Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Modrá je dobrá
zelená je lepší

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Klubové filmy [ŽP: 4 týdny] (kategorie Film) moderuje Šéf Lopuchu.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46

Malé velké filmy, nezávislé filmy, filmy ze zemí, které nepatří k filmovým gigantům, ale i díla takových mistrů jako například Fellini, Truffaut, Allen, Saura, Buñuel a další. Především o těchto filmech, které nám jsou bohudík nabízeny ve filmovém klubu na ČT, v klubových kinech nebo na nejrůznějších specializovaných projekcích, je tento klub.

DVD: Levné knihy, Půjčovna, Zóna, Nostalghia, Terryho ponožky, AČFK, Katalog filmů.

Databáze: IMDb, ČSFD, ČFN, ČF, FDb, SFD, TV, EpGuides.

Kina: Aero, Ponrepo, Světozor.

TV: Program.

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 201 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
cimrboy Cimrboy Už hořela, když jsem si do ní lehal 14.2.2010 13:09  3818
SlarqueTak to jsme se včera viděli, já byl v Aeru taky:) A taky mě překvapilo, proč pořád upozorňovali na zhoršenou kvalitu, když kromě barev a pár nepodstatnejch škrábanců to bylo uplně v pohodě..
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 14.2.2010 10:49  3817
Technická kvalita kopiíVčera jsem byl v pražském Aeru na hororu Rabid (Kanada, 1976). Hned u pokladny viselo upozornění na horší technickou kvalitu 35mm filmové kopie. U vstupu do sálu bylo druhé. Před zahájením projekce se za to ještě omluvil jeden z pořadatelů a vysvětlil, že Cronenberg nepovoluje promítání svých filmů z DVD, takže jiná možnost nebyla. Ano, celý film měl takový narůžovělý odtín, ale řekl bych, že to nijak zvlášť nevadilo.

Střih pár roků zpátky. Ve velkém sále hotelu Thermal v rámci karlovarského filmového festivalu byl s osobním uvedením kameramana uveden film McCabe a paní Millerová (USA, 1971). Nikdo na nic neupozorňoval, nikdo se za nic neomlouval, a pustili nám film v kvalitě, na kterou skoro nešlo koukat. Vilmos Zsigmond prý v sále vydržel asi dvacet minut...
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 24.1.2010 11:18  3816
Made in JapanTak jsem včera navštívil dva filmové festivaly a byl to zážitek, až mi z toho šly oči šejdrem.

Ve zcela zaplněném malém sále Světozoru (což při jeho kapacitě není žádný velký úspěch) jsem v rámci Festivalu krátkých filmů navštívil projekci pásma kraťasů z Japonska. Tu uvedla mladá Japonka z tokijského festivalu Short Shorts Film Festival and Asia a přivezla pěkně různorodou skládačku:

Kač, kač, kačena (Miki Takeuchi, 2007, 10 minut)
Film zhruba stejně normální jako jeho název. Nevím, jak moc se orientujete ve sportu, ale mistrovství v upouštění kapesníků asi nikde jinde neuvidíte. A přitom pouhý trénink není žádná sranda. Pro kraťas ideálně třísklý nápad, ale pointu (dá-li se tomu závěru vůbec tak říkat) jsem nějak nepochopil.

Žehlení (Hiroyuki Nakano, 2005, 15 minut)
Film s krásnou černobílou kamerou sleduje muže posedlého žehlením. Kdykoli vidí něco bílého, neodolá (takže kromě košil žehlí třeba i papírové ubrousky). Živí se sice zabíjením lidí, ale zabít někoho je snadné, žehlení to je jiná... Zase by neuškodila nějaká pointa.

Secret Show (Hiroyuki Nakano, 2005, 22 minut)
Divácky nejvděčnější filmeček z celé kolekce. Akční komedie o noční jízdě jednoho tokijského cykloposlíčka s neobvyklou zásilkou je velice zábavná a zakončená výbornou pointou.

Tvůj song (Hiroshi Okuda, 2007, 12 minut)
Jedna dívka a celá řada mladíků, barevný obraz domalovávaný animací, reálné zvuky vytvářející hudbu. Když už to skoro začalo vypadat jako soundtrack od Björk k Tanci v temnotách, autor to střihnul a nechal hlavní hrdinku zpívat naprosto obyčejnou ničím nezajímavou popovou písničku. Zahozená šance k něčemu originálnějšímu.

