Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Něco navíc v zeleném?
A proč ne...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(19.1.23) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: iuartdd
[ 7848 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.6.2023 05:58  14073
08.06.
8. června 1942: Austrálie - Japonské ponorky I-24 and I-21 nočním přepadem krátce a s malými škodami ostřelují přístavy Sydney and Newcastle. Jedna ameriská stíhačka Aircobra je i s pilotem poručíkem Cantellem po nehodě ztracena v jeho svévolné akci vypátrat zdroj ostřelování Sydney. Pobřežní pevnost Fort Scratchley u Newcastle v jediné ostré akci za dobu její existence neúčinně opětuje palbu.

8. června 1942: Šalomounovy ostrovy - na ostrově Guadalcanal se vyloďují japonské jednotky s úkolem vybudovat leteckou základnu, ze které má operovat 45 stíhaček a 60 bombardérů. Po dokončení má kromě ochrany hlavní základny v Rabaulu sloužit k napadání spojeneckých zásobovacích tras mezi Austrálií a Spojenými státy a stát se výchozím bodem pro invazi na Fidži, Novou Kaledonii a Samou (Operace FS).

8. června 1943: Japonsko - v útrobách bitevní lodě Mucu dochází k explozi a loď se v zálivu Hirošima potápí. Umírá 1100 mužů, 350 přežívá.

8. června 1944: Nová Guinea - pokračují boje na ostrově Biak. Japonský pokus dopravit posily na ostrov Biak naráží na eskadru křižníků, které velí admirál Crutchley. Japonci jsou donuceni k ústupu. Na pevnině americké jednotky zahajují protiútoky ze svého předmostí kolem Aitape.

8. června 1945: Washington - ministr války Henry Stimson na tiskové konferenci prohlašuje, že britské síly by měly nést plnou vojenskou odpovědnost za situaci v Barmě a poznamenává, že tyto jednotky byly po ukončení války v Evropě posíleny.

8. června 1945: Jávské moře - japonský křižník Ašigara, přepravující z Jakarty (Batavia) 1.600 vojáků na obranu Singapuru, je v Bangském průlivu potopen britskou ponorkou HMS Trenchant. Ztraceno je 1.200 mužů a Japonci tímto přichází o poslední bojeschopnou velkou válečnou loď v oblasti.

8. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, hlídky americké 37. divize doráží k řece Magat. Americký 145. pěší pluk (americká 37. divize) obsazuje město Solano a postupuje až k městu Bagabag, směrem k údolí Cagajan.

8. června 1945: Japonsko - je hlášeno, že všichni fyzicky schopní muži, ženy a děti budou školeni v boji proti tankům, parašutistům a dalším invazním jednotkám.

8. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, na poloostrově Oroku se nadále bojuje. Na jihu se k útoku na horu Jaedžu připravuje XXIV. sbor.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 7.6.2023 05:58  14072
07.06.
7. června 1938: Čína - v zoufalé snaze zastavit rychlý japonský postup vyhazuje Kuomintang do vzduchu hráze na jižním břehu Žluté řeky. Následná povodňová vlna ničí tři čínské provincie a posouvá ústí Žluté řeky do moře o tisíc kilometrů jižněji. Výsledkem je 800.000 obětí a miliony lidí bez domova. Povodeň sice zabraňuje japonské armádě v obsazení Čeng-čou, ovšem značně diskredituje čínské nacionalisty a stává se nástrojem pro rekrutování nových členů Komunistické strany Číny, která ve vyplavených oblastech získává silnou podporu.

7. června 1942: Aleuty - Japonci obsazují ostrov Attu. Bez odporu je zajato 45 Aleutů (původních obyvatel) a dva bílí Američané, meteorologický pozorovatel a radioamatér Charles Foster Jones se svou ženou. Jones je zabit vzápětí poté, co odmítá opravit jím úmyslně zničené rádio.

