re LXV.Oblíbená věta "tatínek zabil králíka a maminka ho nahradila" ve skutečnosti pochází z nedávno nalezeného deníku Petra Bierhanzla, syna legendárního továrníka. Prostě jednou nutně musel nastat moment, kdy Bierhanzlovi pokusní králíci začali být vůči masti imunní a bylo nutno zkoušet ji na lidech, tedy především na Bierhanzlově ženě Eleonoře, protože byla, lidově řečeno, "první na ráně". Jen pro zajímavost zde uvádím citát, který v deníku najdeme o pár stránek dále. "Někdo musel slepou uličku lidského bádání ohledat a říci světu: Tudy ne, přátelé". Konec citátu.
Eleonora Bierhanzlová pochopitelně v tomto stavu nebyla ochotna pózovat. Snímek byl pořízen tajně Bierhanzlovým synem, vyvolán samotným Cimrmanem (odpusťme mu použití erární c.k. vývojky a ustalovače) a nalezen ve výše uvedeném deníku jako záložka mezi stranami 155 a 156. (Poznámka pro hnidopichy, dle nichž tyto stránky tvoří jeden list: Bierhanzel mladší si stránky čísloval sám a z důvodu vlastní pověrčivosti vypustil stránku č. 13.)
Cimrmana tato příhoda inspirovala nejen k vynálezu holicího strojku, ale i ke hře "Dlouhý, Široký a Krátkozraký". Eleonoře Bierhanzlové sice po dvou dnech vousy samovolně opadaly, ale k dalším pokusům již nebyla svolná, zato prý neustále přemlouvala manžela ke služebním cestám do Turecka. |