Prosincovou XB-1 jsem dočetl den potom, co mi odešel počítač. A jelikož na tabletu se mi sem nic datlovat nechtělo, zkusím si na něco vzpomenout:
Aféra Šangri-la: příběh z jedné asijské války budoucnosti je dobrodružnou cestou za mocným artefaktem, jejíž konec je nepříjemně pravděpodobný.
Dolly: vypadá ze začátku velmi jednoduše, ale pátrání po vrahovi, který jako zbraň použil moderní sexuální hračku, se stáčí nečekaným směrem a začíná klást zajímavé otázky. Výborný kousek sepsaný dle zásady „v jednoduchosti je síla“.
Odsouzeni snít: dá se to brát jako postapokalyptické sci-fi, ale působí spíš jako fantasy z velmi podivného světa s ještě podivnějšími hrdiny. Která UI nakonec vyhraje: rudá nebo zelená?
Rozptýleni podél řeky nebes: červavá sci-fi o (ne)pochopení našich (pra)předků střídá dvě časové roviny vyprávění a dochází k hořkému závěru. Výborná povídka.
Hřbitovní dialekty: Janě Rečkové se povedlo aktualizovat jedny známé strašáky a najednou ti neozombies nevypadají tak nesmyslně a neuvěřitelně. Jinak normálka...
Krysy v labyrintu: technologie na ovlivňování mozlů ve službách náboženství – jedna z nejstrašlivějších alternativ budoucnosti vůbec. Ještěže autor si to myslí také.
Žádná není stejná: k zimě se hodí sci-fi o sněhových vločkách. Asi si budu muset zjistit, co je to ta anechoická komora a k čemu to může být dobré.
Pohled z druhé strany: vyprávění senilního vypravěče, které se všelijak zadrhává, vrací a přeskakuje, a nakonec kupodivu vypráví až nečekaně jasně (to už ale čtenář konečně pozná, kdo je to vlastně tím vypravěčem). Náhodou jsem to četl v den, kdy většina blbců čekala konec světa, což tomu dalo jisté kouzlo...
Plus výborný článek o něčem tak obyčejném jako je led. Bravo! |