7. června 1942: Spojené státy - sotva utichly poslední výstřely bitvy u Midway, na čelní stránce amerických novin Chicago Tribune exploduje bomba jiného druhu. V podrobném článku o bitvě je zveřejněno, že americké námořnictvo vědělo předem, co japonská flotila udělá. Výslovně jsou jmenována japonská plavidla zapojená do bitvy a strategie, kterou sledovala. Kterýkoliv čtenář si může odvodit klíčovou tajnou informaci - Američané prolomili japonský námořní kód. Naštěstí se zpráva nedostane k Japoncům, i díky tomu, že vůči viníkům bude zamítnut soudní proces, který by přitáhl pozornost. Způsob, jakým se válečný zpravodaj u námořnictva Stanley Johnston dostal k tajným zprávám, nebude nikdy objasněn.

7. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, jednotky americké 41. divize obsazují letiště Mokmer. Japonský odpor přetrvává.

7. června 1944: Borneo - americká ponorka USS Harder (SS-257), která předchozího dne potopila při útoku na konvoj japonský torpédoborec Minazuki, potápí i pronásledující torpédoborec Hajanami. Odvážný torpédový útok z blízkosti přivádí k mohutné explozi muniční komoru a plavidlo jde ke dnu během minuty.

7. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, poloostrov Oroku, japonské jednotky odolávají útokům americké 6. divize námořní pěchoty, zatímco americká 1. divize námořní pěchoty postupuje směrem na jih a obránce tohoto poloostrova obkličuje. Americký XXIV. armádní sbor je zapojen do dělostřeleckého ostřelování.

7. června 1945: Filipíny - na ostrově Luzon americký I. sbor obsazuje Bambang a přesouvá se severovýchodně směrem k údolí Cagajan. Další jednotky se přesouvají po pobřeží ze severozápadu na sever ostrova.

7. června 1945: Čína - provincie Kuang-si, tři čínské armády se připravují k zahájení ofenzívy na osvobození Hongkongu - kantonské oblasti. Provincie Chu-nan, Číňané pronásledují ustupující Japonce až po oblast Pao-ťing, kde Japonci začínali svoji jarní ofenzívu.
alfi Alfi 6.6.2023 21:46  14071
Tak řekni ostatním, ať každý přidá ruku k dílu. :)
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 6.6.2023 21:16  14070
Alfi [14069]: Pár jsem jich přidal :)
alfi Alfi 6.6.2023 18:05  14069
World war II PuzzleTak mě napadlo, že by to mohla být celkem zábava.
Přidáte se? ;)
Kdo 1. uhodne, co je to za éro?

https://jiggie.fun/Re4LhY
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 6.6.2023 05:58  14068
06.06.
6. června 1937: Bismarckovo souostroví - město Rabaul na ostrově Nová Británie je těžce poničeno erupcí stejnojmenného blízkého vulkánu.

6. června 1942: Pacifik - končí bitva u Midway. Americká letadlová loď USS Yorktown (CV-5), která byla těžce poškozena japonskými letadly 4. června, je během pomalé vlečné plavby torpédována japonskou ponorkou I-168. Ke dnu ponorka posílá i doprovázející torpédoborec USS Hammann (DD-412) a tato dvě plavidla jsou jedinými americkými ztrátami na lodích v této bitvě. Americké bombardéry mezitím útočí na ustupující japonský svaz zpomalený po vzájemné noční srážce sesterských těžkých křižníků Mikuma a Mogami. Mikuma je potopen, Mogami přes vážná poškození přežívá.

6. června 1942: Aleuty - Japonci vyloďují malý sbor na ostrově Kiska. Po překonání odporu desetičlenné posádky meteorologické stanice amerického námořnictva jsou dva Američané mrtví, sedm zajatých a jeden, vrchní námořní poddůstojník William C. House, uniká. Prchat před japonskými pátracími týmy bude ještě 50 dní, než bude donucen se vzdát kvůli hladu a mrazu. Japonskou okupací ostrova se poprvé od britsko-americké války v roce 1812 na domovském území Spojených států ocitají nepřátelská vojska.

6. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, jednotky americké 41. divize se připravují k postupu na letiště Mokmer zatímco jiné jednotky jsou zapojeny v boji u Ibdi. Ostrovy Wakde, dvěma japonským bombardérům Betty ze základny na Molukách se za nepříznivého počasí daří proniknout nad letiště Wakde a shodit řetězec bomb mezi řady zaparkovaných amerických letadel. Zničeno je 6 a poškozeno 80 bombardérů a stíhaček. V této fázi války jde o mimořádný úspěch japonských leteckých sil.

6. června 1944: Spojené státy - v přípravném kempu v Severní Karolíně nešťastně při výcviku vybuchuje vadná rozbuška TNT. Instruktor Harold Russell přichází o obě ruce a to je začátek velkého příběhu boje s postižením. Russell obdrží protézy, háky, se kterými se naučí zacházet natolik obratně, že dostane roli ve filmu pro armádu s názvem Diary of a Sergeant. Právě zde jej uvidí režisér William Wyler a okamžitě jej obsadí do slavného oskarového válečného filmu Nejlepší dny našich životů. Harold za tuto jednu roli dostane v roce 1947 jako jediný herec v historii dva Oscary - prvního za nejlepšího herce ve vedlejší roli a druhého za to, že se stal inspirací pro všechny vojáky, kteří se vraceli domů z války.

6. června 1945: Filipíny - americké jednotky postupují údolím Cagajan na ostrově Luzon a stejně tak na ostrově Mindanao, aniž by se setkaly s výraznějším odporem.

6. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, po svém vylodění jednotky americké 6. divize námořní pěchoty postupují na poloostrově Oroku vpřed. Je zajištěno letiště Naha. Jednotky americké 96. divize (americký XXIV. armádní sbor) doráží na dolní svahy hory Jaedžu a jsou zastaveny intenzivní japonskou palbou.

6. června 1945: Indie - britské jednotky zadržují 4 agenty vyloděné na pobřeží Orissa japonskou ponorkou v březnu 1944. Dva z nich jsou Bengálci a dva Paňdžábové.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 5.6.2023 05:58  14067
05.06.
5. června 1941: Čína - japonský letecký útok na Čchung-čching způsobuje pohřbení a udušení 700 Číňanů v tunelovém krytu.

5. června 1942: Pacifik - bitva u Midway. Admirál Jamamoto se nejprve rozhoduje pokračovat v bitvě nočním střetnutím a posílá většinu zbývajícíh hladinových sil na východ hledat americké letadlové lodě, ale jelikož se je nedaří nalézt kvůli prozíravému ústupu admirála Spruance, nakonec nařizuje všeobecný ústup. Po rozednění se Spruance snaží zaútočit na Jamamotovy lodě, avšak navzdory intenzivnímu leteckému průzkumu je nedokáže lokalizovat. Ztráta hlavní části japonské flotily letadlových lodí a jejich pilotů letadel v bitvě 4. června připravuje Japonce v námořní bitvě o Pacifik o iniciativu. Rovněž je důležitá dešifrovací schopnost Američanů vedoucí k odhalení japonských plánů. Apriorní vědomosti o japonských záměrech v Midway poskytly Američanům možnost připravit past.

5. června 1943: Okupované Filipíny - v Manile je spáchán atentát na prezidenta projaponské Filipínské druhé republiky José P. Laurela. Přestože je zasažen čtyřmi ranami z pistole, přežívá a zůstává v úřadu.

5. června 1943: Japonsko - admirálu Jamamotovi, vrchnímu veliteli Spojeného loďstva, jenž zahynul při sestřelení svého letadla americkými stíhačkami 18. dubna, je vystrojen státní pohřeb se všemi vojenskými poctami. Doposud byl takto poctěn pouze admirál Tógó, vítěz bitvy u Cušimy, které se rovněž Jamamoto coby mladý kadet účastnil a byl v ní raněn. Do ulic Tokia vychází tento den přes milión lidí, aby se rozloučili s člověkem, který se stal ještě za svého života legendou.

5. června 1944: Barma - britský útok z boku ve městě Kóhima zatlačuje japonské jednotky k vrchům Aradura Spur a k ústupu. Cesta k městu Imphál zůstává japonskými jednotkami blokována.

5. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, jednotky americké 41. divize pokračují v postupu, likvidují ohniska japonského odporu. Na pevnině, u městečka Aitape, americké jednotky evakuují jedno ze svých předmostí kvůli přetrvávajícím japonským útokům. Japonské jednotky mají těžké ztráty.

5. června 1944: Thajsko - americké létající superpevnosti B-29 ve svém prvním operačním nasazení bombardují Bangkok. Jedná se o testovací nálet před zahájením útoků na Japonské domácí ostrovy z čínských základen.

5. června 1945: Nad Japonskem - celkem 473 americké bombardéry typu B-29 (Superpevnost) provádějí nálet na město a zároveň významný přístav Kóbe za použití 3000 tun zápalných bomb.

5. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, japonské jednotky kladou na poloostrově Oroku americké 6. divizi námořní pěchoty tuhý odpor, přesto se této divizi daří dobýt většinu letiště. Na jihu se jednotky amerického XXIV. armádního sboru blíží k poslední japonské obranné linii probíhající z Juza na východním pobřeží k Guschichanu na západním pobřeží a kde mají Japonci na třech vrcholech - Jaedžu, Juza a Mezado svá stanoviště. Na moři nečekaný tajfun poškozuje 4 bitevní lodě, 8 letadlových lodí, 7 křižníků, 14 torpédoborců, 2 tankery a muniční nákladní lodě americké 3. flotily. Japonské útoky kamikaze těžce poškozují bitevní loď USS Mississippi (BB-41) a těžký křižník USS Louisville (CA-28).

5. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 37. divize (americký I. sbor) obsazuje Aritao a postupuje na sever od tohoto města.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 4.6.2023 05:58  14066
4.6.
4. června 1939: Spojené státy - u břehů Floridy je pod hrozbou použití síly nucena obrátit kurz směrem zpět do Evropy osobní loď Saint Louis s 900 židovskými utečenci prchajícími z nacistického Německa po Křišťálové noci.

4. června 1941: Okupované Nizozemí - v Doornu umírá poslední německý císař, Vilém II. Pruský, který žil v Holandsku v exilu od porážky Německa na konci první světové války a jehož bezskrupulózní ambice byly jednou z příčin jejího rozpoutání. Dožil se tak vítězství nad Francií v roce 1940, kterého se sám kdysi marně snažil dosáhnout a ke kterému Hitlerovi vzápětí telegraficky blahopřál. Zároveň přežil o 20 let svou první manželku Augustu Viktorii Šlesvicko-Holštýnskou, jejíž jméno ponese jedno ze střetnutí války v Pacifiku u ostrova Bougainville - Bitva v zátoce císařovny Augusty.

4. června 1942: Pacifik - Bitva u Midway. Leteckým úderem zahajují Japonci svůj útok na atol Midway. Američané se brání odhodlaně, ale neúspěšně. Nicméně admirál Nagumo, velící japonským silám, se rozhoduje, že bude nezbytné provést před vyloděním invazních jednotek ještě jeden letecký úder. Není si vědom amerických letadlových lodí v oblasti. V době, kdy Japonci zjistí tuto hrozbu, je příliš pozdě. Torpédové bombardéry z amerických letadlových lodí útočí na japonské letadlové lodě kolem 09:30. Ačkoli selhávají ve způsobení jakýchkoli škod a mají těžké ztráty, je japonská obrana jejich úderem narušena. Druhý úder, americkými střemhlavými bombardéry, přichází v 10:30 -- ve stejný čas, kdy japonské letadlové lodě dokončily reorganizaci k útoku. V těchto minutách jsou japonské letadlové lodě Akagi, Kaga a Sórjú osudově zasaženy, jejich paluby jsou plné letadel připravených udeřit na americké letadlové lodě. Hirjú zahajuje protiúder na USS Yorktown (CV-5), který zásadně poškozuje tuto letadlovou loď. Pozdě odpoledne letadla z lodí USS Enterprise (CV-6) a USS Hornet (CV-8) provádí úder na Hirjú, paralyzující tuto loď stejně tak. Všechny čtyři japonské lodě utržily taková poškození, která povedou k jejich samovolnému nebo nucenému potopení během následujících 24 hodin.

