Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Náš Lopuch Vám
vytře zrak

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: vhtdunv
[ 8394 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 20.7.2012 09:42  7664
specializovaného křídla nočních stíhačů -> speciální eskadry nočních stíhačů
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 20.7.2012 08:31  7663
doplnění chronologie20. července 1945 – Benešovy dekrety: Vydán tzv. osidlovací dekret, podle kterého se provádělo zemědělské osídlování konfiskovaných pozemků (hlavně v pohraničí).
alfi Alfi 20.7.2012 08:09  7662
chronologie - 20. července 1940 Jenom doplním:
Středomoří
Šlo o potopení torpédoborce Ostro a Nembo + parník Sereno přímo v přístavu Tobruk. Samotné akce se zúčasnilo 6 Swordfishů od 813. peruti z letadlové lodi Eagle. Původně pátraly po poškozeném lehlém křižníku Bande Nere...
Po tomto útoku přestali Italové používat Tobrucký přístav jako trvalou základnu pro své "lehké" válečné lodě. Děla z torpédoborců byla zachráněna a použita k obraně Bardie.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 20.7.2012 07:41  7661
Eisenwolf [7659]:
prvního nočního zabití ve válce sestřelením - prvního nočního sestřelu br.bombardéru....
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 20.7.2012 07:37  7660
Me110Ty hajzle!!! :-)
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 20.7.2012 07:16  7659
Chronologie 20. července.

Sobota 20. července 1940

Nad Německem – nadporučík Werner Streib v Me110 upraveném jako noční stíhač, za použití pouze vizuálního kontaktu, dosahuje prvního nočního zabití ve válce sestřelením britského bombardéru typu Whitley nad severozápadním Německem.

Berlín – Göring, vrchní velitel Luftwaffe, nařizuje vytvoření prvního specializovaného křídla nočních stíhačů -- Nachtjagdgeschwader 1 (NJG 1) – pod velením plukovníka Josefa Kammhubera.

Středomoří – britské torpédové bombardéry typu Swordfish torpédují 2 italské torpédoborce a jednu obchodní loď u pobřeží u města Tobruk v Libyi.


Pondělí 20. července 1941

Moskva – Stalin přebírá funkci lidového komisaře obrany (de facto ministr obrany).


Úterý 20. července 1942

Řím – Mussolini se navrací z města Derna (v Libyi), přechodně upouští od plánů na vítězné káhirské tažení.


Středa 20. července 1943

Sicílie – kanadské jednotky obsazují město Enna a postupují k městu Leonforte. Americké jednotky doráží k městu Menfi na jihu ostrova.

Washington – Roosevelt nadnáší, že by informace ohledně atomového výzkumu měli být sdíleny s Brity.

Východní fronta – Brjanský front (Popov) obsazuje město Mcensk.

Šalomounovy ostrovy – nové americké jednotky se na ostrově Nová Georgie zmocňují pobřežní cesty. Nové vybudování silnice zmírňuje zásobovací problémy. Během zásobovací mise jsou potopeny dva japonské torpédoborce.


Čtvrtek 20. července 1944

Německo – krátce po poledni exploduje v jednací místnosti Hitlerova hlavního štábu v Rastenburgu ve Východním Prusku bomba. Tato bomba byla nastražena plukovníkem hrabětem Stauffenbergem. Mezi spiklence patří generál Beck, Carl Gordeler, polní maršál Witzleben a generál Halder. Většina z nich jsou aristokrati nebo římští katolíci. Mnoho dalších o tomto spiknutí ví, včetně Rommela, Klugeho a Canarise. Poté co je jasné, že Hitler přežil, se spiknutí rozpadá. Několik čelních účastníků, včetně Stauffenberga jsou zatknuti a ke konci dne v Berlíně zastřeleni.

Západní fronta – britská 2. armáda pokračuje v útocích na jih a východ od Caen. Německé jednotky, zejména protitankové obrany, jsou rychlým spojeneckým postupem eliminovány.

Mariany – ostřelování ostrova Tinian je posíleno (k leteckým úderům a námořnímu ostřelování) o palbu pozemního dělostřelectva rozmístěné na ostrově Saipan.

