Delandel 92313Evropa se aktivně zbrojí a zajišťuje svou energetickou bezpečnost nejvyšší možnou rychlostí. Ukazuje se, že Trump k tomu není potřeba.
Zákon o dvou korunách navíc za benzin je hotov. Teď se řeší, jak na voliče
Zákon o emisních povolenkách se má od roku 2027 rozšířit na všechna fosilní paliva, schválený měl být do poloviny roku.
Podstatou návrhu je, že z pohonných hmot, zemního plynu nebo domácí spotřeby uhlí se budou v celé Evropské unii od roku 2027 odvádět emisní povolenky. Litr benzinu kvůli tomu má zdražit o dvě až tři koruny. Jde o celounijní dohodu, na kterou už Česko kývlo a prakticky ji nelze zvrátit. Na domácí scéně se ale k starému závazku málokdo hlásí.
Salámová metoda, začínají "nenápadnými" 2-3 kč za litr. Že i toto je zlodějina, pro kterou z občanů nikdo nehlasoval, zamlčují. (předpokládám, že vládní koordinátor pro boj s dezinformacemi ví, že jednou ze součástí boje je také nezamlčování a neskrývání informací). Cena se bude odvíjet od ceny emisní povolenky a viděl jsem analýzu, kde cena emisní povolenky může litr nafty zatížit až 15kč..
Dovolím si dodat, že rámcově nás ke Green dealu zavázal Babiš a toto konkrétní opatření, které se musí zapracovat do národních legislativ, bylo schváleno a přijato v roce 2022 v době, kdy ČR předsedala EU a (přizdisráč) Petr Fiala dostal z EU velkou pochvalu. Timmermans měl hubu od ucha k uchu, jak se to povedlo..
Na co půjdou sebrané prachy? Ta část, co zbyde po nákladech na přerozdělovací aparát, půjde do OZE, mimo jiné na tolik populární solární panely, tedy fotovoltaiky. Jak nám fotovoltaiky zlevní elektřinu?
Solární paradox: Nový boom Čechům elektřinu spíš zdraží
Česká republika znovu masivně podporuje výstavbu solárních zdrojů. Miliardy ze společné kasy jsou ale vynakládány neefektivně. Současný solární boom Čechům elektřinu nezlevní, naopak ji bude zdražovat.
Rozplývá se iluze, že nárůst solárů přináší levnou energii. Počet hodin, kdy panely chrlí levnou elektřinu, není takový, aby to výrazněji ovlivnilo ceny delších kontraktů, v nichž nakupují obchodníci pro spotřebitele. V momentě, kdy slunce zajde, za soláry tak jako tak musí zaskočit náhradní zdroje. Ty se musí uživit na stále se zmenšujícím prostoru, a tak je jejich produkt čím dál dražší.
..vývoj v Německu, kde loni přesáhl instalovaný výkon solárů 82 GW. Do sítě dodaly 53,5 TWh, přes 12 % roční spotřeby. „Německo platí ročně čtyři miliardy eur (cca 100 mld. Kč) za tzv. redispečing, tedy za to, že volá do trhu plynové a uhelné zdroje pro stabilizaci sítě v době maximální výroby solárů, za což jim platí. Paradox, že?“ říká Jirků.
Ani podle Michala Macenauera, strategického šéfa poradenské firmy EGÚ Brno, rostoucí počet solárů v Česku ceny elektřiny nesrazí: „Nikoliv, navýší je. Navýší je však především provozovatelům fotovoltaik,“ říká.
„Rozvoj mikrozdrojů navíc navyšuje nutné investice do elektrických sítí,“ dodává Macenauer. Vyšší náklady do budoucna zřejmě v čím dál větší míře ponesou sami solárníci.
Chybí takové drobnosti - efektnivní akumulace a distribuční sítě.
Sebereme lidem prachy a spálíme je ve velkém..
Máš pravdu, na toto Trumpa nepotřebujeme, v tom jsme naprosto soběstační. :( |