Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Nudou jsi opuch?
Navštiv Lopuch!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(7.3.22) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: fcmdiii
[ 7380 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 25.6.2022 05:58  13595
25.06.
25. června 1940: Francouzská Indočína - Japonci vyvíjejí tlak na francouzské představitele v Indočíně, aby blokovali přesun zásob čínským nacionalistům. Přejí si uzavření železniční tratě do Číny a povolení k provedení inspekce japonskou misí.

25. června 1941: Spojené státy - prezident Roosevelt podepisuje Prezidentské nařízení č. 8802 (Executive Order 8802), kterým zakazuje diskriminaci při zaměstnávání v obranném průmyslu. Na federální úrovni tak potlačuje diskriminaci na etnickém a rasovém základě, především k ochraně občanů s německými a italskými kořeny a občanů tmavé pleti. Tímto skutkem oddaluje o 22 let připravované shromáždění známé jako Pochod na Washington za práci a svobodu, které si v roce 1963 vynutí všeobecný zákaz diskriminace v podobě zákonů.

25. června 1943: Spojené státy - při projevu na tiskové konferenci ve Washington DC se kongersmen Andrew J. May dopouští tragického vyzrazení citlivé vojenské informace, když oznamuje, že za nízkými ztrátami amerických ponorek stojí špatné nastavení Japonci používaných hlubinných náloží. Publikovanou informaci Japonci zachycují, provádějí vzápětí u těchto zbraní úpravu a začínají potápět jednu ponorku za druhou. Celkově bude v přímé souvislosti s tímto incidentem potopeno 10 amerických ponorek a zahyne 800 členů jejich posádek.

25. června 1944: Mariany - americký V. obojživelný sbor pokračuje v bitvě o ostrov Saipan. Hora Tapočau je dobyta. Intenzivní boje jsou zaznamenány na poloostrově Kagman a nedaleko jihozápadního cípu ostrova.

25. června 1945: Barma - jižně od města Prome (Pyay) je "vyčištěno" od japonských jednotek sedm vesnic. Společným útokem čínských jednotek a Činditů je dobyt Mogaung. Je tak přerušeno železniční spojení zásobující Japonci obsazenou Myitkyinu, což způsobuje obrat v patové situaci při jejím obléhání.

25. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, v údolí Cagajan americké jednotky americké 37. divize obsazují město Tuguegarao. V postupu na jih je americkými parašutisty shozenými v Appari dobyto zpět město Gattaran poté, co z něho Japonci vytlačili filipínské partyzány. Město Penablanca je rovněž dobyto. Přeživší japonské jednotky na tomto ostrově mající kolem 50 000 vojáků jsou nyní soustředěny v oblasti Sierra Madre na východ od údolí Cagajan.

25. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, Sarawak, australské jednotky dokončují obsazení oblasti ropných polí Miri. 9 křižníků a 13 torpédoborců pod velením admirála Barbeye zahajuje přípravné ostřelování přístavního města Balikpapan.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 24.6.2022 09:05  13594
Could Paulus have abandoned Stalingrad before encirclement? BATTLESTORM STALINGRAD E37

Hezky vysvětleno, že v bitvě u Stalingradu si vedli Němci dobře, ale byli prostě deklasováni Rudou armádou. Za prohru nemůžou chyby Hitlera nebo Pauluse, ale zkrátka, že na začátku bitvy byly rozdány karty tak, že to ani jinak dopadnout nemohlo, naopak byl úspěch, že se Němci udrželi tak dlouho.
Dobře zmiňuje, za jakých okolností mohli Němci provést úspěšný ústup ze Stalingradu - kdyby ho naplánovali a začali s ním ještě před útokem Rudé armády. Od začátku bitvy Němci neměli ve směru možného ústupu jednotky ani na zajištění obrany, natož pro útok.
Jednoznačně to bylo vítězství ruské maskirovky a neschopnost Němců zajistit si zpravodajské infomace.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 24.6.2022 05:58  13593
24.6.
24. června 1943: Spojené státy - je uvedena premiéra válečného propagandistického snímku Pilot č. 5 (Pilot #5), pojednávajícího o leteckých bojích při spojenecké obraně Jávy v roce 1942. K vidění je ve filmu v roli spojenecké stíhačky méně známý americký druhoválečný stíhací letoun Republic P-43 Lancer, který ve Státech sloužil jen k výcviku a bojově byl nasazen pouze Číně.

24. června 1943: Šalomounovo moře - na ostrově Kiriwina východně od Nové Guineje se bez odporu vyloďuje předvoj amerických jednotek.