Spojené státy - pokračuje konference v oblasti Bretton Woods (konference mezi 44 zeměmi (na které mají hlavní slovo Velká Británie a Spojené státy americké) o nové koncepci peněžního systému, která by v poválečném světě mohla být zavedena).


Sobota 20. července 1945

Německo (okupované) – pokračuje Postupimská konference. Ve městě nedaleko Berlína jednají o politice a strategii Churchill, Truman a Stalin. Truman konstatuje, že si Spojenci nedělají žádné územní požadavky, že chtějí pouze mír, prosperitu a „co nejlepší časy pro lidstvo“. Mezitím vlajka, která bude vlát na Tokiem až budou Japonci poraženi, je dnes v Berlíně vztyčena za přítomnosti prezidenta Trumana.

Brusel – belgický premiér, Achille Acker, sděluje králi Leopoldovi III., že by měl abdikovat kvůli jeho „závažným a neodpustitelným pochybením“.

Washington – Kongres schvaluje navýšení úvěrového stropu u Export-Import Bank (Banky pro export a import) ze 700 mil. $ na 3.5 miliardy $. Hlasováním v poměru 61 ku 16 je schválen Senátem Spojených států zákon z Bretton Woods.

Filipíny – americké jednotky se vyloďují na ostrově Balut, při vstupu do zátoky Sarrangani ostrova Mindanao. Malá japonská posádka je eliminována.

Nad Japonskem – kolem 80 stíhacích letounů typu Mustang přilétá z ostrova Iwodžima a provádí údery na střední oblast ostrova Honšú.

Nad Čínou – druhý po sobě jdoucí den napadá japonská letiště v oblasti Šanghaje více než 200 spojeneckých bombardérů.

eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 19.7.2012 08:51  7658
Chronologie 19. července.

Pátek 19. července 1940

Berlín – v projevu v budově Říšského sněmu vydává Hitler prohlášení, které popisuje jako „poslední apel na selský (zdravý) rozum“ naléhající na Británii, aby uzavřela mír.

Londýn – generál Brooke je jmenován vrchním velitelem vojenského uskupení Home Forces kdy nahrazuje generála Ironside(a). Jde čistě jen o armádní pozici a není zdrojem autority nad jinými vojenskými složkami jak by název mohl napovídat. Brooke je v této práci úspěšnější než Ironside a vytváří realističtější plány zabývající se invazí. Ironside je povýšen na polního maršála.

Washington – prezident Roosevelt podepisuje zákon Kongresu „Two-Ocean Navy Expansion Act“ . Tento zákon nařizuje výstavbu 1 325 000 tun válečného loďstva a 15 000 letadel pro námořnictvo. Dohromady s již existujícími loděmi bude flotila sestávat z 35 bitevních lodí, 20 letadlových lodí a 88 křižníků.

Středomoří – probíhá střet mezi dvěma italskými křižníky a australským křižníkem Sydney a pěti torpédoborci. Italský křižník Bartolomeo Colleoni je poškozen křižníkem Sydney a poté potopen útokem torpédoborce. Později, předtím než Italové prchnou, je Sydney zasažen křižníkem Bande Nere.


Neděle 19. července 1941

Londýn – o půlnoci probíhá rozhlasový projev BBC se kterým vystupuje "Colonel Britton" pobízející k vytvoření odbojových sil použitím sloganu „V for Victory“ (Véčkem k vítězství). Čas od času vysílá BBC do Evropy programy se signálem V. Následně příslušníci odboje malují znamení V na stěny a německé plakáty a toto písmeno se stává symbolem pro odbojová hnutí v celé západní Evropě.

Východní fronta – Guderian dostává rozkazy, ve kterých je mu nařízeno, že jakmile bude u konce bitva u Smolenska má přesunout svůj sbor na jih, aby se připojil k bitvě o Kyjev. Jde z velké části o Hitlerův nápad. Guderian důrazně protestuje a argumentuje, že bude daleko lepší pokračovat v útoku směrem k Moskvě.

Severní Atlantik – Atlantická flotila Spojených států formuje taktický svaz TF-1 na ochranu amerických jednotek na Islandu a podporu konvojů plavících se v této oblasti. Na tento ostrov vysílá do vzduchu letadlová loď Wasp zásilku stíhacích letounů typu P-40. Začíná navyšování počtu námořních jednotek. Americké námořnictvo má instrukce, aby poskytovalo doprovod lodím jakékoli státní příslušnosti plavící se na Island nebo z něho.

Tokio – v souladu s rozhodnutím císařské konference z 2. července předkládají Japonci ultimátum vládním představitelům Vichistické Francie požadující základny v jižní Indočíně.


Pondělí 19. července 1942

Východní fronta – německá Skupina armád A a B rychle postupují. Obsadily města Kamensk a Vorošilovgrad (dnešní Luhansk) a dorazily na východě k řece Don na úrovni města Cimljansk.

Německo – dvě poslední německé ponorky, které zůstaly, aby operovaly u amerického východního pobřeží jsou odvolány. Nedosáhly žádného úspěchu, kvůli zkvalitnění konvojových operací.


Úterý 19. července 1943

Itálie – Hitler a Mussolini se setkávají ve městě Feltre v severní Itálii. Hitler požaduje po Italech více úsilí, Mussolini zůstává zamlklý.

Sicílie – americké jednotky postupují rychle na sever a západ. Na východním pobřeží jsou Britové nadále zadržováni. Montgomery přesouvá těžiště své ofenzívy dále do vnitrozemí směrem k městům Gerbini, Agira a Leonforte.

Východní fronta – pokračuje sovětská ofenzíva směrem k městům Orel a Charkov. Na předmostí k městu Orel ohrožuje nyní Rudá armáda město Bolchov.


Středa 19. července 1944

Západní fronta – na východ od města Caen pokračuje Operace Goodwood. Do bojů je intenzivně zapojena britská 2. armáda a na obou stranách je nasazen velký počet tanků. Předměstí Caen Vaucelles je „vyčištěno“ kanadskými jednotkami, které také obsazují vesnici Louvigny a městečko Fleury-sur-Orne.

Východní fronta – východně od města Dvinsk (dnešní Daugavpils) vstupují sovětské jednotky do Lotyšska.

Itálie – jednotky americké 5. armády obsazují město Livorno.

Spojené státy - Spojené státy - pokračuje konference v oblasti Bretton Woods (konference mezi 44 zeměmi (na které mají hlavní slovo Velká Británie a Spojené státy americké) o nové koncepci peněžního systému, která by v poválečném světě mohla být zavedena). Mezitím kongres Demokratické strany v Chicagu vybírá jako svého kandidáta na prezidenta naprostou většinou (Roosevelt 1086; Byrd 89; Farley 1). Harry Truman je vybrán jako jeho pravá ruka (Truman 1031; Wallace 105).


Pátek 19. července 1945

Nad Japonskem – americká letecká armáda provádí úder 600 bombardéry typu B-29 shozením 4 000 tun bomb na města Choši, Hitači, Fukui a Okazaki. Tohoto typu bombardérů nebylo do této doby ještě nikdy tolik nasazeno.

Čína – americká dálněvýchodní letecká armáda bombarduje čtyři japonské letecké základny v oblasti Šanghaje.

Barma – japonské jednotky zahajují s nasazením všech sil snahu na prolomení svých obklíčených pozic.

Velké Sundy – ostrov Borneo, australské jednotky bez odporu obsazují ropné středisko Samboja, severovýchodně od města Balikpapan.

Washington – Kongres ratifikuje měnovou dohodu vzešlou z konference v oblasti Bretton Woods.

Německo (okupované) - pokračuje Postupimská konference. Ve městě nedaleko Berlína jednají o politice a strategii Churchill, Truman a Stalin.

alfi Alfi 18.7.2012 11:08  7657
Seznam dokumentů - aktualizaceaktualizoval jsem seznam dokumentů v záhlaví...
k 18.7.12 evidováno 16256 kousků...
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 18.7.2012 07:33  7656
Chronologie 18. července.

Čtvrtek 18. července 1940

Barma – v reakci na japonský tlak a kvůli jejich aktuálnímu oslabení uzavírá britská vláda Barmskou cestu pro průchod zásob čínským nacionalistům. V Barmě právě začíná období monzunů, takže pro Číňany jde prakticky o malou ztrátu a tato cesta bude znovu otevřena v říjnu kdy začne lepší počasí.

Spojené státy – Roosevelt je nominován prezidentským kandidátem Demokratické strany bez reálné opozice. Henry Wallace je vybrán, aby se ucházel o post viceprezidenta.


Sobota 18. července 1941

Tokio – princ Konoje reformuje svůj kabinet kdy se místopředsedou vlády stává baron Hiranuma a ministrem zahraničí admirál Tojoda. Již osobnostně nepopulární Macuoka je odstraněn kvůli jeho naléhání na to, aby byla ukončena dohoda o neutralitě se Sovětským svazem a že by se Japonsko mělo připojit k Německu v útoku na Sovětský svaz. Ostatní japonští vůdci si nepřejí učinit takový rozhodný krok, a docházejí k tomu, že bez Macuoky a jeho známé náklonnosti k Hitlerovi mají větší šanci na dosažení dohody s USA ohledně palčivého problému týkajícího se ropných zdrojů.

Londýn – Británie oficiálně uznává vládu Beneše jako legální prozatímní vládu Československa. V Londýně je podepsána mezi Čechy a Sověty dohoda o přátelství a vzájemné pomoci.


Neděle 18. července 1942

Východní fronta – německé Skupině armád B je nařízeno postupovat na Stalingrad.


Pondělí 18. července 1943

Sicílie – Američané obsazují město Caltanisetta a přerušují na severu cestu Palermo – Enna. Východně od města Enna obsazují kanadské jednotky město Valguarnera. Na východním pobřeží jsou pozdrženy Dempseyho jednotky na sever od řeky Simeto.


Úterý 18. července 1944

Tokio – Tojo se vzdává své funkce premiéra a náčelníka štábu armády. Ke zformování nového kabinetu jsou vybráni generál Kuniaki Koiso a admirál Jonai. Novým náčelníkem štábu armády se stává generál Umezu. Tyto změny odrážejí vzrůstající tendenci úsilí japonských státníků na ukončení války.

Východní fronta – sovětské jednotky 3. pobaltského frontu provádějí úder směrem k městům Orel a Pskov. 1. běloruský front útočí u kolem města Kovel. Na jihu poté, co byl německými jednotkami na dva dny pozdržen, postupuje 1. ukrajinský front směrem k městu Lvov a obkličuje 5 německých divizí německého 13. sboru v kotli, který se stane známým jako kotel Brody.

Západní fronta – jednotkami amerického 19. sboru (součást americké 1. armády) je obsazena většina města Saint-Lô. Britská 2. armáda zahajuje Operaci Goodwood. Přípravného bombardování se zúčastňuje více než 2 200 letadel zahrnujíc 1 000 těžkých bombardérů RAF shazující na německou obranu více než 7 000 tun bomb. Britské a kanadské jednotky vyvíjejí tlak z východu od řeky Orne na jih, ve směru vyvýšenin rozkládajících se za městem Caen. Zpočátku spojenecké jednotky zaznamenávají dobrý postup, ale průlomu dosaženo není. Polní maršál Montgomery velící britské 21. armádní skupině, věří, že je tento útok nezbytný k tomu, aby udržel německé jednotky přitlačené raději k britským a kanadským jednotkám než k americkým. Ohledně průlomu v Normandii vyjadřuje určitý optimismus.

Itálie – americký 4. sbor útočí na město Livorno na západním pobřeží, zatímco další jednotky americké 5. armády doráží k řece Arno u města Pontedera. Na východním pobřeží obsazuje polský 2. sbor (součást britské 8. armády) město Ancona.

Spojené státy - pokračuje konference v oblasti Bretton Woods (konference mezi 44 zeměmi (na které mají hlavní slovo Velká Británie a Spojené státy americké) o nové koncepci peněžního systému, která by v poválečném světě mohla být zavedena).


Čtvrtek 18. července 1945

Kanada – město Halifax, provincie Nové Skotsko, 15 lidí je zabito explozí ve zbrojním skladu kanadského královského námořnictva. Požárníci jen tak tak zabraňují katastrofální detonaci tohoto významného muničního skladu, v kterém se nachází přibližně 6 000 tun munice, ohromné množství hlubinných pum a min.

Brazílie – brazilský expediční sbor, který bojoval společně se spojeneckými jednotkami v Itálii, pochoduje po svém návratu do země ve slavnostním průvodu ve městě Rio de Janeiro.

Německo (okupované) – pokračuje Postupimská konference. Ve městě nedaleko Berlína jednají o politice a strategii Churchill, Truman a Stalin. Tito čelní představitelé se setkávají na jejich druhém setkání v paláci z 18. století Cecilienhof. Prezident Truman informuje premiéra Churchilla o tom, že testy atomové bomby byly úspěšné v krycí poznámce „Miminka se rodí uspokojivě“. Americký zájem na tom, aby se Sověti podíleli na válce proti Japonsku, znatelně poklesl.

Brusel – belgický senát hlasuje pro zákaz návratu krále Leopolda III.

Itálie – ukořistěné německé miny nešťastnou nehodou explodují a ničí klub amerického Červeného kříže a zabíjí 36 lidí.

Ostrov Wake – letadla z americké letadlové lodi Wasp útočí na japonské pozice.

Velké Sundy – ostrov Borneo, hlídky z australské 7. divize zjišťují, že se Japonci evakuovali z ropných polí města Sambodja.

Japonsko – bitevní loď Nagato, jejíž služba byla omezena na plavící se protiletadlovou baterii, je poškozena americkými letadly ve městě Jokosuka. Spojenecké letecké a námořní síly provádějí údery na velký počet dalších cílů v Tokijské oblasti a nenaráží přitom téměř na žádný odpor.

Čína – 200 bombardérů B-24 a B-25 americké dálněvýchodní letecké armády se základnou na Okinawě, bombarduje letiště Kiangwan nedaleko města Šanghaj.

eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 17.7.2012 07:13  7655
Chronologie 17. července.

Středa 17. července 1940

Tokio - je jmenován nový kabinet v čele s princem Konojem. Macuoka se stává ministrem zahraničí a bude velmi vlivný. Tento kabinet má také mnoho přívrženců agresivní politiky. Mezi nejdůležitější patří generál Tojo, který se stává ministrem války.


Pátek 17. července 1941

Východní fronta - Němci budují důležité předmostí přes řeku Dněpr u města Mogilev.

Moskva - v pokusu zesílit odpor jsou do Rudé armády a námořních jednotek opět začleněni političtí komisaři.


Sobota 17. července 1942

Severní Afrika - Rommelova zásobovací situace se nadále zhoršuje, přesto jsou německé a italské jednotky stále ještě schopny zastavit britský postup nedaleko hřebene Miterirya. Rommel předkládá italskému veliteli Cavallerovi a německému veliteli Kesselringovi návrh k ústupu.

Berlín - Hitler přesouvá 4. tankovou armádu ze Skupiny armád B kvůli obavám, že Skupina armád A nebude kvůli sílícímu sovětskému odporu schopna překročit řeku Don. Bez 4. tankové armády se zpomaluje postup Skupiny armád B ke Stalingradu.


Neděle 17. července 1943

Východní fronta - sovětská ofenzíva směrem k městu Orel je zpomalena protiútoky německých obrněných jednotek. Na jihu, za bojů, pokračuje ústup Němců z Kurského oblouku. Dále na jihu zahajuje útoky v oblasti města Vorošilovgrad (česky také Vorošylovhrad) (dnešní Luhansk) sovětský Jihozápadní front (Malinovskij).

Šalomounovy ostrovy - Američané provádějí rozsáhlý letecký útok na ostrov Bougainville. Cílem je lodní doprava u pobřeží a letiště (několik) mezi osadou Buin (na ostrově Bougainville a ostrůvkem Faisi. Potopen je jeden japonský torpédoborec.

Nová Guinea - jednotky australské 3. a americké 41. divize se přesouvají k městečku Salamaua, aby zadržely Japonce.

Sicílie - americké jednotky obsazují města Agrigento a Porto Empedocle.


Pondělí 17. července 1944

Francie (okupovaná) - německý polní maršál Rommel je vážně zraněn palbou ze vzduchu na jeho služební auto, provedenou spojeneckým stíhacím letounem. Rommel se navracel z inspekční cesty na svůj štáb.

Berlín - polní maršál Kluge se dočasně ujímá velení Skupiny armád B (Rommel).

Západní fronta - jednotky americké 1. armády pronikají do města Saint-Lô.

Norsko (okupované) - britské letadlové lodě Formidable, Indefatigable a Furious doprovázené bitevní lodí Duke of York zahajují letecké údery na německou bitevní loď Tirpitz kotvící ve fjordu Kaa. Přicházející útok je odhalen a kouřová clona cíl útoku efektivně ukrývá.

Tokio - admirál Nomura nahrazuje admirála Šimadu na postu ministra námořnictva.

Washington - prezident Roosevelt oznamuje, že nechá výběr viceprezidenta na konvencích Demokratické strany.

Spojené státy - pokračuje konference v oblasti Bretton Woods (konference mezi 44 zeměmi (na které mají hlavní slovo Velká Británie a Spojené státy americké) o nové koncepci peněžního systému, která by v poválečném světě mohla být zavedena).


Středa 17. července 1945

Německo (okupované) - potom co doráží poslední čelní představitelé, je zahájena Postupimská konference (kódové označení Terminal), neformálně pojmenovaná po malém městečku nedaleko Berlína kde tato konference probíhá. Maršál Stalin doráží do Berlína a konference Velké trojky (Británie, Sovětský svaz a Spojené státy) začíná odpoledne. Prezident Truman je vybídnut, aby této konferenci předsedal.

Japonsko - první společný anglicko-americký úder letadlových lodí na Tokijskou oblast je proveden jednotkami britské Tichomořské flotily (admirál Sir Bernard Rawlings), vyčleněným taktickým svazem Task Force 37, a americkou 3. Flotilou (admirál Halsey). Během noci (17. - 18. července) bitevní loď HMS King George V a 5 amerických bitevních lodí ostřeluje město Hitači na ostrově Honšú. Během 50 minut vypálí tyto spojenecké bitevní lodě na Hitači střely o hmotnosti kolem 2 000 tun.

Británie - ve věku 60 let umírá ve vojenské nemocnici ve městě Notts (Anglie) německý polní maršál Busch, někdejší velitel Skupiny armád Střed na východní frontě. Mezitím král, královna a princezna Alžběta navštěvují irskou provincii Ulster.

eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 16.7.2012 07:12  7654
Chronologie 16. července.

Úterý 16. července 1940

Berlín - Hitler vydává směrnici č. 16. Ta začíná: "Rozhodl jsem se připravovat na případnou invazi do Anglie, a pokud to bude nezbytné tak na její provedení." Poté následuje vysvětlení důležitosti leteckých bitev pro dosažení tohoto cíle. V tomto období jsou v plánování stanoviska německé armády dominantní. Z nich vyplývá záměr překročit kanál La Manche na široké frontě s vyloděním na celém jižním pobřeží Británie. Předpokládají zapojení sboru o velikosti minimálně 25 a možná i 40 divizí. Doufají, že překonání kanálu bude chráněno Luftwaffe a křídla minami. Jde o nepříliš realistický plán.

Tokio - na vojenský nátlak rezignuje premiér Jonai.


Čtvrtek 16. července 1941

Východní fronta - Finové ve svých útocích na sever od Ladožského jezera obsazují město Sortavala a doráží k Ladožskému jezeru na jihovýchod od tohoto města a odřezávají sovětské jednotky na západě. Sovětům se podaří část svých jednotek evakuovat na lodích. Německá Skupina armád Jih ve svých útocích obkličuje jednotky Rudé armády na jih od města Umaň.

Berlín - na důležitém setkání Hitlera, Göringa, Bormanna a Rosenberga se rozhoduje o plánech na využití sovětského území, jehož dobývání započalo. Rosenberg je pověřen řízením nového ministerstva s cílem uspořádat nová území tak, aby přinášela německé ekonomice zisk a s cílem eliminovat Židy a komunisty.

Vichistická Francie - generál Weygand je jmenován generálním guvernérem Alžírska.

Tokio - aby skončil Macuoka ve své funkci ministra zahraničí, rezignuje premiér princ Konoje (s ním totiž padá celý kabinet).


Pátek 16. července 1942

Východní fronta - sovětský odpor proti německému postupu nedaleko Rostova roste.

Moskva - Sověti zveřejňují údaje o německých ztrátách od začátku jejich letní ofenzívy. Tato čísla hovořící o 900 000 vojácích jsou považována za přehnaná.


Sobota 16. července 1943

Sicílie - americká 3. divize útočí na města Agrigento a Porto Empedocle. Kanadská 1. divize obsazuje město Caltagirone postupujíc k městu Piazza Armerina. Britská 50. divize překračuje řeku Simeto. Předmostí přes tuto řeku je později posíleno obrněnci.

Londýn a Washington - Roosevelt a Churchill vydávají společné prohlášení vyzývající Italy ke kapitulaci a svrhnutí Mussoliniho.

Itálie - fašističtí politici začínají osnovat spiknutí na odstranění Mussoliniho.

Východní fronta - na sovětský tlak pokračují Němci s ústupem z jižní zúžené části Kurského oblouku.


Neděle 16. července 1944

Londýn - polská vláda v exilu uveřejňuje listinu, ve které požaduje pro poválečné Polsko německé území ve Východním Prusku, Gdaňsk a Polský koridor.

Západní fronta - jednotky americké 1. armády pokračují v útocích nedaleko města Saint-Lô. Jednotky britské 2. armády postupují směrem k vesnicím Hottot-les-Bagues a Evrecy.

Itálie - jednotky britské 8. armády obsazují město Arezzo. Jak se Němci stahují, jednotky britského 13. sboru překračují řeku Arno.

Východní fronta - jihozápadně od Vilniusu vtrhávají Sověti do města Grodno. Na jihu na téměř 500 kilometrové frontě postupuje 1. ukrajinský front směrem k městu Lvov.

Nová Guinea - kolem městečka Aitape, japonské jednotky podél řeky Driniumor řídnou.

Spojené státy - pokračuje konference v oblasti Bretton Woods (konference mezi 44 zeměmi (na které mají hlavní slovo Velká Británie a Spojené státy americké) o nové koncepci peněžního systému, která by v poválečném světě mohla být zavedena).


Úterý 16. července 1945

Spojené státy - v 17.30 hodin v okresním městě Alamagordo v Novém Mexiku je odpálena první atomová bomba na světě (tento jaderný test nese název Trinity). Ocelová věž, na kterou bylo instalováno zařízení naplněné plutoniem, je odpařena žárem exploze (který je vyšší než teplota uvnitř slunce). Detonace je viditelná a slyšitelná až na vzdálenost kolem 300 kilometrů. Je odhadováno, že tak silnému výbuchu vyvolanému touto explozí, odpovídá výbuch mezi 15 000 - 20 000 tunami TNT (trinitrotoluen).

Německo (okupované) - na Postupimskou konferenci dorážejí do Berlína americké a britské delegace, v čele s prezidentem Trumanem a premiérem Churchillem, v tomto pořadí.

Nad Japonskem - 500 bombardérů typu B-29 Superpevnost provádí nálety na cíle na Honšú a Kjúšú. Během tohoto dne provádí nálety na různé cíle na japonských domovských ostrovech dohromady přes 1 500 amerických letadel.

Čína - japonské jednotky se začínají stahovat z města Amoy na jihu.

hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 16.7.2012 00:00  7653
Eisenwolfprvní zásobovací let do Číny přes „Hrb“ (anglicky „Hump“)
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 15.7.2012 08:47  7652
Chronologie 15. července.

Pondělí 15. července 1940

Východní Afrika – po krátkém odporu proti útočícím italským silám se nepočetná posádka Moyale v Keni z tohoto města stahuje.

Baltské země – výsledky lidových hlasování provedená v Estonsku, Litvě a Lotyšsku jsou vyhlášeny, aby ukázaly jednomyslné přání obyvatel těchto zemí pro spojení se SSSR.

Spojené státy – v Chicagu začíná sjezd Demokratické strany (Democratic Party).


Středa 15. července 1941

Východní fronta – Sověti zahajují protiútok (trvající do 17. července) v oblasti Ilmeňského jezera s cílem získat čas na vybudování vzdálenějšího opevnění u Leningradu. Útočící jednotky mají v této snaze obrovské ztráty, protože jsou jejich jednotky velmi nezkušené.


