No teď jsem se podíval na to video... a tam je to celkem dobře řečeno. Ono to není o konspiraci... je to prostě o penězích. Když já mám pocit, že všechno, co prožíváme už bylo popsáno... motivy, způsob realizace, všechno. Existují knížky - myšleno jak beletrie (ať už obracející se do jakékoliv doby - historie, sci-fi) tak částečně dokumenty z minulosti, které většinu metod pro dosažení daných cílů, naprosto jasně popisují. Tohle není jen o tom, seriálu. Např. existuje knížka, jakýsi dokument o protiteroristických praktikách (autorem bylo nějaké ministerstvo USA, je to dohledatelné), kde jsou dvojčata v zaměřovači na titulní straně (před 9/11). Nevím, ale pokud se o to zajímáš... tak asi znáš spoustu dalších věcí a chyb ve vysvětlení "útok terroristů".
Přijde dnes již zbytečné tady popisovat desítky nesrovnalostí, navádějící vysvětlení medií, kampaně typu "osa zla", až vyložené lži, které se po 11. září objevili. Koho to zajímá ten si najde dostatek materiálu a průměrně inteligentní člověk je schopen rozlišit a vytřídit fakta i když je to činnost na dlouho a dojít k závěru co se s vysokou pravděpodobností stalo. Používám tuhle frázi protože jsem se naučil jisté opatrnosti k absolutním výrokům. Ale určitě člověk dojde k tomu co se zcela jistě nestalo. Motivy jako peníze nebo touha ovládat lidi (tyto věci spolu souvisí) mě nepřekvapují, ani nijak nevyvádějí z míry, protože bohužel i lidi co si uvědomují, co je opravdová ekonomika myslí velmi krátkodobě. Co mě naprosto fascinuje a DĚSÍ, že to lidi nezajímá. Opravdu, lidi to nezajímá. Pointa je, že i když se na něco takového přijde tak z toho nejsou, žádné důsledky. Vždyť je to vidět i u nás, to že se přijde na korupci vůbec nic neznamená... nenesou-li lidé zodpovědnost, pak není demokracie... a taky, mi nežijeme v demokracii (ve smyslu slova), ale to už se dostávám někam jinam.
A polož si další otázku... kolik lidí zná alespoň základy monetární teorie??? Jak vznikli peníze? Jak funguje bankovní systém? Jaké jiné modely jsou aplikovatelné? - nic náročného, kupecké počty ti stačí. Pak se lidi diví, krizi, Řecku... Jenže to by se chtělo ve škole učit věci, které jsou užitečné a použitelné v životě, který tvoří hodnoty. Z toho plyne otázka proč se je neučíme?
A pak člověk zjistí, že většina řešení na naše problémy (ekonomika, právo, rozvoj společnosti) už někdy někdo vyřešil. Zdůrazňuji, že nikoliv všechny, ale většinu nad kterými se lidi rozčilují u večerních zpráv!
Další méně konspirační téma je to, co se děje teď v Británii (Sharia)...
A takhle se dá pokračovat dlouho...
PS: Přemýšlel jsem, kterou knížku tady uvést, aby to bylo co nejméně nefér vůči ostatní kvalitní literatuře... 1984 |