Chronologie 2. července.
Úterý 2. července 1940
Severní Atlantik - německá ponorka potápí u pobřeží Irska britskou obchodní loď Arandora Star. Z 1 200 lidí jich ve vlnách nachází smrt 800. Patří mezi 8 000 "nepřátelských přistěhovalců", kteří mají být z Británie deportováni do zahraničí.
Berlín - vrchní velitelství ozbrojených sil, OKW, vydává nařízení nazvané "Válka proti Anglii". Toto nařízení začíná: " Führer a vrchní velitel docházejí k názoru, že vylodění v Anglii je možné". V reakci na toto nařízení Göring vydává instrukce na intenzivní leteckou blokádu s věnováním mimořádné pozornosti útokům na loďstvo. Luftwaffe má v Severní Francii dvě letecké perutě.
Čtvrtek 2. července 1941
Tokio - císařská konference (setkání japonské vlády, vojenských nejvyšších představitelů a císaře, na kterém má být vysvětlena politika císařovi a formálně dojít k důležitému rozhodnutí - které již bylo prakticky učiněno na konferencích jsoucích výsledkem úzké spolupráce mezi politiky a vojenskými vůdci) vede k přijetí rozhodnutí pokusit se o obsazení základen v Indočíně i v případě, že by to mělo znamenat vypuknutí války.
Spojené státy - americké úřady velmi brzy vědí o tomto japonském rozhodnutí díky jejich šifrantům, kteří dokázali přijít na klíč směřujícího k odhalení hlavního diplomatického kódu a několika dalších méně významných operačních kódů. Tato informace získaná z diplomatické šifry koluje pod kódovým označením Magic.
Východní fronta - po rychlém soustředění a přeskupení útočí Tanková skupina 4 (Hoeppner) s obnovenou razancí k městu Ostrov. Na jihu jednotky německé Skupiny armád Jih se základnou v Rumunsku a sestávající se z rumunské 3. a 4. armády a německé 11. armády, začínají s útoky velkého rozsahu.
Pátek 2. července 1942
Arktida - dva britské odplouvající konvoje QP-13 (35 lodí, Archangelsk - Reykjavík) z Murmansku a PQ-17 z Islandu (39 lodí, Reykjavík - Archangelsk (rozptýlen = nedorazil)), se navzájem míjejí, což vyvolá u Němců určitý zmatek. Neúspěšně dvěma ponorkami a letectvem napadají konvoj PQ-17.
Norsko - německá bitevní loď Tirpitz a křižník Admiral Hipper a rovněž dalších šest torpédoborců opouští své základny, aby se připojili k útoku na tyto konvoje.
Londýn - v Dolní sněmovně je vyjádřena veřejná nespokojenost s vedením války předložením návrhu ohledně cenzury, který je namířen proti vládě. Premiér Churchill je kritizován za to, že se pokouší řídit jak válku tak vládu. Churchill odpovídá tak, že buď parlament změní vládu, anebo ji podpoří. Návrh ohledně cenzury je poražen v poměru 476 ku 25. Nicméně o tom, že se válečné úsilí vyvíjí dobře, mnoho poslanců přesvědčeno není. Dále britská Rada pro obchod oznamuje uzavření dohody ohledně kontroly zásobování pšenicí, které se týká obilí z USA, Británie, Argentiny, Austrálie a Kanady.
Sobota 2. července 1943
Šalomounovy ostrovy - pokračuje navyšování počtu amerických jednotek na ostrově Rendova, ale japonská posádka nadále klade odpor. Jen s malým efektem ostřelují japonské námořní síly během noci americké pozice na tomto ostrově.
Neděle 2. července 1944
Nová Guinea - na ostrově Numfoor probíhá spojenecké vylodění. Kolem 7 100 vojáků zahrnující jednotky americké 168. pěší divize a australské jednotky, pod velením amerického generála Patricka, zřizují na severním pobřeží u letiště Kamiri předmostí. Japonci zde nekladou odpor. Admirál Fletcher velí námořní podpoře s americkými taktickými svazy Task Force 74 a TF75 provádějící eskortu a přípravné bombardování. Ostrov Biak, zbytky japonských jednotek nadále kladou odpor.
Mariany - ostrov Saipan, americké jednotky provádějí všeobecný postup. Přemožena je vesnice Garapan.
Východní fronta - Rudá armáda přerušuje několik železničních tratí vedoucích z Minsku na západ.
Itálie - spojenecké jednotky postupují na západě a ve středu země. Městečko Foiano je dobyto jednotkami britské 8. armády.
Spojené státy - pokračuje konference v oblasti Bretton Woods.
Úterý 2. července 1945
Japonsko - ponorka USS Barb odpaluje rakety na ostrov Kaihyo u východního pobřeží ostrova Sachalin. Jde o první americké podvodní plavidlo k vypalování raket k pobřežnímu ostřelování. Mezitím japonské zdroje hlásí, že v Tokiu zůstává pouze 200 000 obyvatel. Všichni ostatní obyvatelé byli evakuováni na bezpečnější místa. Japonci prohlašují, že americkým bombardováním zápalnými pumami bylo zabito nebo zraněno kolem pěti miliónů civilistů.
Velké Sundy - australské jednotky obsazují ropná zařízení v Balikpapanu.
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - oficiálně končí americké vojenské operace.
Londýn - britskému námořnímu veliteli Mountbattenovi je nařízeno spustit v srpnu Operaci Zipper, osvobození Malajska.
|