4. června 1942: Aleuty - uskupení lehkých letadlových lodí admirála Kakuty provádí druhý nálet na základnu Dutch Harbor na ostrově Amaknak. Jedna stíhačka Zero z letadlové lodi Rjúdžó, poškozená protiletadlovou palbou, přistává na ostrově Akutan. Devatenáctiletý pilot, poddůstojník Koga, nouzové přistání nepřežívá, avšak letoun samotný je poškozen jen mírně, což bude mít po jeho objevu Američany pro válku v Pacifiku dalekosáhlé následky.

4. června 1942: Austrálie - u pobřeží státu Viktorie torpéduje japonská ponorka I-27 australskou nákladní loď SS Iron Crown převážející manganovou rudu. Plavidlo se potápí během 60 sekund s 38 námořníky, pět členů posádky se zachraňuje. Vrak lodi bude nalezen v roce 2019.

4. června 1944: Filipínské moře - ponorkou USS Shark (SS-314) je potopena japonská nákladní loď Kacukawa Maru. Je zabito přibližně 1.500 osob.

4. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, dva pluky americké 6. divize námořní pěchoty se vyloďují na poloostrově Oroku v pokusu obklíčit z boku japonské obranné pozice. Avšak mnoho japonských jednotek působících předtím na linii Šuri se stáhlo právě na poloostrov Oroku. Generál Buckner, velící americké 10. armádě, zmenšuje frontu tvořenou americkým III. obojživelným sborem, který utržil těžké ztráty, a zvětšuje frontu tvořenou americkým XXIV. armádním sborem.

4. června 1946: Tichý oceán - nedaleko Havajských ostrovů posílá ponorka USS Trumpetfish (SS-425) torpédem ke dnu kořistní obří japonskou letadlovou ponorku I-400. Oficiálně se jedná o nehodu, neboť Američané chtějí zabránit možnosti vyhovět požadavkům spojeneckých Sovětů k předání a prostudování jednoho z nejpokrokovějších zbraňových systémů císařského Japonska.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 3.6.2023 05:58  14065
03.06.
3. června 1936: Německo - při havárii dopravního letounu Heinkel He 70 na letišti v Drážďanech umírá generál Luftwaffe Walther Wever. Jeho smrt jakožto jediného muže mocností Osy, který včas pochopil úlohu a význam strategického letectva a měl zároveň i vůli a možnosti jeho rozvoj prosazovat, bude mít pro vývoj druhé světové války dalekosáhlé následky.

3. června 1942: Aleuty - uskupení lehkých letadlových lodí admirála Kakuty napadá zátoku Dutch Harbor se záměrem odvést pozornost. Američané v rozporu s japonskými předpoklady na útok nereagují, neboť jsou varováni svou zpravodajskou službou, že skutečným hlavním japonským záměrem je invaze na atol Midway.

3. června 1942: Pacifik - Japonský invazní svaz na Midway a jeho námořní podpora (admirál Kondó) jsou objeveny leteckým průzkumem z Midway. Skupina amerických bombardérů B-17 (létající pevnosti) zahajují na tyto japonské síly neúspěšný útok. Svaz japonských letadlových lodí admirála Naguma zatím zůstává neodhalen.

3. června 1943: Spojené státy - s odstupem pouhého roku od událostí má v New Yorku premiéru film Bataan zpodobňující boje o stejnojmenný poloostrov na Filipínách v roce 1942.

3. června 1944: Nová Guinea - japonské síly provádí neúspěšný pokus dopravit posily posádce na ostrově Biak. Americké jednotky na ostrově Biak při svém postupu čelí intenzivnímu odporu.

3. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 37. divize ve svém postupu zdolává slabý japonský odpor přibližně 10 kilometrů na sever od Santa Fe.

3. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, japonské jednotky jsou obklíčeny na poloostrovech Oroku a Činen.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 2.6.2023 05:58  14064
2.6.
2. června 1942: Pacifik - americké letadlové lodě z Pearl Harboru se spojují severovýchodně od Midway. Celkem americké síly čítají přibližně 250 letadel, což je srovnatelný počet letadel přibližujících se japonských sil.

2. června 1942: Spojené státy - americký ministr zahraničí Hull a čínský ministr zahraničí Soong podepisují dohodu O půjčce a pronájmu.

2. června 1944: Nová Guinea - na ostrově Biak se nadále bojuje. Američané směřují k dobytí letišť ve středu ostrova. Tato letiště byla Japonci využívána jako základna k útokům na souostroví Wakde.

2. června 1945: Nad Japonskem - americký taktický svaz Task Force 38 provádí údery na letiště užívaná japonskými jednotkami kamikaze. Tyto útoky nutí Japonce, aby pokračovali v operacích ze základen dále na severu.

2. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, pokračují "vyčišťující" operace v rámci příprav americké 6. divize námořní pěchoty na vylodění svých dvou pluků na poloostrově Oroku.

2. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 43. divize (americký XI. sbor) dokončuje "vyčišťující" operace v oblasti Ipo.

2. června 1946: Itálie - italští občané hlasováním v referendu rozhodují zrušit monarchi a ustavit Italskou republiku. Italskému království založenému r. 1861 po sjednocení Itálie se stala osudnou kompromitace savojské dynastie spoluprací se zločinným fašistickým režimem Benita Mussoliniho.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 1.6.2023 05:58  14063
01.06.
1. června 1939: Anglie - v loděnicích Birkenhead je zahájena stavba bitevní lodi Temeraire nové třídy Lion. Obří kolos má být vybaven třemi dělovými věžemi po třech 16palcových dělech (406 mm), avšak stejně jako jeho sesterská loď Lion nebude nikdy dokončen a roce 1942 skončí ve šrotu.

1. června 1942: Pacifik - dvacet pět amerických ponorek z rozličných jednotek zaujímá postavení kolem Midway.

1. června 1942: San Francisco - po opravách poškození způsobených torpédem vyplouvá na moře letadlová loď USS Saratoga (CV-3). Ukáže se, že je to příliš pozdě na to, aby se stala součástí nadcházející bitvy u Midway.

1. června 1942: Spojené státy - ve státě Washington je dokončena přehrada Grand Coulee, soudobě největší betonová stavba na světě a ve Spojených státech největší producent elektřiny, pro válčící zem životně důležité. Mimo jiné zdejší energie putuje do sléváren hliníku v Longview a Vancouveru, továren společnosti Boeing v Seattlu a Vancouveru a loděnice v Portlandu. V roce 1943 bude také užita k výrobě plutonia v Nukleárním komplexu Hanford, který spadá do přísně tajného projektu Manhattan.

1. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americké jednotky obnovují ofenzívu a pěchota za podpory obrněnců postupuje vpřed. Na pevnině, japonské jednotky pokračují v útocích na předmostí městečka Aitape a američtí obránci nadále ustupují.

1. června 1944: Kurilské ostrovy - americká ponorka USS Herring (SS-233) potápí dvě japonské obchodní lodě Hiburi Maru a Iwaki Maru kotvící u ostrova Matua, nicméně sama je vzápětí poslána ke dnu přesnou palbou japonské pobřežní baterie.

1. června 1945: Nad Japonskem - během bouře má na trase do Ósaky kolizi 27 stíhacích letounů P-51. Americké letectvo shazuje na Ósaku přes 3 000 tun zápalných bomb.

1. června 1945: Barma - britská 12. armáda se stává akceschopnou.

1. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 37. divize (americký I. sbor) postupuje rychle v údolí Cagajan. Japonský odpor je omezen na akce zadního voje. Ostrov Mindanao, americké jednotky jsou nasazeny severně od města Davao.

1. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, po pádu linie Šuri generál Ušidžima nařizuje japonským jednotkám, aby se stáhly na jih směrem k poloostrovu Oroku a vrchům Jaedžu, Juza a Mezado v nejzazší jižní části ostrova. Objevují se informace o nespokojenosti japonských jednotek, což bylo doposud u císařské armády něco neslýchaného. Jednotky americké 1. divize námořní pěchoty překračují řeku Koruba, jižně od města Naha. Americký XXIV. armádní sbor pronásleduje ustupující Japonce, některé z jeho jednotek vyčišťují oblast linie Šuri.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 31.5.2023 05:58  14062
31.05.
31. května 1940: Washington - prezident Roosevelt představuje svůj „obranný miliardový (v dolarech) program“, jehož cílem je významně pozvednout vojenskou sílu Spojených států.

31. května 1942: Spojené státy - ve snaze posílit Tichomořskou flotilu vyplouvají ze San Francisca bitevní lodě USS Colorado (BB-45) a USS Maryland (BB-46).

31. května 1942: Austrálie - v noci pronikají tři japonské trpasličí ponorky do zálivu Sydney Harbour. Dvě z nich jsou odhaleny a napadeny dříve, než mohou ohrozit spojenecké lodě. Tyto ponorky potápí samy posádky, které jdou ke dnu s nimi a později budou Spojenci vyzdviženy. Třetí ponorka se pokouší torpédovat těžký křižník USS Chicago (CA-29), ale místo toho potápí neozbrojený trajekt HMAS Kuttabul. Osud této ponorky nebude znám až do roku 2006, kdy u severních pláží Sydney objeví vrak amatérští potápěči.

31. května 1944: Bismarckovo moře - americký eskortní torpédoborec USS England (DE-635) potápí japonskou ponorku RO-105, severozápadně od ostrova Nové Irsko. V posledních dvanácti dnech jde o šestý úspěšný útok Englandu na ponorkové plavidlo a jeho série vítězství v krátkém sledu nad šesti ponorkami (I-16, RO-106, RO-104, RO-116, RO-108, RO-105) se stává nikdy nepřekonaným rekordem v historii protiponorkového boje.

31. května 1944: Nová Guinea - americké jednotky zmenšují svůj perimetr u Arare. Všechna americká předmostí na severním pobřeží zakoušejí silné japonské útoky. Mezitím, na východě, australské jednotky obsazují obec Bunabum.

31. května 1945: Čchung-čching - Čankajšek, též Ťiang Ťie-š´, se vzdává titulu prezidenta Výkonného dvora (premiéra), ale zůstává prezidentem Číny. Čankajška nahrazuje Sung C´-wen (Dr. T. V. Soong).

31. května 1945: Filipíny - ostrov Negros, končí organizovaný japonský odpor. Ostrov Luzon, pluk americké 37. divize zahajuje přesun na sever ze Santa Fe přes údolí Cagajan.

31. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americká 6. divize námořní pěchoty (součást amerického III. obojživelného sboru) se střetává s japonským zadním vojem u pahorku 46. Japonské jednotky se stahují z linie Šuri.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 30.5.2023 05:58  14061
30.5.
30. května 1934: Japonsko - admirál Heihačiró Tógó, vítěz z bitvy u Cušimy v rusko-japonské válce a otec moderního japonského válečného námořnictva, umírá v Tokiu.

30. května 1942: Havaj - čtyři japonské hlídkové ponorky dorážejí příliš pozdě, aby zastihly zaznamenat vyplutí amerického taktického svazu z Pearl Harboru k Midway.

30. května 1942: USA, Texas - na Den obětí války (Memorial Day, od r. 1866 americký federální svátek uctívající vojáky padlé ve válce) se v Houstonu koná přehlídka tisíce "Houstonských dobrovolníků" s několika stovkami mužů a důstojníků Námořnictva. Přehlídce centrem města přihlíží 200 000 diváků. Houstonští dobrovolníci jsou skupina rekrutů, kteří narukovali dobrovolně jako náhrada za posádku křižníku USS Houston (CA-30) potopeného v bitvě v Sundském průlivu.

30. května 1942: USA - na letiště ve Washingtonu dosedá sovětský dálkový těžký bombardér Pe-8 přepravující lidového komisaře zahraničních věcí Vjačeslava Molotova. Při jednání s prezidentem Rooseveltem Molotov ratifikuje program Lend-Lease pro SSSR. Letoun přitahuje mimořádný zájem, neboť na Západě se o existenci tohoto letadla vůbec neví.

30. května 1943: Aleuty - americké jednotky dokončují obsazení ostrova Attu. Uváděné americké ztráty činí 600 mrtvých a 1 200 zraněných. Uváděné japonské ztráty činí 2 350 mrtvých (včetně mnoha sebevražd) a 28 zraněných, kteří byli zajati. Mezi mrtvými v jedné z posledních šarvátek je identifikován Dr. Nabuo Tacuguči, japonský křesťanský doktor, který ve 30. letech studoval medicínu ve Spojených státech. Jeho podrobný deník, který je u něho nalezen, se stane primárním zdrojem informací o průběhu bitvy z japonské perspektivy.

30. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americké jednotky doráží k linii Šuri, jižně od dřívějších japonských pozic. Dva prapory americké námořní pěchoty dosahují jihovýchodního okraje hlavního města Naha.
anonym 29.5.2023 23:38  14060
29. května 1945: Ihned zahajuje inzenzivní výcvik

...intenzivní...
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 29.5.2023 05:58  14059
29.05.
29. května 1943: Aleuty - na ostrově Attu útočí náhle zbytek japonských sil na Američany poblíž zátoky Massacre. Jedná se jeden z největších banzai útoků ve válce v Pacifiku. Pod vedením plukovníka Jamasakiho pronikají japonští vojáci hluboko do amerických linií až k týlovým jednotkám. Po zuřivém a brutálním boji, často muž proti muži, jsou japonské síly prakticky vyhlazeny.

29. května 1943: Sovětský svaz - za pomoci pašeráků prchá z internace přes hranice do Íránu posádka bombardéru B-25, který jako jediný ze 16 letounů Doolittleova náletu místo v Číně přistál v Sovětském svazu. Ve skutečnosti je útěk tajně zinscenován NKVD kvůli skutečnosti, že Sověti s ohledem na pakt o neútočení s Japonskem nemohou spojenecké Američany legálně repatriovat.

29. května 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, stejně jako Arare na pevnině, jsou Japonci silně napadena americká předmostí na plážích. Japonská posádka na Biaku využívá tanky k tomu, aby donutila americký 162. pluk stáhnout se zpět do vyloďovacího pásma.

29. května 1945: Nad Japonskem - americké bombardéry typu B-29 Superfortress (Superpevnost) shazují zápalné bomby na město Jokohama. Způsobují požár 85 procent území tohoto přístavu.

29. května 1945: Tokio - admirál Ozawa nahrazuje admirála Tojodu ve velení Spojeného loďstva.

29. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, přes silný odpor nepřítele se rotě A 5. praporu námořní pěchoty, které velí kpt. Julius Dusenberg z Jižní Karolíny, daří dobýt významný opěrný bod, středověký hrad Šuri. Nová vlajka vztyčená nad kamennou pevností však nemá hvězdy a pruhy, ale konfederační hvězdy na svatoondřejském kříži. Velitel americké 10. armády na Okinawě odmítá tento přesupek potrestat. "Za co bych měl trestat tyto muže? Vždyť pod touto vlajkou bojoval můj otec!" Otec generálporučíka Simon Bolivara Bucknera Jr. byl totiž konfederační generál Buckner, který se vzdal ve Fort Donelsonu generálu Grantovi v roce 1862.

29. května 1945: Admiralitní ostrovy - ostrov Manus, nejmodernější letadlová loď Royal Navy HMS Implacable připlouvá na hlavní operační základnu Britské Pacifické flotily, aby se k ní připojila. Ihned zahajuje inzenzivní výcvik, aby se svým taktickým svazem mohla zaútočit na atol Truk, zatímco se většina Pacifické flotily vrací z operací na Okinawě.

29. května 1945: Filipíny - při náletu na zásobovací sklad u města Antatet na ostrově Luzon je poprvé bojově nasazen americký těžký bombardér B-32 Dominator.

[ 7848 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt