Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Něco navíc v zeleném?
A proč ne...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: mgayjqe
[ 8311 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 9.8.2020 05:58  12450
09.08.
9. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt zahajují jednání v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

9. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - pod rouškou noční tmy vplouvá do průlivu Sealark, mezi ostrovy Savo a Guadalcanal, japonské uskupení křižníků pod velením admirála Mikawy. Hlídkující americké a australské křižníky pod velením admirála Crutchleye mají však pro boj v noci jak malé zkušenosti, tak nedostatečné vybavení, proto ve střetu známém jako bitva u ostrova Savo utrpí největší pořážku v dějinách US Navy, kdy ztrácí čtyři křižníky a nepotápí žádnou japonskou loď. Průliv Sealark je později přejmenován na Průliv se železným dnem (Ironbottom Sound), pro množství potopených lodí spočívajících na jeho dně. Americké nákladní lodě vykládající zásoby jednotkám vyloděným na Guadalcanalu u Lunžského výběžku nejsou napadeny (Japonci se ještě v noci snaží dostat z dosahu letadel amerických letadlových lodí, o kterých netuší, že je Američané odveleli), nicméně je jim nařízeno stažení kvůli hrozbě napadení, a tak je americká 1. divize námořní pěchoty opuštěna s nedostatkem těžkého vybavení a pouze s polovinou vyložených zásob.

9. srpna 1945: Čína - na severu sovětské jednotky zahajují 10 minut po půlnoci ofenzívu proti japonské armádě okupující Mandžusko, s loutkovým státem Mandžukuo (česky také Mančukuo). Sověti pro tuto operaci shromáždili 1 500 000 vojáků ve třech armádních skupinách: 1. Dálněvýchodní front, 2. Dálněvýchodní front a Zabajkalský front. Tyto armádní skupiny jsou vybaveny 3 900 letadly, 5 500 tanky a 26 000 děly. O 1 000 000 mužů tak převyšují počtem špatně vybavenou japonskou Kuantungskou armádu (Jamada), která má nedostatek obrněnců, dělostřelectva a letectva. Japonská obrana je rychle přemožena. Mezitím jsou shozeni čínští parašutisté na železniční trať Kanton-Hankou.

9. srpna 1945: Nad Japonskem - druhá atomová bomba (přezdívaná "Fat Man") je shozena, díky oblačnosti nad primárním cílem, městem Kukura, na přístav Nagasaki ze speciálně upraveného bombardéru B-29 pojmenovaném "Bock´s Car" a pilotovaném majorem Charlesem Sweeneyem. Jde o bombu s jednotkou plutoniového štěpení podobné té, která byla testována v Alamagordo, v Novém Mexiku. Bomba váží kolem 4,5 tuny a její exploze odpovídá výbuchu kolem 20 000 tun TNT. Při tomto útoku dohromady nakonec umírá kolem 40 000 Japonců a 60 000 je jich zraněno.

9. srpna 1945: Tokio - japonský premiér Suzuki konstatuje, že vstup SSSR do války "činí pokračování ve válce nemožným". K půlnoci svolává císař Hirohito Nejvyšší radu a pokouší se přimět armádní čelní představitele, aby přijali navrhovanou kapitulaci. Kolem 03.00 hodin toto setkání končí, aniž by bylo cokoli rozhodnuto, krom toho, že zaznívaly opatrné návrhy na možnost vyjednávat mír prostřednictvím Švédska a Švýcarska.

9. srpna 1945: Japonsko - americké a britské bitevní lodě ostřelují město Kamaiši, soustředí se na ocelářské zpracovatelské závody.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.8.2020 05:58  12449
08.08.
8. srpna 1941: Čína - japonské letecké síly zahajují týden náletů na město Čchung-čching. Do 13. srpna je provedeno celkem 40 náletů.

8. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - vyloděním zbytku první vlny amerických jednotek pokračuje invaze na Guadalcanal. V rychlém postupu do vnitrozemí obsazují netknuté japonské letiště a přejmenovávají ho na Henderson Field. Mise na ostrovy Tulagi a Gavutu jsou dokončeny a tyto ostrovy obsazeny. Kvůli japonským leteckým a ponorkovým útokům se admirál Fletcher rozhoduje stáhnout své letadlové lodě, nechávajíc křižníky a transportní lodě nedaleko ostrova. Tato akce je pravděpodobně chybou.

8. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - boje na Nové Georgii pokračují. Americké jednotky se pokoušejí zabránit dalším japonským evakuacím na ostrov Kolombangara.

8. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky porážejí odpor na hoře Santa Rosa. Zbytek japonské posádky je donucen k ústupu na severní konec ostrova.

8. srpna 1944: Čína - město Cheng-jang, důležitý železniční uzel s největší americkou leteckou základnou v jihovýchodní Číně, padá do rukou Japonců. Vzdávající se čínský 10. sbor o 17.000 mužích aglomeraci bránil proti šestinásobné přesile v nejdelší bitvě o město v celé čínsko-japonské válce a způsobil nepříteli větší ztráty než byla velikost jeho samého.