24. června 1944: Boninské ostrovy a jejich nejjižnější část známá jako Vulkánové ostrovy - japonské základny na ostrovech Iwodžima a Čičidžima jsou napadeny americkými letadlovými loděmi. Letadla vzlétají z letadlových lodí USS Hornet (CV-12), USS Yorktown (CV-10), USS Bataan (CVL-29) a USS Belleau Wood (CVL-24), jde o svaz pod velením admirála Clarka. Japonské ztráty činí 66 letadel.

24. června 1944: Mariany - s postupem amerického V. obojživelného sboru pokračuje bitva o ostrov Saipan. 27. divize „čistí“ jižní část tohoto ostrova a většina této divize se přesouvá na sever. 2. divize námořní pěchoty pokračuje v bitvě o horu Tapočau.

24. června 1945: Velké Sundy - nad ostrovem Borneo, britská a americká letadla shazují na japonské pozice 1 000 tun bomb.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 23.6.2022 05:58  13592
23.06.
23. června 1939: Siam - oficiální název státu se mění na Thajsko. Etnonymum Thai v thajštině znamená "svobodný". Thajsko je jedinou zemí jihovýchodní Asie, která se vyhnula přímé koloniální vládě evropských mocností.

23. června 1941: Nad Vichystickou Sýrií - francouzský stíhací pilot Pierre Le Gloan bojující na straně Osy v rámci vichystického letectva dosahuje za kniplem D.520 sestřelu Hawker Hurricanu, svého pátého úspěchu nad britským letounem během syrské kampaně. Po 11 vítězstvích v bitvě o Francii v řadách Spojenců v roce 1940 se tak stává jediným stíhačem nejen druhé světové války, ale celé historie vzdušných bojů, který se dokázal stát stíhacím esem za obě strany téhož konfliktu.

23. června 1942: Spojené státy - uskutečňuje se první let stroje Martin Mars, největšího sériově vyráběného létajícího člunu na světě s úctyhodnou nosností 15 tun nákladu. Do války se zapojí v roli transportního letounu z USA na Havaj a Pacifické ostrovy. Dva kusy zůstanou ve službě jako letadla pro hašení požárů až do 21. století.

23. června 1943: Šalomounovo moře - na ostrově Woodlark východně od Nové Guineje se bez odporu vyloďuje předvoj amerických jednotek.

23. června 1944: Mariany - ostrov Saipan, americký V. obojživelný sbor zůstává nadále zapojen v bojích. 2. divize námořní pěchoty pokračuje v bitvě o horu Tapočau.

23. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, je zahájeno systematické „čištění“ ostrova. Generál Stilwell se ujímá velení americké 10. armády namísto generála Geigera.

23. června 1945: Filipíny - američtí parašutisté jsou v poslední velké výsadkové operaci války bez incidentu shozeni u Aparri na severním pobřeží ostrova Luzon u ústí řeky Cagajan. Pro druhou vlnu výsadku používají Američané poprvé a naposledy v Pacifiku kluzáky. Spojují se s velkou skupinou filipínských partyzánů. Takto kombinovaný sbor postupuje směrem na jih, aby se zkontaktoval s americkou 37. divizí.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 22.6.2022 05:58  13591
22.06.
22. června 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, bez incidentu doráží americké posily.

22. června 1944: Barma - jednotky britské 2. indické divize se spojují s 5. indickou divizí u milníku 107 na cestě Imphál-Kóhima. Obléhání města Imphál je prolomeno. Japonci zakouší těžké ztráty jak kvůli bojům, tak kvůli nedostatku zásob.

22. června 1944: Mariany - ostrov Saipan, jednotky amerického V. obojživelného sboru postupují. Americká 2. divize námořní pěchoty obsazuje horu Tipo Pale a bojuje o horu Tapočau. Americká 4. divize námořní pěchoty postupuje na východ na poloostrově Kagman.

22. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americké jednotky provádějí sérii útoků, od kterých se očekává eliminování japonského odporu na západě, ale během noci Američané naopak zakouší obnovenou japonskou aktivitu. Na pevnině pokračují boje u městeček Aitape a Sarmi.

22. června 1944: Spojené státy - prezident Roosevelt podepisuje zákon, tzv. G.I. Bill (The Servicemen´s Readjustment Act of 1944). Jedná se o zákon, který poskytuje řadu výhod pro většinu vracejících se veteránů druhé světové války (běžně označovaných jako G.I.). Mezi benefity patří levné hypotéky, půjčky s nízkým úrokem na zahájení podnikání nebo farmaření, roční podpora v nezaměstnanosti a účelové platby školného a životních nákladů na střední, vysoké nebo odborné škole. Zákon je však rasově diskriminační.

22. června 1945: Velké Sundy - na ostrově Tarakan u severovýchodního pobřeží Bornea likvidují australské jednotky veškerý japonský odpor. Na ostrově Borneo je dobyto město Sarawak.

22. června 1945: Nad Japonskem - americké bombardéry B-29 Superpevnost shazují kolem 3 000 tun bomb na muniční závody ve městech Kóbe, Ósaka, Nagoja a Okajama.

22. června 1945: Čína - japonské jednotky evakuují městskou prefekturu Liou-čou, kterou před blížícími se čínskými jednotkami zapalují.

22. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, bitva je u konce. Americké ztráty činí 12 500 mrtvých a 35 500 zraněných. Američané mají potopených 36 lodí a 368 poškozených. Ztráty letectva činí 763 letadel. Japonské ztráty činí 120 000 mrtvých vojáků a 42 000 civilistů. Poprvé v této válce je zde relativně vysoké číslo japonských zajatců: 10 755. Z amerických hlášení vyplývá, že Japonci ztratili 7 830 letadel.

22. června 1945: Japonsko - v historicky prvním raketovém útoku z ponorky amerického námořnictva je v noci dvanácti raketami z USS Barb (SS-220) ostřelováno pobřežní město Šari na ostrově Hokkaidó.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 21.6.2022 10:39  13590
EisenwoIf [13589]:

21. června 1941: Kanál La Manche - 22letý Nathaniel Maranz, stíhač 71. squadrony RAF (jedna ze tří "Orlích perutí" Spitfirů složených výhradně z amerických dobrovolníků)

Neměli jen Spitfiry, začínali na Hurricanech. Však i Nathaniel Maranz byl sestřelen v Hurricanu Mk.II.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 21.6.2022 05:58  13589
21.06.
21. června 1940: Spojené státy - ve Filadelfii umírá na rakovinu americký generálmajor Smedley Darlington Butler, který v roce 1934 zhatil plán bohatých průmyslníků na vojenský převrat (tzv. Business Plot) s cílem svrhnout Rooseveltovu vládu. V době své smrti je nejvíce dekorovaným příslušníkem námořní pěchoty v historii Spojených států, navzdory tomu však vešel ve známost jako autor knihy War Is a Racket (Válka je kšeft, vyd. 1935), ve které kritizuje americké intervenční války a poprvé popisuje tzv. vojensko-průmyslový komplex. V roce 1942 po něm bude pojmenován torpédoborec USS Butler (DD-636).

21. června 1941: Kanál La Manche - 22letý Nathaniel Maranz, stíhač 71. squadrony RAF (jedna ze tří "Orlích perutí" Spitfirů složených výhradně z amerických dobrovolníků), je po setřelení Messeschmittem Bf 109 vyloven německým hlídkovým člunem. Stává se prvním americkým pilotem druhé světové války, který putuje do zajetí, ačkoliv Spojené státy ještě do ní nejsou aktivně zapojeny.

21. června 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, 4. přepadový prapor námořní pěchoty (4th Marine Raider Battalion) se vyloďuje na jihu v prostoru Výběžku Segi. Japonská posádka zde není.

21. června 1944: Francie - nedaleko vyloďovací pláže Utah je americkými výsadkáři zajat voják Wehrmachtu asijského původu. Navzdory předpokladu, že se jedná o Japonce, se zpravodajská služba vzápětí dovídá, že se jedná o Korejce jménem Jang Kjoung-džong, který byl roku 1938 nuceně odveden Japonci do Mandžuska. Poté ho zajali Sověti během bitvy u Chalchyn-Gol a nasadili ho v roce 1943 do boje proti Němcům. U Charkova byl zajat a potřetí nucen sloužit v armádě, tentokrát pro Třetí Říši. Poslán byl do Francie na poloostrov Cotentin jako příslušník Ost-Battalionu 709. pěší divize, kde se nakonec vzdal Američanům. Po válce se usadí ve Spojených státech a jeho neuvěřitelný životní příběh se stane inspirací pro válečný film Mai wei (My Way, 2011).

21. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, na severu ostrova provádí nové vylodění australská 9. divize. Je hlášeno obsazení ostrova Labaum.

21. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, jednotky amerického 32. pěšího pluku (součást americké 7. divize) obsazují japonskou základnu na vyvýšenině 89. Tělo generála Ušidžimy, velitele japonské 32. armády je nalezeno poblíž.

21. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, Američanům podléhá Appari, poslední Japonci držený přístav. Americký taktický sbor o síle pluku navazuje kontakt s filipínskými partyzány.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 20.6.2022 05:58  13588
20.06.
20. června 1940: Washington - prezident Roosevelt posiluje svůj kabinet přivedením dvou význačných republikánů. Henry Stimson se stává ministrem války a Frank Knox se stává ministrem námořnictva. Stimson vystupuje výrazně proti americké izolacionistické tradici a bude zastáncem Zákona o půjčce a pronájmu.

20. června 1943: Nová Guinea - americký generál Krueger zřizuje v provincii Milne Bay hlavní štáb 6. armády. Probíhá neúspěšný japonský útok na 17. australskou brigádu v oblasti Mubo.

20. června 1944: Mariany - americký V. obojživelný sbor pokračuje v operacích na ostrově Saipan. Americká 27. divize "čistí" jih ostrova, zatímco americké 2. a 4. divize postupují na sever.

20. června 1944: Nová Guinea - Biak, na západě tohoto ostrova probíhají boje v oblasti Japonci držených podzemních jeskynních prostor. Americké jednotky poráží odpor na letištích a ve vesnicích v oblastech Borokoe a Sorido.

20. června 1944: Filipínské moře - japonská flotila se stahuje, aby doplnila palivo, když má za to, že její letadla bezpečně přistála na Guamu. Pozdě odpoledne zahajuje americký taktický svaz Task Force 58 (admirál Mitscher) na tuto japonskou flotilu letecký úder. 216 amerických letadel se střetává z 35 bránícími stíhačkami a potápí letadlovou loď Hijó. Dvě další japonské letadlové lodě jsou poškozeny a stejně tak jedna bitevní loď a jeden křižník. Američané celkem ztrácejí sestřelením 20 letadel a 72 jich havaruje, když se pokoušejí přistát za tmy na svých letadlových lodích. Během noci se japonská flotila stahuje a není pronásledována.

20. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, australské jednotky se vyloďují v městečku Lutong ve východní části regionu Sarawak.

20. června 1945: Čína - Spojenci souhlasí s plánem obsadit do 1. srpna město Fort-Bayard (dnešní Čan-ťiang) v Jihočínském moři. Plánuje se využití této oblasti jako základny pro operace proti Japonci ovládanému Hongkongu (město a region) a Kantonu (město).

20. června 1945: Nad ostrovem Wake - taktický svaz US Task Group 12.4 (admirál Jennings) s letadlovými loděmi USS Lexington (CV-16), USS Hancock (CVL-19) a USS Cowpens (CVL-25) provádějí letecké údery na japonské pozice. Tyto letadlové lodě směřují ke spojení s taktickým svazem US Task Force 38.

20. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, filipínští partyzáni postupují údolím Cagajan z města Aparri a osvobozují město Tuguegarao. Americký taktický sbor o velikosti pluku vstupuje do Aparri, zatímco jednotky americké 37. divize postupují 4 kilometry severně od města Ilagan. Filipínské partyzány v oblasti vede generál Donald Blackburn, který se dokázal vyhnout zajetí na Bataanu v roce 1942 a následně zorganizoval několikatisícovou partyzánskou jednotku. Mezitím hlavní štáb americké 8. armády oznamuje úspěšné dokončení operací na obsazení ostrovů Panay, Negros, Cebu, Bohol a Palawan a rovněž na obsazení západní části ostrova Mindanao.

20. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, japonský odpor u středu linie tvořené jednotkami amerického XXIV. sboru je nadále silný. Americký 32. pěší pluk (americká 7. divize) doráží na vrchol 89, u Mabuni, kde je objeveno japonské velitelství. Na křídlech, americká námořní pěchota napravo a pěchota nalevo postupují prakticky bez odporu, kdy zajímají přes 1 000 Japonců a doráží na několika místech na jižní pobřeží ostrova. Takový počet kapitulujících vojáků císařské armády je bezprecedentní.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 19.6.2022 05:58  13587
19.06.
19. června 1940: Nový Zéland - novozélandská pasažérská loď RMS Niagara, přezdívaná též "Titanic Pacifiku", se po vyplutí z Aucklandu potápí najetím na minu položenou před několika dny německým pomocným křižníkem Orion. Nikdo nepřichází o život, ale ke dnu jde tajný náklad devíti tun zlata Bank of England, kterým měly být v neutrálních Spojených státech uhrazeny dodávky munice pro Británii.

19. června 1941: Severní Atlantik - německá ponorka U-203 po 20 hodin sleduje americkou bitevní loď USS Texas (BB-35). Kapitán Mützelburg však nedostává povolení k útoku, neboť si velitelství nepřeje porušit neutralitu Spojených států.

19. června 1942: Washington - Churchill a Roosevelt jednají. Jedním z diskutovaných témat jsou plány na otevření druhé fronty. Je zřejmé, že Operaci Sledgehammer (česky (železná) palice), plánovanou invazi do Francie nebude možné v roce 1942 provést. Churchill místo toho navrhuje provést útok na Francouzskou severní Afriku. Rovněž se diskutuje o jaderném výzkumném programu. Je odsouhlaseno, že Američané a Britové budou vzájemně sdílet získané poznatky, ale výzkum by měl být soustředěn spíše ve Spojených státech než ve válečné Británii.

19. června 1942: Pacifik - po dvou týdnech opuštění uprostřed Tichého oceánu je americkým torpédoborcem USS Ballard (DD-267) vyzvednuto ze záchranného člunu 35 japonských námořníků z letadlové lodě Hirjú potopené v bitvě u Midway.

19. června 1944: Nikobary - britská letadla z HMS Illustrious útočí na Port Blair. Admirál Power velí silám, v kterých se plaví bitevní křižník HMS Renown a bitevní loď Svobodných Francouzů Richelieu.

19. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, posílená americká 41. divize zahajuje útoky na japonské opěrné body na západě ostrova.

19. června 1944: Filipínské moře - v brzkých ranních hodinách japonský průzkum odhaluje americký taktický svaz Task Force 58, do této doby nedetekován. Japonci okamžitě vysílají ve čtyřech vlnách 372 letadla, aby na tuto americkou flotilu udeřila. Celkem mají Japonci k dispozici kolem 550 letadel (včetně těch na Guamu), zatímco Američané jich mají přibližně 950. Navíc jsou americké radary značnou výhodou v upozornění na přicházející útok. Proto mají Američané dost času na to, aby zahájili letecký útok na Guam předtím, než japonská letadla dorazí nad své cíle. Americké stíhačky se dostávají do kontaktu s přilétajícími japonskými letadly 80 km od americké flotily. Mnoho útočících japonských stíhaček je sestřeleno dříve než dorazí k americké flotile a americká protiletadlová obrana tento počet sestřelených letadel ještě o mnoho navýší. Jediného zásahu, kterého Japonci docílí, je poškození lodě USS South Dakota (BB-57), která je zasažena jednou bombou. Japonci ztrácejí 240 letadel a Američané 29. Útočníci letí na Guam, kde Američané provádějí letecký úder a likvidují dalších 50 japonských letadel. Mezitím americké ponorky Cavalla a Albacore potápějí japonské letadlové lodě Taihó a Šókaku. Američtí účastníci této bitvy označují tento den jako "The Great Marianas Turkey Shoot" (jde o připodobnění k tradiční americké střelecké soutěži - "Turkey Shoot", kde se střílí na živého uvázaného krocana, jde tedy o velmi nerovný souboj, kde krocan nemá sebemenší šanci), vzhledem k tomu jak snadno byl japonský útok odražen.

19. června 1945: Thajsko - jednotky Britského společenství národů zahajují invazi z Barmy do Thajska.

19. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americkým silám se daří vytrvalým použitím propagandy prostřednictvím letáků a ampliónů přimět 343 japonské vojáky ke kapitulaci. Japonci v určitém zmatku ustupují na celé frontě před americkým III. obojživelným sborem, ale pokračují v odporu na celé linii amerického XXIV. armádního sboru.

19. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, v údolí Cagajan je v postupu jednotek amerického I. sboru dobyto město Ilagan.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 18.6.2022 05:58  13586
18.06.
18. června 1940: Británie - francouzský generál Charles de Gaulle pronáší z Londýna plamenný projev, ve kterém vyzývá Francouze k pokračování v boji proti nacistům a vyhlašuje založení hnutí Svobodná Francie. Zpočátku se však k hnutí přidává jen hrstka Francouzů, síla jeho počáteční armády s nedostatkem důstojníků je srovnatelná s velikostí zahraniční armády Československa, přičemž právě Čechoslováky je doplněn po dohodě s prezidentem Benešem její důstojnický sbor. Na stranu Svobodných Francouzů ale přechází francouzské kolonie v Tichém oceánu - Nová Kaledonie, Francouzská Polynésie a Nové Hebridy, které se stanou důležitými základnami Spojenců ve válce v Pacifiku. Ještě před jejím vypuknutím dobrovolníci z těchto končin formují Pacifický prapor (Bataillon du Pacifique), který bude nasazen v Severní Africe a zúčastní se slavné bitvy o Bír Hakím.

18. června 1942: Washington - britský premiér Winston Churchill doráží do Washingtonu na poradu s prezidentem Rooseveltem.

18. června 1944: Filipínské moře - hlavní síly amerických letadlových lodí se setkávají západně od Mariánských ostrovů (Marian). Japonská průzkumná letadla objevují tuto americkou flotilu ke konci dne. Japonské velení zamýšlí spustit letecké údery příští den ráno, kdy budou Američané stále ještě mimo dosah, a vysílají své letectvo na ostrov Guam k doplnění paliva a přezbrojení.

18. června 1944: Mariany - ostrov Saipan, jednotky amerického V. obojživelného sboru pokračují v postupu. 4. divize námořní pěchoty doráží na západní stranu ostrova v zálivu Magicienne (Laolao). Tento postup rozděluje japonskou posádku. Jednotky 27. divize obsazují letiště Aslito. Většina americké letecké a námořní podpory vyráží v ústrety přibližující se japonské flotile.

18. června 1944: Čína - čtvrtá bitva o Čchang-ša. Japonci dobývají město poté, co v rozporu s rozkazy vyššího velení čínský velitel obrany generál Zhang De-neng nařizuje všobecný ústup. Odlétá z města aniž by poskytl proveditelný plán ústupu a jeho jednotky tak ustupují ve zmatku a padají do japonského zajetí. Rychlý pád Čchang-ša, které se dokázalo již třikrát ubránit v letech 1939, 1941 a 1942, způsobuje šok a obrovské komplikace v obraně čínských jednotek proti japonské operaci Iči-Go. Generál bude později na rozkaz Čankajška za nekompetetní velení a dezerci v boji popraven.

18. června 1945: Velké Sundy - Borneo, Australané doráží v Bruneji k městu Tutong.

18. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, jednotky americké 37. divize podporované obrněnou kolonou postupují údolím Cagajan, dobývají letiště města Ilagan a překračují stejnojmennou řeku. Ostrov Mindanao, končí organizovaný japonský odpor. Jednotky japonské 35. armády jsou odříznuty a jsou nyní na nějaký čas ohledně jídla odkázány na kořínky a kůru stromů. Přesto však některé malé japonské jednotky nadále kladou odpor.

18. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, zbytky japonské 32. armády pokračují v odhodlaném odporu proti útokům amerického III. obojživelného sboru a amerického XXIV. armádního sboru. Generálporučík Simon Bolivar Buckner, velitel americké 10. armády, je zabit japonskou dělostřeleckou palbou na své návštěvě frontové linie, kde prováděl inspekci jednotek americké 8. divize námořní pěchoty. Dočasně je nahrazen generálem Geigerem, velitelem amerického III. obojživelného sboru.

18. června 1945: Čína - čínské jednotky obsazují přístavní město Wen-čou.

18. června 1945: Nad Japonskem - americké bombardéry zahajují řadu 23 náletů na významná japonská města, jejichž velikost populace se pohybuje mezi 100 000 a 350 000 obyvateli.

18. června 1945: Tokio - na pokyn císaře Hirohita sděluje premiér Suzuki japonské Nejvyšší radě, že záměrem Hirohita je co nejdříve uzavřít se Spojenci mír.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 17.6.2022 19:56  13585
17. června 1941: Holandská východní Indie - nad Suarabayou

nad Surabajou

https://cs.wikipedia.org/wiki/Surabaja
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 17.6.2022 05:58  13584
17.06.
17. června 1941: Holandská východní Indie - nad Suarabayou umírá ve stíhačce holandský pilot baron Hugo van Lawick, syn nizozemského generálmajora jezdectva Huga van Lawick toho času dlícího v německém zajetí. Jeho syn Hugo Arndt Rodolf van Lawick se po válce stane velmi úspěšným fotografem a filmařem divoké přírody a manželem Jane Goodallové, světoznámé anglické bioložky zabývající se výzkumem šimpanzů.

17. června 1944: Filipínské moře - letadlové lodě pod velením admirála Clarka a zbytek hlavních amerických letadlových sil vyplouvají, aby se setkaly západně od Mariánských ostrovů (Marian). U ostrova Saipan je eskortní letadlová loď USS Fanshaw Bay (CVE-70) napadena ze všech směrů 70 japonskými letadly. Několik útočníků je sestřeleno, avšak jedna bomba proniká výtahovou šachtou a výbuch v podpalubí usmrcuje 14 a zraňuje 23 námořníků. Poškození se posádce daří dostat pod kontrolu a plavidlo je odesláno k opravám do Pearl Harboru.

17. června 1944: Mariany - americká 27. pěší divize se vyloďuje na ostrově Saipan, aby posílila americké předmostí.

17. června 1945: Čína - generál Arnold nařizuje, aby byl generál Chennault nahrazen ve funkci vrchního velitele amerických leteckých sil operujících v Číně generálem Stratemeyerem. Japonské jednotky v jižní Číně se začínají stahovat na sever v pěti dlouhých kolonách mezi Žlutou řekou a Modrou řekou (Jang-c´-ťiang - v češtině užívanější název).

17. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, jednotky americké 37. divize amerického I. sboru obsazují po neplánovaném, vynuceném, překročení řeky Cagajan u stejnojmenného města, město Naguilian.

17. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, posílené americké jednotky postupují v oblasti hřebene Kuniši, která je jednotkami japonské 32. armády urputně bráněna. Na linii amerického XXIV. sboru je prolomena poslední japonská obranná linie. Americká 7. divize dokončuje obsazení vyvýšeniny 153 a 115. Velitel japonské námořní základny na Okinawě, admirál Minoru Ota, je nalezen mrtev, spáchal sebevraždu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 16.6.2022 05:58  13583
16.06.
16. června 1943: Šalomounovy ostrovy - američtí stíhači z Hendersonova letiště hlásí sestřelení 93 japonských letadel ze svazu útočícího na loďstvo shromážděné k operacím proti ostrovu Nová Georgie.

16. června 1943: Bougainville - během fotoprůzkumné mise pro spojenecké invazní mapy je nad letištěm Buka napaden japonskými stíhačkami bombardér B-17 "Old 666". Přestože osamocené letadlo čelí obrovské přesile 17 útočících A6M Zero, Ki-46 Dinah a Ki-45 Nick, po vytrvalém třičtvrtěhodinovém boji jeho posádka sestřeluje 3 útočníky a ostatní zahání. Těžce poškozený bombardér dosedá na základně na Nové Guinei s jedním mrtvým a čtyřmi zraněnými, nicméně se splněným úkolem. Veliteli hlavnímu pilotovi Jay Zeamerovi a střelci Josephovi Sarnoskimu bude uděleno nejvyšší americké vyznamenání, Medaile cti, a ostatní budou oceneněni druhým nejvyšším, Záslužným leteckým křížem. Mise i posádka se tak stane nejvíce dekorovanou v americké historii.

16. června 1944: Filipínské moře - admirál Clark velí dvěma svazům amerických letadlových lodí napadajících ostrovy Iwodžima, Čičidžima a Hahadžima. Severněji, u ostrova Hačidžódžima, japonská transportní loď Tojokawa Maru taranuje a potápí japonskou ponorku I-6, která je po náhlém vynoření se u japonského konvoje mylně pokládána za americkou. Na jihu se spojují japonské flotily a doplňují palivo, což neuniká pozornosti amerických hlídkovým letounům.

16. června 1944: Mariany - americké bitevní lodě, pod velením admirála Ainswortha, ostřelují Guam. Invaze na tento ostrov je kvůli blížící se japonské flotile odložena. Na ostrově Saipan jednotky amerického V. obojživelného sboru propojují dvě předmostí dobytím pozic Charan Karoa a Afetna. Na podporu bojující pěchoty je zde značným způsobem využito dělostřelecké palby japonských a amerických baterií.

16. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americký 381. pěší pluk obsazuje horu Juza. Boje pokračují na jihu tohoto ostrova. Na moři polevuje japonská letecká ofenzíva na americké lodě, ale Japonci ještě potápí torpédoborec USS Twiggs (DD-591) a poškozují 1 eskortní letadlovou loď.

16. června 1945: Spojené státy - na titulní straně obrazového týdeníku Life vychází fotografie Audie Murphyho, v necelých dvaceti letech nejvíce vyznamenávaného vojáka americké armády, který se tak okamžitě stává celonárodní celebritou. Jeho knižní autobiografie z roku 1949 nazvaná To Hell and Back se stane bestsellerem a bude později i zfilmována. On sám se stane úspěšným hercem a hudebním skladatelem.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 15.6.2022 09:26  13582
EisenwoIf [13580]:

15. června 1944: Filipínské moře ... Americkými leteckými hlídkami jsou objeveny japonské letadlové lodě směřující skrz úžinu San Bernardino, zatímco několik japonských bitevních lodí je spatřeno východně od ostrova Mindanao.

Ne. Oba svazy byly detekovány americkými ponorkami.

At 18:35 on June 15, the submarine USS Flying Fish sighted a Japanese carrier and battleship force coming out of San Bernardino Strait. An hour later USS Seahorse spotted a battleship and cruiser force steaming up from the south, 200 miles east of Mindanao.

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Philippine_Sea
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 15.6.2022 05:58  13580
15.06.
15. června 1940: Washington - je schválen další rozpočet pro námořnictvo. Ten zajistí rozšíření leteckých sil o 10 000 letadel a dalších 16 000 osob do leteckých posádek.

15. června 1940: Spojené státy - atomoví vědci Edwin McMillan a Philip H. Abelson objevují nový prvek Neptunium (chemická značka Np). Jde o první objevený transuran, tedy prvek těžší než Uran, který byl znám již od roku 1789. Oba vědci později objeví ještě další transuran, Plutonium (chemická značka Pu), a zapojí se do projektu Manhattan.

15. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, Japonci provádějí neúspěšný protiútok. Na pevnině, dále na východě, australské jednotky obsazují zátoku Hansa.

15. června 1944: Filipínské moře - admirál Clark velí dvěma svazům amerických letadlových lodí napadajících ostrovy Iwodžima, Čičidžima a Hahadžima. Americkými leteckými hlídkami jsou objeveny japonské letadlové lodě směřující skrz úžinu San Bernardino, zatímco několik japonských bitevních lodí je spatřeno východně od ostrova Mindanao.

15. června 1944: Mariany - americké vylodění na ostrově Saipan (Operace Forager) začíná tříhodinovým leteckým bombardováním a ostřelováním z lodí (taktický svaz Task Force 52). Jednotky amerického V. obojživelného sboru (generál Holland M. Smith) se vyloďují na břehu s 67 500 muži, na sever a jih od místa Afetna. Mezi hlavní americké jednotky zapojené do bojů patří americká 2. divize námořní pěchoty (Watson) a 4. divize námořní pěchoty (Schmidt). Těmto dvěma předmostím se zpočátku nedaří propojit, ale americké jednotky z nich postupují do vnitrozemí. Japonskou posádku tvoří posílená 43. pěší divize (generál Saito) a také námořní kontingenty (admirál Nagumo) o celkovém počtu kolem 30 000 mužů. Během nočních hodin Američané čelí řadě protiútoků, ale odolávají. Ani největší nasazení japonských tanků v celé válce v Pacifiku, kdy Japonci útočí pod rouškou tmy se 40 lehkými a středními tanky doprovázenými dvěma tisícovkami pěšáků, nevede k úspěchu ve snaze vytlačit Američany zpět do moře.

15. června 1945: Velké Sundy - australské jednotky obsazují ostrovy Labuan a Muara u ostrova Borneo.

15. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, filipínští partyzáni obsazují Cervantes na severu. Mezitím americká 37. divize pokračuje v bitvě rozvíjející se v údolí Cagajan, kde eliminuje japonské opevněné postavení přibližně 5 kilometrů od Santiaga, nedaleko města Cabatuan.

15. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, námořní pěchota zakouší těžké ztráty a není schopna na hřebeni Kuniši postoupit. Americká 1. divize námořní pěchoty, již v podstavu, je připojena k 2. divizi námořní pěchoty. Jednotky amerického XXIV. armádního sboru pokračují v operacích na likvidaci japonských pozic na horách Jaedžu a Juza.

15. června 1945: Nad Japonskem - americké bombardéry B-29 Superpevnost shazují 3 000 tun bomb na Ósaku.

15. června 1945: Čína - čínské jednotky postupují na široké frontě v provincii Kuang-si.

15. června 1945: Barma (osvobozená) - admirál Mountbatten vystupuje s projevem na slavnostní vojenské přehlídce v Rangúnu. Americké jednotky zpravodajské služby OSS (Office of Strategic Services - Úřad pro strategické služby) dokončují "vyčišťující" operace v oblasti Šanského pohoří.

[ 7380 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt