Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(13.4.19) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: kvvdyjk
[ 6415 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 30.10.2020 05:58  12572
30.10.
30. října 1942: Nová Guinea - australský postup dosahuje Aloly, přibližně 10 mil na jih od Kokody. Jedna z brigád je vyslána přímo ke Kokodě, zatímco druhá je poslána východnější cestou.

30. října 1943: Šalomounovy ostrovy - americký 2. parašutistický prapor námořní pěchoty pokračuje na Choiseulu v boji s japonskými silami. Cílem je odvedení pozornosti od plánovaného útoku na Bougainville.

30. října 1944: Filipíny - Leyte, jednotky americké 7. pěší divize (součást amerického 24. sboru) obsazují Dagami. Na moři jsou po útocích kamikaze vážně poškozeny letadlové lodě USS Franklin a USS Bellau Wood z americké Task Force 38 stahující se směrem k Ulithi.
alfi Alfi 29.10.2020 10:45  12571
Jedna zajímavost...Spitfire ace Dives into sea to Rescue Bf-109 pilot
https://www.youtube.com/watch?v=e4UnhJKWgp0
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 29.10.2020 05:58  12570
29.10.
29. října 1939: Tokio - v reakci na vzrůstající počet čínských přeběhlíků k Japoncům oznamuje americký vojenský atašé, že 100 000 ozbrojených Číňanů slouží jako Huang Hsieh Chun (císařské pomocné jednotky).

29. října 1940: Spojené státy - první odvedenci jsou vybráni loterií organizace Selective Service registrations (volný překlad - Organizace pro selekci zapsaných). V New Yorku je první vybranou osobou Yuen Chong Chan.

29. října 1942: Madagaskar - východoafrické spojenecké jednotky obsazují Fianarantsoa, největší město v jižní části ostrova a nadále postupují proti poslednímu vichystickému odporu.

29. října 1942: Austrálie - generál Vasey je jmenován velitelem australské 7. divize, kdy nahrazuje generála Allena, jehož velení je hodnoceno jako málo energické (málo rozhodné).

29. října 1942: Nová Guinea - australská armáda podniká závěrečný útok na japonské pozice v Eora, aby Japonce donutila vzdát se dříve než úplně stáhnou své jednotky.

29. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, Japonci, zdrceni vážnými ztrátami, se začínají stahovat z pobřeží na západ od amerického předmostí. Američané začínají s přípravami na obsazení této oblasti.

29. října 1943: Šalomounovy ostrovy - americký 2. výsadkový prapor námořní pěchoty pokračuje na Choiseulu v boji s japonskými silami. Jde o odvedení pozornosti od plánovaného útoku na Bougainville.

29. října 1944: Filipíny - Leyte, jednotky amerického 24. sboru obsazují Abuyog, jižně od Dulagu, zatímco je během postupu na Dagami vyčištěna oblast pahorku Catmon (angl. Catmon Hill). Na moři, skupiny letadlových lodí pod velením admirála Davisona a admirála Bogana podnikají letecké údery. Během dvou dnů zničí téměř 100 japonských letadel, při ztrátách 15 amerických letadel. Letadlová loď USS Intrepid je poškozena útokem kamikaze.

29. října 1945: Japonsko - do US Navy je jako DD-224 opět zařazen americký torpédoborec USS Stewart, který Japonci na začátku války ukořistili v Holandské východní Indii a zařadili ho do svého námořnictva.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 28.10.2020 05:58  12569
28.10.
28. října 1941: Sovětský svaz - 30letý generálporučík Pavel Ryčagov, bývalý velitel letectva a úspěšný stíhací pilot-dobrovolník ve válce ve Španělsku a Číně, končí spolu s dalšími vysokými důstojníky během druhé Velké čistky před popravčí četou jako obětní beránek za katastrofální ztráty sovětského letectva v počáteční fázi operace Barbarossa.

28. října 1943: Šalomounovy ostrovy - americký 2nd Marine Parachute Battalion (2. výsadkový prapor námořní pěchoty) je vysazen z torpédoborců u Voza na ostrově Choiseul (operace Blissful - operace Blažený) a střetává se s japonskými jednotkami. Jde o akci na odvedení pozornosti od zamýšleného útoku na Bougainville.

28. října 1944: Filipíny - Leyte, útočící americký 24. sbor zaznamenává u Dagami jen pomalý postup a má těžké ztráty. Na severu, americká 1. jízdní divize (součást amerického 10. sboru) naráží na tuhý odpor u Carigara a odpor přetrvává. Na moři, skupiny letadlových lodí, pod velením admirála Davisona a admirála Bogana, podnikají letecké údery.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 27.10.2020 05:58  12568
27.10.
27. října 1939: Washington - americký senát schvaluje novely Zákona o neutralitě (Neutrality Act), ve kterém ruší opatření týkající se zbraňového embarga.

27. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, Japonci zastavují ofenzívu. Mají 3 500 obětí, kdy byly zničeny i celé jednotky. Obě strany jsou vyčerpány po intenzivních denních a nočních bojích, ale iniciativu přebírají Američané.

27. října 1943: Šalomounovy ostrovy - novozélandské jednotky se vyloďují na Treasury Islands (Souostroví pokladů). Vojáci 8. brigády (generál Row) se na ostrově Stirling nesetkávají s žádným odporem a jen s několika Japonci na ostrově Mono.

27. října 1944: Filipíny - na pevnině, ostrov Leyte, americká 7. divize (součást amerického 24. sboru) obsazuje letiště Buri. Mezitím se letiště Tacloban stává provozuschopným a americká 9. stíhací peruť vzlétá k první misi amerických stíhaček ze základny na Filipínách od roku 1942. Na moři, skupina 3 letadlových lodí pod velením admirála Shermana útočí na japonské loďstvo u Luzonu a potápí torpédoborce Fudžinami a Širanuhi, které jdou ke dnu oba s celými svými posádkami. Probíhají rovněž letecké údery na Luzon. Bitevní loď USS California je poškozena.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 26.10.2020 09:59  12567
pamětní deska + mozaikakamarád nechal na nádraží Kladno-Dubí obnovit pamětní desku padlým (poslední jmenovaný je mašinfíra co nestihnul z vlaku utéct před kotláři) + udělat krásnou mozaiku. PS - placička vpravo dole slouží na případné položení svíčky.


IMG-20201024-150333
IMG-20201024-150328

za mě velký palec nahoru!
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 26.10.2020 07:30  12565
záchrana z potopené ponorky. - bylo na FBNeuvěřitelný příběh Johna Capese
Vstup Johna Capese do armády nebyl tak zcela v plánu. Vše začalo jednoho dne, v roce 1941 kdy se svým autem nešťastně narazil do koňského povozu a byl předveden k soudu. Avšak tím jak válka probíhala, jeho případ nebyl zatím uzavřen a místo vězení byl poslán do armády aby sloužil své zemi.
Byl přidělen jako vrchní topič na palubě ponorky HMS Thrasher. Nicméně se ukázalo, že tato pozice jenž mu byla přidělena, mu později měla zachránit život. Zatímco sloužil na Thrasheru, přišel rozkaz, aby se Capes vrátil zpět a dokončil tak svůj soud ohledně dopravní nehody. Soudní proces byl ukončen 26.listopadu a byl poslán na palubu ponorky HMS Perseus, která ho měla jako transport dopravit zpět na Thrasher. Právě na Perseu mělo začít Capesovo neuvěřitelné dobrodružství.
Velitelem na HMS Perseus byl poručík Edward Frederic Nicolay a jeho ponorka byla první, která byla vybavena torpédy Mark VIII. Nicolay byl váženým vojenským důstojníkem, který obdržel Řád za vynikající službu za potopení dvou Italských lodí.
Perseus byl umístěn v Alexandrii, v Egyptě. Než se vydali na cestu domů, Nicolay nařídil rutinní prohlídku ostrovů na jihu Řecka. Capes nebyl brán jako člen posádky takže nedostal ani klasické lůžko. Místo toho ležel na prázdném torpédovém stojanu v zadní částí ponorky.
6.prosince 1941 asi 3km od pobřeží Kefalonie ponorka na hladině pod rouškou tmy dobíjela baterie aby se připravila na další den pod vodou. V 22:00 byla ponorka zasažena Italskou námořní minou a Perseus začal i se svou posádkou klesat ke dnu. Capes toto večera popíjel láhev rumu a v tu chvíli ležel opilý ve svém regále. Výbuch vyhodil Capese ze svého lůžka a v ponorce zhasla všechna světla. S pomocí baterky se vydal do strojovny hledat přeživší ale většinu posádky našel mrtvou. Strojovna však bylo místo kam až se nejdále mohl dostat. Dveře strojovny byly zavřené tlakem vody z druhé strany. V hledání pokračoval dokud nenarazil na tři vyděšené a zraněné muže. Odvedl je z místa kde je našel, zamkl za sebou dveře a dal jim napít trochu svého rumu na kuráž. Poté našel Davisovy podvodní dýchací aparáty a vybavil jim sebe a přeživší - záchranné vesty s brýlemi a kyslíkovými maskami. Toto zařízení však bylo testováno do hloubky pouze 30m. Měřidla ukazovala že jsou v nějakých 80m. Capes věděl že z této hloubky se nikdy nikomu nepodařilo uniknout. Jenže měřidlo bylo ve skutečnosti rozbité a nadměrné odhadlo hloubku o 30m. Už teď se jim těžce dýchalo a nezbývalo jim dost kyslíku k dosažení hladiny. Čas se krátil. Capes strčil přeživší do únikového poklopu a poslal je do moře, pak se naposledy napil ze své láhve a prošel únikovým poklopem i on. Capes však věděl , že kvůli tlaku vody nesmí stoupat příliš rychle a musí se vynořovat postupně a pomalu. Jenže vztlak jeho vesty ho rychle vyzvedl na hladinu. Bolest byla obrovská, jeho hrudník a plíce jakoby měly prasknout. Agonie mu způsobila závratě. I když tenkrát udělal rekordní únik z největší hloubky, jeho utrpení ještě neskončilo. Přeživším, které našel, se nepodařilo dostat se na povrch a tak se octil ve studeném moři sám. Ve tmě uviděl pás bílých útesu a uvědomil si, že mu nezbývá nic jiného než se k nim pokusit doplavat. Zahájil tak osmihodinové plavání ke slabě viditelným útesům Kefalonie. To se mu podařilo a byl zachráněn Řeckými rybáři. Byl přijat místními obyvateli, kteří jej 18 měsíců ukrývali, zatímco kolem nich zuřila válka. Poté byl tajně propašován do Turecka kde hledal útočiště na Britském konzulátu, který ho později poslal do Alexandrie.
John Capes strávil 40 let hájením svého neuvěřitelného příběhu a to navzdory všeobecné nedůvěře i ze strany veřejnosti. Jedním z hlavních problémů byl, že nebyl uveden na seznamu posádky. Obdržel Medaili Britského impéria za zásluhy, v roce 1950 odešel z námořnictva a zemřel roku 1985.
V roce 1997, 12 let poté co Capes zemřel, jeho příběh konečně ověřil Kostas Thoctarides, který objevil vrak Persea přesně tak, jak ho John popsal, včetně otevřeného únikového poklopu a jeho prázdné palandy na torpédovém regále. A samozřejmě... jeho láhve rumu, z které si vzal poslední doušek než ponorku opustil.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 26.10.2020 05:58  12564
26.10.
26. října 1939: Spojené státy - v předvečer senátního hlasování týkajícího se pozměnění Zákona o neutralitě (Neutrality Act), pronáší prezident Roosevelt v neformálním rozhovoru: "v Kongresu a mimo něj slýcháme řečníky a komentátory a další, jak se bijí do prsou, když vystupují proti posílání synů amerických matek do boje na evropská válčiště. To neváhám označit jako nejhorší falešnost současné historie. Je to záměrný nástroj pomyslného strašáka."

26. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Bitva u ostrovů Santa Cruz. Oboje, americké i japonské síly zahajují kampaň za svítání. O dvě hodiny později japonský útok zastihuje a vážně poškozuje USS Hornet. Oba útoky byly spuštěny na samé hraně doletu a Japonci mají výhodu, že jejich dolet je větší. V okamžiku, kdy americká letadla objevují část japonských sil, jim nezbývá dost paliva k organizovanému útoku, nicméně je poškozen křižník Čikuma patřící k předvoji, kterému velí admirál Abe. Zbývající letadla útočí na letadlovou loď Šókaku a vážně ji poškozují. Ve druhé vlně japonských útoků je vážně poškozena letadlová loď USS Enterprise, ale mnoho letadel je sestřeleno protiletadlovými děly lodě USS South Dakota. Třetí vlnu japonských letadel z lodi Džunjó potkává podobný osud. Ačkoli je USS Enterprise celkem provozuschopná, rozhoduje se admirál Kinkaid stáhnout. Za vítěze bitvy jsou pokládáni Japonci. Poškozená USS Enterprise je nyní jedinou americkou letadlovou lodí v Pacifiku. Nicméně, vítězství je draze zaplaceno pro opakované ztráty japonských leteckých posádek, které jsou vysoké a ztráta letadel snižuje efektivitu nepoškozené letadlové lodě Zuikaku na nulu. Ztráty letadel a posádek rovněž znamenají, že nelze podniknout žádný útok na letiště Henderson Field.

26. října 1943: Nová Guinea - japonské síly v oblasti Finschhafenu, kterou mají pod kontrolou Australané, se stahují k Sattelbergu.

26. října 1943: Washington - Prezident USA Roosevelt vydává Prezidentskou proklamaci 2597, která rozšiřuje povolání k odvodu na americké obyvatele mimo území 48 členských států. Všichni Američané ve věku 18-44 let, kteří žijí na území Aljašky, Havaje nebo na Portoriku, se musí zaregistrovat před koncem roku.

26. října 1943: Turecko - na německou ambasádu v Ankaře se dostavuje Elyesa Bazna, komorník na britském velvyslanectví v Turecku, a nabízí za úplatu fotokopie britských tajných vojenských dokumentů. Vzápětí se stává pod krycím jménen Cicero špiónem německého Sicherheitsdienstu a bude Němce zásobovat nejtajnějšími informacemi o záměrech Spojenců.

26. října 1944: Filipíny - na pevnině, ostrov Leyte, jednotky amerického 24. sboru neúspěšně útočí na japonské pozice na vyvýšenině (kopci, pahorku) Catmon, severně od Dulagu. Obránci po bitvě ustupují. Japonské posily doráží do Ormocu. Na moři, Američané pokračují v leteckých útocích, které mají za cíl dotírat na stahující se japonské eskadry. Jsou potopeny tři japonské křižníky Noširo, Abukuma a Kinu a torpédoborec Hajašimo. Nad ostrovem Minodro je Hellcaty od VF-14 z letadlové lodě USS Wasp sestřelen transportní letoun Ki-49. V troskách letounu umírá Hirojoši Nišizawa, nejlepší japonské stíhací eso války, který byl na palubě jako pasažér.
alfi Alfi 25.10.2020 08:14  12563
oprava 25.října 1942"potopen japonský těžký křižník Jura" - lehký křižník Yura třídy Nagara
zajímavost - česká wiki má chybu v roku potopení
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 25.10.2020 05:58  12562
25.10.
25. října 1941: Británie - britská bitevní loď HMS Prince of Wales, vezoucí admirála Phillipse, pluje na Dálný východ. Admirál převezme velení nad novou britskou Dálnovýchodní flotilou vytvořenou právě kolem lodi Prince of Wales.

25. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, japonská armáda se znovu pokouší o útoky na jižní perimetr amerických pozic, na Krvavý hřeben. S velkým úsilím a těžkými ztrátami je odražena, na čemž má velkou zásluhu kulometná četa seržanta Johna Basilona, který bude za akci na Krvavém hřebenu vyznamenán Medailí cti. Mezitím japonské námořnictvo podniká hlavní operaci na podporu ofenzívy na Guadalcanalu. Japonci mají čtyři bitevní lodě a letadlové lodě Šókaku, Zuikaku, Zuihó a Džunjó a další velký počet křižníků a torpédoborců. Letadlové lodě nesou letadla pro jejich využití na přistávací a vzletové dráze Henderson Field poté, co jej Japonci dobudou. Informace o tomto záměru přivádí tyto letadlové lodě blízko k souostroví. Američané mají v oblasti dvě letadlové lodě, Hornet a Enterprise s doprovodem bitevní lodě USS South Dakota, která poskytuje protiletadlové krytí. Japonci rozdělují své síly v této operaci do čtyř skupin. Početně je množství letadel podobné, japonských 212, amerických 171. Američané zjišťují polohu japonských sil jako první a zahajují útok, vyslaná letadla však japonské lodě nenachází. U ostrova Savo je po opakovaných náletech skupinami letounů SBD, P-39, F4F a B-17 potopen japonský těžký křižník Jura z uskupení, které vzdává úkol přímo ostřelovat Guadalcanal.

25. října 1942: Hong Kong - skupina 12 bombardérů B-25 krytých 7 stíhačkami P-40 zasahuje doky v Kowloonu. Všech 21 zasahujících japonských stíhaček je prakticky zničeno, ale daří se jim sestřelit jednu stíhačku a jeden bombardér. Jedná se o první ztrátu amerického leteckého uskupení CATF (China Air Task Force).

25. října 1944: Filipíny - na pevnině, 1. jízdní divize pokračuje v postupu na severovýchodním pobřeží Leyte. Další jednotky amerického 10. a 24. sboru, na jihu, jsou neaktivní kvůli nedostatku zásob. Na moři, japonský Jižní svaz (Nišimura) a 2. úderný svaz (Šima) se střetávají s americkými silami pod velením admirála Oldendorfa, které blokují úžinu Surigao. Po utržených ztrátách se Japonci stahují. Střední svaz (Kurita) proplouvá úžinou San Bernardino a střetává se v bitvě u ostrova Samar s americkou Task Unit 77.4.3 ("Taffy 3", Sprague), která je v době, kdy se pokouší ustoupit, posílena letadly z TU 77.4.2 ("Taffy 2"). Střední svaz zaznamenává určité úspěchy i ztráty a admirál Kurita se rozhoduje stáhnout, protože mimořádná urputnost a bojovnost Taffy ho vede k mylné domněnce, že útočící letadla patří k americké US Task Force 38. Zatímco se Střední svaz uskupení obrací k ústupu, je TU 77.4.3 napadena útoky kamikaze, které zasahují 4 eskortní letadlové lodě (z toho St Lo se později potopí). Jedná se o první zaznamenané významné útoky kamikaze. Ve stejnou dobu je útoky kamikaze také napadena TU 77.4.1 ("Taffy 1"). Mezitím je Severní svaz (Ozawa) napaden TF 38. Pouze hybridní letadlové lodě (Ise a Hjúga) přečkají den. Během střetu se dvě skupiny TF 38 obrací, aby napadly Střední svaz, ale nedaří se jim připlout včas. Americký torpédoborec USS Johnston (DD-557), který se po statečném boji potopil v bitvě u ostrova Samar, bude v roce 2019 nalezen na mořském dně v hloubce 6.220 m, což něj činí nejhlubší známý vrak v historii.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 24.10.2020 04:58  12561
24.10.
24. října 1933: Spojené státy - ve kalifornských vodách u Point Sur je v mlze při srážce s britskou nákladní lodí Silver Palm vážně poškozen těžký křižník USS Chicago.

24. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, intenzivní boje pokračují zvláště poté, co japonská ofenzíva zaznamenává určitý úspěch v sekundárních operacích majících za cíl infiltrovat levé křídlo amerických pozic. Hlavní operace proti jižní části amerického perimetru na Krvavém hřebenu začíná za soumraku a pokračuje během noci. Je s těžkými ztrátami odražena.

24. října 1942: Británie - v loděnici Harland and Wolff v Belfastu je založen kýl největší britské letadlové lodě Audacious stejnojmenné třídy. Kvůli přehodnocení stavebního programu letadlových lodí a změnách v projektu však bude dostavěna až dlouho po válce a do služby vstoupí pod jménem HMS Eagle.

24. října 1943: Bismarckovo souostroví - spojenecká letadla útočí podruhé během dvou dnů na Rabaul na ostrově Nová Británie. Během těchto útoků je potopen japonský torpédoborec Močizuki a pět obchodních lodí.

24. října 1944: Washington - velení China-Burma-India Theater je po odvolání generála Stilwella rozděleno na velení India-Burma Theater (generál Sultan) a velení China Theater (generál Wedemeyer), zbylé pravomoci přebírá zástupce vrchního velitele SEACu generál Wheeler. (pozn. Theater = operační oblast)

24. října 1944: Filipíny - na pevnině, jednotky 1. jízdní divize se vyloďují na Samaru. Pokračují boje na Leyte. Na moři, japonská letadla se základnou na Luzonu útočí na americkou Task Group 38.3 (Sherman) a potápějí lehkou letadlovou loď Princeton. Japonský Střední svaz (Kurita) je odhalen průzkumnými letouny z US Task Group 38.2 a je napaden v průběhu dne všemi letadlovými skupinami. Japonská bitevní loď Musaši je potopena a jeden z křižníků je poškozen a obrací se zpět. Během dne se Střední svaz obrací a stahuje. Japonský Jižní svaz (Nišimura) je rovněž objeven, ale americké letecké údery nezpůsobují významné škody. Admirál Oldendorf shromažďuje síly v úžině Surigao, aby Jižní svaz blokoval. Mezitím Severní svaz (Ozawa) lokalizuje TG38.2 a zahajuje letecké údery. Japonská letadla nenachází své cíle a přistávají na Luzonu. Koncem dne shromažďuje admirál Halsey (velící americké 3. flotile) své letadlové a bitevní lodě k útoku na Severní svaz a nechává admirála Oldendorfa, aby se věnoval obraně proti Jižnímu svazu. Během noci Střední svaz obrací kurs.

24. října 1944: Tchajwanský průliv - americká ponorka USS Tang kapitána Richarda O´Kane, tou dobou co do zlikvidované tonáže nejúspěšnější plavidlo US Navy, při útoku na japonský konvoj potápí dvě transportní lodě a torpédoborec, avšak poslední její vypálené torpédo selhává, opisuje oblouk a zásahem potápí samotnou ponorku. Po dosednutí na dno v šedesátimetrové hloubce se za dramatických okolností několika mužům použitím nouzové komory daří z ponorky uniknout a vyplavat na hadinu, což z této události dělá jediný případ v celých dějinách ponorkového boje, kdy členové posádky vlastními silami zvládly přežít potopení svého plavidla.

24. října 1945: Spojené státy - v San Franciscu je založena Organizace spojených národů (OSN) na základě přijetí Charty OSN padesáti státy včetně ČSR a významné podpory Rockefellerova fondu. Nahrazuje Společnost národů, která jako garant kolektivní bezpečnosti a mírového řešení konfliktů neobstála. První Valné shromáždění OSN se bude konat 10. ledna 1946 v Londýně.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 23.10.2020 04:58  12560
23.10.
23. října 1942: Barma - mnoho z britských sil postoupilo ke Cox´s Bazaar a jejich čelní jednotky dosáhly Buthidaungu. Ty se střetávají s Japonci ustupujícími z Akjabu. Po krátkém střetnutí Japonci udrží svou pozici.

23. října 1943: Bismarckovo souostroví - spojenecká letadla napadají Rabaul v Nové Británii.

23. října 1944: Filipíny - Leyte, americká 1. jezdecká divize (součást amerického 10. sboru) útočí severozápadně od Toclabanu. Napravo, obrněné síly, které se připojily k 7. divizi (součást amerického 24. sboru) obsazují Burauen. Na moři, japonský Střední svaz (Kurita) je u ostrova Palawan spatřen dvěma americkými ponorkami Darter a Dace. Japonci ztrácí po útoku ponorek dva těžké křižníky Atago a Maja a poškozený těžký křižník Takao je v doprovodu dvou torpédoborců odeslán zpět na Borneo. Informace o zpozorování alarmuje tři skupiny Task Force 38 východně od Filipín.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 22.10.2020 04:58  12559
22.10.
22. října 1939: Indie - Strana kongresu (nebo též Indický národní kongres) odmítá podporovat britské válečné úsilí a odsuzuje britský imperialismus.

22. října 1942: Nová Guinea - australské jednotky se vyloďují na ostrově Goodenough. Japonci z velké části ostrov po bitvě v zátoce Milne opustili.

22. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, Japonci se silnými jednotkami tanků a pěchoty útočí přes řeku Matanikau. Jsou s těžkými ztrátami odraženi a to především zásluhou efektivního amerického dělostřelectva.

22. října 1943: Londýn - generál Laycock se stává náčelníkem Velitelství kombinovaných operací, nahrazuje v této funkci admirála Mountbattena nedávno převeleného na Dálný východ.

22. října 1944: Severní Borneo - japonská flotila shromážděná v Bruneji vyplouvá směrem k Filipínám s cílem zničit americkou invazní flotilu. Centrální uskupení (admirál Kurita) zahrnuje 5 bitevních lodí (včetně lodí Jamato a Musaši), 12 křižníků a 15 torpédoborců. Jižní uskupení (admirál Nišimura) zahrnuje 2 bitevní lodě, 1 křižník a 4 torpédoborce. To se má setkat s 2. úderným uskupením (admirál Šima) z Japonska.

22. října 1944: Filipíny - Leyte, oba americké sbory 10. a 24. zaznamenávají postup. Americká 7. divize na pravém křídle se přibližuje k Abuyogu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 21.10.2020 04:58  12558
21.10.
21. října 1942: Nová Guinea - australští vojáci bojující na Kokodské stezce postupují k hlavní japonské pozici u vesnice Eora. Generál MacArthur jim nařizuje zrychlit postup.

21. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, japonské síly, hlavně tvořené 2. pěší divizí pod velením generála Marujamy, nyní čítají 20 000 vojáků. Plán útoku na hlavní americké pozice počítá se souběžnými útoky, jedněmi provedenými severně mezi řekami Lunga a Tenaru a druhými útoky, které budou směřovat na americké západní výspy podél řeky Matanikau. Japonci postrádají přesné zpravodajské informace o počtech a rozmístění amerických vojáků.

21. října 1944: Palauské ostrovy - organizovaný japonský odpor na Angauru končí. Celkem je zabito 1 300 Japonců a 45 je zajato. Americké ztráty činí 265 zabitých a 1 335 zraněných. Americké těžké bombardéry operují z letiště. Japonské posádky na zbývajících ostrovech souostroví jsou zanechány izolované.

21. října 1944: Filipíny - Leyte, jednotky amerického 24. sboru obsazují letiště v Dulagu. Vesnice Tacloban je obsazena jednotkami amerického 10. sboru. Americkým silám se nedaří propojit tato dvě předmostí. Lodě americké 7. flotily a jedna skupina americké Task Force 38 (součást americké 3. flotily) poskytují námořní a vzdušnou podporu pozemních bojů. Mezitím dvě skupiny TF38 zahajují letecké údery na cíle na Panay, Cebu, Negrosu a Masbate.
hartmann Hartmann 5T Modráskové - Panzer General developer 20.10.2020 18:59  12557
Video ze křtu knihy Pátrání po Silvestrovi se znatelnou stopou projektu Pacific Panzer General :)

[ 6415 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt