Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Diskuze na Lopuchu,
pohlazení na duchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: azuejfj
[ 8552 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
alfi Alfi 13.6.2012 06:53  7476
Chronologie 13. červnaÚterý 13. června 1944
Západní fronta - Oprav si tohle: nejedná se o 17. tankovou divizi, ale o 17. divizi pancéřových (nebo tankových, chcete-li) granátníků SS „Götz von Berlichingen“.
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 13.6.2012 04:27  7475
Chronologie 13. června.

Čtvrtek 13. června 1940

Západní fronta – francouzské jednotky západně od Paříže nyní ustupují k departmentu Loire. Britové se rozhodují zanechat pokusů o to znovu vybudovat BEF ve Francii a začínají evakuovat britské a kanadské jednotky, které ještě zůstaly v zemi.

Washington – Roosevelt podepisuje nový rozpočet pro námořnictvo o velikosti 1 300 000 000 $, pro další velké budování námořnictva. Mezitím, v reakci na Churchillovy naléhavé žádosti v telegramech adresovaných prezidentovi Rooseveltovi, jsou přebytkové stavy dělových zbraní a pušek shromažďovány z amerických vládních skladů. První zásilka těchto zbraní nyní opouští USA na lodi SS Eastern Prince plující do Británie. Americký Zákon o neutralitě je podkopán prvním „prodejem“ těchto zbraní ocelářské společnosti, která je dále prodává britské vládě.


Sobota 13. června 1941

Vichistická Francie – vichistická vláda oznamuje, že více než 12 000 Židů bylo zatknuto a je „internováno“ v koncentračních táborech kvůli „židovskému spiknutí“, tento klamný důvod má udržet v tajnosti francouzsko-německou spolupráci. Antisemitské zákony ve Vichy se rozšiřují na Židy vlastněné podnikání, které je Židům bez náhrady vyvlastněno.

Sýrie – australské jednotky zahajují na pobřeží útoky v okolí města Sidon.

Sovětský svaz – tisková agentura Tass vydává oficiální stanovisko, kde popírá existenci napětí mezi Německem a SSSR. Je zde uvedeno, že „mezi těmito dvěma zeměmi nemohou být žádná nedorozumění“.


Neděle 13. června 1942

Severní Afrika – vzhledem k Rommelově převaze v obrněncích a úspěšným útokům, se jihoafrická a britská pěchota začíná stahovat z linie Gazala. Knightsbridge opouští britská gardová brigáda úplně.

Středomoří – dochází k prvním německým a italským leteckým útokům na britské konvoje vyslané z Gibraltaru a Egypta na pomoc Maltě.


Pondělí 13. června 1943

Středomoří – Italy držený ostrov Linosa kapituluje Spojencům.


Úterý 13. června 1944

Nad Británií – první německá střela s plochou dráhou letu V1 (německy Vergeltungswaffe, česky odvetná zbraň) dopadá v Anglii. Z 10 těchto vypálených střel 4 překonávají kanál La Manche a 1 dopadá v Londýně kde zabíjí 6 lidí.

Západní fronta – na levé straně spojenecké linie pokračuje britská 2. armáda v útoku. 30. sbor přeskupuje své jednotky. 7. obrněná divize je přesunuta na pravé křídlo a postupuje k obci Villers Bocage. Německý protiútok nutí tuto divizi k ústupu zpět. Nalevo, americká 1. armáda postupuje k městu Saint-Lô a překonává poloostrov Cotentin. Na tomto poloostrově je dobyto město Pont-l'Abbé. Německý protiútok na čele se 17. tankovou divizí, směrem k městu Carentan je zadržen.

Itálie – jednotky britské 8. armády pokračují v postupu. Je dobyto město Narni, nacházející se na vyvýšenině mezi městy Orte a Terni.

Nová Guinea – ostrov Biak, americké jednotky likvidují rozptýlený japonský odpor prováděný z podzemních prostor na východě tohoto ostrova. Americká letadla operují z letiště v Mokmer.

Kurilské ostrovy – admirál Small vede svaz křižníků a torpédoborců k ostřelování japonských pozic na ostrově Matua.


