StrelecJasně, že to nebude snadné. A TZ jsem četl, ten začátek je z toho nejlepší. Jenže, přijde mi, že trochu podceňuješ schopnosti normálních lidí. Těch, kteří dokážou opravit skoro každé auto apod. Nástrojářů ve fabrikách. U většiny strojů se pohybuje někdo, kdo jim docela slušně rozumí, protože i ten supermoderní automatické stroje potřebují nějakou údržbu - to není běžný produkce na dva roky užívání a šmytec. Takže manuálně šikovných lidí, kteří těmto strojům rozumí, je překvapivě dost. Sám jich pár znám a věřím tomu, že by pro ně nebyl problém nahradit dřívější kováře. A pokud bude do budoucnosti výroba více v Číně, tak tihle lidé budou existovat tam.
Jasně, že bez náhradních dílů bude těžké některé ty stroje udržet v provozu, ale víš také kolik funkčních náhradních dílů pro auta je na vrakovištích? Holt se budou brát náhradní díly z jiných strojů. A pokud padne elektronika, tak se holt přejde na ruční řízení. Za cenu ztrátu přesnosti, která ale pro celou řadu výrobků není potřeba.
Hodně závisí, jak k tomu kolapsu dojde, jak bude rychlý a co všechno padne. Od toho bude odvozená nová sociální a technologická úroveň. Ber ale třeba v úvahu, že postupné vyčerpávání zdrojů vede k jejich zdražování a tedy k možnosti postupného přechodu na využívání jiných zdrojů či třeba k návratu do před elektronické doby mez válkami. A to je úroveň, která se dá v malém celkem udržovat. Celá řada fabrik v té době měla malou vlastní elektrárnu.
Co bude hodně váznout je distribuce a tedy nebude možné užít masovou výrobu, ale to také znamená jen návrat k dřívějším malým univerzálním dílnám a fabrikám.
Čím více bude Zvrat náhlejší, tím je samozřejmě větší riziko nepokojů a drancování, ale vtip je podle mně v tom, že budoucí vládcové si budou vědomi toho, že technika jim může dát udržitelnou nadvládu. Nebudou tedy všichni výsledně ničit stroje a zabíjet techniky, naopak je budou okupovat a poskytovat jim podmínky k práci. |