Dosti pozoruhodný rozhovor (už poněkolikáté) udělal ředitel Reiffeisen bank ČR:
Lubor Žalman: Potíže lidí se splácením letos ještě narostou
Vybírám nejzajímavější:
HN: Raiffeisebank na rozdíl od jiných bank ještě nezačala s nucenými dražbami nemovitostí. Plánujete je?
Ano. Je to jen otázka času.
HN: Kolik nemovitostí do nich z bank míří?
Nemám odhad po ruce, tak ho zkusme udělat. V Česku máme zhruba půl miliónu hypoték. Při zhruba tříprocentním podílu nesplácených hypoték a průměrné hypotéce 1,6 milionu korun se jedná asi o 20 tisíc nemovitostí. Třetina z nich, řekněme šest až sedm tisíc, se během tří let dostane do stadia nucené dražby. Ale chápejte, to není rozhodnutí bank, ty prostě jen zahájily právní proces spojený s nesplácením úvěrů. A když dostanou exekuční titul, tak exekutor bude volit mezi exekucí a dražbou. Jediný důvod, proč exekuce a dražby nesplácených nemovitostí ještě nejsou tak vidět, je, že právní proces nějakou dobu trvá.
HN: O kolik nucené dražby sníží ceny nemovitostí?
To nemám tušení, ale logicky to ceny sníží.
HN: Alespoň to odhadněte, za poslední dva roky šly podle expertních odhadů ceny dolů o 15 procent.
Nevěřím tomu číslu a myslím, ho v Česku nikdo nezná. Ale když čtu v novinách, že je tady dvaapůlkrát víc neprodaných bytů, než je poptávka, tak nemusím být žádný Einstein, abych věděl, že když banky spustí nucené dražby domů a bytů, nebude trh s rezidenčními nemovitostmi v příštích třech letech nic moc. Jestli to znamená, že ceny budou stagnovat nebo půjdou o pět nebo třicet procent dolů, to nevím. Budou lokality, kde budou pravděpodobně ceny růst, lokality, kde nemovitosti zaznamenají drastický propad, a někde zůstanou na dnešních cenách.
HN: U jakých nemovitostí můžou ceny růst?
Říká se, že luxusní lokality nikdy v ceně neklesnou, tak jestli mám věřit realitním agentům, což je samo o sobě dost bláhové, tak by to měly být tyto. Doporučil bych vzít si hypotéku teď, kdy je jejich cena nízko, a s nákupem nemovitosti bych počkal. |