Sven 34671: Omlouvat se není třeba.
„Jen mi to trochu stále vrtá hlavou - ten výšleh opravdu není zanedbatelný a tím pádem ( akce- reakce) přece působí i na závěr/závorník, takže jeho hybnost zvyšuje. Na tom se oba shodneme.“
Právě že neshodneme! Ten Tvůj popis jen ukazuje, jak naivní je Tvé chápání celého procesu. Směšuješ tam dohromady dvě různé věci. Zkusím to vysvětlit co nejsrozumitelněji (to pro mne není lehké, mám tendenci vyjadřovat se překomplikovaně.)
Po odpálení náboje dojde k vytvoření velkého množství plynů o vysoké teplotě a tlaku, a ty ženou tím svým tlakem střelu hlavní vpřed a závěr vzad (řeč je tu a nadále o dynamickém nebo zpožděném dynamickém závěru, ve zbraních jiného konstrukčního typu by se to muselo popsat přiměřeně jinak). To se děje uvnitř zbraně, to znamená že jak střela, tak závěr se pohybují primárně vůči zbrani; vůči světu samozřejmě také, ale to je tu sekundární. Zdůrazňuji, že oba pohyby — střely i závěru — jsou výsledkem vysokého tlaku plynů uvnitř zbraně.
Pak střela zbraň opustí a za ní vytékají plyny. To se děje buď bez překážek, a pak jde o klasický výšleh a vlastně analogii žhavých plynů vytékajících z tryskového motoru: reaktivní působení těchto plynů rozpohybuje zraň jako celek vůči světu (opět jako u těch motorů, které tlačí motor a tím i letadlo vpřed vůči světu) a tím zvětšuje její zpětný ráz (a zde skutečně jde o akci a reakci). Nebo je tam nějaká zpětná brzda či kompenzátor zdvihu, které způsobí, že část plynu teče jiným směrem (co nejvíce vzad kolem hlavně u brzdy, nahoru u kompenzátoru) a jejich reaktivní působení opět nějak na zbraň působí, buď ji táhne vpřed (u brzdy) proti zpětnému rázu nebo tlačí ústí dolů (u kompenzátoru) proti zdvihu. Anebo je ten výtok celkově zpomalený tlumičem, primárně k omezení rány, ale sekundárně to také snižuje zpětný ráz omezením toho reaktivního působení (asi jako kdyby v tryskovém motoru něco ucpalo trysku).
Avšak — a toto je důležité — ten výtok plynů z hlavně NEzvyšuje působení na závěr, tj. neurychluje jeho pohyb vzad. Právě naopak, čím rychleji ty plyny hlaveň opustí — to jest čím větší je výšleh —, tím rychleji ve zbrani poklesne tlak a závěr PŘESTANE být urychlován vzad vůči zbrani. To jsou prostě dva různé procesy (a právě proto u nich nelze hovořit o akci a reakci): urychlování závěru vůči zbrani tlakem plynů uvnitř zbraně je jedna věc a urychlení zbraně vůči světu výtryskem plynů ze zbraně ven je věc druhá, a tyto procesy spolu souvisí navzájem protichůdně: čím rychleji plyny zbraň opustí, tím méně mohou působit na závěr a jeho pohyb vůči zbrani. |