Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Modrá je dobrá
zelená je lepší

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Ikarie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Sci-fi a fantasy) moderuje Rooz.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Zcela volná diskuze o povídkách vyšlých v Ikarii, o časopisu samotném, o zákulisí fandomu, soutežích, popřípadě o amatérském psaní povídek.

Web XB-1, Web Pevnosti, Web Fantasy & ScienceFiction magazínu

Obálky k anketám najdete na Homepage.

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 23.5.2013 12:47  3396
DrVenkman [3395]: V mém případě spíš slovo "propadák" nahraď slovem "nedopsaná". :)
drvenkman 23.5.2013 12:39  3395
:), ale nezamýšlej se moc, aby příští povídka sice nebyla myšlenkově bohatší a neokoukanější, ale zato propadák.
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 23.5.2013 11:57  3394
DrVenkman [3393]: Hej, co máš proti vtípkům a vzájemnému popichování? :)

Ne, vážně: díky za komentář a vlastně i za ta vysoká (i když bohužel nenaplněná) očekávání. Při čtení druhého odstavce mě napadaly různé důvody, proč je povídka taková, jaká je, ale většina z nich by byla spíš zjednodušování a možná i výmluvy, každopádně je to námět k zamyšlení.
drvenkman 23.5.2013 11:09  3393
A já se zase jednou po čase přidám s krátkou notickou o Mezi čtenáři, protože BorgDog na ikonce vypadá, že o to stojí.

Začnu trochu od lesa: idlina hodnocení zahraničních povídek i knih na Legii mi v 95% případů mluví ze srdce (a komentáře k nim také), podobně jsem na tom s BorgDogem (který dokáže ocenit Chianga, Bacigalupiho, Resnicka nebo Sterlinga v jejich nejlepším). A nějak mi nepřijde, že by zrovna tihle dva potřebovali ke čtenářskému prožitku hluboké dekolty, postavy vřískající hrůzou, navzájem se popichující hrdinské "týmy", populární odkazování a velkolepá akční finále. Ani já je nepotřebuju.

Tak nerozumím té změně perspektivy při transformaci čtenář-autor. A přitom má ta povídka všechno: super nápad, nedrhnoucí jazyk, hutnou atmosféru. Akorát já jsem se k tomu všemu musel prohrabovat přes vrstvu unylé detektivky, akci, hlášky, vtípky. Omlouvám se tedy, že nadšeně nechválím, ale prostě bych ocenil víc odvahy hodit čtenáři něco jiného, než co očekává, než na co je zvyklý. Koncept krocení knih jejich čtením mi (obzvlášť s ohledem na sečtělost vás obou) mohl nabídnout něco zapamatovatelnějšího, než běhání po Yorku s hůlkou a pistolí v ruce a tisíckát ohraný Necronomicon. A že bych si mohl z takové povídky odnést dokonce poučení o nějakém méně známém, ale existujícím filozofickém nebo mysticistním spise (však i takový může čtenáře ovlivnit) a nějaké podněty k přemýšlení, to už raději nepitvám.

(Tím ale nijak nepopírám, že v některých ohledech ční povídka vysoko nad klasickým domácím průměrem a že, z pohledu idle, je to debut, jaký se jen tak nevidí. A mám radost i z toho, že je v domácí sekci konečně nějaká "událost" - na Legii se zjevují čtenáři, kteří v XB-1 v životě nehodnotili jedinou povídku, jenom aby tam nasypali 100%, ostatní práce v čísle je viditelně nezajímají, objevují se komentáře na stránkách časopisu, v recenzích... v porovnání s předchozími čísly úplné žně. Takhle by to mohlo fungovat, kdyby se v časopise pravidelně objevovala táhnoucí jména. Je vidět, že to jde a to je super.)
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 22.5.2013 15:59 - Odhlášení (19:11) 3392
Cupanina je jedním z těch příběhů, ve kterých lidstvo na zničené planetě po mnoho generací živoří v úkrytech, až se někdo odhodlá vyjít ven. I v této kategorii se evidentně stále dá přijít s originálním příběhem a nečekanou (ale smysl dávající) pointou. Velmi dobrý začátek.
V pohybu je povídka z budoucnosti líčená dívkou postiženou temporálním autismem (nechtělo se mi zjišťovat, zda něco takového vážně existuje). Navzdory názvu je spíše o čase než o pohybu. Dobré, ale mezi okolními povídkami se tak trochu ztrácí.
Maličkosti na památku jsou vesmírnou detektivkou o souboji s velmi neobvyklou mimozemskou rasou, která vlastně neporušuje žádné platné zákony, ale všude po ní zbývá pěkná spoušť. Závěr opět skýtá dobrý podnět k zamyšlení.
Mezi čtenáři je zřejmě zástupcem žánru „gaslamp fantasy“ (existuje už nějaký počeštěný termín?). Něco jako steampunk, ale v tomhle případě z něj zůstala jen doba, nejde tu o páru ani ozubená kola, nýbrž o papír. Ten se ve formě knih chová poněkud nezvykle. Zase dobře využitý půdorys detektivky spojený s honbou za vzácným artefaktem (něco jako Dan Brown na konci 19. století, o několik set stran kratší a s větším podílem akce proti dialogům, takže to člověka ani nezačne nudit). Čtenářům mohu doporučit, jako audiokniha to vzhledem k obsahu asi nevyjde. ;-)
Ostrov vetřelců nejdříve vypadal jako další vyvražďovačka, se kterými má paní Rečková značné zkušenosti, ale tentokrát to není tak jednoduché. Možná si to ani nezasloužilo tak prvoplánový název.
jvjr JVjr 15.5.2013 13:29  3391
Nemá nějaká dobrá duše elektronicky dubnové číslo XB-1? Dost naléhavě bych potřeboval nominovat na recenzi roku tu o Triumfu noci Edith Whartonové. (Už jsem od sehnal fotku, ale kdo se s tím má přepisovat ;-)
borgdog 5.5.2013 13:31  3390
"Zde přítomnou spoluautorkou." :-)
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 5.5.2013 09:57  3389
BorgDog [3388]: Tady můžeš taky napsat "zde přítomnou spoluautorkou". ;)
borgdog 4.5.2013 11:43  3388
Tak jsem se po delší době opět vrátil do Ikarie (pardon - XB1 :-) ), tentokrát se spoluautorkou, pro kterou je to vůbec první publikovaná povídka. Doufám, že se bude líbit a těšíme se na komentáře!
hyperion 24.4.2013 07:08  3387
EDITORIAL aneb soutěž o nejlepší redakční úvodník

Vyzkoušejte si, jak je těžké napsat pořádný redakční úvodník!
hyperion 22.4.2013 11:34  3386
To Hike:

To rád slyším, Jméno větru zklame jen málokoho :-)
hike 22.4.2013 11:27  3385
to Hyperion:

Konečně jsem se dostal k P.Rothfussovi (Strach moudrého muže) vyhranému ze soutěže, resp. zatím k prvnímu dílu (Jméno větru), který jsem zakoupil a musím ti dát za pravdu. Kniha je velice čtivá, za pár dnů mám za sebou 3/4 a moc se mi líbí. I když docela detailně rozebírá poměrně krátké období, rozhodně se člověk nenudí a kapitoly plynou a člověka to nepustí. Věřím, že stejný duch bude vládnout i v poslední čtvrtině a ve druhém díle.

Takže děkuji ještě jednou. :o)
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 15.4.2013 20:51 - Odhlášení (19:11) 3384
Catherine Dreweová je dobrá povídka a doufám, že se dočkám i obou pokračování uvedených v autorově medailonku. Ostatně na jeho jméno jsem poprvé narazil letos při ocenění třetí z nich. Docela by mne zajímaly další podrobnosti o zvláštním světě, kde se to celé odehrává.
Vyhlídka Mrtvého koně opět dokazuje, že škatulka „sci-fi“ je natolik pružná, že pojme i texty, které jakoby do ní vůbec nepatřily. Ale proč ne, když je to napsáno takhle dobře?
Dotyk nebes nadhazuje téma náboženských sekt a nadhodil ho až na kometu, která může za dvacet let trefit naši planetu. Přesto se to tváří jako mnohem osobnější příběh o jedné a půl postavě.
Zlatavé lány jsou nejzábavnější povídkou čísla. Ostatně se odehrává v nebi, což je prostor na stránkách XB-1 či jeho předchůdce exponovaný jen výjimečně. Vtipně prokládaný pěknými seznamy, i když v závěru ten humor už notně hořkne. Pro našeho hrdinu je to spíš očistec.
Ikonoklasmus dává slovu ikona úplně jiný rozměr, než jak je chápáno v současnosti. A vystavěl na tom celou vesmírnou válku. Dobrá práce.
Optický klam jsem pořád posuzoval z pozice 2. místa v Daidalovi a pořád nechápal. Ocenil jsem to až se závěrečnou pointou, které jakoby už většině současných povídek spíš chyběly. Takže opět palec nahoru.
Malá kronika je divná (on už samotný název). Nic proti tomuto podvodnímu světu, ale mám rád povídky, které pokládají nevšední otázky. Bohužel po dočtení této mi červeně vysvitla otázka: Co tím chtěl autor vlastně říci? Odpověď neznám.
Romance podle post-lidí je krátká hříčka, která čtenáře na chvilku zabaví a pak na ni zapomene. Nic proti.
Bunkr je na svůj jednostránkový rozsah dlouhý tak akorát. Slušné, ale já už bych radši ty komunistické verze budoucnosti nepřivolával. U nás se to stalo současností. :(

Krásná návaznost: Autora Catherine Dreweové jsem si všiml při ocenění jeho povídky Kodaňský překlad (můj překlad). Ve Vyhlídce Mrtvého koně je zmíněna „kodaňská interpretace“ (překlad Jany Rečkové), což zjevně bude to samé. A je tu vyprávěn vtip o kalvinistovi, co přijde do nebe. Načež tedy následuje Dotyk nebes, na který nenavazují jen Zlatavé lány odehrávající se přímo v nebi, ale i článek Edity Dufkové v publicistické části časopisu, čemuž obzvlášť tleskám!
polinius 2.4.2013 08:45  3383
Zaujali mě žebříčky povídek z XB-1. Příště se musím také zapojit do hodnocení, ale vždy když se po půl roce připojím na legii, mám problém si vzpomenout co jsem všechno četl a jaké to bylo. :-(
A také nevím jak vlastně hodnotit. Škála je 0-100%.
Nulu nemůže asi dostat nic, protože nic s nulou snad ani nemůže projít tiskem. A nebo je snad lepší hodnotit 0- nelíbilo - 50% šlo to - 1OO% super a nic mezitím?
Já v současné době hodnotím stylem, že vždy vyberu povídku čísla a té dávám nejvíc a podle ní hodnotím ty ostatní. Nejvyšší známka kterou dávám je 90%. Nad stovkou přemýšlím, ale to neznamená že bych ji nedával nikdy.
Tohle může fungovat u jednoho čísla, ale těžko se to aplikuje na celý ročník. Obecně Snažím se hodnotit takto
A dopadá to takto:


janadvorackova 23.3.2013 12:37  3382
Griswold: Neboj, jsem v pohodě :).

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt