Dnešní japonský expres:
Robin TROWER - Long Misty Days (1976) Black vinyl, 1st Japan issue, Series "British Rock Invasion On Chrysalis", Chrysalis CHY 1107
Jeden z několika málo blues rockových kytaristů (za ostatní třeba Joe Walsh nebo Ian Moore), které můžu. Jinak mi tato kategorie muzikantů moc nedává. Robin Leonard Trower, rodilý Angličan, etabloval na přelomu 60. a 70. let se skupinou PROCOL HARUM, s níž udělal prvních 6 studiových alb a pak se k ní ještě párkrát vrátil. V roce 1973 se vydal na sólovou dráhu. Dodnes vydal 27 studiových, množství koncertních a dalších nahrávek, spolupracoval např. Jackem Brucem (ex-CREAM) nebo Bryanem Ferrym (ex-ROXY MUSIC), a je dodnes i ve svých 79 letech stále aktivně činný. Obdivuhodné.
Jeho sólo desky miluju. Prakticky po čem sáhnu, to je bomba. Včetně posledních, které jsou zklidněnější, ale stále nesou ohromující autorské charisma. Má to tam. Long Misty Days patří k jeho raným dílům, má pořadové číslo 4. Musím říct, že jsem si desku pustil od rána už třikrát, protože je to síla. Totální hudba.
KROKUS - The Blitz (1984) Black vinyl, 1st Japan issue, Arista 25RS-228
Švýcaři, jedna z nejznámějších rockových kapel z této země. Představte si spojení takových AC/DC a NAZARETH. Sice začali v roce 1975 jako art rockový soubor, ale záhy přesedlali na přímočarý hard rock, v průběhu času až heavy metal. Ten hrají dodnes, sklidili mnoho úspěchů a patří do slabikáře rockové muziky. Pro mne je jejich osmdesátkové období narvané velice živočišnou hudbou, co mne naplňuje nadšením. The Blitz je jejich osmé studiové album, poslední pravověrně hard rockové. Na dalších deskách zkoušeli hrát americky střižený melodický metal, ale tohle je stále klasika. Podstatné je, že během let 1980-1984 vydali pět čistokrevných nářezů, které si chci zkompletovat. Jak jsem uviděl tohoto Japonce, šel do nákupního košíku okamžitě. Poslechnuto zatím 2x a fakt masox.
EMERSON,LAKE & PALMER - Trilogy (1972) Black vinyl, 1976 Japan reissue, Gatefold sleeve, ATLANTIC P-10113A
Co dodat, masthejv. Art rockové trio velkých person a jejich třetí studiovka. Zde nalezneme velice vyzrálý klasickou hudbou nasáklý styl, který Keith Emerson piloval už od druhé poloviny 60. let ve skupině The NICE. Tyto skladby se mi nikdy neoposlouchají, desku točím podruhé a nádhera.
Rick WAKEMAN - Journey To The Centre Of The Earth (1974) Black vinyl, 1979 Japan reissue, Gatefold sleeve, 8 page booklet, A&M Records AMP-7049
Další mág kláves, trochu jiný než Emerson, teatrálnější a na sólo dráze úspěšnější. Jeho diskografie je objemná a těžko obsáhnutelná, nicméně věci ze 70. let lze doporučit téměř bez výhrad. Pomalu si jej dávám dohromady a je to zábavné. Slyšeno jednou a budu se k tomu rád vracet. Jediná výhrada, je to živák, což je na zvuku i výkonech znát. Mne tohle ruší, nedá se nic dělat.
|