Chronologie 18. května.
Sobota 18. května 1940
Západní fronta - německé tankové jednotky obsazují města St. Quentin a Cambrai. Dále na severu obsazuje německá 6. armáda (Reichenau) Antverpy.
Nizozemí - Arthur Seyß-Inquart je jmenován komisařem Říšského komisariátu Nizozemsko.
Paříž - Reynaudem je jmenován nový kabinet, pokouší se tak posílit francouzské vedení války. Sám sebe dělá ministrem obrany, maršál Pétain se stává místopředsedou vlády a Mandel je jmenován ministrem vnitra. Generál Weygand, dokonce starší než Gamelin, ale daleko více energičtější, je povolán zpět ze Středního východu, aby převzal vrchní velení. Ačkoli tyto změny pravděpodobně posílí Reynaudův tým, zejména jeho vlastní nový úřad, ukáží se tyto změny jako nerozumné. Někteří z nově jmenovaných mužů, obzvlášť Pétain, bude hluboce pesimistický, co se týče výsledku války a přijde čas, kdy bude srážet Reynaudovo odhodlání bojovat dále.
Británie - Tyler Gatewood Kent, úředník na americké ambasádě v Londýně, a Anna Nikolajevna Wolkova, ruská emigrantka, jsou zatčeni pro obvinění ze špionáže. Kent měl přístup ke korespondenci mezi Churchillem a Rooseveltem a Wolkova pomáhala získané informace poskytnout Německu přes italské diplomaty. Velvyslancem Spojených států je Kent zbaven imunity. Wolkova měla kontakty s profašistickou organizací Right Club (pozn. tajná organizace založená a působící v Británii).
Pondělí 18. května 1941
Severní Atlantik - německá bitevní loď Bismarck opouští Gdyni spolu s těžkým křižníkem Prinz Eugen pod velením admirála Lutjense, aby brázdili Atlantik. Různorodé zásobovací lodě jsou již na moři.
Jugoslávie (okupovaná) - vévoda spoletský (pozn. od italského města Spoleto), je prohlášen chorvatským králem. Nikdy nenavštíví své království.
Středomoří - pokračují německé nálety na ostrov Kréta. Tyto útoky probíhají v rámci příprav na přicházející výsadek a s cílem porazit posádku ostrova a donutit RAF stáhnout z Kréty nemnoho svých letadel.
Irák - britská osvobozovací skupina Kingcol doráží, po provedeném obchvatu z boku na irácký bránící sbor, na letiště ve městě Habbanijah.
Sýrie - generál Dentz varuje své vojáky ve vichistickou Francií kontrolované Sýrii, před sdružováním jejich jednotek. RAF opět bombarduje letiště v Sýrii.
Úterý 18. května 1942
Středomoří - britské letadlové lodě Argus a Eagle ze Svazu H dováží na Maltu dalších 17 letadel typu Spitfire.
Londýn - admirál Harwood je jmenován velitelem britské Středomořské flotily.
Středa 18. května 1943
Východní fronta - Kavkaz, německá 17. armáda pokračuje v protiútoku. Sověti nadále této ofenzívě odolávají.
Aleuty - ostrov Attu, americké jednotky postupující ze severu a jihu se spojují. Reorganizují se na tažení proti předpokládané poslední japonské pozici na přístupu do zátoky Čičagovův přístav (angl. Chicagof Harbor).
Spojené státy - začíná potravinová konference Spojených národů ve městečku Hot Springs ve Virginii. Konference pokračuje do 3. června.
Washington - pokračuje Třetí washingtonská konference (kódové označení Trident (čes. Trojzubec)).
Čtvrtek 18. května 1944
Nová Guinea - americký 163. pěší pluk (generál Doe) se vyloďuje na ostrově Insoemar a postupuje, aby obsadil letiště na ostrově Wadke.
Středomoří - spojenecká loď z konvoje HA-43 potopená německou ponorkou U-453, se stává posledním úspěchem německých ponorek ve Středomoří.
Berlín - je oznámeno, že se polní maršál von Rundstedt stane vrchním velitelem Západu se Skupinou armád B (Rommel) na severu a Skupinou armád B (Blaskowitz) na jihu.
Itálie - postup spojeneckých jednotek americké 5. armády se, při přibližování k německé obranné linii Senger, zpomaluje. Polský 2. sbor obsazuje opatství Monte Cassino poté, co se Němci stáhli.
Admiralitní ostrovy - americká 6. armáda oznamuje dokončení tažení na těchto ostrovech. Američané mají 1 400 zabitých a zraněných; Japonci mají 3 820 mrtvých a 75 jich bylo zajato.
Sobota 18. května 1945
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, americká 6. divize námořní pěchoty, součást amerického 3. výsadkového sboru, obsazuje většinu pahorku Cukrová homole, stejně tak části pozic Půlměsíce a Podkovy, které mají po několika dnech prudkých bojů před očima. Americká 1. divize námořní pěchoty pokračuje v bitvě o údolí řeky Wana a hřebene Wana, ale nedaří se jí eliminovat japonský odpor, ani za použití plamenometů a podpory tanků. Mezitím americká 77. a 96. divize, součásti amerického 24. sboru, útočí bezúspěšně na japonské pozice na Plochém vrcholu.
Filipíny - ostrov Luzon, americké jednotky postupují směrem k hřebeni Woodpecker (česky: datel, strakapoud).
Čína - čínské jednotky obsazují zpět město Fu-čou v provincii Fu-ťien. Posily z Barmy (3 divize) se chystají k návratu.
Německo (okupované) - ve městě Flensburg, admirál Dönitz, formální Vůdce Třetí říše, vyjadřuje zděšení nad odhaleními týkajících se nacistických koncentračních táborů a distancuje armádu od těchto zvěrstev.
Dablin - irský premiér, De Velera, zveřejňuje program potravinové a oděvní pomoci pro Evropu v hodnotě 12 000 000 $.
|