Sven ad laser pointer typ 303Zkusil jsem k tomu pointeru dohledat technické specifikace, ale je to složité. Jak je to Made in China, tak dobrat se věrohodných údajů bývá často nesplnitelný úkol, neb nejsou.
Tedy: uvedený údaj 500 000mW je správně takto: 500.000mW, takže by mělo jít o max 0.5W laser. Z videí, které jsem k tomu viděl, bych tomu věřil - borec si nablízko hrál s nalezením ohniska a použil k tomu matný černý plast dodánané dobíječky akumulátorku. Na plastu pak bylo vidět slabé gravírování od paprsku, takže to pohltivý materiál sice slabě, ale napalovalo.. Tohle už bude laser třídy 3B, takže při přímém zásahu oka je jeho poškození prakticky jistota. Při delší expozici bude reakce i na kůži - spálenina. Difuzní odrazy nevadí. Tento laser už by uměl iniciovat hořlavé materiály. Okem detekovatelný dosvit v noci budou jednotky kilometrů. Pokud si to spřáhneš s dalekohledem, při čistém ovzduší za noci najdeš "bod" ještě tak v pěti kilometrech.
Co se týká akumulátoru: 3.7V x 6800mAh = 25,16Wh, uvedeným údajům pro případ výpočtu budeme věřit, v praxi bych byl skeptický. Ty nejlepší průmyslové lasery dosahují účinosti konverze elektrický tok na fotonový tok 50%. Dobrá, řekněme tedy, že při výkonu 0.5W to bude odebírat 1W, pak by to ten akumulátor měl utánout 25 hodin.. ( v praxi bych 12 hodin považoval za úspěch)
Rady:
Má to pouze pasivní chlazení. V kontinuálním režimu to nepouštěj na víc než minutu, max. dvě.
Ten "srandaklíček" je tam kvůli tříde laseru - tato již dle normy musí být vybavena určitou pojistkou znemožňující nahodilé či snadné spuštění. Toto již není hračka a neškodné blikátko.
Pokud by se Ti stalo, že po aktivaci nevidíš zelený paprsek, rozhodně nekoukej do výstupní apertury. Primárním zdrojem paprsku bývá infračervená laserová dioda. Teprve za ní je optika s krystalem, který násobí frekvenci, tedy "zkracuje" vlnovou dílku na výsledných 532nm, tedy zelené světlo. Viděl jsem pár případů, kdy byl problém právě v části s krystalem a pointer nevydával zelené světlo. Ale výkon v infračervené částí spektra tam na výstupu byl, jen to lidské oko nevidělo..
A jsme kluci, takže s opatrností: stará auta mají v předních světlometech parabolu a před ní bohatě rýhované a profilované sklo. Taková Škoda Favorit je v tomto směru můj oblíbenec. Teď si představ situaci, kdy jdeš večer po ulici a Favoritu se zničeho nic fantasticky rozzáří světlomet zelenou barvou a hraje všemi světelnými interferenčními jevy. Nechápeš, nebooť netušíš, že z okna o půl kiláku dál do reflektoru někdo posvítil laserovým pointerem. :) |