DesdichadoKlausův výrok byl dokonce vizionářský - byl si jistý, že když se povede transformace, dojde k takovému zbohatnutí společnosti, že si bude moci dovolit alokovat zdroje i do dalších oblastí a sfér. To se také stalo.
Z hlediska průmyslu: poptávka šla tak daleko, že dala za vznik celému jednomu novému průmyslovému odvětví, které zastřešuje vývoj, testování a sériovou výrobu těchto technologií.
Jistě, diavia nejspíš sere do potoka ještě dnes ... ale sousedům to dost možná vadí.
Pár poznámek:
- kachnokapří hospodářství: synergická symbióza dvou druhů na jednom rybníce s win-win situací v mnoha ohledech, kde jedním z nich je skutečnost, že hovno jako výstup jednoho druhu slouží jako živina, vstup, jiného druhu.
- lidmi rozpoznaná samočistící schopnost potoků a říčních toků byla inciátorem zkoumání procesů, které se tam odehrávaly a lidstvo, jako již poněkolikáté, okopírovalo tyto přírodní jevy a vzalo je za základ pro mechanicko-biologické procesy na čistírnách odpadních vod
- řeka si s jistým množstvím fekálií snadno poradí. Hovořím o jistém množství. Přijde-li se celá Líšeň vysrat do Říčky, tato dostane pokouřit. Bude-li vsádka opakovaná či pravidelná až kontinuální, pozmnění to celou biochemii řeky..
- vysrat se do Svratky byl oblíbený sport v capartím věku. Tehdy se na řeku chodilo máchat prádlo a když pár desítek metrů po proudu máchala na výtoku z kamenné hrázky neoblíbená herdekbába, nešlo odolat. Vypustila se mina a pak se z křoví na břehu pozorovalo, zdali dojde k její aktivaci.
-doporučuji malý test: najdi si u nás čistý říční tok a na něm pak trubku, ze které do potoka teče šedá voda. Je-li to na viditelném a navštěvovaném místě, poslouchej reakce lidí. (Co to je za svinstvo? Kdo to tam pouští? Proč ta trubka není dávno zašpuntovaná betonem?)
K Bhopálu: by-passovat safety a nerespektovat v daném případě zákonitosti fyzikální chemie v kombinaci s daným množstvím není nic jiného, než lidská blbost. Výsledek? Při stavbě závodu ušetřili 8 mega. Mimosoudní vyrovnání stálo 470 mega a k tomu celá fabrika na odpis. BTW: předsedou Union Carbide India Ltd. byl Kešub Mahíndra.
Jestli fabrika měla indický management, tak trochu bych měl podezření, že řada kreativních nápadů a technologických zkratek neměla s americkými majiteli co do činění.. (jinak pochopitelně, pokud managementu firmy předepíšeš určitá KPI na které je navázaný jejich bonus, pak se majiteli firmy vyplatí prozkoumat, zdali má správná KPI, jakou cestou se došlo ke splnění KPI a jestli je to ta cesta, kterou majitel skutečně chce. Lidé a lidé v některých geografických oblastech, umí být až neskutečně kreativní..) |