Čtvrtek 15. července 1942

Indie – první zásobovací let do Číny přes „Hump“ (česky pahorek, vyvýšenina či hřbet – tento název dali spojenečtí piloti východnímu cípu pohoří Himálaj) je poslán jednotkám Čankajšeka. Ztráta Barmské cesty do rukou Japonců zabraňuje zásobování po zemi.

Severní Afrika – boje v prostoru pahorku Ruwesiat pokračují, německé jednotky část území dobývají zpět. Ztráty způsobené britskou dělostřeleckou palbou jsou vysoké.


Pátek 15. července 1943

Východní fronta – sovětský Střední front (Rokossovskij) se připojuje k rychlé ofenzivě směrem k městu Orel. Na jihu Kurského oblouku se německé jednotky Skupiny armád Jih (Manstein) začínají stahovat ke svým výchozím liniím. Rudá armáda se tlačí vpřed za ustupujícími Němci.

Sicílie – generál Patton formuje prozatímní sbor k postupu na západ ostrova, zatímco americký 2. sbor (Bradley) uhání na sever. V provincii Catania ustupují jednotky Osy za řeku Simeto.

Šalomounovy ostrovy – generál Griswold nahrazuje generála Hestera ve velení v operacích na Nové Georgii. Nad ostrovem Rendova probíhají letecké souboje ve kterých Američané ztrácejí 3 letadla a hlásí sestřelení více než 40 japonských letadel.

Washington – prezident Roosevelt vytváří nový úřad válečného hospodářství, v čele s Leo Crowleyem. Tento úřad nahrazuje předchozí odbor.


Sobota 15. července 1944

Západní fronta – jednotky americké 1. armády doráží na předměstí městečka Lessay. Od tohoto místa po řeku Taute je zastaven postup kvůli přeskupení sil. Intenzivní boje probíhají nedaleko města Saint-Lô.

Itálie – divize britské 8. armády zahajují útoky na německé pozice ve městě Arezzo. Na západě postupuje americká 5. armáda směrem k městu Livorno. Francouzský expediční sbor obsazuje město Castellina.

Východní fronta – sovětský 2. pobaltský front obsazuje město Opočka 50 kilometrů na sever od města Idrica. Jiné sovětské jednotky překračují řeku Němen (česky také Neman) na několika místech na západ a jihozápad od města Vilnius.

Spojené státy - pokračuje konference v oblasti Bretton Woods (konference mezi 44 zeměmi (na které mají hlavní slovo Velká Británie a Spojené státy americké) o nové koncepci peněžního systému, která by v poválečném světě mohla být zavedena).


Pondělí 15. července 1945

Londýn - oblast West End opět září, po více jak 2 000 dnech je ukončena zatemnění a odhlučnění.

Brusel – Král Leopold III. opakuje své odmítnutí abdikovat.

Japonsko – americká námořní plavidla ostřelují Muroran, druhé největší centrum na výrobu oceli v Japonsku, ležícím ve Vulkánové zátoce na východní straně ostrova Hokkaidó. Tři bitevní lodě ostřelují Muroran a 1 000 letounů z letadlových lodí bombardují města Hakodati, Otaru, Abaširi, Kuširo, Asahigawa a Obihiro, všechna na ostrově Hokkaidó.

Nad Japonskem – americké bombardéry typu B-29 Superpevnost, se základnami na Marianách, provádějí nálet na ropnou rafinérii ve městě Kudamacu na ostrově Honšú, zatímco stíhací letouny a bombardéry z Okinawy útočí na cíle na Kjúšú a v jižní části Honšú.

Velké Sundy – ostrov Borneo, australské jednotky obsazují horu Batochampar, která byla japonskou klíčovou obrannou pozicí.

eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 14.7.2012 16:33  7651
kstavkJojo, Francie je vítězem 2. světové války ať už jsou její skutečné zásluhy jakékoli...
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 14.7.2012 16:13  7650
Eisenwolf [7649]:
Mezitím dnes byla oficiálně rozvinuta francouzská vlajka na summitu u Vítězného sloupu v Berlíně, který je připomenutím německého vítězství ve francouzsko-pruské válce v roce 1871 - malá náplast na předchozí neúspěchy :o)))

[ 8394 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt