Řecké předměty v naší domácnostiČas od času do našeho malého bytu přibude nějaký předmět,výhodně zakoupený,o jehož užitečnosti velmi pochybuji.Pokud velmi a dlouho překáží,čas od času se stane,že jej vyhodím.
To pak vznikají veliké spory o finanční ztrátě,které mívám ve zvyku ukončovat konstatováním,že jsme utrpěli finanční ztrátu,když byl zcela zbytečný předmět kupován,nikoliv když byl vyhazován.To se pouze ztráta,utrpěná v minulosti,přiznala.
Stejné je to s nynější diskusí o eurovalu a podobných nesmyslech.Kdo napůjčoval Řecku a nyní drží jejich dluhopisy,už tu ztrátu utrpěl-nyní se bude pouze přiznávat.Nyní se veřejně přizná,že různé banky ty prachy už nikdy neuvidí.
Tyto banky budou zřejmě státy zachraňovány pomocí eurovalu či jiných podobných pochybných triků.To může být zaplaceno dvěma způsoby:
1)Tištěním peněz.
2)Dalším zadlužením se.
Oba dva způsoby jsou cestou do chudoby pro celou Evropu.První z nich vyvolá v dlouhodobém výhledu inflaci,v jejím důsledku se znehodnotí reálné platy a úspory evropských domácností.
Druhý z nich znamená vyšší úrokové platby placené ze státního rozpočtu,tím pádem, v dlouhodobém výhledu,vyšší daně a podobné znehodnocení platů.Navíc je pochybné,jak by se tyto dluhy platily, a je zcela pravděpodobné,že pokud bude zvoleno řešení 2),nakonec se za pár let překlopí do řešení 1).
Zkrátka a jednoduše,Evropané naházeli peníze(majetek) do bezedných jam.(Zdaleka ne jen řecké jámy)Nyní zjišťujeme,že nám tento majetek chybí a že jsme tudíž zchudli.Bylo by obrovským omylem si myslet,že nás před tímto soudem euroval spasí.Kdyby ho nebylo,mohlo by se to řešit například tak,že by se každému zabavila výplata za 2 měsíce.Euroval znamená,že nám nikdo výplatu nezabaví,ale vzrostou ceny,takže si za nasí výplatu koupíme méně zboží,úplně stejně,jako kdyby nám někdo výplatu zabavil.
Jedno za 18,druhé bez dvou za 20. |