Chronologie 10. června.
Pondělí 10. června 1940
Řím - Mussolini vyhlašuje válku Británii a Francii. Ani italská ekonomika, ani italské obyvatelstvo nejsou na válku nijak zvlášť připraveni. Jejich flotila má nicméně značnou sílu a strategický význam. Mají dvě bitevní lodě okamžitě akceschopné, spolu s dalšími čtyřmi moderními loděmi těsně před dokončením. Mají rovněž silný svaz křižníků a torpédoborců a největší ponorkovou flotilu na světě o 116 ponorkách. Tyto síly, až budou všechny bitevní lodě dokončeny, budou s přehledem silnější jak britské a francouzské síly ve Středomoří, tím spíše pokud Britové zůstanou v boji osamoceni. Jedinou třídu lodí, kterou Italové nemají, jsou letadlové lodě. V tuto dobu jsou ve Středomoří dvě britské lodě tohoto typu. Italská armáda není tak působivá jako její flotila. Přes značnou velikost jejich jednotek jsou tyto jednotky obvykle v podstavech a nadcházející bitvy ukáží, že jsou pod špatným velením a nevalně vybaveny.
Paříž - francouzský premiér Reynaud vyzývá prezidenta Roosevelta, aby intervenoval ve válce v Evropě. Tato výzva je opakována 13. června, ale bez žádoucí odezvy.
Norsko - spojenecké tažení končí. Strategicky bylo toto tažení zejména významné kvůli námořním ztrátám na obou stranách a německým flotilám toto tažení pomohlo s navýšením počtu využitelných základen. Spojenci ztratili jednu letadlovou loď, dva křižníky, devět torpédoborců a mnoho menších plavidel a rovněž mnoho lodí bylo poškozeno. Tyto ztráty rozhodně nepřispěly britské schopnosti chránit obchodní trasy. Němci ztratili tři křižníky, deset torpédoborců a několik ponorek. Tyto ztráty tvoří velkou část flotily Kriegsmarine a nemohou být rychle nahrazeny. To omezuje schopnost německého námořnictva poskytovat žádoucí podporu například invazi do Británie. Co se týče ztrát lidí v norském tažení, činí tyto ztráty na straně Němců kolem 5 600 a na straně Spojenců kolem 6 100 zabitých vojáků a rovněž mnoho civilních obětí.
Západní fronta - Němci překračují řeku Seinu západně od Paříže. Jednotky francouzské 10. armády ještě bojují spolu s britskými jednotkami kolem městečka Saint-Valery-en-Caux. Některé z těchto sil jsou z města evakuovány. Rovněž je velmi rychlý německý postup na východ od Paříže. Také začínají evakuace z přístavního města Le Havre. Během příštích tří dnů bude vyvezeno 11 059 Britů a určitý podíl Francouzů, část těchto vojáků poputuje do Cherbourgu, ale většina se bude plavit do Británie. Na východ od Paříže začínají německé jednotky postupovat do jižní části departmentu Aisne.
Středa 10. června 1941
Sýrie - australské jednotky postupující podél pobřeží na sever od města Týros (či Týr) začínají improvizovaně překračovat řeku Lítání.
Východní Afrika - indický prapor se vyloďuje a obsazuje Assab, poslední přístav v Rudém moři, který ještě drží Italové.
Čtvrtek 10. června 1942
Severní Afrika - Svobodní Francouzi stále drží Bir Hachiem proti těžkým útokům Rommelových jednotek. Během noci je evakuováno 2 700 obránců.
Panamský průplav - po své službě v Atlantiku a Středomoří letadlová loď USS Wasp a bitevní loď USS North Carolina doprovázené křižníky a torpédoborci proplouvají tímto kanálem, aby se připojily k americké Tichomořské flotile. Na tichomořské scéně tak nyní působí čtyři americké flotilní letadlové lodě.
Pátek 10. června 1943
Londýn a Washington - náčelníci spojených štábů vydávají směrnici Pointblank určenou jednotkám britských a amerických těžkých bombardérů v Evropě. Dokument obsahuje formální instrukce ohledně priorit a cílů ofenzívy bombardérů po Den D. Tyto instrukce odrážejí více záměry Američanů než Britů, ale pokyny jsou příliš vágní na to, aby americké US Air Force a British Bomber Command nemohli pokračovat ve svých operacích nezávisle.
Středomoří - pokračuje bombardování italského ostrova Pantelleria.
Sobota 10. června 1944
Francie (okupovaná) - detašovaná německá jednotka 2. SS tankové divize Das Reich zabíjí 642 obyvatel vesnice Oradour-sur-Glane nedaleko města Limoges. Mezi mrtvými jsou i ženy a děti, které uhořely v kostele.
Západní fronta - polní maršál Montgomery zřizuje v Normandii ve Francii hlavní štáb 21. armádní skupiny. Pláže Utah a Omaha jsou propojeny postupem americké 2. obrněné divize (součást 5. sboru). Americká 101. výsadková divize pokračuje v boji u města Carentan. Nalevo jsou v bojích intenzivně zapojeny jednotky britského 30. sboru. 7. obrněná divize bojuje s německou tankovou instrukční (panzerlehr) divizí u vesnice Tilly-sur-Seulles.
Itálie - britská 8. armáda postupuje podél pobřeží Jaderského moře. Jednotky 5. sboru (Keightley) obsazují město Pescara a Chieti (starobylé město o 500 let starší než Řím). Ve vnitrozemí v přetrvávajících bojích proniká novozélandská 2. divize do města Avezzano.
Holandská východní Indie - v akci na odvedení pozornosti letadla z lodí Illustrious a Atheling napadají japonské pozice ve městě Sabang na ostrově Sumatra. Cílem je odvést pozornost od amerických sil blížících se k Mariánským ostrovům.
Východní fronta - na sever od Leningradu zahajuje útoky na finské pozice v Karelské šíji sovětská 23. armáda (Čerepanov), součást Leningradského frontu. Jsou dobyta města Terijoki (dnešní Zelenogorsk) a obec Tyrisevä (dnešní Uškovo).
Pondělí 10. června 1945
Velké Sundy - ostrov Borneo, téměř 30 000 mužů australské 9. divize provádí neatakované vylodění v Brunejském zálivu (Operace Oboe (česky: hoboj) VI). Malé kontingenty provádějí vylodění na ostrově Labuan a přilehlých ostrůvcích a u města Muara. Jednotky námořní podpory jsou pod velením admirála Royala. Námořní ostřelování na podporu těchto vylodění provádí svaz křižníků a torpédoborců pod velením admirála Berkeye.
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, pokračují boje na poloostrově Oroku, kde jednotky americké 6. divize námořní pěchoty redukují japonský kotel na přibližně 1 500 metrů čtverečních. Japonci zaznamenávají v nočních protiútocích těžké ztráty. Mezitím na jihu ostrova americká 1. divize námořní pěchoty obsazuje za vlastních těžkých ztrát pahorek západně od města Juza. Jednotky amerického 24. sboru, nalevo, zahajují významnou ofenzívu proti poslední japonské obranné linii, linii Jaedžu - Dake. Japonský odpor evidentně slábne.
Filipíny - ostrov Luzon, japonské jednotky zastavují nedaleko průsmyku Orioung postup americké 37. divize.
Admiralitní ostrovy - jednotky britské Tichomořské flotily opouštějí ostrov Manus, aby provedly operace proti japonské základně v souostroví Truk (Chuuk od roku 1990) v souostroví Karolíny.
Barma - barmští partyzáni vedení britskými důstojníky dobývají zpět město Loilem v pohoří Šan.
Čína - čínské jednotky obsazují přístav Wen-čou a pronásledují japonské jednotky směrem k městské prefektuře Liou-čou.
Tokio - japonský parlament předává moc premiérovi Suzukimu, ten se tak stává diktátorem.
Německo - Frankfurt, maršál Žukov uděluje polnímu maršálovi Montgomerymu a generálovi Eisenhowerovi sovětský Řád vítězství. Během noci v poselství vysílaném Hamburským rozhlasem, polní maršál Montgomery prohlašuje, že německý lid si musí uvědomit nejenom to, že byl poražen, ale že je vinen za rozpoutání této války, stejně jako je vinen za rozpoutání války v roce 1914. Doporučuje, aby tuto zprávu rodiče četli svým dětem a postarali se o to, aby děti jejímu obsahu porozuměli.
Československo (osvobozené) - v Praze narůstají známky neklidu ohledně toho co je vnímáno jako sovětské vměšování se do záležitostí země a jako tlak na "sovětizaci" státu. Tři divize Rudé armády mají na předměstí tohoto hlavního města základnu.
|