taipanTakže by stejně byla k prdu. Při povodních v roce 2002 nám tady na jihu přehrady Lipno a Orlík taky z hlediska ochrany před povodní byly v podstatě k hovnu.
Souhlasím s Tebou, že věc není černobílá a že i když už někde přehrada stojí, tak i její řízení ve smyslu efektu ochranné funkce je složitá věc. Ale i v tom nejméně příznivém případě i zcela plná přehrada umí nabídnout čas, resp. více času na opatření, ochránění věcí, evakuaci,.. I zcela plná přehrada umí zpomalit povodňovou vlnu, roztáhnout ji v čase apod.
V sobotu večer Husinecká přehrada. Vypouštělo se 20 kubíků, což bylo maximum toho, co se dá zvládnout na toku pod hrází. Přitékalo 80. Vědělo se, že okamžik, kdy se přehrada zcela naplní a půjde to přes přepad, se blíží.. A skutečně se tak nad ránem stalo, ale to už byl nátok spadlý na nějakých 40-45 kubíků a tohle šlo na města pod hrází.
Nebýt přehrady, tak se tam prohnalo 80 kubíků vteřinově už v sobotu večer a byl by to v porovnání se stávajícím stavem masakr..
Ohledně výstavby přehrad: zlikvidovat retenční schopnost krajiny, půdy, a pak se snažit pochytat vodu valící se po povrchu v přehradě, je také svým způsobem absurdní konání i bez započetí zhoubné půdní eroze. (kubík zdravé půdy pojme 300l vody a pokud je vše OK, dochází k zasakování do spodních vod. V reálu je půda ve stavu, kdy pobere sotva třetinu, nasytí se, zásak není a další voda už teče po povrchu.. Hypotetická retence zemědělských půd v ČR je přes 8 miliard kubíků, což je cca 12 Orlíků! ) |