8. srpna 1945: Moskva - Sovětský svaz vyhlašuje od půlnoci (9. srpna) válku Japonsku, odvolávaje se na to, že Japonsko nedokázalo pozitivně reagovat na Postupimskou deklaraci. Komisař Molotov konstatuje, že SSSR vyhlásilo válku, protože Japonsko je jedinou velkou mocností bránící míru. Poukazuje na to, že bylo v zájmu Sovětského svazu zkrátit dobu války a přinést světu mír a proto Sovětský svaz souhlasil se spojeneckým požadavkem vzneseným na Postupimské konferenci, aby se Sovětský svaz zapojil do války proti Japonsku. Mimoto Molotov konstatuje, že byli Sověti požádáni, aby dělali Japoncům prostředníka, ale tento návrh ztratil všechna opodstatnění, když Japonci odmítli podstoupit bezpodmínečnou kapitulaci.

8. srpna 1945: Tokio - Japonská válečná rada souhlasí, pozdě v noci, že by měla přijmout Postupimskou deklaraci, pokud bude zachována monarchie. Některé námitky z armády jsou zamítnuty samotným císařem.

8. srpna 1945: Washington - prezident Truman v rozhlasovém projevu hrozí Japonsku destrukcí atomovými bombami. Během dne Truman rovněž podepisuje Chartu Spojených národů, čímž se USA stává první zemí, která ratifikuje svůj původní podpis.

8. srpna 1945: Filipínské moře - přeživší z těžkého křižníku USS Indianapolis jsou zachráněni. Z 1 196 naloděných mužů posádky této lodi jich přežívá pouze 316.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 7.8.2020 05:58  12448
07.08.
7. srpna 1941: Washington - po značné debatě senát schvaluje rozšíření periody branné povinnosti z jednoho roku na třicet měsíců (a obdobně je navýšena služba v Národní gardě).

7. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - první vylodění na Guadalcanalu. Taktický svaz tří letadlových lodí a podpůrných plavidel amerického námořnictva pod velením admirála Fletchera, výsadkový sbor pod velením admirála Turnera a 1. divize námořní pěchoty generála Vandergrifta se vyloďují na Guadalcanalu. Menší jednotky se také vyloďují na ostrovech Tulagi a Gavutu. Zpočátku tato vylodění naráží jen na malý odpor.

7. srpna 1942: Aleuty - americké taktické uskupení ostřeluje Japonci držený ostrov Kiska.

7. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, útoky amerických jednotek na japonské pozice probíhají na celé frontě.

7. srpna 1945: Japonsko - japonský rozhlas odsuzuje atomové bombardování Hirošimy a kritizuje Spojené státy, první zemi, která použila tuto novou zbraň, jako "ničitele lidstva a co se týče sociální spravedlnosti jako veřejného nepřítele číslo jedna". Mezitím probíhá první let proudového bombardéru Nakadžima J9N Kikka (česky: Pomerančový květ). Provedení tohoto letadla vychází z německého proudového letadla Me 262.

7. srpna 1945: Nad Japonskem - více než 200 bombardérů B-29 provádí nálet na města Jahata, Tokio, Kukujama.

7. srpna 1945: Barma - britské jednotky narážejí na odhodlaný odpor japonských jednotek v zatopené oblasti mezi městem Myitkyo a starým kanálem řeky Sittang.

7. srpna 1945: Filipíny - ostrov Luzon, v rámci příprav na nadcházející invazi do Japonska se setkávají důstojníci hlavního štábu americké 1. armády.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 6.8.2020 05:58  12447
06.08.
6. srpna 1941: Tokio - Konoeho vláda předkládá Spojeným státům návrhy obsahující ústupky v Číně a Indočíně a požaduje na oplátku ukončení zmrazení japonských aktiv. Tyto návrhy nejsou Spojenými státy akceptovány, a když jsou Japonci o tomto odmítnutí spraveni, navrhují jednání mezi Konoem a Rooseveltem ohledně záležitostí, které jsou v sázce.

6. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - v zálivu Vela dochází ke střetu mezi 6 americkými torpédoborci a 4 japonskými torpédoborci převážejícími vojáky a zásoby na ostrov Kolombangara. Tři z japonských plavidel jsou potopena - Araši, Hagikaze and Kawakaze. Torpédoborec Araši se proslavil v bitvě u Midway, kdy po útoku na ponorku USS Nautilus ve snaze dohonit hlavní japonský svaz svou širokou brázdou nasměroval americké bombardéry přímo k japonským letadlovým lodím.

6. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, během japonského protiútoku má pluk americké 77. divize těžké ztráty.

6. srpna 1945: Nad Japonskem - kolem 09.30 hodin je shozena první atomová bomba (přezdívaná "Litlle Boy"), na město Hirošima ze speciálně upraveného bombardéru B-29 (americké 12. armády konkrétně z uskupení: 509th Composite Group) pilotovaného plukovníkem Paulem Tibbetsem. Toto letadlo je pojmenováno po jeho matce Enola Gay. Bomba je zbraní uranového štěpení a odpovídá použití 20 000 tun TNT. Šedesát procent města je zničeno silným výbuchem a následným nekontrolovatelným požárem. Umírá kolem 80 000 Japonců (respektive, sedmina obětí jsou nuceně nasazení Korejci). Mnoho dalších je vážně popáleno a další později onemocní v důsledku vystavení se radiaci. Nejde o nejvíce zničující nálet války, ale hospodárnost tkvící ve vyslání pouze jednoho letadla na zničení jednoho velkého města ukazuje jedinečně na úplnou změnu ve vojenském a politickém myšlení, která započala. Mezitím probíhají další americké nálety na města Tarmuizu, Kagošima a Miyakonoju.

