El_Diablo☺ ☺ ☺ Otevíráš zde svými příspěvky kapitolu, která je tu od určité doby "tabu" - zbraně s eliminací zpětného rázu. ☺ ☺ ☺ No, samozřejmě, že k tomu mám co podotknout. Rusové se o to snaží zhruba nějakých 15 let, první byl Nikonovův Abakan, který se ukázal jako slepá ulička hlavně kvůli nesmírné složitosti a pravděpodobně i poruchovosti ( hlavně ten "kladkostroj"). Zato řada AEK a její klony, to je už úplně jiná baja, v podstatě mohu říct, že se s tím dostali na hranice možností, které jsou při omezování a tlumení zpětného rázu u UZAMČENÉ zbraně možné, jak je to ostatně vidět na ukázce střelby z ramene. Dalo by se to zhruba přirovnat k systému Bochardt versus Luger.
-----------------------------------------------------
Proč hranice možností u kce AEK : vzhledem k tomu, že se jedná o plně uzamčenou zbraň, tak v první fázi výstřelu - až do okamžiku, kdy projektil přejede přes prachový kanál, se zbraň chová jako normální klasika - kopanec do ramene. Ale potom je už všechno jinak. Zatímco u klasiky je tam nějaká milisekundová prodleva, než nosič závorníku i se závorníkem narazí na zadní čelo rámu zbraně ( tedy vlastně dva kopance ), tak u AEK střelec místo té prodlevy by cítil dál jakýsi tlak, vyvozený reakcí na osu toho převodového pastorku . Ale ten je eliminován tím, že plyny tlačí na nosič závorníku a zároveň i na protikus. Možná, že by bylo lépe snad i tem pastorek úplně vypustit...No, a tím s nárazem protikusu a nosiče závorníku o sebe se opravdu vyeliminuje podstatná část hybnosti vzad, takže ve výsledku při výstřelu ze zbraně typu AEK cítí ten "kopanec" jakoby delší a měkčí, než je tomu u klasiky.
------------------
☺ ☺ ☺ Cesta z toho vede ven s použitím polouzamčeného závěru a veškerého pajšlu včetně hlavně, plovoucího v rámu zbraně ( ☺☺☺ no prostě tak, jak to řeším já ☺☺☺ - ☺☺☺ to měl být pokus o zlehčení a zavtipkování).
Sven |