Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Což takhle
dát si Lopuch?

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Ikarie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Sci-fi a fantasy) moderuje Rooz.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Zcela volná diskuze o povídkách vyšlých v Ikarii, o časopisu samotném, o zákulisí fandomu, soutežích, popřípadě o amatérském psaní povídek.

Web XB-1, Web Pevnosti, Web Fantasy & ScienceFiction magazínu

Obálky k anketám najdete na Homepage.

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 23.3.2012 12:21  3126
DrVenkman [3125]: To znám, taky si při čtení (nejen XBčka, ale všeho, co patří na Legii) sumíruju dojmy a chystám vyjádření. A určitě to má na výsledek vliv. Při své chabé paměti ty komentáře vnímám tak trochu jako čtenářský deník, a to už se mi pomalu začíná vyplácet, občas si díky svým poznámkám připomenu momenty, které by jinak skončily v propadlišti dějin. Jo, a taky si namlouvám, že když se zamyslím nad tím, co se mi líbí a nelíbí, tak se z toho taky třeba poučím. :) Ale uvidím, jak dlouho mi to vydrží.

Hele, ona je to vlastně taková kvantovka. Pozorovaný (formulovaný, explicitní) názor se odlišuje od implicitního dojmu, kdy jen čtu a neřeším. :)
drvenkman 23.3.2012 11:58  3125
Poslední lečPřátelé, rozhodl jsem se, že moje minirecenze na březnové číslo bude zároveň i minirecenzí poslední. Uvědomil jsem si totiž, že při četbě povídek v časopise už automaticky přemýšlím o tom, co napíšu na Lopuch, že už čtu tak trochu jako recenzent, nutím se dočíst i to, co mě nebaví, prostě užívám si povídky méně, než bych mohl. A to po čase omrzí. Od příštího čísla tu tedy občas možná něco utrousím, ale systematického rozsáhlého trousení z mojí strany už budete ušetřeni.

Za cca pět let „recenzování“ jsem vynechal jediné číslo (září 2007, a to z důvodu delší stáže v zahraničí). To v úhrnu znamená nějakých 200 vlastnoočně přečtených a vlastnoslovně zhodnocených domácích povídek. Moc neprohádám, když napíšu, že nejméně ve třiceti z nich musely mít všechny ženské postavy nezbytně minisukně nebo elastické oblečky. A bujné vnady, aby se mohly dostatečně otírat poprsím o hlavní macho-hrdiny. Kdysi mě to štvalo, později rozesmívalo, teď už je mi to jedno, jen škoda, že některé povídky s dobrým nápadovým potenciálem a silnými scénami tohoto nebyly ušetřeny (Moře času). Řada z těch domácích povídek byla klasická středověko-mytologická fantasy, kterou bych sám od sebe nikdy nečetl. A ani po tolika ochutnávkách od českých autorů, včetně první dámy domácí fantastiky (Starý dům...), jsem tomuto žánru nepřišel na chuť a nic moc relevantního k němu nedokážu říct. Za těch pět let jsem okomentoval i spoustu debutů a skoro-debutů. Často jsem nechápal ambice autorů stejně mladých a nezkušených, jako jsem já sám (vlastně jen nezkušených, mladý už zrovna nejsem), zaujmout čtenáře tuctovým, rutinérským textem. Našli se ale i ti odvážní, kteří i přes občasná zaskřípání doposud neochozených soukolí dali na stránkách časopisu jasně najevo, že chtějí psát po svém a že čtenářem nepohrdají. Klobouk dolů před Janem Pacasem (Dámy v květinách, ta drobná zaskřípání tu jsou: váhající jablko, lesbická scéna, Dobrá Kritika, ale i tak to bylo výrazné a zajímavé), klobouk dolů před Petrou Mambii Kubátovou (Zeď v minulém roce, nyní Na kus řeči – tady už neskřípe skoro nic, hodně oceňuji autorčinu schopnost některé věci nevyslovit: „Stačila, abych poznal, kdo nejste.“), že se po hlavě vrhají proti hlavnímu proudu domácí sekce.

Po těch pěti letech už ani nevím, co psát k povídkám zahraničním. Vkus Martina Šusta mi vyhovuje (a vyhovoval mi i vkus Ivana Adamoviče). Je to sice občas trochu vítězství formy nad obsahem (Do hlubin osvícených moří), jindy trochu lacině emo (Amaryllis), ale v podstatě se mi všechny ty povídky líbí. A líbí se mi i odvaha zařazovat do časopisu méně konvenční povídky, jejichž úspěch není předem zaručen (Jak ženy bojují). A občas přijde i povídka nutící k zamyšlení, povídka vymknutá z klasického příběhového rámce, využívající skutečné možnosti žánru. To je pak pro mne opravdová SF, která se možná hůře polyká, ale nezají se (I zaplakal Leviathan).

Za těch pět let jsem několikrát řádně šlápl vedle. Nejvíc mě mrzí, že jsem nepochopením uměleckého záměru jedné povídky způsobil nepříjemnosti Pavlu Urbanovi (a přidělal práci panu Jiranovi), ale těch ukvapených soudů bylo určitě víc. Pokud toto náhodou čte někdo, komu jsem unáhleným výrokem byť jen zkazil náladu, ať přijme prosím moji omluvu. Mám k ní teď poslední příležitost.

Dovětek pro Slarqua: Drž se, parťáku, už je to zase jenom na tobě.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 21.3.2012 16:54  3124
Amaryllis je dobrá povídka ze zajímavě vymyšleného sociálního společenství založená na přesvědčivě vylíčených postavách.
Do hlubin osvícených moří je zřejmě námořní fantasy (ačkoli bych si pod tímto termínem představil něco úplně jiného), přičemž některé jevy tu nejde vysvětlit, takže třeba daguerrotypie tu zastupuje čirou magii. Inu, proč ne?
Když ženy bojují je extrémní případ rovnosti pohlaví, kde snad všichni chlapi chtějí být ženami. Ale také je to velmi dobré.
I zaplakal Leviatan je zvláštní případ. Na začátku jsem měl problém se do povídky začíst, na konci jsem neměl problém ji prohlásit za nejlepší kousek z tohoto čísla. Docela chápu, že právě konec nemusí spoustě čtenářů sednout, ale byl by nesmysl takto rozvržený příběh jakkoli uzavřít (to by byl literární ekvivalent podřezávání si větve, na která autor sedí) a konec mě přinutil se trochu víc zamyslet, což rozhodně není na závadu.
Starý dům má temná okna je převyprávění staré legendy v žánru temné fantasy. Není to špatné, ale nějak to není můj hrnek čaje. A vlastně ani nevím, proč se jmenuje, jak se jmenuje.
Dámy v květinách jsou povednou fantasy povídkou. Jeden z mála případů, kdy to vypadá, že má autor fantazii.
Moře času je opět zvláštní případ. Možná je to sci-fi o cestování do lidské paměti. Možná je to příběh o tom, jak několik psychicky narušených lidí je schopno zblbnout většinovou společnost. I za tuto dvojznačnost palec nahoru!
Na kus řeči je krátká teologická konverzačka, která také výrazně nepodlézá laťku nastavenou předchozími povídkami.

Celkově velmi vyrovnané číslo, do čehož bych zařadil i Sanfordův článek o humoristické fantastice a Tesařovu exkurzi do studia Hammer.
drvenkman 17.3.2012 18:46  3123
Alwin [3119] Gratuluju k první tištěné povídce i stříbru z Daidala. Dobré to bylo... na poměry domácí fantasy až překvapivě výrazné.
julianne 17.3.2012 16:12  3121
Na to budu zvědavá, díky za info :).
pes 17.3.2012 10:21  3120
AlwinZdravím jediného muže v první pětce ;-)
Pokud jde o Deset deka sebelásky, nepřišla mi tak dobrá jako Dámy v květinách. Působila na mě dost upovídaně. Na povídku :-)
alwin 16.3.2012 16:55  3119
To JulianneAhoj, Jan Pacas jsem já a tiskem mi zatím vyšly jen tebou zmíněné Dámy + na FP Staré časy. Ale v některé z příštích XBjedniček by měla být moje povídka Deset deka sebelásky. Ta už je novější, a i když se neumístila v Daidalovi tak dobře, snad se bude líbit i ta.
julianne 16.3.2012 13:00  3118
Přesně jako píše idle, otevřený konec je sice hezký a mám takové ráda (jinak bych vůbec nemohla číst třeba Bacigalupiho, kterého jsem si velmi oblíbila :)), ale tady čtenář nemá ani prostor pro vlastní domyšlení příběhu, protože netuší, co se tam tedy dělo (minimálně já, možná to někomu jinému došlo). Znovu se objevily - na několika místech zároveň - zabité postavy. Fajn. Co z toho? Trocha plácání o různých úrovních (kde mi mimochodem použité analogie přišly celkem mimo), shromáždění nějakých elitních agentů na jednom místě - a bum.

Linie s nemocnou manželkou i paralela s hlavní linií se mi líbily, ale mohlo to být dotaženější. A ten útok a slova holčičky na konci? Z toho mi přišlo, že to není žádná "nemocná Země", ale čistě teroristická akce.
drvenkman 16.3.2012 10:15  3117
Pravda je, že takhle to byla spíš pocitovka, která se do nálady trefit může a nemusí. Mně se trefila. A linie s nemocnou manželkou a její naznačená paralela s hlavní línií mi přišly skvělé a uzavřené dost.
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 16.3.2012 10:05  3115
Já netvrdím, že se má na konci všechno vyřešit, ale aspoň nějaký motiv se mohl uzavřít. Taky si ráda domýšlím a vyplňuju mezery, ale tohle mi připadalo spíš jako "dopište si sami". :)
drvenkman 16.3.2012 09:54  3114
Aha. No je tam velký prostor pro čtenářovu vlastní interpretaci, což mi naopak vyhovuje. A další plusový bod pro mne byla absecne a-hlavní-hrdina-to-nakonec-všechno-vyřeší-a-zachrání-planetu klišé.
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 15.3.2012 23:31  3113
Mně ten Leviatan taky moc nesedl. Spousta teorií a najednou to skončilo.
drvenkman 15.3.2012 23:09  3112
Julianne [3110] No, koukal jsem, 40% na Legii... Ale můžu se zeptat, co Tě na tom vlastně tolik zklamalo? Já si to celkem užil.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 15.3.2012 21:55  3111
Františčina povídka tak trochu není její. ;-)

Je to nově převyprávěná legenda.
julianne 15.3.2012 21:31  3110
Vlastně jedna mě hodně zklamala - I zaplakal Leviatan. Ostatní jsou přinejmenším lehce nadprůměrné, častěji dost dobré, i když žádná mi nepřišla výjimečná.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt