Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Modrá je dobrá
zelená je lepší

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(13.4.19) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: wdmgtlj
[ 6208 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
hartmann Hartmann 5T Modráskové - Panzer General developer 1.6.2020 09:51  12360
1. června 1945 OkinawaMušijima -> Ušidžima
(M. Ušidžima)
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 1.6.2020 05:58  12359
01.06.
1. června 1939: Anglie - v loděnicích Birkenhead je zahájena stavba bitevní lodi Temeraire nové třídy Lion. Obří kolos má být vybaven třemi dělovými věžemi po třech 16palcových dělech (406 mm), avšak stejně jako jeho sesterská loď Lion nebude nikdy dokončen a roce 1942 skončí ve šrotu.

1. června 1942: Pacifik - dvacet pět amerických ponorek z rozličných jednotek zaujímá postavení kolem Midway.

1. června 1942: San Francisco - po opravách poškození způsobeného torpédem vyplouvá letadlová loď USS Saratoga. Ukáže se, že je to příliš pozdě na to, aby se stala součástí nadcházející bitvy u Midway.

1. června 1942: Spojené státy - ve státě Washington je dokončena přehrada Grand Coulee, soudobě největší betonová struktura na světě a ve Spojených státech největší producent elektřiny, pro válčící zem životně důležité. Mimo jiné zdejší energie putuje do tavíren hliníku v Longview a Vancouveru, továrny společnosti Boeing v Seattlu a Vancouveru a loděnice v Portlandu. V roce 1943 bude také užita k výrobě plutonia v Nukleárním komplexu Hanford, který spadá do přísně tajného projektu Manhattan.

1. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americké jednotky obnovují ofenzívu a pěchota za podpory obrněnců postupuje vpřed. Na pevnině, japonské jednotky pokračují v útocích na předmostí městečka Aitape a američtí obránci nadále ustupují.

1. června 1945: Nad Japonskem - během bouře má na trase do Ósaky kolizi 27 stíhacích letounů P-51. Americké letectvo shazuje na Ósaku přes 3 000 tun zápalných bomb.

1. června 1945: Barma - britská 12. armáda se stává akceschopnou.

1. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 37. divize (americký 1. sbor) postupuje rychle v údolí Cagajan. Japonský odpor je omezen na akce zadního voje. Ostrov Mindanao, americké jednotky jsou nasazeny severně od města Davao.

1. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, po pádu linie Šuri generál Mušijima nařizuje japonským jednotkám, aby se stáhly na jih směrem k poloostrovu Oroku a vrchům Yaeju, Yuza a Mezado v nejzazší jižní části ostrova. Objevují se informace o nespokojenosti japonských jednotek, což bylo doposud u císařské armády něco neslýchaného. Jednotky americké 1. námořní divize překračují řeku Koruba, jižně od Naha. Americký 24. sbor pronásleduje ustupující Japonce, některé z jeho jednotek vyčišťují oblast linie Šuri.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 31.5.2020 05:58  12358
31.05.
31. května 1940: Washington - prezident Roosevelt představuje svůj „obranný miliardový (v dolarech) program“, jehož cílem je významně pozvednout vojenskou sílu Spojených států.

31. května 1942: Spojené státy - v pokusu posílit Tichomořskou flotilu vyplouvají ze San Francisca bitevní lodě Colorado a Maryland.

31. května 1942: Austrálie - v noci pronikají tři japonské trpasličí ponorky do zálivu Sydney Harbour. Dvě z nich jsou odhaleny a napadeny dříve, než mohou ohrozit spojenecké lodě. Tyto ponorky potápí samy posádky, které jdou ke dnu s nimi a později jsou Spojenci vyzdviženy. Třetí ponorka se pokouší torpédovat těžký křižník USS Chicago, ale místo toho potápí neozbrojený trajekt HMAS Kuttabul. Osud této ponorky nebude znám až do roku 2006, kdy u severních pláží Sydney objeví vrak amatérští potápěči.

31. května 1944: Bismarckovo moře - americký eskortní torpédoborec USS England potápí japonskou ponorku RO-105, severozápadně od ostrova Nové Irsko. V posledních dvanácti dnech jde o šestý úspěšný útok Englandu na ponorkové plavidlo a jeho série vítězství v krátkém sledu nad šesti ponorkami (I-16, RO-106, RO-104, RO-116, RO-108, KO-105) se stává nikdy nepřekonaným rekordem v historii protiponorkového boje.

31. května 1944: Nová Guinea - americké jednotky zmenšují svůj perimetr u Arare. Všechna americká předmostí na severním pobřeží zakoušejí silné japonské útoky. Mezitím, na východě, australské jednotky obsazují obec Bunabum.

31. května 1945: Čchung-čching - Čankajšek, též Ťiang Ťie-š´, se vzdává titulu prezidenta nacionalistického Juanu, ale zůstává prezidentem Číny. Čankajška nahrazuje Song Ziwen (Dr. T. V. Soong).

31. května 1945: Filipíny - ostrov Negros, končí organizovaný japonský odpor. Ostrov Luzon, pluk americké 37. divize zahajuje přesun na sever ze Santa Fe přes údolí Kagajan.

31. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americká 6. divize námořní pěchoty (součást amerického 3. výsadkového sboru) se střetává s japonským zadním vojem u pahorku 46. Japonské jednotky se z linie Šuri stahují.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 30.5.2020 05:58  12357
30.5.
30. května 1934: Japonsko - admirál Heihačiró Tógó, vítěz z bitvy u Cušimy v rusko-japonské válce a otec moderního japonského válečného námořnictva, umírá v Tokiu.

30. května 1942: Havaj - čtyři japonské hlídkové ponorky dorážejí příliš pozdě, aby zastihly zaznamenat vyplutí amerického taktického svazu z Pearl Harboru k Midway.

30. května 1942: USA, Texas - na Den obětí války (Memorial Day, od r. 1866 americký federální svátek uctívající vojáky padlé ve válce) pochoduje 1000 mužů "Houstonských dobrovolníků" s několika stovkami mužů a důstojníků Námořnictva centrem města Houston v přehlídce, které přihlíží 200 000 diváků. Houstonští dobrovolníci jsou skupina rekrutů, kteří narukovali dobrovolně jako náhrada za posádku křižníku USS Houston (CA-30) potopeného v bitvě v Sundském průlivu.

30. května 1940: USA - na letiště ve Washingtonu dosedá sovětský dálkový těžký bombardér Pe-8 přepravující lidového komisaře zahraničních věcí Vjačeslava Molotova. Při jednání s prezidentem Rooseveltem Molotov ratifikuje program Lend-Lease pro SSSR. Letoun přitahuje mimořádný zájem, neboť na Západě se o existenci tohoto letadla vůbec neví.

30. května 1943: Aleuty - americké jednotky dokončují obsazení ostrova Attu. Uváděné americké ztráty činí 600 mrtvých a 1 200 zraněných. Uváděné japonské ztráty činí 2 350 mrtvých (včetně mnoha sebevražd) a 28 zraněných, kteří byli zajati. Mezi mrtvými v jedné z posledních šarvátek je identifikován Dr. Nabuo Tacuguči, japonský křesťanský doktor, který ve 30. letech studoval medicínu ve Spojených státech. Jeho podrobný deník, který je u něho nalezen, se stane primárním zdrojem informací o průběhu bitvy z japonské perspektivy.

30. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americké jednotky doráží k linii Šuri, jižně od dřívějších japonských pozic. Dva prapory americké námořní pěchoty dosahují jihovýchodního okraje hlavního města Naha.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 29.5.2020 05:58  12356
29.05.
29. května 1943: Aleuty - na ostrově Attu útočí náhle zbytek japonských sil na Američany poblíž zátoky Massacre. Jedná se jeden z největších banzai útoků ve válce v Pacifiku. Pod vedením plukovníka Jamasakiho pronikají japonští vojáci hluboko do amerických linií až k týlovým jednotkám. Po zuřivém a brutálním boji, často muž proti muži, jsou japonské síly prakticky vyhlazeny.

29. května 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, stejně jako Arare na pevnině, jsou Japonci silně napadena i americká předmostí na plážích. Japonská posádka na Biaku využívá tanky k tomu, aby donutila americký 162. pluk stáhnout se zpět do vyloďovacího pásma.

29. května 1945: Nad Japonskem - americké bombardéry typu B-29 Superfortress (Superpevnost) shazují zápalné bomby na město Jokohama, způsobují požár 85 procent území tohoto přístavu.

29. května 1945: Tokio - admirál Ozawa nahrazuje admirála Tojodu ve velení Spojeného loďstva.

29. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, přes silný odpor nepřítele se rotě A 5. praporu námořní pěchoty, které velí kpt. Julius Dusenberg z Jižní Karolíny, daří dobýt významný opěrný bod, středověký hrad Šuri. Nová vlajka vztyčená nad kamennou pevností však nemá hvězdy a pruhy, ale konfederační hvězdy na svatoondřejském kříži. Velitel americké 10. armády na Okinawě odmítá tento přesupek potrestat. "Za co bych měl trestat tyto muže? Vždyť pod touto vlajkou bojoval můj otec!" Otec generálporučíka Simon Bolivara Bucknera Jr. byl totiž konfederační generál Buckner, který se vzdal ve Fort Donelsonu generálu Grantovi v roce 1862.

29. května 1945: Admiralitní ostrovy - ostrov Manus, nejmodernější letadlová loď Royal Navy HMS Implacable připlouvá na hlavní operační základnu Britské Pacifické flotily, aby se k ní připojila. Ihned zahajuje inzenzivní výcvik, aby se svým taktickým svazem mohla zaútočit na atol Truk, zatímco se většina Pacifické flotily vrací z operací na Okinawě.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 28.5.2020 05:58  12355
28.5.
28. května 1942: Havaj - taktický svaz Task Force 16 vyplouvá z ostrova Oahu s letadlovými loděmi Enterprise a Hornet a doprovodem. Následuje vyplutí Taktického svazu Task Force 17 admirála Fletchera po zázračně rychle provedených opravách na letadlové lodi Yorktown.

28. května 1942: Pacifik - k Midway vyráží zbytek japonských sil. Admirál Jamamoto velící celé operaci věří, že pokud vyjde plán na obsazení tohoto ostrova, může být americká flotila donucena k rozhodujícímu střetu a pokud v něm bude tato flotila poražena, povede to k dočasnému zastavení bojů, což předejde tomu, aby americká produkce mohla zhatit japonské válečné úsilí.

28. května 1944: Sydney - generál MacArthur oznamuje, že strategicky je tažení v Nové Guineji vyhráno, i když ještě na několika místech probíhají intenzivní boje.

28. května 1944: Nová Guinea - na ostrově Biak začíná americká 41. pěší divize rozšiřovat své předmostí. Probíhají těžké boje nedaleko vesnice Mokmer, kde se nachází letiště, a americký prapor se dává na ústup.

28. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, nedaleko Okinawy je sestřeleno 100 japonských letadel. Jde o poslední větší akci proti spojeneckým námořním silám v okolí tohoto ostrova. Jeden americký torpédoborec je potopen v jinak neúspěšných leteckých útocích.

28. května 1945: Washington - admirál Halsey, velící americké 3. flotile, přebírá velení nad americkými námořními silami operujícími proti cílům v Japonsku. Americký taktický svaz Task Force 58 (TF58) je převeden k americké 3. flotile a stává se tak taktickým svazem TF38.

28. května 1946: Spojené státy americké - stát Washington, v továrně Boening Renton factory je dokončen poslední vyrobený exemplář bombardéru B-29.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 27.5.2020 05:58  12354
27.05.
27. května 1939: Mongolsko, oblast řeky Chalchyn-Gol - japonský stíhací pilot Hiromiči Šinohara během prvního bojového letu své kariáry sestřeluje na letounu Nakajima Ki-27 čtyři sovětské stíhačky Polikarpov I-16. Následně tohoto dne sestřeluje průzkumný Polikarpov R-Z a pět stíhacích dvouplošníků Polikarpov I-15. Stává se tak stíhacím esem a jediným pilotem v historii vzdušných bojů, který dosáhl 10 vzdušných vítězství v prvních 24 hodinách svého bojového nasazení.

27. května 1942: Havaj - do Pearl Harboru doráží poškozená americká letadlová loď USS Yorktown a ihned začíná být opravována.

27. května 1942: Jižní Pacifik - na ostrově Nová Kaledonie je aktivována pěší divize Americal, jako jediná americká divize postavená mimo území Spojených států. Navzdory tomu, že divize americké armády jsou označovány číslelně, na žádost jejího prvního velitele generálmajora Alexandera Patche, který ji zformoval ze tří pluků Národní gardy narychlo samostatně vyslaných ze Spojených států po Pearl Harboru, přijímá název vzniklý zkrácením sousloví "American, New Caledonian Division". Divize později projde boji na Guadalcanalu, Bougainville a vyčišťovacími operacemi na Filipínách, ovšem nejvíce se nechvalně proslaví až za války ve Vietnamu masakrem ve vesnici My Lai.

27. května 1942: Střední Pacifik - japonská invazní flotila, jejímž cílem je atol Midway, vyplouvá z ostrova Saipan a Guam s transporty převážejícími 5 000 vojáků. Jsou doprovázeny křižníky a torpédoborci. Stejně tak invazní sbor, jehož cílem jsou Aleuty, vyplouvá ve dvou skupinách z města Ominato.

27. května 1943: Aleuty - americké jednotky zaznamenávají na ostrově Attu v průsmyku Clevesy postup. Japonci jsou v těžkých bojích vytlačeni z hřebene Fishhook (česky: rybářský háček). Na tomto ostrově rovněž Američané zahajují práce na letišti v Alexai.

27. května 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americká 41. pěší divize (generál Fuller) se vyloďuje nedaleko místa Bosnek. Námořní doprovod vylodění tvoří křižníky a torpédoborce pod velením admirála Fechtelera. Podporu poskytují jednotky admirála Crutchleye a admirála Berkeye. Japonská posádka, které velí plukovník Kuzume, čítá kolem 11 000 mužů, ale vylodění odpor neklade. Na pevnině, americké jednotky postupují o malé území směrem k městu Sarmi.

27. května 1945: Borneo - australské síly obsazují většinu ostrova. Japonská letadla útočí na australské pozice ve městě Tarakan. Celkové australské ztráty v tomto tažení činí 436 zabitých a 1 460 zraněných.

27. května 1945: Filipíny - americká 25. divize, součást amerického 1. sboru, obsazuje na ostrově Luzon město Santa Fe. V několika částech ostrova Mindanao stále probíhají intenzivní boje.

27. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americké jednotky útočící na jih nadále narážejí na tuhý japonský odpor. Japonská letadla začínají dva dny trvající řadu útoků na spojenecké námořnictvo nacházející se v okolí ostrova. Potopen je americký torpédoborec Drexler.

27. května 1945: Barma - poprvé v historii je celá armáda přesunuta letecky. Americká letadla přemisťují čínskou 6. armádu z Barmy do Číny.

27. května 1945: Čína - čínské jednotky dokončují obsazení Nan-ningu, hlavního města autonomní oblasti Kuang-si. Tento úspěch přerušuje hlavní japonské zásobovací trasy z Francouzské Indočíny, Thajska, Malajska a Barmy, více než 200 000 japonských vojáků se tak ocitá bez pomoci.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 26.5.2020 05:58  12353
26.05.
26. května 1942: Havaj - americký taktický svaz Task Force 16 s letadlovými loděmi Enterprise a Hornet se vracejí do Pearl Harboru. Japonci mají za to, že tyto lodě jsou nadále aktivní v jižním Pacifiku. Nicméně velitel William Halsey je hospitalizován v Havajské nemocnici s onemocněním charakteristickým svým rozvojem v době snížené imunity organismu. Půl roku nepřetržité náročné služby na můstku Enterprise si vybírá svou daň a admirál trpí pásovým oparem na většině těla, pro jehož svědění nemůže v noci spát. Upoutání na lůžko mu znemožní velet svému svazu lodí v bitvě u Midway, což později označí za největší zklamání své kariéry.

26. května 1942: Vnitřní moře - japonská 1. flotila letadlových lodí (admirál Nagumo) vyplouvá k Midway. Jeho taktický svaz tvoří letadlové lodě Akagi, Kaga, Sórjú a Hirjú, dále dvě bitevní lodě, křižníky a torpédoborce jako eskorta.

26. května 1943: Aleuty - americké jednotky zaznamenávají na ostrově Attu v průsmyku Clevesy postup. Probíhají intenzivní boje na celém hřebeni Fishhook (česky: rybářský háček).

26. května 1943: Spojené státy - ve státě Michigan umírá Edsel Ford, prezident průmyslového gigantu Ford Motor Company a jediný syn Henryho Forda, který však v této době již nemá dost mentálních a fyzických sil, proto faktické vedení podniku přebírá skupina vrcholových manažerů a inženýrů v čele s Charlesem Sorensenem a Harry Benettem. Edsel umírá na rakovinu žaludku způsobenou pravděpodobně obrovským stresem, kterému byl vystaven při řízení expanze a zvyšování výkonnosti společnosti přechodem na válečnou výrobu, především bombardérů B-24 Liberator. Fordova letecká továrna ve Willow Run v roce 1944 již vyráběla 650 bombardérů B-24 měsíčně.

26. května 1944: Marshallovy ostrovy - americký sbor torpédoborců ostřeluje ostrov Mili.

26. května 1944: Čína - japonské jednotky zahajují druhou fázi velké operace Iči-Go, ofenzívu s názvem To-Go 1 na americké letecké základny na jihovýchodě země. Japonská 11. armáda útočí ze severu z města Chan-kchou (součástí dnešního města Wu-chan) na Čchang-ša a 23. armáda se žene z jihu z města Kanton (Kuang-čou). Do této operace je zapojeno celkem 620 000 japonských vojáků.

26. května 1945: Barma - spojenecké jednotky obsazují město Bassein (Pathein), 145 kilometrů od Rangúnu.

26. května 1945: Nad Japonskem - 464 americké bombardéry B-29 Superfortress shazují zápalné bomby na Tokio, těchto bomb je kolem 4 000 tun. Poškozena je část císařského paláce a také přilehlá obchodní čtvrť Marunouchi, která byla cílem bombardování. Celkem je ztraceno 26 bombardérů se základnou na Mariánských ostrovech.

26. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, Američané bombardují a ostřelují japonské jednotky ustupující z linie Šuri.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 25.5.2020 07:15  12352
anonymschválně dělej rodokmen a uvidíš co všechno v USA se dá v pohodě dohledat na netu...a to včetně adres a datumů narození žijících lidí...GDPR je všem mimo Evropu u pr....
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 25.5.2020 05:58  12351
25.05.
25. května 1942: Havaj - americké ponorky zaujímají hlídková postavení v rámci přijatých opatření na očekávaný japonský útok na Atol Midway.

25. května 1942: Japonsko - japonský malý taktický svaz tvořený dvěma menšími letadlovými loděmi a dvěma křižníky opouští přístav na ostrově Hokkaidó. Jeho mise má být provedena jako útok na odpoutání pozornosti na Aleutách u pobřeží Aljašky.

25. května 1943: Aleuty - americké jednotky zaznamenávají na ostrově Attu v průsmyku Clevesy postup. Probíhají intenzivní boje na celém hřebeni Fishhook (česky: rybářský háček).

25. května 1944: Nová Guinea - po střetu amerických sil postupujících z města Arare s japonskými obránci překračují Američani řeku Tirfoam.

25. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americký 4. pluk námořní pěchoty likviduje japonské kasematy a podzemní postavení na pahorku Mačiši. Americký 29. pluk obsazuje hlavní město Naha.

25. května 1945: Washington - náčelníci štábů amerických ozbrojených sil stanovují datum 1. listopadu 1945 jako den invaze do Japonska -- Operace Olympic.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 24.5.2020 05:58  12350
24.05.
24. května 1941: Anglie - jihoafrický generál Jan Smuts, člen Churchillova Válečného kabinetu impéria, je jmenován polním maršálem Britské armády. Pro bývalého velitele búrských jednotek v búrské válce, kterou proti obrovské a brutální přesile Britů Búrové prohráli, je tato skutečnost zajisté velké zadostiučinění.

24. května 1942: Indie - generál Stilwell doráží po 225 kilometrech ústupu barmskou džunglí do Dillí. V rozhovoru pro tisk doslova uvádí: „Prohlašuji, že jsme dostali neuvěřitelný výprask. Prchli jsme z Barmy a to je stejně ponižující jako projít peklem. Myslím, že bychom měli zjistit co to způsobilo, vrátit se a dobýt vše nazpět.“.

24. května 1943: Aleuty - americké jednotky zaznamenávají na ostrově Attu v průsmyku Clevesy postup. Probíhají intenzivní boje na celém hřebeni Fishhook (česky: rybářský háček).

24. května 1944: Barma - japonská 18. divize zahajuje silné protiútoky na jih od města Myitkyina.

24. května 1945: Nová Guinea - australské jednotky obkličují město Wewak.

24. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, během noci je Američany obsazené letiště Jontan cílem sebevražedného útoku jednotky japonských speciálních sil Giretsu. Sedm s osmi transportních japonských letadel Ki-21 Sally je zničeno, avšak poslednímu se daří úspěšně přistát a výsadkové komando pouhého tuctu mužů přetím, než je zlikvidováno, zapaluje sklad 70.000 galonů leteckého paliva, ničí devět amerických letadel (tři F4U Corsair, dva průzkumné PB4Y Liberatory and čtyři Dakoty) a poškodí dalších 29. Jednomu vojákovi se daří uniknout a projít nepřátelským územím až na Japonci obsazenou část Okinawy. Mezitím japonské jednotky provádějí rázné protiútoky ve směru na město Jonabaru a daří se jim uskutečnit menší průnik do linií americké 32. divize.

24. května 1945: Japonsko - ostrov Kjúšú, letadla z amerického taktického svazu Task Force 58 napadají několik letišť používaných k útokům kamikaze na americké námořní jednotky v okolí Okinawy. Mezitím kolem 520 amerických bombardérů útočí na Tokio, shazujíc 3 646 tun bomb.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 23.5.2020 09:26  12349
23.05.
23. května 1940: Spojené státy - prezident Roosevelt vyhrává demokratické primárky ve Vermontu a je nyní jisté, že na listopadové volby získá nominaci své strany.

23. května 1943: Korálové moře - jižně od Nové Kaledonie potápí japonská ponorka I-17 panamský tanker Stanvac Manila. Ztraceny jsou i torpédové čluny PT-165 a PT-173, které tanker převážel na palubě.

23. května 1944: Čína - čínské jednotky zahajují v provincii Che-nan protiofenzívu.

23. května 1944: Ostrov Wake - americké taktické uskupení Task Group 58.2 (admirál Montgomery) zahajuje letecké údery na japonské pozice.

23. května 1944: Nová Guinea - americké jednotky narážejí na těžký odpor v jejich postupu na západ z města Arare k městu Sarmi. V městečku Aitape nutí japonské útoky Američany nadále k ústupu.

23. května 1945: Japonsko - americké útoky zastavují ve městě Jokohama lodní dopravu.

23. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, po obsazení hlavního města Naha naráží americká 6. divize námořní pěchoty (součást amerického 3. výsadkového sboru) na silný japonský odpor při pokusu postoupit dále na jih.
anonym 22.5.2020 20:57  12347
kstavkTak nevím, jestli náhodou neporušuješ GPDR!! ;-D
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 22.5.2020 07:33  12346
jeho bratr - ten prý byl v dokách a dělal něco jako svářeč-nýtař. Po tom ještě pátrám. V bojových jednotkách nebyl.
Fold3-Page-1-Selective-Service-Registration-Cards-World-War-II-Multiple-Registrations-1
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 22.5.2020 07:20  12345
strana s rasou ;-)Fold3-Page-2-Selective-Service-Registration-Cards-World-War-II-Multiple-Registrations

[ 6208 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt