Ačkoli firma Glock o tom strašně mlží a ohání se spoustou keců o unikátních super hyper polymerech, faktem je, že rámy jejich pistolí jsou dělané z poměrně běžného Zytelu (Plus) od DuPontu*. V zásadě Nylon/Polyamid 66 s pár přísadami, vyztužený skelným (tedy ne uhlíkovým vláknem). Kromě Glocku to používá třeba Ruger u LCP a kdo ví, kdo všechno ještě. Ve formě peletek do vstřikovacího lisu si toho můžeš klidně koupit vagon i Ty.
„Tavné vlákno“, správně filament z nylonu s vlákny (ať už uhlíkovými, nebo skleněnými) existuje a dá se běžně koupit. Nejde to tisknout na úplně obyčejné tiskárně za 10 tisíc, ale na tiskárně třeba za 40 už bez větších problémů. Výtisky z 3D tiskáren se nedají pevností srovávat s díly, vyrobeným vstřikováním. Zejména kvůli menší pevnosti mezi postupně natavovanými vrstvami materiálu, zatímco odstřikované díly jsou isotropické. V praxi to asi zase tak nevadí, tištěných rámů (nejen) ke Glocku jsem viděl dost a ačkoli se nemohou rovnat továrním, funkční jsou. A co si budeme povídat, spousta blbů tiskne tyhle díly z PLA (plast, co se ho člověk bojí nechat v létě v autě, aby nezměknul) a taky jim to nějak funguje. Alespoň chvíli.
Některé Tvoje představy o výrobním workflow a technologiích jsou poměrně zvláštní. Takže asi takhle nějak: Základem pro tisk i CNC obrábění je vždy 3D model. Ten se vytvoří v modelovacím software (CAD) a teoreticky je technologicky agnostický. Další krok je pak generování programu pro konkrétní technologii/stroj. Pro obrábění se používají CAM aplikace, kde se definují pohyby nástrojů při obrábění jednotlivých „features“, zatímco pro 3D tisk stačí jednoduchý „slicer“ - prostě aplikace, která nařeže model jak salám a vygeneruje obrázky nebo cesty pro jednotlivé vrstvy.
V praxi je to pak ještě o něco komplikovanější, protože obrábění a 3D tisk mají nějaké vlastnosti, které je potřeba brát do úvahy už při návrhu, takže ani ten 3D model nemůže být agnostický úplně a musí se technologii přizpůsobit. Například na frézce nevyrobím přesně pravoúhlou kapsu, 3D tisk se zase musí udělat najednou, zatímco u obrábění si mohu díl upnout několikrát atd. atd.
___
* Podobně kecají třeba o tom, jak inovativní je jejich předepnutý úderník a nejsou v tom sami, Grand Power si zase takhle přivlastňuje otočné zamykání hlavně. Pokud to někde shora vidí Karel Krnka, asi se dobře baví. |