Kdo zabil Stanleyho Blacka? (Nobuto Ochiai, 2006, 10 minut)
Vizuálně to vypadalo jako reakce na Sin City. Atmosférická černobílá kamera doplněná občas barvou (dívka měla červené šaty i lodičky a žluté vlasy). Stanley Black je netvor. Jak potká hlavního hrdinu, vždycky ho zabije. Občas náhle, jindy po dlouhé honičce. Ale na všechno se dá zvyknout, že? Ale těsně předtím, než ho dostihne Stanley Black, vždycky se mu zjeví blondýna v červených šatech. A do ní se hlavní hrdina zamiluje. Takže se nakonec začíná těšit, až potká Stanleyho Blacka... Tohle je pouhé uvedení do děje. Už se vám někdy zdálo, že jsou japonské filmy divné? ;-)

Jeden den v Pekingu (Ben Suzuki, 2007, 23 minut)
Jak to vypadalo v Pekingu v době příprav na Olympijské hry? Jak velká část města podlehla demolici jen kvůli nim? Stejně dopadl i místní lékárník, který sehnal kupce na svou skříň na léky, načež ji přivázal na kolo, nasedl a rozjel se. Jenže lidé to pochopili tak, že je místní lékárna najednou pojízdná. Fascinuje mě, co všechno nejsou Číňané schopni přepravovat na kolech. I když to byla trojkolka, stejně mi to vzhledem k šířce a výšce dotyčné kredence přišlo neuvěřitelné. Film v čínštině s japonskými, anglickými a českými titulky vypadal obyčejně, ale měl natolik sympatické hlavní hrdiny, že se pro mne nakonec stal tím nejlepším z celého pásma.

V sousední Lucerně zároveň probíhá Přehlídka soudobých japonských filmů, tak jsem o pár hodin později změnil lokál:

Skleněný králík (Shibun’ichi Setsuko, 2005, 84 minut)
Japonský animovaný film je pojem, který mě zajímá. Tohle možná nebylo technicky na úrovni filmů studia Ghibli, jenže opět tu byl důležitější příběh. Film vznikl při příležitosti 60. výročí konce druhé světové války a byl zasazen do let 1941 až 1947. Hlavní hrdinkou byla malá holčička, ale moc úliteb dětskému filmu tu vidět nebylo. Žádná srandovní zvířátka (dobře, na pár minut tam byla jedna koza, ale moc k smíchu to s ní také nebylo), humoru jen stopové množství, protože příběh samotný byl spíš depresivní nebo vyloženě tragický. Pro dětského diváka byl dostatečně poučný a výchovný a přitom to bylo podáno tak, že to nevadilo ani mně, a to jsem na podobné záležitosti dost citlivý. Kdyby kvůli žádnému z těch kraťasů, tak kvůli tomuhle filmu se cesta do Prahy (a hodina mrznutí v jednom nevytopeném vlaku cestou zpátky) vyplatila.
dadel Dadel S dvouhaléřem v ruce, s žertem v srdci - SIVÝ ČTVERÁK!!! 30.11.2009 08:25  3815
aspoň jeden pořádný film. Škoda, že už jsem to viděl:)
vincentf 25.11.2009 18:25  3814
Tak aspoň že tak. Na Bílou stuhu jsem hodně zvědavej.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 25.11.2009 15:28  3813
Projekt 100Seznam filmů byl doplněn o Bílou stuhu!
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 21.11.2009 21:35  3812
SéraphineFestival francouzského filmu (do Prahy jsem vyrazil dnes a volno jsem měl jen pár hodin odpoledne, což drasticky zredukovalo můj výběr, ale řekl bych, že to dopadlo nad očekávání dobře).

Životopisné filmy o malířích jsou ošidná disciplína, u které neuspěli mnozí renomovaní tvůrci. Opravdu dobré (tj. takové, na které bych se s chutí podíval znovu) jsem znal jen dva: Frida a Opojen ženami a malováním. Séraphine tento stav vylepšila na trojici.

Film vypráví o malířce známé jako Séraphine ze Senlisu. Známé spíš odborníkům na výtvarné umění, já o ní určitě před tímto filmem v životě neslyšel. Filmový příběh začíná roku 1914 (to bylo hlavní hrdince 50 let), kdy do Senlisu přijíždí německý kritik umění Wilhelm Uhde. Ten náhodou narazí na jeden její obrázek malovaný na dřevěné desce a chvíli nemůže uvěřit tomu, že ho malovala žena, která mu třikrát týdně chodí vytírat podlahu, pere prádlo, pomáhá u řezníka a na malování má čas jen občas v noci. Také je poněkud jednodušší a protože si z ní lidé dělají blázny prakticky po celý život, dlouho jí trvá, než pochopí, že nadšení uznávaného odborníka není jen další žert na její účet. Pak začne 1. světová válka a dotyčný odborník urychleně zmizí zpátky do Německa. Séraphine ovšem maluje dál, z dřevěných desek přejde na plátno a čím jsou její obrazy složitější, tím narůstá i jejich velikost (ke konci už odmítala plátna, která neměřila alespoň dva metry). Kritik Uhde se vrátí až roku 1927 a skoupí všechna její díla, pak jí začne slibovat výstavu. Jenže nastupuje krize a obrazy se neprodávají. Nejistá psychická stránka malířky se ovšem definitivně bortí, aby skončila v blázinci, kde prožila posledních asi deset let života. První výstava jejích obrazů se konala až tři roky po její smrti.

Film získal sedm Césarů (nejlepší film, herečka, původní scénář, kamera, hudba, kostýmy a výprava) a nominován byl i v kategoriích režie a zvuk. Yolande Moreau si z cen za titulní roli může dělat výstavku a rozhodně jsou všechny zasloužené. Dokonce je dotyčné malířce i velmi podobná. Prostě po všech stránkách velice vydařený film.

P.S.: Kdybych jel do Prahy zítra, vybral bych si film s typicky francouzským názvem Welcome.
hanky 19.11.2009 20:01  3811
Já za w_o_o_d_yho blbost nemůžu, na to se zeptej jeho. :)
dr_bilo Dr_Bilo Nevím, kdo bohům prádlo pere. - Vím, že špínu z něj pijem my. 19.11.2009 18:50  3810
HANKY [3809]: Heh, co to je za blbost? :-)
hanky 19.11.2009 13:13  3809
Viděl jsi od něj snad jen jeden film a to ještě na festivalu, kde je vnímání filmů hodně zkreslené. Dej mu druhou šanci. :)
w_o_o_d_y 18.11.2009 01:00  3808
HANKY: olol, co to má co dělat s dlouhými filmy? mám averzi na Tarra...
hanky 17.11.2009 09:43  3807
Co o to, Hluboký spánek, Muž z Londýna, Vtackovia, siroty a blázni, Harold a Maude či Fish Tank (to jsou ty, které jsem z prozatimního seznamu viděl) jsou výborné a je dobře, že se k nám dostávají na plátna kin. Ale nevidím v tom žádnou alternativu, spíše cinefilní přežitek (tohle chci vidět na velkém plátně).
vincentf 16.11.2009 15:45  3806
Já si asi letos zajdu jenom na Hluboký spánek. To je jediný film, který jsem z nabídky neviděl (za což se trochu stydím) a opravdu mě zajímá. Jinak jsem viděl pouze Harolda a Maude a Zahraj to znovu, Same, oboje za 5*, doporučuju.
dadel Dadel S dvouhaléřem v ruce, s žertem v srdci - SIVÝ ČTVERÁK!!! 16.11.2009 00:27  3805
ok, škrtám slova "Králíkovi" a "jeho"
hanky 15.11.2009 23:18  3804
Králík přece s P100 nemá už nic společného.

Jinak uvedení Muže z Londýna považuji za záslužné, protože jednak se ho vyplatí vidět na velkém plátně, jednak se od něj k nám dostane něco konečně do kin (MzL je navíc jeho nejpřístupnějším snímkem, imho).

Pokud bylo v minulých letech uvedeno podobně pomalé Zabriskie Point (film kanonizovaného tvůrce, o kterém se hodně napovídalo, ale málokdo ho viděl), proč by nemohl být Tarr? Mně by spíš zajímalo, o jakou verzi MzL se bude jednat (jsou dvě - jedna delší, kolem 135 min., druhá o něco kratší, upravená na základě reakcí publika).

[ 201 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt