Chronologie 8. června.
Sobota 8. června 1940
Norské moře - u norského pobřeží operují německé bitevní křižníky Scharnhorst a Gneisenau. Jejich úkolem je útočit na různé konvoje provádějící evakuaci z Norska do Británie. Potápí tři prázdné lodě a poté objevují letadlovou loď Glorious a dva torpédoborce. I přes udatnou obranu torpédoborců nemá Glorious čas, aby uprchl nebo vypustil svá letadla, a ačkoli je Scharnhorst poškozen jsou všechny tři lodě potopeny. Britská admiralita se zachovala ledabyle, když pro tyto vody určila pouze několik eskortních lodí a že se jim zdálo nemyslitelné, aby Scharnhorst a Gneisenau mohly dosáhnout ještě působivějšího vítězství ve střetu se souběžně plavícími se konvoji převážejícími vojáky. Admirál Marschall, velící této německé operaci, nařizuje kvůli poškození lodi Scharnhorst návrat na základnu.
Pondělí 8. června 1941
Sýrie - Ve 02.00 hodin provádějí jednotky Britů a Svobodných Francouzů invazi do Sýrie. V uplynulých týdnech byli Britové stále více znepokojeni zprávami o německé přítomnosti v Sýrii. Ve skutečnosti je na požadavek vichistické Francie nyní všechno německé vojenské osazenstvo pryč. Útočícímu sboru velí generál Wilson a tvoří jej 7. australská divize, 4. indická brigáda a jednotky Svobodných Francouzů (včetně kavalerie z Čerkézije, pod velením plukovníka Colleta, na čele sil Svobodných Francouzů). Bránící vichistické síly tvoří 45 000 mužů pod velením generála Dentze. Spojenecké jednotky postupují v několika liniích z pozic v Palestině a Transjordánsku. Z počátku je kladen malý odpor. Generál Catroux, který byl jmenován generálem de Gaullem do čela jednotek Svobodných Francouzů, vydává prohlášení pozitivně vyzývající Dentze a jeho muže, aby přešli na jejich stranu. Britové oznamují, že neusilují o jakékoli územní zisky.
Egypt - v reakci na hrozbu náletů na město Alexandrie začíná evakuace kolem 40 000 obyvatel.
Úterý 8. června 1942
Moskva - na vrcholném zasedání Stavky se rozhoduje o osudu 2. úderné armády generála Vlasova (obklíčené německými jednotkami západně od města Volchov). Stalin doslova prohlašuje: "Udělali jsme velkou chybu, když jsme Volchov připojily k Leningradskému frontu. Ačkoli generál Chozin (frontový velitel) je přítomen na Volchovu, věci nezvládá dobře. Není schopen provést nařízení Stavky ohledně stáhnutí 2. úderné armády zpět.".
Středa 8. června 1943
Japonsko - v útrobách bitevní lodě Mucu dochází k explozi a loď se v zálivu Hirošima potápí.
Středomoří - pokračuje bombardování italského ostrova Pantelleria.
Čtvrtek 8. června 1944
Západní fronta - vyloďuje se druhá vlna spojeneckých jednotek. Jednotky amerického 7. sboru z pláže Utah postupují směrem k městu Cherbourg. 4. divize je zapojena v intenzivních bojích u vesnice Azeville. Jednotky amerického 5. sboru na pláži Omaha obsazují město Isigny-sur-Mer, ale nedaří se jim spojit s americkými jednotkami na pláži Utah. Pláže Omaha a Gold se propojují v okamžiku kdy britští mariňáci, součást 30. sboru, obsazují městečko Port-en-Bessin.
Itálie - německé zadní voje brzdí postup americké 5. armády a britské 8. armády.
Nová Guinea - pokračují boje na ostrově Biak. Japonský pokus dopravit posily na ostrov Biak naráží na eskadru křižníků, které velí admirál Crutchley. Japonci jsou donuceni k ústupu. Na pevnině zahajují americké jednotky ze svého předmostí kolem Aitape protiútoky.
Sobota 8. června 1945
Japonsko - je hlášeno, že všichni fyzicky schopní muži, ženy a děti budou školeni v boji proti tankům, parašutistům a dalším invazním jednotkám.
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, na poloostrově Oroku se nadále bojuje. Na jihu se k útoku na horu Jaedžu připravuje 24. sbor.
Filipíny - ostrov Luzon, hlídky americké 37. divize doráží k řece Magat. Americký 145. pěší pluk (americká 37. divize) obsazuje město Solano a postupuje až k městu Bagabag, směrem k údolí Cagajan.
Jávské moře - japonský křižník Ašigara je potopen britskou ponorkou Trenchant poté, co evakuoval 1 200 lidí z města Jakarta (Batavia).
Washington - ministr války Henry Stimson na tiskové konferenci prohlašuje, že britské síly by měly nést plnou vojenskou odpovědnost za situaci v Barmě a poznamenává, že tyto jednotky byly po ukončení války v Evropě posíleny.
Nizozemí (osvobozené) - polnímu maršálovi Montgomerymu se dostává zvláštního ocenění města Antverpy.
|