty.
Je výborné a skvělé že vychází a je také dobře, že tu vychází časopis který mapuje fantastiku která běží v kinech, TV, internetu, hračkárnách, anime, hrách a v knihách, které vycházejí v mnohamilionových nákladech.
polinius 6.6.2011 19:18  2643
No a kdo říkal, že se tu hádáme ? Tady se nikdo nehádá :-)
Jen si vyjasňujeme názory, ono to předtím vyznělo, že je něco životně důležité a přitom to zkrachovalo na nezájmu čtenářů.
Že jeden časopis je životně důležitější, než druhý. A že jeden časopis je tak důležitý, že kdyby nebyl, tak nezačal nikdo nic psát a neexistoval by Fandom.
Tak potom by byl nejdůležitější asi časopis Mladý svět pro Fandom, protože právě v něm byla otištěná výzva Ludvíka Součka z Literárním měsíčníku v přepisu Jaroslava Veise aby se fanoušci SF sdružovali (1978).
Jen jsem měl pocit, že se tady jeden časopis vytahuje nad druhý a že se trošku zapomíná, že hlavním mediem fantastiky dnešní doby je internet.
Já se nehádám a ani se nechci hádat, beru tuhle debatu velice žertovně.
hyperion 6.6.2011 18:55  2642
Tak nějak mi těch 110% připomíná i Poliniovu celou odpověď. Nikde tu totiž nepadlo, že Ikarie/XB-1 je JEDINÝ životně důležitý časopis pro českou fantastiku. Proč by nemohly být hned dva? V USA je jich ještě více, z těch tištěných určitě F&SF, Asimov´s a Analog, minimálně :-)
stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 6.6.2011 17:33  2641
XB-1 dneska dorazila poštou.
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 6.6.2011 17:06  2640
Polinius [2639]: A nebo ji prostě čte 110 % lidí ;)
polinius 6.6.2011 17:04  2639
Ještě jednou jsem to kontroloval a skutečně Pevnost uvádí 52% ženy a 58% muži. Předpokládám, že to divné procento dělají různí trans lidé.
http://www.pevnost.cz/uploads/files/Pevnost_2011.pdf
nelde 6.6.2011 15:57  2638
Polinius - 52% ženy, 58% muži? Tedy 10% hermafroditi? To je slušné sf (-;
polinius 6.6.2011 14:44  2637
To jsou všechno pádné argumenty. Ale to samé, by se dalo říct i o Pevnosti.
Takže si vezmeme body DrVenkmana.

1. Je také snadno dostupná, má také vysoký náklad 16.000 + 3.000 Pevnost s knižní přílohou. Zbytek toho co napsal, se dá říct i o Pevnosti, ale u ní je ještě víc patrné, že to není časopis pro nejtvrdší jádro a díky lepší publicistice na větším prostoru, může případným neofanům ukázat další směry a perly našeho fantastického vesmíru. A mimochodem Pevnost mohou číst i lidé, kteří normálně nečtou. Nedovedu si představit někoho, kdo normálně nečte a jak čte (kupuje) XB-1.

2. V překladových povídkách jasně vyhrává XB-1 a to i v kvalitě a kvantitě. Pokud jde o seznamování čtenářů s novými jmény v žánru, tak i tam Pevnost pracuje. Dost často jsou jednotlivá čísla Pevnosti tématická a fungují na principu - znáte tohle ? Tak se vám bude líbit tohle a nebo tohle je dost podobné a co tohle ?
Každý časopis "propaguje" jiné autory někdo "objevil" Teda Chianga a někdo píše o takových těch knížkách od Fantom printu, Fragmentu, ... obecně o fantasy a je to takový průvodce světem nejen masové oblíbené literatury, které je na trhu opravdu dost.

3. Ano, to by se dalo říct i o Pevnosti ale je tu jeden rozdíl. Tuzemská elita nepřestala psát povídky pro Pevnost.
Petra Neomillnerová, Ondřej Neff, Jan Poláček, Jiří Pavlovský, Jiří Walker Procházka, Jan Kovanic, Josef Pecinovský, Martin Koutný, Jaroslav Mostecký, Julie Nováková, Dušan „DuKe“ Fabian a další autoři, které známe hlavně díky Ikarii, jako David Šenk, dělali společnost debutantům v žánru v posledním roce (06/2010 - 06/2011)

Ve všem vašich argumentech je na pozadí jedna myšlenka - časopis je důležitý protože získává nové lidi pro náš styl života a i pro Fandom.
Třeba pan diskutér pes píše:
Většina čtenářů XB-1 se neúčastní žádných aktivit v rámci čs. fandomu, jsou to "jen" obyčejní konzumenti.
To by ale dalo říct o každém časopise, ne ? Tedy s výjimkou Interkomu, tam se asi většina čtenářů účasní aktivit čs. fandomu. :-) A jakých aktivit ? Myslíte CKČ a Parcon a nominací na cenu Ludvík ?
Ponechme Fandom s velkým F na začátku stranou a zaměřme se na fandom s malým f.
XB-1 dokázala přilákat spoustu lidí do našeho žánru, ukázala jim autory a jejich díla a naučila je milovat a rozumět SF.
Pevnost je trochu jiná, Pevnost je jako bagr, který svou lžicí zaboří do obrovský skupin kolem fenoménů jako je WOW, Mass Effect a jiné hry, LOTR (legolasky), Stmívání a jiné krvesajné ságy, Harry Potter, ... a nabídne jim jejich miláčky jako návnadu, ale v každé správné návnadě je háček a určitě se pár lidí na tohle pevnostní vnadidlo chytilo.
Pevnost je prostě více masovější a stravitelnější pro normálního člověka. A také má Pevnost o 10-20 let nižší věkový průměr čtenářů a více čtenářek. To Pevnost přivedla holky na cony ;-) »vtip«

Pevnost:
15-25 let 52%, 26-35 let 41%.
ženy 52% x 58% muži

XB-1 :
30-40 let nejsilnější skupina
ženy 17% x 83% muži

Zajímavá by byla i analýza, jak je důležitý internet pro fandom. Připravil jsem krátký přehled návštěvnosti, některých portálů:
Fantasy Planet průměrně 1853.51/ den
Legie.info 1791.66/den
Daemon.cz 1458.49/den
Sarden 1064.52
Festival Fantazie: 458.97/den

Není proto internet také (životně) důležitý pro fandom ?
mambii 6.6.2011 11:04  2636
Tak.
Absolutni souhlas :)
drvenkman 6.6.2011 10:17  2635
Tak jsem dlouho přemýšlel, jak mám odpovědět a přitom tu nezaplevelit půl stránky... A pes mne předeběhl a napsal skoro přesně to, co jsem chtěl napsat já.

Trvám na tom, že žánrový, na povídky orientovaný časopis je nedílnou, nezbytnou součástí každé životaschopné SF scény. Netvrdím, že Ikarie/XB-1 vždy plnila úkoly takového časopisu na jedničku, ale vždy se o to alespoň částečně snažila a udržela si potenciál je plnit.

1. Vysoký náklad a snadná dostupnost. Ikarie svého času vycházela v nákladu 27000 a z toho se, věřím, víc než polovina prodala. Znám osobně několik lidí, kteří rozhodně nejsou „fany“ ani zapřisáhlými scifisty, ale čas od času si Ikarii kupovali (a teď snad kupují i XB-1) jako čtení do vlaku nebo prostě ze zájmu. A nikdy by si nekoupili ani mlokovský sborník (ani nevědí, že něco takového existuje), ani n-tý díl série JFK (dtto). Nejde jen o to, že časopisem může česká scéna udržovat povědomí o své existenci u širší části veřejnosti. Časopis přispívá (a to i/především zahraničními povídkami) k obecné osvětě žánru, bez které by se pro domácí scénu fanoušci nerekrutovali. Vždyť kolik ze současných čtenářů SF podlehlo kouzlu žánru právě díky časopisům? Zanedbatelné procento to nebude.

2. Překladové povídky. Na stránkách XB-1 byla před nedávnem anketa, jestli je nejlepším povídkářem současnosti Ted Chiang nebo někdo jiný. Nebýt časopisů (Ikarie/XB-1 a magazínu R.I.P), ani bys nevěděl, že nějaký Chiang existuje. Jistě, teď mu vychází sbírka, ale byl by o ni stejný zájem, kdyby bylo Chiangovo jméno zcela neznámé? To samé Bacigalupi. A co autoři, jejichž povídková tvorba na sbírku zatím nevydá? Antologie, pravda, nějaké vycházejí. Ale objemově by asi zaniklý časopis nenahradily. Navíc v časopise se editoři nemusí bát neznámých jmen, pro knižní publikace už je to nepochybně horší. Důležité taky je, že XB-1 nabízí v každém čísle bezprostřední srovnání domácí a překladové tvorby (ano, jsme biti na plné čáře, ale konfrontace je nezbytný základ pro zlepšení).

3. Šance a motivace pro začínající domácí autory. Ne, kolem časopisu nevyrostla žádná nová generace. Ale když zapátráš v bibliografiích nejčtenějších českých autorů (Kulhánek, Žamboch,…), vždy narazíš na nějakou téměř debutantskou povídku v Ikarii. To svědčí o tom, že tihle autoři časopis ve svých počátcích znali, četli a chtěli v něm publikovat. Ikaros/Daidalos pochopitelně není tak významný a v rámci scény prestižní jako třeba CKČ (sborník si přečte občas i celých 1500 lidí, úžasné), ale pro začínajícího autora, který není „insider“, jsou časopis i soutěž dobrým odrazovým můstkem. A o tom, že vůbec existuje nějaká CKČ, jsem se dozvěděl… na stránkách Ikarie.

Jsem dlouhodobým a snad občas i konstruktivním kritikem obsahu časopisu. Ale jeho existenci jako takovou považuju za nezbytnou.
pes 6.6.2011 09:37  2634
PoliniusMožná ne životně, ale určitě důležitý. Časopis vytváří nejen prostor k publikaci a prosazení se tuzemským (a slovenským) autorům, ale i pojítko mezi fandomem a "těmi ostatními". Většina čtenářů XB-1 se neúčastní žádných aktivit v rámci čs. fandomu, jsou to "jen" obyčejní konzumenti. Ale i mezi nimi se občas najde někdo, kdo zkusí publikovat a podaří se mu prosadit. Ze mě je nakonec jen překladatel, ale pamatuju, jak mě před lety "nakoplo", když mi vydali povídku v Ikarii. Ne každý má na celou knížku nehledě na to, že by musel být geniální, aby mu ji někdo vydal. Nebo mít ty správné známé.
Jasně, s povídkou se můžeš zúčastnit nějaké jiné soutěže než Daidala, ale nejdřív o ní musíš vědět a pak se taky trefit do vkusu poroty. Když se tvoje povídka neprosadí, nikdo se ti už nevěnuje. Pokud se zúčastníš Daidala a nenapíšeš úplnou kravinu, máš šanci, že tě redakce osloví a pomůže a poradí ti, jak napsat něco, co se do časopisu bude hodit.
Všichni porotci Daidala by ke každé finálové povídce měli dodat komentář, který se dostane autorovi jako zpětná vazba.
polinius 5.6.2011 18:56  2633
Životně důležitý pro domácí scénu ? Jak ?
Je podle tvého soudu cena Daidalos nejdůležitější v republice a nebo snad kolem časopisu vyrostla celá generace špičkových domácích autorů ?
Nechci ubírat žádné zásluhy a tenhle rok si určitě cenu ASFFH zaslouží.
Ale životně důležitý ?
drvenkman 5.6.2011 08:15  2632
HyperionTaky to vnímám tak, že ať si časopis klidně vychází se zpožděním, hlavně že vychází.
To mi připomíná, že by na tomhle fóru asi mělo zaznít něco, co tu ještě nikdo explicitně neřekl:
Velká gratulace Vladu Ríšovi, panu Jiranovi a Hyperionovi k ceně ASFFH za zachování časopisu (a tipoval bych, že cena samotnému Ríšovi v kategorii "za dlouholetou práci" taky reflektuje fakt, že jen s minimálním odstupem po poslední Ikarii vyšlo první XB-1... takže zároveň i velká gratulace šéfredaktorovi).
Jsem rád, že i "akademici" chápou, jak důležitý (životně důležitý) je takový časopis pro domácí scénu.
hyperion 4.6.2011 23:28  2631
Choďte si pro XB-1 každý měsíc třeba osmého a nebudete zklamáni :-) Samozřejmě chápu, že někdo může být nedočkavý, ovšem pro mě je stále zázrak, že časopis vůbec vychází a každé vydané číslo je tak malým důvodem k oslavě, snad jich bude dostatek i do budoucna.
polinius 4.6.2011 19:36  2630
Je to škoda, měl jsem na ní o víkendu čas. Tak jsem místo toho začal číst Ikarii 07/1991 abych mohl udělat další díl vzpomínkového seriálu.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt