pracovně se pohybuju v transakčním byznysu, kde velká část českých transakcí probíhá v eurech a mám dost klientů, kteří za moje služby (respektive advokátní kanceláři se kterou spolupracuji) platí v eurech... Takže z mé zkušenosti už český byznys dávno v euru jede, to mě jako vodítko toho, jakou měnu zvolit, naprosto stačí.
Tak si představ konformního soudruha, jak v roce 1978 tvrdí:
pracovně se pohybuju v maloobchodě, a mám dost klientů, kteří opravdu oceňují, že na rozdíl od kapitalistické ciziny máme všude všechno zboží za stejnou cenu. To mě jako vodítko toho, naprosto stačí.
Trochu jsem to zkrátil, neboť jsem již líný vymýšlet přesnější parafrázi. Vskutku byla obrovská výhoda komunismu, že litr nafty, balení kávy, láhev Plzně, prezervativ, dámské vložky Lydie, stálo od Aše ke Košicím v každém obchodě stejně. (Jediná výjimka byly hospody, kde existovaly tzv. "cenové skupiny", ale furt platilo, že půllitr Plzně v II. cenové skupině stál stejně v Aši i Košicích)
Připomínám, že tehdy mělo naprosto veškeré zboží na sobě cenu pevně vyraženou na balení už od výrobce, protože to všude stálo stejně.
To, že nějaký systém má zásadní očividnou výhodu(y), neznamená, že nemá i nevýhodu(y), které tuto výhodu převyšují. Nelze tedy zploštit debatu o měně na jeden parametr, byť je pro tebe důležitý. Parametrů je mnoho a imho nejzásadnější jsou výhody a nevýhody možnosti provádět vlastní monetární politiku. Na to máš názor jaký? |