Amanda Quick: Dokonalý jed
Baronet 2010
Vůbec nelituju, že jsem si ji koupila. To bylo počteníčko:-D
Luc Mary: Poslední dny Romanovců : tragédie jednoho panovnického rodu
Beta 2010
No, tvrdit, že se dá číst jako „historická detektivka“ je trochu přehnané. Navíc kolísá mezi „hodnotnou“ literaturou a pavlačovou drbnou. Drahná část knížky je věnovaná samotné ruské politice.
s. 28
Již sám Mikulášův zjev v sobě neměl nic imperátorsky vznešeného. Na rozdíl od svého otce, obra vysokého metr devadesát tři centimetry, byl nový car malý, vypadal zženštile, chlapecky. To je přesně věta, kterou očekávám v hodnotné historické studii.
s. 62
Lenin, od roku 1907 v exilu ve Švýcarsku, nepřestával vyzývat k okamžitému přerušení nepřátelství. Svůj odpor k válce potvrdil v září 1915 na bernském předměstí spolu se sedmatřiceti dalšími socialistickými delegáty: to byl slavný zimmerwaldský manifest. Socialisté výslovně vyzvali vojáky, aby složili zbraně, a vydali své slavné heslo: „Proletáři všech zemí, spojte se!“ Jejich nejtoužebnějším přáním bylo přeměnit imperialistickou válku v nemilosrdnou válku občanskou. Takže to s tím odporem k válce nebylo tak žhavé.
Na některé věty abyste měli slovník a jiné nedávají dost dobrý smysl.
s. 16
Na druhé straně, na rozdíl od všeobecně zažitých představ, míra alfabetizace nebyla na venkově nijak dramaticky nízká (40%) .
s. 42
Ve skutečnosti si car podržel všechny prerogativy a nová Duma byla čistě jen konzultativním orgánem...
s. 98
Kromě sedmi Romanovců zde bylo celých šestačtyřicet OSOB (mimo jiné tři kuchaři, deset lokajů, šest komorných, jedna chůva a dokonce dva křepeláci!)
s. 51
Osmadvacátého června 1914. Téhož dne, kdy arcivévoda a následník rakouského trůnu padl za oběť kulkám Srba Principa v Sarajevu, byl spáchán atentát i na Rasputina.
s. 55
Patnáctého července 1914 (28. července podle gregoriánského kalendáře), přesně měsíc po atentátu v Sarajevu, zahájila Vídeň nepřátelské akce proti Bělehradu. O čtyři dny později vyhlásil válku Petrohradu Berlín. Když se Mikuláš o zprávě dozvěděl, večeřel s rodinou v paláci Petěrgof. Viditelně ho to zasáhlo. „Tak přece k tomu došlo...,“ komentoval smutně událost. Také carevna byla silně pohnuta. Protože byla německého původu, měla Alexandra Fjodorovna srdce vedví. Doslova se nemohla zdržet slz. 2
2 – Tento den byl pro carevnu na emoce bohatý. Téhož dne se dozvěděla o pokusu o atentát spáchaném jednou prostitutkou na jejího drahého Rasputina.
Takže jí trvalo měsíc a 4 dny než se dozvěděla o atentátu na Rasputina?
s. 101
Kromě nejmladší, která klamala chlapeckým zjevem, vypadaly všechny vznešeně, měly světlé vlasy 8, širokou tvář...
8 – Kromě Taťány, která kněz dlouhé, husté a hnědé vlasy.
s. 122
fúrie si ostentativně odhalovaly hruď a nenávistně na Romanovce křičely; na mušku si braly zejména bývalou carevnu, které nadávaly do „hampejznic“.
To jde imho dost těžko, když máte odhalený hrudník, ni? ;-)
s. 138
Sestup po třiadvaceti stupních1 schodiště se odehrál za úplné tichosti.
1 – schodiště mělo tolik stupňů, kolik let Mikuláš II. vládl – nebylo to symbolické?!
To je fakt informace, bez které bych nemohla žít.
obrazová příloha:
Carevič a jeho matka na palubě lodi Štandart
Car a jeho syn řežou v Tobolku dříví
I na netu jsou kvalitnější fotky:-(
Nicméně mám pro Romanovce slabost, takže 3.
|