Čtvrtek 13. června 1945

Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, japonský odpor na poloostrově Oruku končí. Americká 6. divize zaznamenává zajetí rekordního počtu 169 Japonců a nalézá kolem 200 mrtvých Japonců. (Pokud srovnáme počet těchto zajatých s hlášenými předchozími počty zajatých Japonců, jde skutečně o veliké číslo). Pokračují boje na jihovýchodě, zejména v oblasti hřebene Kuniši, kde pluk americké 1. divize námořní pěchoty zakouší těžké ztráty. Americký 24. sbor používá k likvidaci japonských opevněných podzemních prostor na hoře Juza a Jaedžu a na vyvýšeninách 153 a 115, obrněné plamenomety.

Filipíny – ostrov Luzon, americká obrněná kolona se pokouší prodrat průsmykem Orioung, aby zužitkovala dosaženého průlomu provedeného americkým 145. pěším plukem (americká 37. divize), ale japonský protiútok tuto trasu blokuje.

Velké Sundy – ostrov Borneo, australské jednotky vstupují do města Brunej.

Čína – japonské jednotky se připravují evakuovat městské prefektury Liou-čou a Kuej-lin.

johny_zed Johny_ZED Blue! Kill them all, God sort them out! 12.6.2012 14:20  7474
EisenwolfTo označení jen udává, kde byla jednotka zformována, nic víc.
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 12.6.2012 11:47  7473
AlfiAha tak to je, tak to že to nebudu překládat jsem se teda rozhodl správně :-), díky za odpověď...
alfi Alfi 12.6.2012 10:47  7472
Eisenwolf - 51. (Highland) divize Nepřekládat! Je to pouze tradiční označení jednotky, která mé kořeny hluboko v minulosti.
Název nemá nic společného s bojovým určením této divize (šlo obyčejnou pěší divizi).
Highland vzniklo z Highlanders a to se snad dá přeložit jako "horalové". Jde o tradiční skotské jednotky...
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 12.6.2012 10:27  7471
Alfi
- taky bych to radši psal, někdy na to zapomínám :-)

- Nevíš ohledně britské 51. (Highland) divize - to Highland se dá překládat jako horská divize nebo ne? Je rozdíl u tohoto typu vojska v Highland a Mountain? Zdá se mi totiž, že ani ne...
alfi Alfi 12.6.2012 09:56  7470
Chronologie 12. červnaStředa 12. června 1940
Středomoří – spíš bych psal svaz než sbor...

Sobota 12. června 1942
jenom doplním: jednalo se o britskou 201. Gardovou Brigádu (tedy pěchotu 1. Obrněné Divize). Zcela vlevo sice dočasně uspěla 29. Indická Brigáda a své postavení uhájila. Zásadní obrat byl ale zaznamenán na středu britské obranné linie, kde se nacházely podpůrné tankové jednotky - 2. Obrněná Brigáda od 1. Obrněné Divize a 4. Obrněná Brigáda od 7. Obrněné Divize. Obě brigády v tváří v tvář německé kombinované protitankové síle nebyly schopny zásadnější obrany a v protiútocích naprosto vykrvácely.
Jejich ústup zanechal v obraně hluboký vlom a znamenal otevření cesty do hlavní "brány" Tobruku.
13.6. potkal stejný osud i poslední bojeschopnou tankovou jednotku - 22. Obrněnou Brigádu (1. Obrněné Divize)...
Celkový ústup otřesené 8. Armády byl nevyhnutelný!
Otázkou pouze bylo, kolik jednotek a v jaké síle dokáže uniknout...
Zmiňované 201. Gardové se to například nepodařilo...
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 12.6.2012 07:19  7469
Chronologie 12. června.

Středa 12. června 1940

Západní fronta – Guderianovy jednotky obsazují město Châlons-sur-Marne (Châlons-en-Champagne od r. 1998). Zde a na jiných místech pokračuje německý postup velmi rychle. Městečko Saint-Valery-en-Caux u kanálu La Manche je dobyto Rommelovými jednotkami. Zajata je velká část britské 51. (Highland) divize.

Středomoří – britský sbor křižníků a torpédoborců ostřeluje italskou základnu v Tobruku. Podporu poskytuje hlavní sbor Středomořské flotily admirála Cunninghama. Italský sbor křižníků je vyslán, aby se střetnul s tímto ostřelovacím uskupením, ale ke kontaktu nedojde. U Kréty v jiné akci, je italskou ponorkou potopen křižník Calypso. RAF bombarduje Turín a Janov.

Moskva – sovětská vláda dává Litvě ultimátum ve kterém požaduje území a ustanovení nové vlády.


Pátek 12. června 1941

Severní Atlantik – u jižního pobřeží Norska je torpédem britského letounu typu Beaufort poškozena německá kapesní bitevní loď Lutzow. Lutzow se vrací do přístavu v Kielu a podstupuje opravy trvající do ledna 1942.

Německo – berlínské orgány civilní obrany upozorňují obyvatelstvo, aby si v průběhu náletů neprodleně nacházelo úkryt kvůli nebezpečí pocházejícího z těžkých vysoce třaskavých bomb a min, dále poznamenávají, že pokud tak nebude činěno, povedou nálety k „obrovskému počtu obětí bombardování“.
Londýn – spojenecké vlády a představitelé Brity podporovaných evropských vlád v exilu se zavazují k vzájemné pomoci a nemohou uzavřít jakékoli separátní mírové dohody s aliancí Osy.


Sobota 12. června 1942

Severní Afrika – britská gardová brigáda je silně napadena Rommelovými jednotkami. Britské protiútoky jsou neúčinné. V těchto akcích ztrácejí Britové 100 tanků a zůstává jim bojeschopných pouze 70 tanků. Rommelovy síly mají dvakrát více tanků a ústup britských jednotek je nevyhnutelný. Němci „vrátili do oběhu“ mnoho ze svých poškozených tanků, opravili je a poslali zpět do služby.


Neděle 12. června 1943

Šalamounovy ostrovy – probíhá významná letecká bitva nedaleko Guadalcanalu. Útočící japonské jednotky zakouší těžké ztráty.

Severní Afrika – britský král Jiří VI. přijíždí na návštěvu vojenských jednotek.

Středomoří – Italy držený ostrov Lampedusa kapituluje Spojencům. Byl intenzivně bombardován.



Pondělí 12. června 1944

Západní fronta – vyloďuje se třetí vlna Spojenců. V Normandii ve Francii je nyní rozmístěno 326 000 vojáků, 104 000 tun zásob a 54 000 vozidel. Jednotky amerického 7. sboru postupují přes poloostrov Cotentin a na jihozápad. Dále 4. divize bojuje v obcích Montebourg, Crisbecq a Azeville v tažení na sever na město Cherbourg. 5. sbor napomáhá 7. sboru a postupuje k městu Saint-Lô. Obec Caumont je dobyta a je dosaženo cesty procházející oblastí Forêt de Cerisy (jde o les - zejména bukový) a kantonem Bayeux.

Itálie – britská 8. armáda doráží do městečka Popoli na pobřeží Jaderského moře.

Mariany – americké námořní síly nadále útočí na japonské pozice na tomto souostroví. Soustředí se na ostrovy Tinian, Saipan a Guam. Japonská flotila nacházející se v oblasti ostrovů Tawi-Tawi a Batjan vyplouvá do protiútoku. Admirál Kurita velí předvoji zatímco admirál Ozawa velí hlavnímu uskupení. Hlavní uskupení plující z Tawi-Tawi je spatřeno a nahlášeno americkou ponorkou. Japonci disponují 5 flotilními letadlovými loděmi, 2 lehkými letadlovými loděmi, 2 nosiči hydroplánů, 5 bitevními loděmi a rovněž několika křižníky a torpédoborci jako podporou. Velitel Spojeného loďstva, admirál Tojoda, si uvědomuje početní převahu amerických sil, ale rovněž očekává podporu letadel z pozemních základen na ostrovech. Tyto letecké síly jsou výhodou, nicméně jsou americkými útoky oslabeny.


Středa 12. června 1945

Itálie (osvobozená) – jugoslávské síly se stahují z přístavu Terst, který je předmětem sporu. Jugoslávci vyzývají novozélandské a indické jednotky, aby se rovněž stáhly.

Británie – Londýn, generál Eisenhower je oceněn Řádem Za Zásluhy a je mu předáno ocenění Freedom of the City od města Londýna, jde o ocenění podobného typu jako je symbolický klíč od města v jiných evropských městech.

Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, mnoho japonských příslušníků námořní pěchoty odříznutých na poloostrově Oroku v kapse o velikosti přibližně 800 metrů čtverečních páchá hromadnou sebevraždu, aby se vyhnuli kapitulaci. Během nočního útoku obsazuje americká 1. divize námořní pěchoty západní konec hřebene Kuniši. Americká 96. divize útočí na japonské pozice na hoře Juza a hoře Jaedžu.

Filipíny – ostrov Luzon, americký 145. pěší pluk poráží japonský odpor v průsmyku Orioung, obsazuje město Orioung a postupuje až na pozice z kterých mají přehled o bitvě o město Balite. Americké jednotky obsazují Visajanské ostrovy (zahrnující ostrovy Samar, Negros, Panaj, Leyte, Cebu a Bohol), v oblasti mezi ostrovy Luzon a Mindanao. Americké ztráty v tomto tažení činí 835 mrtvých a 2 300 zraněných. Japonské ztráty jsou odhadovány na 10 000 mrtvých.

kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 11.6.2012 07:42  7468
H.G. [7467]: aha, víkendové chronologie moc nestíhám číst :o)
h_g_ H.G. 11.6.2012 07:33  7467
kstavkLidice tam jsou, ovšem již 9.6.1942, kdy celá akce začala obklíčením vesnice.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 11.6.2012 06:29  7466
je zajímavý, že 10.6 - Ouradour tam je a Lidice ne... Podle mě pro nás důležitější, než zpráva o pobytu 3 sovětských divizí u Prahy....
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 11.6.2012 00:02  7465
Chronologie 11. června.

Úterý 11. června 1940

Západní fronta – Paříž je vyhlášena jako tzv. otevřené město. Většina toho co zbylo z francouzských jednotek ustupuje ve zmatku na jih podél řeky Seina a Marna. Německé tankové jednotky obsazují město Remeš.

Středomoří – prvními akcemi této války na této scéně jsou letecké střety nad Severní Afrikou a nad Maltou.

Francie – britský premiér Churchill se setkává s Reynaudem a Weygandem v městečku Briare (do 13. června). Churchill není s to v těchto francouzských vůdcích vyvolat bojového ducha, kterého se jemu samotnému dostává ve velké míře. Reynaud preferuje boj, ale má jen malou podporu. Britům je nařízeno zabránit Němcům, aby získali kontrolu nad francouzským námořnictvem.


Čtvrtek 11. června 1941

Nad Británií – během noci probíhá řada útoků německé Luftwaffe na cíle v Anglii. Nad venkovskými oblastmi východní Anglie jsou shozeny letáky vyhrožující vyhladověním, které má přijít jako důsledek německého vítězství v bitvě o Atlantik.

Nad Německem – britské Bomber Command RAF zahajuje první z řady po sobě jdoucích nočních náletů na průmyslovou oblast Porúří, Porýní, Hamburk a Brémy.

Holandská východní Indie – obchodní jednání s Japonskem krachují, kvůli neochotě Holanďanů akceptovat japonské požadavky ohledně surovin.


Pátek 11. června 1942

Severní Afrika – Rommelovy jednotky vyrážejí z Kotle (The Cauldron) a zahajují útoky na hřebeny mezi obcemi Knightsbridge a El Adem. Britský generál Ritchie musí zasáhnout proti Rommelovým silám v této oblasti jelikož velké množství britské pěchoty se stále nachází na linii Gazala a britské základny vně Tobruku jsou ohroženy.

Washington – sovětský velvyslanec Litvinov a americký ministr zahraničí Hull podepisují dodatek k dohodě O půjčce a pronájmu mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.

Středomoří – vyplouvají dva významné zásobovací konvoje na podporu Malty. Admirál Curteis vede Operaci Harpoon (čes. Harpuna) z Gibraltaru; admirál Vian vede Operaci Vigorous (čes. Rázný) z Egypta. Konvoj jsoucí součástí Operace Harpoon sestává z šesti obchodních lodí doprovázených britskou bitevní lodí Malaya, letadlovými loděmi Eagle a Argus, 4 křižníky a 17 torpédoborci. Konvoj jsoucí součástí operace Vigorous opouští Egypt se svazem 8 křižníků a 11 torpédoborců doprovázejících 11 obchodních lodí. Admirál Vian obdržel posily britské Východní flotily stažené z Ceylonu.


Sobota 11. června 1943

Středomoří – pokračuje bombardování italského ostrova Pantelleria. Za poslední měsíc bylo na tento ostrov shozeno více než 5 000 tun bomb. Italská posádka o 11 000 vojácích se přibližujícímu spojeneckému údernému sboru vzdává bez boje. Škody způsobené vleklým, intenzivním bombardováním jsou menší než se předpokládalo.


Neděle 11. června 1944

Západní fronta – napravo, jednotky americké 1. armády (Bradley) jsou zejména zapojeny do bojů ve městečku Carentan, které je dobyto během dne stejně jako vesnice Lison. Nalevo, britská 2. armády (Dempsey) naráží na tuhý německý odpor v obci Tilly a na dalších místech fronty.

Itálie – jednotky Francouzského expedičního sboru (součást americké 5. armády) obsazují diecézi Montefiascone, západně od města Viterbo. Sbor britské 8. armády, ve vnitrozemí, bojuje nedaleko měst Cantalupo a Bagnoregio.

Nad Rumunskem – americká 15. letecká armáda operující ze základen v Itálii, útočí na letiště ve městě Focºani. Tato letadla létají nad Sověty drženém území v první „kyvadlové“ sérii leteckých útoků tohoto typu.

Mariany – americký taktický svaz Task Force 58 (admirál Mitscher) zahajuje útoky na Saipan, Tinian a další ostrovy. TF58 má 9 flotilních letadlových lodí a 6 lehkých letadlových lodí. Taktické uskupení Task Group 58.7 (admirál Lee) poskytuje doprovod. Odhadem je sestřeleno 36 japonských letadel. Task Group 58.4 napadá loďstvo v této oblasti. Japonci ztrácejí po útocích letadel 3 menší válečné lodě a obchodní lodě o tonáži kolem 30 000 tun. Operace probíhají pod dohledem admirála Spruanceho, velícího Střední tichomořské oblasti, na palubě křižníku Indianapolis.


Úterý 11. června 1945

Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, japonský kotel na poloostrově Oroku je redukován na perimetr v řádu metrů, ale odpor zůstává fanatický. Útok americké 1. námořní divize (americký 3. výsadkový sbor) na dobytí hřebene Kuniši selhává. Pluk americké 96. divize doráží k městu Juza, ale pod intenzivní japonskou palbou je donucen ustoupit. Americkými jednotkami je dobyt důležitý vrchol východně od hory Jaedžu.

Filipíny – ostrov Luzon, boje pokračují v průsmyku Orioung japonským odporem americké 37. divizi.

Čína – japonské jednotky obsazují zpět Išan v provincii Kuang-si.

Československo (osvobozené) – sovětské úřady zahajují násilné vystěhovávání etnických Němců ze Sudet na západ.

eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 10.6.2012 13:43  7464
Dzin01Velmi jsi mě potěšil konstatováním, že Ti Chronologie často přináší nové informace, to je ten hlavní cíl pro který Chronologie vznikla. Takže radost :-)
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 10.6.2012 08:11  7462
Chronologie 10. června.

Pondělí 10. června 1940

Řím - Mussolini vyhlašuje válku Británii a Francii. Ani italská ekonomika, ani italské obyvatelstvo nejsou na válku nijak zvlášť připraveni. Jejich flotila má nicméně značnou sílu a strategický význam. Mají dvě bitevní lodě okamžitě akceschopné, spolu s dalšími čtyřmi moderními loděmi těsně před dokončením. Mají rovněž silný svaz křižníků a torpédoborců a největší ponorkovou flotilu na světě o 116 ponorkách. Tyto síly, až budou všechny bitevní lodě dokončeny, budou s přehledem silnější jak britské a francouzské síly ve Středomoří, tím spíše pokud Britové zůstanou v boji osamoceni. Jedinou třídu lodí, kterou Italové nemají, jsou letadlové lodě. V tuto dobu jsou ve Středomoří dvě britské lodě tohoto typu. Italská armáda není tak působivá jako její flotila. Přes značnou velikost jejich jednotek jsou tyto jednotky obvykle v podstavech a nadcházející bitvy ukáží, že jsou pod špatným velením a nevalně vybaveny.

Paříž - francouzský premiér Reynaud vyzývá prezidenta Roosevelta, aby intervenoval ve válce v Evropě. Tato výzva je opakována 13. června, ale bez žádoucí odezvy.

Norsko - spojenecké tažení končí. Strategicky bylo toto tažení zejména významné kvůli námořním ztrátám na obou stranách a německým flotilám toto tažení pomohlo s navýšením počtu využitelných základen. Spojenci ztratili jednu letadlovou loď, dva křižníky, devět torpédoborců a mnoho menších plavidel a rovněž mnoho lodí bylo poškozeno. Tyto ztráty rozhodně nepřispěly britské schopnosti chránit obchodní trasy. Němci ztratili tři křižníky, deset torpédoborců a několik ponorek. Tyto ztráty tvoří velkou část flotily Kriegsmarine a nemohou být rychle nahrazeny. To omezuje schopnost německého námořnictva poskytovat žádoucí podporu například invazi do Británie. Co se týče ztrát lidí v norském tažení, činí tyto ztráty na straně Němců kolem 5 600 a na straně Spojenců kolem 6 100 zabitých vojáků a rovněž mnoho civilních obětí.

Západní fronta - Němci překračují řeku Seinu západně od Paříže. Jednotky francouzské 10. armády ještě bojují spolu s britskými jednotkami kolem městečka Saint-Valery-en-Caux. Některé z těchto sil jsou z města evakuovány. Rovněž je velmi rychlý německý postup na východ od Paříže. Také začínají evakuace z přístavního města Le Havre. Během příštích tří dnů bude vyvezeno 11 059 Britů a určitý podíl Francouzů, část těchto vojáků poputuje do Cherbourgu, ale většina se bude plavit do Británie. Na východ od Paříže začínají německé jednotky postupovat do jižní části departmentu Aisne.


Středa 10. června 1941

Sýrie - australské jednotky postupující podél pobřeží na sever od města Týros (či Týr) začínají improvizovaně překračovat řeku Lítání.

Východní Afrika - indický prapor se vyloďuje a obsazuje Assab, poslední přístav v Rudém moři, který ještě drží Italové.


Čtvrtek 10. června 1942

Severní Afrika - Svobodní Francouzi stále drží Bir Hachiem proti těžkým útokům Rommelových jednotek. Během noci je evakuováno 2 700 obránců.

Panamský průplav - po své službě v Atlantiku a Středomoří letadlová loď USS Wasp a bitevní loď USS North Carolina doprovázené křižníky a torpédoborci proplouvají tímto kanálem, aby se připojily k americké Tichomořské flotile. Na tichomořské scéně tak nyní působí čtyři americké flotilní letadlové lodě.


Pátek 10. června 1943

Londýn a Washington - náčelníci spojených štábů vydávají směrnici Pointblank určenou jednotkám britských a amerických těžkých bombardérů v Evropě. Dokument obsahuje formální instrukce ohledně priorit a cílů ofenzívy bombardérů po Den D. Tyto instrukce odrážejí více záměry Američanů než Britů, ale pokyny jsou příliš vágní na to, aby americké US Air Force a British Bomber Command nemohli pokračovat ve svých operacích nezávisle.

Středomoří - pokračuje bombardování italského ostrova Pantelleria.


Sobota 10. června 1944

Francie (okupovaná) - detašovaná německá jednotka 2. SS tankové divize Das Reich zabíjí 642 obyvatel vesnice Oradour-sur-Glane nedaleko města Limoges. Mezi mrtvými jsou i ženy a děti, které uhořely v kostele.

Západní fronta - polní maršál Montgomery zřizuje v Normandii ve Francii hlavní štáb 21. armádní skupiny. Pláže Utah a Omaha jsou propojeny postupem americké 2. obrněné divize (součást 5. sboru). Americká 101. výsadková divize pokračuje v boji u města Carentan. Nalevo jsou v bojích intenzivně zapojeny jednotky britského 30. sboru. 7. obrněná divize bojuje s německou tankovou instrukční (panzerlehr) divizí u vesnice Tilly-sur-Seulles.

Itálie - britská 8. armáda postupuje podél pobřeží Jaderského moře. Jednotky 5. sboru (Keightley) obsazují město Pescara a Chieti (starobylé město o 500 let starší než Řím). Ve vnitrozemí v přetrvávajících bojích proniká novozélandská 2. divize do města Avezzano.

Holandská východní Indie - v akci na odvedení pozornosti letadla z lodí Illustrious a Atheling napadají japonské pozice ve městě Sabang na ostrově Sumatra. Cílem je odvést pozornost od amerických sil blížících se k Mariánským ostrovům.

Východní fronta - na sever od Leningradu zahajuje útoky na finské pozice v Karelské šíji sovětská 23. armáda (Čerepanov), součást Leningradského frontu. Jsou dobyta města Terijoki (dnešní Zelenogorsk) a obec Tyrisevä (dnešní Uškovo).


Pondělí 10. června 1945

Velké Sundy - ostrov Borneo, téměř 30 000 mužů australské 9. divize provádí neatakované vylodění v Brunejském zálivu (Operace Oboe (česky: hoboj) VI). Malé kontingenty provádějí vylodění na ostrově Labuan a přilehlých ostrůvcích a u města Muara. Jednotky námořní podpory jsou pod velením admirála Royala. Námořní ostřelování na podporu těchto vylodění provádí svaz křižníků a torpédoborců pod velením admirála Berkeye.

Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, pokračují boje na poloostrově Oroku, kde jednotky americké 6. divize námořní pěchoty redukují japonský kotel na přibližně 1 500 metrů čtverečních. Japonci zaznamenávají v nočních protiútocích těžké ztráty. Mezitím na jihu ostrova americká 1. divize námořní pěchoty obsazuje za vlastních těžkých ztrát pahorek západně od města Juza. Jednotky amerického 24. sboru, nalevo, zahajují významnou ofenzívu proti poslední japonské obranné linii, linii Jaedžu - Dake. Japonský odpor evidentně slábne.

Filipíny - ostrov Luzon, japonské jednotky zastavují nedaleko průsmyku Orioung postup americké 37. divize.

Admiralitní ostrovy - jednotky britské Tichomořské flotily opouštějí ostrov Manus, aby provedly operace proti japonské základně v souostroví Truk (Chuuk od roku 1990) v souostroví Karolíny.

Barma - barmští partyzáni vedení britskými důstojníky dobývají zpět město Loilem v pohoří Šan.

Čína - čínské jednotky obsazují přístav Wen-čou a pronásledují japonské jednotky směrem k městské prefektuře Liou-čou.

Tokio - japonský parlament předává moc premiérovi Suzukimu, ten se tak stává diktátorem.

Německo - Frankfurt, maršál Žukov uděluje polnímu maršálovi Montgomerymu a generálovi Eisenhowerovi sovětský Řád vítězství. Během noci v poselství vysílaném Hamburským rozhlasem, polní maršál Montgomery prohlašuje, že německý lid si musí uvědomit nejenom to, že byl poražen, ale že je vinen za rozpoutání této války, stejně jako je vinen za rozpoutání války v roce 1914. Doporučuje, aby tuto zprávu rodiče četli svým dětem a postarali se o to, aby děti jejímu obsahu porozuměli.

Československo (osvobozené) - v Praze narůstají známky neklidu ohledně toho co je vnímáno jako sovětské vměšování se do záležitostí země a jako tlak na "sovětizaci" státu. Tři divize Rudé armády mají na předměstí tohoto hlavního města základnu.

maximilian maximilian Vanitas vanitatum et omnia vanitas 9.6.2012 18:50  7461
Vím, že král v Prusku byl specifický titul. Chtěl jsem tm dát najevo, že občas to význam má, ale že většinou jde jen o slovíčkaření (tam to také bylo slovíčkaření, ale mezi panovníky).

[ 8552 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt