Chronologie 16. března.
Sobota 16. března 1940
Británie - probíhá německý nálet 32 bombardérů (dva jsou ztraceny) na britskou námořní základnu ve Scapa Flow. Jeden křižník, HMS Norfolk, je nepatrně poškozen. Zabito je 7 námořníků. Nálet se stal spíše známým tím, že při něm došlo k prvním civilním obětem v Británii. Německé letadlo prchající z boje uvolnilo 19 bomb, které zranily 7 civilistů a zabily ve věku 27 let Jamese Isbistera.
Řím - americký vyslanec a státní podtajemník, Sumner Welles, jedná s Mussolinim, hrabětem Ciano(em), ministrem zahraničí a králem Viktorem Emmanuelem III, na své poslední zastávce své mise, jejímž cílem je jednat o podmínkách zprostředkování nebo vedení mírových rozhovorů v Evropě. Dostává se mu srdečného, ale vyhýbavého (nic neříkajícího) přijetí.
Argentina - vláda deportuje německou posádku lodi Admiral Graf Spee do vnitrozemí a zakazuje jejím členům nosit uniformy.
Pondělí 16. března 1941
Severní Atlantik - v bitvě o konvoj jsou potopeny německé ponorky U-99 (Kretschmer) a U-100 (Schepke). Tato potopení, spolu se ztrátou Priena před deseti dny, vážně zasahují morálku posádek německých ponorek a stejně tak jsou vážnou vojenskou ztrátou pro jejich mimořádné vojenské schopnosti. Potopení německé ponorky U-100 je symbolické, protože ho bylo dosaženo za pomoci nového radarového vybavení. Po potopení jeho plavidla je Kretschmer zajat.
Východní Afrika - malý britský sbor, který doráží po moři z města Aden na dvou lehkých křižnících, dvou torpédoborcích a sedmi dalších plavidlech se vyloďuje a obsazuje přístav Berbera. Dobytím ztrácí jen krátký čas a ihned nato zahajuje postup do vnitrozemí. Britové v bitvě u města Keren zaznamenávají postup. 5. indická divize, která nebyla schopna první den postupovat, nyní obsazuje pevnost Dologorodoc jižně od Kerenské cesty. Dalších pět dnů je charakterizováno italským úsilím provádět protiútoky.
Balkán - italská ofenzíva je odvolána. Během pěti dnů si Italové přivodili 12 000 obětí a nedosáhli vůbec žádného územního zisku. Nicméně, Řekové jsou donuceni italskou ofenzívou neudělat nic, co se týče posílení svých jednotek, které čelí německé hrozbě na jiných místech.
Úterý 16. března 1942
Východní fronta - v reakci na problém s partyzány v okupovaných částech Sovětského svazu, zřizují Němci speciální leteckou jednotku ve městě Babrujsk, s rozkazy bombardovat partyzánská ležení a vyhledávat ze vzduchu partyzánské jednotky. Tato jednotka sehraje roli v Operaci Mnichov, v třítýdenní protipartizánské razii, která začne třetí týden v březnu.
Filipíny - japonská obléhací děla ostřelují americká opevnění v Manilské zátoce. Jedna 240 mm střela exploduje pod úrovní skladiště střelného prachu opevnění Fort Frank, proráží beton a vymršťuje kolem 60 (plných) nádob po okolí. Zázračně žádná z nich neexploduje, ani nezačne hořet.
Středa 16. března 1943
Tunisko - britská 8. armáda je v přípravách na rozsáhlý útok na pozice Osy na přístupových cestách k Marethské linii vtažena do menších bitev.
Čtvrtek 16. března 1944
Itálie - spojenecké jednotky americké 5. armády pokračují v útoku v prostoru města Cassino. Není dosaženo žádného pokroku. Německá 1. parašutistická divize (součást 76. tankového sboru 10. armády) nadále odolává.
Admiralitní ostrovy - Američané postupují na ostrovech Los Negros a Manus. Na ostrově Manus japonský odpor vzrůstá.
Nová Guinea - americká letadla útočí na japonský konvoj u města Wewak.
Sobota 16. března 1945
Východní fronta - po německých útocích Skupiny armád Jih v oblasti jezera Balaton, se sovětské jednotky v Maďarsku, konkrétně 3. ukrajinského frontu, přeskupily a zahajují ofenzívu na severní křídlo, nedávno Němci dobytého předmostí. Maďarská 3. armáda nese nápor prvních útoků a brzy se ocitá v obrovských potížích.
Filipíny - část americké 41. divize se vyloďuje na ostrově Basilan. Americké jednotky zde a rovněž na dalších malých ostrovech poráží japonské posádky během několika prvních dnů bitvy a poté se většinou stahují, aby nechaly oblast "dočistit" filipínskými nepravidelnými jednotkami. Mezitím pokračují boje na Luzonu, kde bojuje americký 14. sbor na celé, Japonci bráněné, linii Šimbu, jihovýchodně od Manily, zatímco americký 1. sbor bojuje na severu, na stezce Villa Verde.
Západní fronta - americká 7. armáda nadále usiluje o prolomení Siegfriedovy linie, přitom obsazuje město Bitche.
((Díky Ralph(u) Zuljan(ovi) autorovi, editorovi, vydavateli OnWar.com. Jeho dílo je velkolepé. Toto je můj český překlad jeho textu z Chronologie Druhé světové války (Chronology of World War II). Postupně budu zvyšovat kvalitu tohoto překladu pomocí vhodných oprav a úprav.
Thanks to Ralph Zuljan who is the author, editor and publisher of OnWar.com. His work is spectacular. This is my Czech translation of his text from Chronology of World War II. Gradually I will improve quality of the translation by suitable corrections and adjustments.))
Barma – britská 20. indická divize obsazuje město Myotha, na jihozápadě regionu Mandalaj.
|