Chronologie 22. června.
Sobota 22. června 1940
Francie (okupovaná) - generál Huntziger, v čele francouzské delegace, podepisuje příměří s Němci ve městě Compiègne v železničním vagóně mimořádně pro tuto příležitost speciálně dopraveného z muzea. Je to do určité míry příznačné, že Huntziger, který velel 2. armádě u města Sedan na začátku tažení, se nyní podílí na tomto finálním aktu. Francouzské jednotky, které byly vypuzeny z Maginotovy linie, ale které stále kladly odpor, na rozkaz Weyganda nakonec kapitulují.
Riga - Lotyšsko přijímá sovětské požadavky ohledně zřízení nové vlády a postoupení území. V Baltských zemích mají Sověti své základny od října 1939.
Pondělí 22. června 1941
Východní fronta - operace Barbarossa, začíná německý útok na Sovětský svaz. Navzdory masivním přípravám probíhajících v období mnoha měsíců a navzdory mnoha náznakům, které se dostaly ke Stalinovi z mnoha zdrojů, je Rudá armáda téměř naprosto překvapena a v prvních střetech zakouší obrovské ztráty. Němci k útoku shromáždili téměř 140 svých vlastních divizí, zahrnujících 17 tankových a 13 motorizovaných divizí. Tyto síly jsou organizovány ve třech skupinách: Skupiny armád Sever (polní maršál Leeb), Skupina armád Střed (polní maršál Bock) a Skupina armád Jih (polní maršál Rundstedt). Celkově nasazují Němci více než 3 000 000 mužů, 7 100 děl, 3 300 tanků, 625 000 koní a 2 770 letadel. Rudá armáda má k dispozici 230 divizí (170 je situováno na západě, 134 čelí Němcům) Tyto sovětské jednotky jsou organizovány do Severozápadního frontu (Kuzněcov), Západního frontu (Pavlov), Jihozápadního frontu (Kirponos) a Jižní frontu (Tjuleněv). Tyto síly zahrnují 24 000 tanků a 8 000 letadel. První den útoku probíhá téměř vše v režii Němců. Útok je zahájen ve 3.00 hodin pozemním postupem a souběžně probíhajícími leteckými údery. Luftwaffe zahajuje své operace velmi brzy, aby bylo nad sovětskými základnami přesně v hodinu H. K poledni činí ztráty sovětské letecké armády kolem 1 200 letadel. Pozemní bitva je stejně tak úspěšná. Tanky na čele Skupiny armád Sever postupují během dne více jak 60 kilometrů a Skupina armád Střed obsazuje většinu mostů přes řeku Západní Bug nedotčených. Jednotky Skupiny armád Jih se základnami v Maďarsku a Rumunsku během tohoto dne útok neprovádějí.
Londýn - Churchill v rozhlasovém vysílání prohlašuje, že Sovětskému svazu bude poskytnuta pomoc. Říká: "Jakýkoli stát bojující proti nacismu dostane naši pomoc... Z toho tudíž vyplývá, že Rusku budeme pomáhat všemi způsoby, kterými budeme moci".
Sýrie - probíhají těžké boje ve městě Marjayoun a jeho okolí (22. - 29. června), ve kterém Australané nakonec donutí francouzské vichistické jednotky k ústupu.
Úterý 22. června 1942
Vichistická Francie - premiér Laval pronáší v rozhlase projev, ve kterém pobízí Francouze, aby tvrdě pracovali v německém válečném průmyslu a ukázali svoji potřebnost, co se týče dosažení konečného německého vítězství.
Středa 22. června 1943
Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, bez incidentu doráží americké posily.
Alžír - po několika dnech vyjednávání se Výbor národního osvobození rozhoduje, že generál Giraud bude pokračovat ve velení jednotek Svobodných Francouzů v Africe, ale de Gaulle bude nejvyšším velitelem na všech ostatních bojištích. To je vítězství de Gaullea a jeho stoupenců.
Čtvrtek 22. června 1944
Východní fronta - během noci začíná sovětská letní ofenzíva (Operace Bagration) masivní dělostřeleckou palbou a intenzivními nálety na zadní část německé Skupiny armád Střed (Busch). Tento den je dnem třetího výročí invaze do Sovětského svazu.
Západní fronta - po přípravném leteckém úderu na Cherbourg, v kterém je na toto město shozeno 1 000 tun bomb, zahajují na toto město útok divize amerického 7. sboru (součást americké 1. armády). Němci kladou tuhý odpor.
Spojené státy - prezident Roosevelt podepisuje zákon zvaný G.I. Bill, který zavádí rozsah výhod určené navrátivším se veteránům.
Dánsko (okupované) - sabotéři poškozují průmyslový závod na výrobu pušek v Kodani.
Nová Guinea - ostrov Biak, americké jednotky provádějí sérii útoků, od kterých se očekává eliminování japonského odporu na západě, ale během noci Američané naopak zakouší obnovenou japonskou aktivitu. Na pevnině pokračují boje u městeček Aitape a Sarmi.
Mariany - ostrov Saipan, jednotky amerického 5. výsadkového sboru pokračují. Americká 2. divize námořní pěchoty obsazuje horu Tipo Pole a bojuje o horu Tapotchau. Americká 4. divize námořní pěchoty postupuje na východ na poloostrově Kagman.
Barma - jednotky britské 2. indické divize se spojují s 5. indickou divizí u milníku 107 na cestě Imphál-Kóhima. Obléhání města Imphál je prolomeno. Japonci zakouší těžké ztráty jak kvůli bojům tak kvůli nedostatku zásob.
Sobota 22. června 1945
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, bitva je u konce. Americké ztráty činí 12 500 mrtvých a 35 500 zraněných. Američané mají potopených 36 lodí a 368 poškozených. Ztráty letectva činí 763 letadel. Japonské ztráty činí 120 000 mrtvých vojáků a 42 000 civilistů. Poprvé v této válce, je zde relativně vysoké číslo japonských zajatců: 10 755. Z amerických hlášení vyplývá, že Japonci ztratili 7 830 letadel.
Čína - japonské jednotky evakuují městskou prefekturu Liou-čou, kterou před blížícími se čínskými jednotkami zapalují.
Nad Japonskem - americké bombardéry B-29 Superpevnost shazují kolem 3 000 tun bomb na muniční závody ve městech Kóbe, Ósaka, Nagoja a Okajama.
Velké Sundy - na ostrově Tarakan u severovýchodního pobřeží Bornea likvidují australské jednotky veškerý japonský odpor. Na ostrově Borneo je dobyto město Sarawak.
|