Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Linux [ŽP: neomezená] (kategorie Počítače) moderují Case, Kdokoliv.
Archiv
Linux Distribution Chooser - vyplnenim jednoducheho testu najdete distribuci, ktera vam bude nejlepe vyhovovat.

commanlinefu.com
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: mrqxcsz
[ 2908 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
case Case Greatest comedy of the generation of - blah blah ever to do a thing on a thing. 4.11.2009 00:26  4679
Editovat menu.lst?
pegas Pegas 3.11.2009 23:57  4678
Mám také trochu problém s Ubuntu. Při bootování mám teď na výběr Ubuntu a Windows 7, ale ne Windows XP. Co pro to musím udělat?
kdokoliv Kdokoliv Nevidím důvod dělat cokoliv bezdůvodně. - http://kkl2401.wz.cz 3.11.2009 21:07  4677
Norfin [4676]: Ja ho prave zkusil (proto jsem chtel, aby mi sem nekdo napsal, jak to ma bejt, abych overil, zda jsem to delal dobre, nebo spatne). Evidentne jsem to delal dobre, respektive tak, jak popisuje sholva [4669], lec dockal jsem se jenom toho, ze na externim displayi nebylo nic, zatimco pres pulku notebookovyho bylo cerno a v dolni pulce se okna velmi podivne prekreslovala (a nebo taky ne a taky po nich zustavalo cerno). Bohuzel jsem neprisel na zpusob, jak zavolat xrandr, aby to zase vratil (respektive zkusil jsem xrandr --ouput VGA1 --off, coz naprosto nezabralo) a byl jsem hodne hodne rad, ze zbesilym clickanim do toho KDE udelatka, jsem dokazal konfiguraci zmenit na takovou, ktera uz tohle nedelala a pres kterou jsem se moh zase prepnout zpet.
norfin Norfin 3.11.2009 19:21  4676
Kdokoliv [4674]: Byt tebou, tak bych zkusil ten xrandr a uz nad tim moc neuvazoval :/
case Case Greatest comedy of the generation of - blah blah ever to do a thing on a thing. 3.11.2009 19:00  4675
S duálním displejem mám zkušenosti jen prostřednictvím third party ovladačů (tj. AMD, nVidia). Jak se to konfiguruje v případě, že to děláš přímo v X, to netuším.
kdokoliv Kdokoliv Nevidím důvod dělat cokoliv bezdůvodně. - http://kkl2401.wz.cz 3.11.2009 18:57  4674
Aha, vyborne, to me vubec nenapadlo. Z toho plyne, ze pomoci tohohle nastavovani se tedy rozhodne nastaveni toho rozsireneho displaye neda udelat.

No, pak je tam taky jeste zalozka Multiple Monitors, kde se ovsem dozvim "This module is only for configuring systems with a single desktop spread across multiple monitors. You do not appear to have this configuration."
Coz by mi pripadalo, ze by znamenalo, ze to neni schopny ten druhej pripojenej monitor nadetekovat. Coz je ale zase malinko v rozporu s tim, ze kdyz tam chci poslat stejnej obraz, tak to jde...
case Case Greatest comedy of the generation of - blah blah ever to do a thing on a thing. 3.11.2009 18:47  4673
Kdokoliv: Předpokládám, že přesně to, co zmiňují, tedy stranové nebo výškové převrácení obrazu. Dokážu si představit, že třeba při zpětné projekci se to může vcelku hodit...
kdokoliv Kdokoliv Nevidím důvod dělat cokoliv bezdůvodně. - http://kkl2401.wz.cz 3.11.2009 18:10  4672
Dobra, jeste se k tem KDE zeptam jinak, treba nekdo, kdo zna jiny graficky udelatka nebo parametry xrandru, bude vedet, co se tim nastavenim tam mysli.
U toho displaye se tam daj nastavit tri veci: rozliseni, to je jasny, obnovovaci frekvence, to je taky vcelku jasny, a pak jakasi orientace. To je combobox s nasledujicimi sesti moznostmi: zadna rotace, doleva (90 stupnu), vzhuru nohama (180 stupnu), doprava (270 stupnu) (zatim vse jasny), mirror horizontally, mirror vertically. Dokazal by nekdo uhodnout (nebo dokonce primo vedet), co tyhle dve moznosti maj proboha delat?
case Case Greatest comedy of the generation of - blah blah ever to do a thing on a thing. 3.11.2009 15:24  4671
Snahy o nastavování všeho autokonfigurací nebo přes GUI jsou jednou z věcí, kvůli kterým nemám Ubuntu rád. Protože to bohužel skoro vždycky je přesně to - snahy. Nic víc. Ve výsledku to spíš škodí, a to oběma skupinám - jak "windowsím lamám", tak lidem, kteří s Linuxem aspoň trochu umí. V těch jejich (=v Ubuntu) konfigurákách se vyznat a přesvědčit autokonfiguraci, aby spolupracovala s MÝM nastavením, to je občas o nervy.

Stejně tak je problém to, že Linux kvůli tomu zkouší stále víc lidí, kteří prostě nemají nejmenší tušení, že to nejsou jenom "jiná Windows", natož aby měli povědomí o tom, jak to tam zhruba funguje.

Tak jako tak pořád moc nechápu, co s tím Sekory páchal, že mu to dělalo takové věci.
sekory Sekory The journey of thousand miles - starts with a single step. 3.11.2009 14:54  4670
mpts: Dík.

Od Linuxu neočekávám "Windows trochu jinak" což je samo o sobě dost zavádějící označení. Nicméně poslední dobou se některé distribuce tak tváří, že je může instalovat i neznalý uživatel jako alternativu k Windowsům.

Proti konfiguračním souborům popřípadě klasickému terminálu v zásadě nic nemám, ale snad mi nikdo nemůže vyčítat, že když už v GUI je možnost nastavení, očekávám od toho 100% funkčnost.
sholva 3.11.2009 11:54  4669
Od dob xrandr 1.2 by to mělo být jednoduchý(režimy si zjišťují Xka samy, ale jdou i vnutit):
xrandr --output VGA-0 --right-of LVDS (pokud je výstup pojmenovaný VGA-0 a interní display LVDS, seznam režimů jednotlivých výstupů vypíše přepínač -q)
Jen může být potřeba mít v xorg.conf v "SubSection Display" řádek s Virtual width height (s výsledným rozlišením).
Naklikat by to snad mělo jít i v grandr a arandr, ale v KDE jsem s tím měl taky problémy.
kdokoliv Kdokoliv Nevidím důvod dělat cokoliv bezdůvodně. - http://kkl2401.wz.cz 3.11.2009 11:30  4668
DotazTak ja bych tu mezitim rozjel jinej dotaz. Mam notebook (1280x800), pripojim k tomu externi monitor (1280x1024). Umim si v KDE naclickat situaci, kdy se na oboji pustit stejnej obraz s tim, ze na externim monitoru vidim vse a na notebooku vidim jakoby horni vyrez. To pisu jenom pro overeni, ze jakasi spoluprace tam je.
Ale chtel bych docilit jineho, a to takoveho toho "extended display" nebo jak se tomu rika, tedy ze popadnu na notebooku okno, pretahnu ho doprava mimo obrazovku, cimz se mi objevi na externim monitoru.
Otazka samozrejme zni, jak se to udela. Idealne naclickanim v tech KDE (bohuzel jsem nepochopil, co tam kde zvolit, aby se tohle stalo). V horsim pripade nejak z command line.
Oboji jsem totiz nejak zkousel, vzdycky jsem ale dosahl jenom toho, ze se veci zacaly chovat velice divne a dalo mi dost prace to dostat do puvodniho stavu, aniz bych musel shodit Xka. Takze bych rad zjistil, jestli to delam blbe, nebo jestli je to na bug report driveru.
mpts mpts Je to jinak, ba přesně naopak! 3.11.2009 11:20  4667
Sekory [4663]: Tak zaprvé to absolutně v celém vesmíru vůbec naprosto nejdůležitější: standartní je odvozeno od standarty, tedy vlajky či praporu, zatímco od standardu (normativu, úzu apod.) je standardní!!!

No a když máme pořešeno to důležité, můžeme k těm prkotinám. Nebudu se ale pokoušet dávat rady k těm jednotlivostem -- jednak je tam málo detailů, jednak později sám říkáš, že to ani nechceš --, jen chci podat obecnou výstrahu: Linux není a ani být nemá "Windows trochu jinak"! Bohužel si tuto věc řada lidí stále neuvědomuje a přistupuje k Linuxu a priori s nesprávným očekáváním. Windows (řekněme hlavně ta desktopová, ačkoliv to v menší míře platí i pro serverové varianty) byla od počátku vyvíjena se zaměřením na uživatele, kteří "nic nevědí a ani nic vědět nechtějí, chtějí jen spotřební zboží, které bude fungovat podle návodu". Oproti tomu Linux je klon Unixu, operačního systému původem z počátku sedmdesátých let zaměřeného na profesionální technické a vědecké úkoly s předpokladem obsluhy počítačovými odborníky, ba počítačovou elitou. Je sice pravdou, že v posledních letech se mnohé distribuce (jako právě ono Ubuntu) snaží na Linuxu* vystavět prostředí, které bude podobně snadno obsluhovatelné, jako je tomu u Windows (či Maců), ale ten rozdíl v původním zaměření je stále pozorovatelný.

V důsledku toho je nastavení řady věcí pro začátečníka někdy obtížné: původně se to totiž nastavovalo v textových konfiguračních souborech vypsáním parametrů (většina asi ještě pamatuje třeba konfigurák X serveru s horizontálními a vertikálními frekvencemi monitoru apod.) a nyní se na to roubují různá klikací a myšoidní udělátka, která to nastaví "automaticky", a která jsou někdy povedenější, někdy méně povedená. A pokud ta nestačí, je třeba pracně zjišťovat, jak má vypadat správná konfigurace, a upravit přímo ten soubor, což je leckdy frustrující; na druhou stranu pokud tomu přijdeš na zoubek, můžeš si nastavit cokoli a jakkoli a máš daleko větší prostor než v systémech, kde jsi omezen jen těmi klikátky (ostatně i o tom je známé úsloví, že "Unix je uživatelsky přátelský, své přátele si však vybírá").

Já používám Linux jako hlavní či jediný systém na desktopu i v laptopech doma i v práci už skoro deset let (od května 2000, pokud mne paměť neklame) a experimentoval jsem s ním už předtím, a jsem po pravdě docela rád, že jsem první zkušenosti s ním získával v době, kdy se ještě od Windows lišil daleko výrazněji (zejména absencí oněch nastavovacích klikátek, která beztak jen zakrývají, jak věci doopravdy fungují). Chápu ale, že někdo může chtít jen další out of the box pracující snadno obsluhovatelný systém (a imho Ubuntu to již ve většině případů splňuje). Je však třeba mít na paměti tu výše zmíněnou výstrahu, jinak se dostaví nesprávná očekávání a ta téměř s jistotou končí zklamáním. A to nejen u počítačů. :-)

* To je také důležitý detail, který možná vysvětluje i jednu z Tebou uvedených zkušeností, tj. pomalejší otevření okna: zatímco ve Windows je vytváření oken apod. přímo součástí systému, v Linuxu je celé to grafické prostředí jen jedním programem z mnoha dalších běžících nad systémem. Samotný Linux žádné grafické rozhraní nemá.
sekory Sekory The journey of thousand miles - starts with a single step. 3.11.2009 09:08  4666
Case: Rozhodně jsem to sem nepsal abych někomu dokázal, že Linux je špatný, to bych si vybral jiné fórum... tady to nemá cenu. :) Napsal jsem to jen, protože se mi chtělo...

Ohledně toho wubi to jsem stáhl odsud jako "Instalátor pro MS Windows", kde se ti stáhne asi jen 1MB aplikace, která si pak zbytek stáhne z netu sama.

Verze to byla aktuální tedy 9.10. Poradit ani nechci, problémy, které jsem s tím měl, jsem po těch pár hodinách vyřešil. Je sice dost věcí, které chci změnit, nicméně nejdřív se porozhlídnu po řešení, než se případně zeptám.
case Case Greatest comedy of the generation of - blah blah ever to do a thing on a thing. 3.11.2009 00:03  4665
Už věta "Stáhl jsem si tedy nějaký instalátor jménem wubi" je mi dost podezřelá, protože v případě Ubuntu je wubi už několik let součástí přímo instalačního CD, takže není potřeba nijak stahovat a při vložení CD s Ubuntu do systému s Windows se dá normálně spustit přes autorun. A moje zkušenosti s tím jsou velice pozitivní, instaloval jsem to takhle "do Windows" už několikrát (naposledy na svém domácím počítači) a vždycky to proběhlo zcela bezproblémově (a navzdory tvrzením na netu to nebylo pozorovatelně pomalejší než klasická instalace).

Jinak například ani nevíme, co za verzi jsi vlastně instaloval (tedy kromě toho, že to evidentně bylo "Ubuntu kdo ví proč", ale to nám moc neřekne). Stejně tak nevíme, jakou máš grafiku, jaké jsi měl ovladače atd...
Poradit se ti tímpádem absolutně nedá, takže tak docela nechápu, proč jsi to sem vlastně psal. A i jako teatrální "podívejte, jak je ten Linux hrozný" to dost selhává, protože to prostě až příliš silně vzbuzuje dojem, že příčina problémů byla mezi klávesnicí a židlí.

Nicméně budu souhlasit s Kdokolivem v tom, že tohle opravdu nejsou normální problémy. Dokonce ani v Ubuntu ne ;)

[ 2908 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt