ad 64bit Ubuntu a Linux obecně - on je kolem něj především neuvěřitelný FUD, jak není dobrý pro začátečníky, nic v něm nefunguje a podobně. Realita je ta, že podobné výroky šíří lidi, co se buď naprosto nevyznají ani v 32bitech, nebo viděli 64bitovou distribuci naposledy před několika lety. Třeba právě Ubuntu je dneska z 99% zcela totožné, co se týče používání, instalace a dostupnosti balíčků ve 32bitech vs 64bitech.
Pokud někdo napíše "Jinak dnes jsem zkusil Ubuntu 64bit a je to jedna velka hruza. Je to cele podivne pomale a aplikaci je velmi pomalu. Zatim je 64bit zcela o nicem.", pak nepochybně zkoušel nějaké jiné 64bitové Ubuntu, než které znám já, protože už víceméně od Edgy není s 64bitem větší problém, natož s aktuálním).
A čekat nějaký nárůst výkonu pro běžné používání je taky naprosto zcestné. Při klasické desktop práci není poznat rozdíl (neexistuje ostatně smysluplný důvod, proč by měl), jedinou výhodou 64bitového systému je v tomhle případě možnost adresovat víc jak 4GB RAM. Rozdíly nastávají u některých konkrétních aplikací - už kdysi jsem tu například psal o nižším zatížení procesoru při přehrávání téhož videosouboru stejně zkompilovaným mplayerem, šlo zhruba o 10% ve prospěch 64bitového. Stejně tak v 64bitech běží znatelně rychleji věci jako třeba encoding audia/videa, renderování v Povrayi, kompilování a různé podobné výpočetně náročné procesy, obvykle ty, při kterých dochází ke zpracování většího množství dat.
ad rozdíl Kubuntu a Ubuntu - psalo se tu o tom už mnohokrát, stačí projevit trochu aktivity. Nicméně výrok "Jedinej rozdil je v tom, ze ubuntu ma Gnome a Kubuntu KDE prostredi" je minimálně pro začátečníka dost nebezpečnou odpovědí, jelikož začátečník netuší, že Gnome a KDE neznamená jenom "vzhled", ale i naprosto odlišnou sadu výchozích aplikací (pro stejné účely). |