6. srpna 1945: Mariany - ostrov Guam, britský admirál Fraser, velící britské Tichomořské flotě, předává americkému admirálovi Nimitzovi Řád lázně (v češtině též Bathský řád).

6. srpna 1945: Ostrov Wake - na japonské pozice útočí americká letadlová loď Intrepid.

6. srpna 1945: Spojené státy - major Richard Ira Bong, nejúspěšnější letecké eso amerického letectva, který v průběhu druhé světové války sestřelil 40 japonských letadel, ve svých 24 letech umírá při testovacím letu na zkušebním proudovém letadle P-80.

6. srpna 1945: Nizozemská východní Indie (okupovaná) - nedaleko Bali je japonským letectvem potopena ponorka USS Bullhead (SS-332). Stává se posledním americkým válečným plavidlem potopeným nepřítelem za druhé světové války.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 5.8.2020 05:58  12446
05.08.
5. srpna 1944: Austrálie - během noci se japonští váleční zajatci pokoušejí o masový útěk ze zajateckého tábora Cowra v Novém Jižním Walesu (anglicky New South Wales). Celkem jsou zabiti 231 Japonec a 3 dozorci.

5. srpna 1945: Mariany - ostrov Tinian, v noci z 5. na 6. srpna kolem 02.10 hodin vzlétá k Japonsku sedm amerických letadel. Jedno z nich je speciálně upravený bombardér B-29 Superfortress --mající přezdívku Enola Gay-- s atomovou bombu "Little Boy" na palubě a směruje k Hirošimě.

5. srpna 1945: Nad Japonskem - letadla z americké 5. a 7. armády se základnou na Okinawě útočí na město Tarumizu na jihu. Na tomto náletu se podílí kolem 325 letadel. Na dalších 12 japonských velkých měst jsou z bombardérů B-29 shozeny letáky, varující před přicházejícími nálety. Během noci americké bombardéry provádí nálety na města Imabari, Ube, Majobaši, Sága, Nišinomija a Mikage, naplňují tak varování obsažená ve shozených letácích.

5. srpna 1945: Čína - čínská 13. armáda obsazuje město Tančuk. Čínská 58. divize osvobozuje město Čchang-čchun.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 4.8.2020 05:58  12445
04.08.
4. srpna 1942: Mexiko, Spojené státy - obě země zahajují společnou dohodou tzv. Bracero program (ze španělštiny bracero = manuálně pracující člověk). Mexiko poskytne 300.000 pracovních sil do zemědělství, které USA v tomto odvětví nutně potřebují jako náhradu za Američany odvedené do armády. Spojené státy se zavazují pracovníkům zajistit právní rámec, odpovídajícící životní podmínky a minimální mzdu 30 centů na hodinu.

4. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, Američané obsazují Mundu a letiště.

4. srpna 1943: Indie - děsivých rozměrů dosahuje hladomor mezi civilním obyvatelstvem v Bengálsku, které trpí zpřetrháním tradičních dodavatelsko-odběratelských vztahů v zásobování potravinami způsobeným japonskou okupací Barmy, narušenou námořní dopravou, odvody do armády a přesunem pracovních sil do válečného průmyslu. Státní sekretář pro Indii a Barmu Leo Amery naléhá na Churchillův kabinet, aby vláda situaci hrozící katastrofálními politickými následky řešila, ta to však prakticky odmítá a trvá na prioritizaci výživy lidských zdrojů spojených s válečným úsilím. Celkem do r. 1944 zemře hlady téměř 3 miliony obyvatel Bengálska.

4. srpna 1944: Barma - britská 2. divize (součást britského 33. sboru) obsazuje město Tamu.

4. srpna 1944: Boninské ostrovy - uskupení z taktického svazu Task Force 38 (admirál Clark) útočí na japonské pozice na ostrovech Čičidžima a Iwodžima a způsobuje citelné škody.

4. srpna 1945: Nad Japonskem - americké letectvo shazuje letáky varující před nálety na 12 dalších velkých měst.

4. srpna 1945: Barma - britské jednotky v oblasti na dolním toku řeky Sittang (dnešní a český název: Sistaun) vypuzují Japonce z železnice v oblasti zálivu Martaban v Abya, severovýchodně od pohoří Pegu.

4. srpna 1945: Singapur - japonští dozorci popravují sedm zajatých amerických letců.

4. srpna 1945: Velké Sundy - americké bombardéry útočí na japonské pozice ve městě Surabaja na Jávě.

4. srpna 1945: Washington - oblast spadající pod velení generála MacArthura je rozšířena a zahrnuje ostrovy Rjúkjú (neboli Nansei), jižně od ostrova Kjúšú.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 3.8.2020 05:58  12444
03.08.
3. srpna 1942: Australské vody - japonská ponorka I-175 v noci nedaleko australského města Moruya útočí na neozbrojený rybářský trauler Dureenbee. Ponorka plavidlo několikrát obeplouvá a po 45 minut ostřeluje z palubního děla a kulometů. Útok si vyžádá 3 mrtvé a 8 zraněných a je považován za válečný zločin, nicméně spojenecké ponorky rovněž podobným způsobem útočily na japonské rybařské lodě ve víře, že poškodí japonskou ekonomiku.

3. srpna 1944: Barma - společný čínsko-americký sbor obsazuje město Myitkyina na severovýchodě. Většině japonské posádky se podařilo úspěšně se stáhnout. Do bitvy jsou zapojeni "Merrillovi záškodníci". Přestože se jedná o jednotku speciálně vycvičenou pro partyzánský způsob boje v džungli a její muži jsou unaveni několikaměsíčním nasazením hluboko v japonském týlu, je do bitvy nasazena jako řadová pěchota, což vede k velkým ztrátám.

3. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americká 77. divize (součást amerického 3. výsadkového sboru) postupuje na východní stranu ostrova poté, co se Japonci stáhli. Japonské obranné pozice na hoře Santa Rosa jsou ostřelovány americkými válečnými loděmi.

3. srpna 1945: Ostrov Guam - v americkém oficiálním prohlášení je oznámeno, že americké bombardéry B-29 shazujíc nad Japonskem miny tak nyní neprodyšně uzavřely všechny hlavní přístavy, nechávaje tak tuto zemi úplně zablokovanou. Ve zprávě americké 20. letecké armády se uvádí, že v důsledku zaminování všech přístavů v Japonsku a v Koreji se od března, kdy byla spuštěna tato operace, na minách potopila nebo poškodila plavidla o celkovém odhadovaném výtlaku v řádu stovek tisíc tun.

3. srpna 1945: Barma - spojeneckým vítězstvím "Bitvy o průlom" ("Battle of the Breakthrough") končí organizovaný japonský odpor. Je odhadováno, že z 10 000 japonských vojáků bránících hřeben Pegu Joma jich zahynulo 8 300.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 2.8.2020 05:58  12443
02.08.
2. srpna 1942: Spojené státy - domovská obec kapitána Roberta Brouka Cicero ve státě Illinois uspořádává "Bob Brouk Day" (Broukův den). Československý bojový pilot slavných "Létajících tygrů" v Číně se do města vrací ve špalíru dvaceti tisíc lidí. Nadále bude působit jako instruktor v americkém letectvu.

2. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, americké jednotky postoupily na okraj letiště v oblasti Munda. Japonci se rozhodli posádku na Nové Georgii neposílit. Část této posádky je stažena na ostrov Kolombangara, kde Japonci zamýšlí vytvořit své další stanoviště.

2. srpna 1943: Aleuty - americké námořnictvo ostřeluje ostrov Kiska, netušíc, že japonská posádka již byla evakuována.

2. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky jsou v útocích na západní straně ostrova úspěšné, ale americké útoky na východní straně jsou japonskou posádkou odraženy.

2. srpna 1945: Německo (okupované) - končí Postupimská konference. Attlee, Truman a Stalin souhlasí s omezením růstu německého průmyslu a postoupení značné velikosti německého východního území SSSR a Polsku (na oplátku za území anektované Sovětským svazem). Spojenecké reparace budou placeny německými aktivy a těžcí váleční zločinci budou brzy vydáni soudu. Jak německé kartely, tak válečný průmysl budou rozbity. Usiluje se o přijetí kontroverzního návrhu amerického ministra financí (Henry Morgenthau Jr.), kdy Velká trojka přichází s tím, že by se německá ekonomika "měla zaměřit hlavně na zemědělství" a "vnitrostátní průmysl". Kromě toho Stalin potvrzuje, že se Sovětský svaz připojí do války proti Japonsku, kdy rovněž zmiňuje Japonskou snahu o to, aby se Sovětský svaz stal prostředníkem mírových jednání s Američany a Brity.

2. srpna 1945: Nad Japonskem - během noci (1. - 2. srpna), 820 americký bombardérů B-29 Superfortress shazuje rekordních celkových 6 632 tun bomb na pět japonských velkých měst: Hačiódži, Nagaoka, Mito, Tojama a ropné centrum Kawasaki. Většina města Tojama je srovnána se zemí. Američané také hlásí potopení 26 lodí během těchto útoků.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 1.8.2020 05:58  12442
01.08.
1. srpna 1940: Tokio - je učiněno veřejné politické prohlášení ohledně japonské podpory "Nového uspořádání" ve východní Asii.

1. srpna 1941: Washington - prezident Roosevelt zakazuje vývoz ropy a leteckého paliva ze Spojených států do všech zemí kromě Británie, zemí Britského společenství národů a zemí západní polokoule. Toto rozhodnutí je namířeno proti Japonsku. Rooseveltovo rozhodnutí navazuje na kroky přijaté nedávno, kdy byla zmrazena japonská aktiva (26. července).

1. srpna 1941: Tokio - v důsledku amerického omezení ohledně vývozu ropy zůstávají Japonsku jen omezené zásoby této komodity. Situace je taková, že Japonsko musí změnit velmi radikálně svou zahraniční politiku nebo se rozhodnout vstoupit do války a pokusit se zajistit přístup k ropě v oblasti Východní Indie.

1. srpna 1943: Tokio - Japonci oficiálně uznávají nezávislost Barmy, která vyhlásila válku Spojeným státům a Británii. Vůdce barmské vlády Ba Maw podepisuje s Japonci tajnou dohodu.

1. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - v nočním střetu u ostrova Kolombangara je japonským torpédoborcem Amagiri taranován a potopen americký hlídkový torpédový člun PT-109. Jedenáct přeživších doplave po několika hodinách na ostrůvek Kosolo, mezi nimi velitel lodi poručík John F. Kennedy, pozdější (60.léta) prezident USA.

1. srpna 1944: Mariany - organizovaný japonský odpor na ostrově Tinian končí. Většina posádky, kterou tvořilo více než 6 000 vojáků, byla zabita a 250 vojáků bylo zajato. Americké jednotky mají 390 zabitých a 1 800 zraněných.

1. srpna 1944: USA - v exilu ve státě New York umírá na nemoc filipínský prezident Manuel L. Quezon. Nahrazuje ho dosavadní viceprezident Sergio Osmeña.

1. srpna 1945: Čína - spojenecké miny shozené ze vzduchu zastavují japonskou lodní dopravu na řece Jang-c´-ťiang (též i Modrá řeka). Japonci v důsledku tohoto leteckého zaminování ztrácí 36 lodí (dalších 11 je poškozeno, o celkové ztrátě 35 000 tun tonáže).

1. srpna 1945: Šalomounovy ostrovy - Bougainville, spojenecké jednotky neprodyšně uzavírají japonské jednotky ve městě Buin, na jižním cípu tohoto ostrova.

1. srpna 1945: Ostrov Wake - americká letadlová loď Cabot útočí na japonské pozice.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 31.7.2020 05:58  12441
31.07.
31. července 1937: Čína - japonská armáda obsazuje Peking.

31. července 1942: Šalomounovy ostrovy - americké bombardéry útočí na cíle na ostrově Tulagi a bombardují rozestavěné letiště, které Japonci budují na Gudalcanalu.

31. července 1942: Spojené státy - v loděnicích Newport News Shipbuilding ve Virginii je spuštěna na vodu vedoucí loď stejnojmenné nové třídy USS Essex (CV-9). Do služby vstoupí na konci roku.

31. července 1944: Nová Guinea - na západě mysu Sansapor je z příbřežních ostrovů vyloděn americký prapor. U městečka Aitape provádí americké jednotky protiútok na japonské jednotky podél řeky Driniumor.

31. července 1944: Londýn - admirál Fraser nahrazuje admirála Somervilla ve funkci vrchního velitele britské Eastern Fleet (Východní flota).

31. července 1944: Mariany - ostrov Tinian, americké jednotky zahajují útoky na poslední ohnisko organizovaného japonského odporu na jihu ostrova.

31. července 1945: Washington - americký ministr války, Henry Stimson, posílá prezidentu Trumanovi memorandum ohledně toho, jak přimět Japonce ke kapitulaci. Samozřejmou součástí souboru opatření, která zahrnují konvenční bombardování, invazi a diplomacii, je použití atomových zbraní, které USA nyní vyrábějí.

31. července 1945: Singapur (okupovaný) - britské miniponorky pronikají do přístavu a s pomocí žabích mužů umisťujících magnetické miny potápějí japonský těžký křižník Takao.

31. července 1945: Japonsko - Japonci jsou Američany varováni, že jejich osm velkých měst bude srovnáno se zemí, pokud vláda odmítne kapitulaci.

31. července 1945: Francouzská Indočína - žabí muži z britské miniponorky XE-4 přerušují v deltě řeky Mekong podmořské kabely spojující Singapur se Saigonem a Saigon s Hongkongem. To nutí Japonce komunikovat pouze radiovým spojením, které je pro Spojence snazší zachytit a následně dekódovat.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 30.7.2020 05:58  12440
30.07.
30. července 1937: Čína - japonská armáda obsazuje Tchien-ťin.

30. července 1941: Čína - americký dělový člun Tutiula je poškozen útokem japonských bombardérů ve městě Čchung-čching. Japonci se za tento incident omlouvají, což ale nijak neuvolní napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Japonskem.

30. července 1942: Holandská východní Indie - Japonci obsazují malé ostrovy mezi ostrovem Timor a Novou Guineií, aby zajistili podporu pro svůj plánovaný útok na Port Moresby.

30. července 1942: Spojené státy - ve společnosti Grumman na Long Islandu vzlétá druhý prototyp stíhacího letounu XF6F-3, BuNo 02982, který oproti XF6F-1 pohání výkonnější osmnáctiválcový motor Pratt & Whitney R-2800-10 Double Wasp (XF6F-1 poháněl čtrnáctiválec Wright R-2600-16). Bojové jméno v budoucnu velmi úspěšné námořní stíhačky bude Hellcat.

30. července 1944: Mariany - ostrov Tinian, americké jednotky obsazují Tinian, hlavní město tohoto ostrova. Americké jednotky mají pod kontrolou jižní polovinu ostrova Guam.

30. července 1944: Nová Guinea - americká 6. divize (Sibert) se bez odporu vyloďuje na ostrovech Amsterdam a Middleburg, u mysu Sansapor. Taktický svaz Task Force 78 (admirál Berkey) provádí námořní podporu.

30. července 1944: SSSR - v Moskvě umírá na následky rakoviny jeden z předních sovětských leteckých konstruktérů, Nikolaj Nikolajevič Polikarpov. Nejznámějšími typy Polikarpovových strojů jsou Po-2 (1927), I-15 (1933) a nakonec I-16 (1933), první moderní stíhačka se zatahovacím podvozkem.

30. července 1945: Tokio - nedostatek jídla vede vládu, aby vyzvala civilní populaci ke shromáždění 2,5 milionu bušlů (1 bušl = 35,23907017 litrů) žaludů, které budou využity jako potravina. Průměrný Japonec v této době přežívá na průměrné denní dávce kolem 1 680 kalorií, neboli na 78 procentech dávky, která je považována za minimální dávku nezbytnou k přežití.

30. července 1945: Nad Japonskem - britské a americké letectvo z letadlových lodí nadále útočí. Bombardováno je město Kóbe, město Kure a ostrov Honšú. Za poslední týden jsou zbývající velké lodě japonského námořnictva zasaženy a vážně poškozeny, včetně 3 bitevních lodí a 4 letadlových lodí.

30. července 1945: Nová Guinea - japonská 18. armáda u vesnice Numbogua klade poslední větší odpor. Generál Adachi, velící této armádě, nařizuje svým vojákům "aby zemřeli v čestné porážce".

30. července 1945: Washington - i přes japonské odmítnutí Postupimského ultimáta dává generál Marshall instrukce generálovi MacArthurovi a admirálovi Nimitzovi, aby koordinovali plány v rámci příprav na brzkou nepřátelskou kapitulaci.

30. července 1945: Filipínské moře - japonská ponorka I-58 potápí americký těžký křižník Indianapolis. Díky shodě náhod, systémovému i lidskému selhání ještě několik dní nebude loď nikdo postrádat, což zapříčiní smrt stovek trosečníků. Indianapolis se stává poslední americkou velkou válečnou lodí, která byla za války potopena a také lodí, při jejíž ztrátě zemřelo nejvíce členů posádky.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 29.7.2020 05:58  12439
29.07.
29. července 1941: Tokio - Vichistická Francie a Japonsko podepisují dohodu o společné obraně Indočíny.

29. července 1941: Japonsko - Japonsko zmrazuje holandská aktiva. Téměř 75 procent japonského zahraničního obchodu je zastaveno a 90 procent dodávek ropy do Japonska je přerušeno.

29. července 1942: Nová Guinea - posíleným japonským jednotkám podléhá Kokoda. Pomoc, která měla usnadnit Australanům odvrátit japonský postup, se obrací zpět, když jsou letadla převážející zásoby mylně informována, že je letiště již v japonských rukách.

29. července 1944: Mariany - ostrov Tinian, americké jednotky mají nyní obsazeno více než polovinu ostrova. Japonský odpor narůstá.

29. července 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, je zlikvidováno poslední ohnisko organizovaného japonského odporu kolem Ibdi. Na pevnině nedaleko městečka Aitape se americké jednotky pod tlakem japonských jednotek stahují v oblasti Afua.

29. července 1944: Sovětský svaz - ve Vladivostoku přistává americký bombardér B-29 Superfortress, ironií osudu pojmenovaný "Ramp Tramp" (Veselý tulák). Posádka, ač má takový postup zakázán, se zde rozhoduje přistát poté, co letoun utrpěl poškození během náletu na Japonsko a nedokázal by se vrátit zpět na čínskou základnu. V souladu s paktem o neútočení mezi SSSR a Japonskem je posádka i letoun internován. Pro Sověty, kterým byly dodávky cenných B-29 z USA v rámci Lend-Lease opakovaně z bezpečnostních důvodů odmítnuty, je tento exemplář jedné z nejvyspělejších vojenských technologií, nejmodernějšího letadla na světě včetně nejnovějšího typu palubního radaru, doslova dar z nebes. Stalin nařizuje bombardér okopírovat a zařadit do sériové výroby. Na začátku Studené války se stane tisícovka okopírovaných superpevností pojemnovaných Tu-4 společně se špionážním úspěchem získání výrobního postupu výroby atomové bomby akutní hrozbou pro Spojené státy.

29. července 1945: Japonsko - spojenecké námořní ostřelování 5 bitevních lodí a několika křižníků a torpédoborců cílí na letecké závody ve městě Hamamacu v jižní části ostrova Honšú.

29. července 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - u ostrova Okinawa, japonská letadla kamikaze poškozují americký torpédoborec a rychlou transportní loď.

29. července 1945: Filipíny - během bojů v pohoří Kordillery na ostrově Luzon se příkladnou odvahou vyznamenává desátník Melvin Mayfield, když sám pod palbou útočí s granáty a kabarinou na postupně čtyři postavení nepřátel, která likviduje. Tento hrdinský čin se ve druhé světové válce stane posledním, který bude oceněn nejvyšším americkým vojenským myznamenáním, Medailí cti.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 28.7.2020 05:58  12438
28.07.
28. července 1941: Francouzská Indočína - japonské jednotky začínají obsazovat základny v jižní Indočíně. Je zřejmé, že hlavním využitím pro tyto základny má být invaze do Malajsie, oblasti tzv. Východní Indie nebo na Filipíny.

28. července 1941: Japonsko - americká a britská aktiva jsou zmrazena v reakci na obdobná opatření v USA a Velké Británii 26. července. Japonská aktiva v Holandské východní Indii jsou zmrazena a dohody ohledně ropy zrušeny.

28. července 1943: Šalomounovy ostrovy - pokračuje americký útok na ostrově Nová Georgie. Aktuálním cílem je pahorek Horseshoe.

28. července 1943: Aleuty - aniž by to Američané zpozorovali, evakuují Japonci celou posádku z ostrova Kiska.

28. července 1943: Bismarckovo souostroví - nedaleko Mysu Gloucester (Tuluvu) jsou americkými bombardéry B-25 Mitchell potopeny dva japonské torpédoborce Ariake a Mikazuki, které sem přepravily vojáky z Rabaulu.

28. července 1944: Mariany - ostrov Guam, američtí příslušníci námořní pěchoty obsazují velkou část poloostrova Orote. Americké jednotky nadále usilují o propojení svých předmostí, při tom obsazují horu Chachao a Alutom.

28. července 1944: Souostroví Moluky - během eskortní mise bombardérů s 433. stíhací squadronou sestřeluje u ostrova Ceram Charles Lindbergh ve svém P-38 japonský pozorovací letoun Mitsubishi Ki-51 "Sonia" pilotovaný kapitánem Saburo Šimadou. Během šestiměsíční služby v Pacifiku jako civilní technický poradce využil Lindbergh svých zkušeností ze slavné letecké kariéry a mimo jiné naučil piloty P-38 speciální techniky, které jim umožnily výrazně zlepšit spotřebu paliva při cestovní rychlosti a prodloužit tak dolet.

28. července 1945: Tokio - premiér Suzuki pořádá tiskovou konferenci, na které sděluje, že japonská vláda si Postupimské deklarace "nebude všímat". Ačkoli je možné, že tato formulace, kterou premiér Suzuki pronesl, byla myšlena ve smyslu "pro tuto chvíli bez komentáře", je zřejmé, že japonská vláda nezamýšlí přistoupit k okamžité a bezpodmínečné kapitulaci, jak v zásadě očekávají Spojenci ve svém prohlášení.

28. července 1945: Barma - Japonská 28. armáda se pokouší stáhnout přes řeku Sittang. Tento pokus vede ke 13 000 zabitých a utonulých vojáků.

28. července 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Japonci útočí na americké lodě kolem Okinawy, v reakci na spojenecké údery na Japonsko. Japonským sebevražedným letadlem je potopen americký torpédoborec Callaghan. Jde o poslední loď zničenou útokem kamikaze.

28. července 1945: Nad Japonskem - kolem 2 000 spojeneckých letadel bombarduje města Kure, Kóbe a cíle ve Vnitřním moři. V těchto leteckých úderech je potopena japonská letadlová loď Amagi, bitevní lodě Ise a Haruna, starý křižník Izumo, lehký křižník Ojodo a poškozeny letadlové lodě Kaijó a Kacuragi. Destrukce japonských válečných lodí v posledních dnech je považována za japonský Pearl Harbor. Jedinou těžkou válečnou lodí v inventáři japonského loďstva zůstává bitevní loď Nagato, čímž se slabá sovětská Tichooceánská flotila se zbavuje hrozby v Japonském moři.

28. července 1945: Spojené státy - bombardér B-25 Mitchell na rutinním transportním letu ztrácí v mlze nad New Yorkem orientaci a naráží do budovy Empire State Building. Nehoda nepoškozuje základní strukturu objektu, ale má za následek 14 mrtvých (tři členy posádky a jedenáct lidí v budově).
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 27.7.2020 05:58  12437
27.07.
27. července 1943: Bismarckovo souostroví - v úžině Steffen Strasze mezi ostrovy Nové Irsko a Nový Hanover potápí americká ponorka USS Scamp (SS-277) slavnou japonskou ponorku I-168, která v bitvě u Midway poslala ke dnu poškozenou letadlovou loď Yorktown a její doprovodný torpédoborec Hammann.

27. července 1943: Severní Pacifik - americké námořní operační uskupení admirála Giffena vybojovává tzv. "bitvu stínů". V noční tmě na základě falešného radarového kontaktu bitevních lodí Mississipppi a Idaho spouští všechny lodě palbu na "nepřátelská plavidla" a než ji bez nepřátelské odpovědi zastaví, spotřebují bitevní lodě 518 356mm granátů a křižníky 487 203mm granátů. Ráno pátrající letoun na místě "bitvy" neobjevuje nic. Japonský kontradmirál Kimura mezitím se svou evakuační flotilou proniká neobjeven a nikým neobtěžován k aleutskému ostrovu Kiska.

27. července 1944: Mariany - ostrov Guam, americká 77. divize se připravuje k útoku na horu Tenjo. Na ostrově Tinian začínají Američané s pracemi na vybudování nového letiště na výběžku Uši.

27. července 1945: Japonsko - britské a americké letadlové lodě provádějí rozsáhlé letecké údery. Během noci (27.-28. července) shazují americké bombardéry B-29 kolem 600 000 letáků nad 11 japonskými velkými městy, ve kterých obyvatele varují, že jsou tato města na seznamu cílů bombardování.

27. července 1945: Čína - první čínské jednotky pronikají do městské prefektury Kuej-lin. Boje o ovládnutí města pokračují do konce měsíce. Jiné čínské jednotky obsazují letiště Tančuk.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 26.7.2020 05:58  12436
26.07.
26. července 1940: Tokio - japonská vláda oficiálně přijímá politiku dokládající, že Japonci kladou důraz na řešení jejich čínského problému blokováním zásob, které Číňané získávají z Indočíny a na zajištění svých vlastních surovin agresivnějším postojem v Holandské východní Indii.

26. července 1941: Británie a Spojené státy - ve Spojených státech a Británii jsou zmrazena japonská aktiva.

26. července 1942: Pacifik - zhruba 640 kilometrů na jih od Fidži se americké letadlové lodě Wasp, Enterprise a Saratoga setkávají s invazními silami na Guadalcanal. Jde o nejmocnější sbor amerického námořnictva, který byl doposud v Pacifiku shromážděn.

26. července 1943: Šalomounovy ostrovy - americké jednotky pokračují na nové Georgii v pomalém postupu za intenzivní letecké a dělostřelecké podpory. Rovněž jsou nasazeny tanky a plamenomety.

26. července 1944: Honolulu - Roosevelt se setkává s MacArthurem a Nimitzem, aby jednali o strategii Pacifické oblasti. MacArthur argumenty vybízí k útoku na Filipíny. Nimitz a štáb námořnictva navrhuje obejít Filipíny a jako příští hlavní cíl doporučuje ostrov Formosa (Tchaj-wan).

26. července 1944: Nová Guinea - pokračují boje kolem městečka Aitape. Stejně tak kladou odpor Japonci na ostrovech Biak a Numfoor.

26. července 1944: Filipíny - u ostrova Palawan je po najetí na minu ztracena americká ponorka USS Robalo (SS-273). S ponorkou se potápí i její velitel, Manning Kimmel, syn admirála Kimmela, velitele Tichomořského loďstva odvolaného po útoku Pearl Harbor.

26. července 1944: Barma - 3. prapor Merrillových záškodníků úspěšně dobývá severní letiště u města Myitkyina.

26. července 1944: Jihočínské moře - v Luzonském průlivu je americkou ponorkou USS Sawfish potopena japonská ponorka I-29 přepravující z Německa do Japonska strategický materiál lodních motorů, kódovacích strojů Enigma, radarových součástí, raketový motor Walter HWK 509A a plány letounů Messerschmitt Me 163 a Messerschmitt Me 262 (jejich kopie byly během zastávky v Singapuru odeslány do Japonska letecky). Ke dnu s plavidlem, cenným nákladem a posádkou jde i její kapitán Takakazu Kinaši, nejúspěšnější ponorkové eso japonského námořnictva, mezi jehož úspěchy patří potopení letadlové lodi Wasp a torpédoborce O´Brien s vážným poškozením bitevní lodi North Carolina, to vše jedinou salvou šesti torpéd 15. září 1942.

26. července 1945: Jihočínské moře - probíhá první útok kamikaze na britskou Východoindickou flotilu, který poškozuje eskortní letadlovou loď Ameer a potápí minolovku Vestal u pobřeží Malajska. Britské námořní a letecké jednotky končí útoky na japonské pozice a přepravní cíle na západním pobřeží Malajska.

26. července 1945: Okupované Německo - na konferenci v Postupimi nedaleko Berlína je přijata tzv. Postupimská deklarace, která vyzývá Japonsko ke kapitulaci podle stanovených podmínek, jinak bude čelit naprostému zničení. Deklaraci podepisují americký prezident Harry Truman, britský premiér Winston Churchill a čínský vůdce Čankajšek. Sovětský svaz není signatářem deklarace, neboť se nenachází s Japonskem ve válečném stavu, je však vázán tajnými závěry Jaltské konference k napadení Japonska do tří měsíců od konce války v Evropě. V průběhu konference se Truman Stalinovi obecně zmiňuje o "mocné nové zbrani", ten však nejeví známky překvapení, je o americké jaderné zbrani informován svými agenty. Zároveň jsou po sečtení zámořských hlasů zveřejněny výsledky červnových voleb v Británii, které Winston Churchill drtivě prohrává a opouští tak konferenci i post ministerského předsedy Spojeného království. Jeho nástupcem se stává Clement Attlee.

26. července 1945: Mariany - těžký křižník USS Indianapolis dodává zásilku uranu 235, potřebného k sestavení první akceschopné atomové bomby, na americkou základnu na ostrově Tinian.

[ 8311 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt