Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Něco navíc v zeleném?
A proč ne...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: zlbosqb
[ 8332 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 27.7.2022 05:58  13639
27.07.
27. července 1943: Bismarckovo souostroví - v úžině Steffen Strasze mezi ostrovy Nové Irsko a Nový Hanover potápí americká ponorka USS Scamp (SS-277) slavnou japonskou ponorku I-168, která v bitvě u Midway poslala ke dnu poškozenou letadlovou loď Yorktown a její doprovodný torpédoborec Hammann.

27. července 1943: Severní Pacifik - americké námořní operační uskupení admirála Giffena vybojovává tzv. "bitvu stínů". V noční tmě na základě falešného radarového kontaktu bitevních lodí Mississipppi a Idaho spouští všechny lodě palbu na "nepřátelská plavidla" a než ji bez nepřátelské odpovědi zastaví, spotřebují bitevní lodě 518 356mm granátů a křižníky 487 203mm granátů. Ráno pátrající letoun na místě "bitvy" neobjevuje nic. Japonský kontradmirál Kimura mezitím se svou evakuační flotilou proniká neobjeven a nikým neobtěžován k aleutskému ostrovu Kiska.

27. července 1944: Mariany - ostrov Guam, americká 77. divize se připravuje k útoku na horu Tenjo nad přístavem Apra, kde se Japonci drží v opevněních vybudovaných ještě před první světovou válkou americkým námořnictvem. Na ostrově Tinian začínají Američané s pracemi na vybudování nového letiště na výběžku Uši.

27. července 1945: Japonsko - britské a americké letadlové lodě provádějí rozsáhlé letecké údery. Během noci (27.-28. července) shazují americké bombardéry B-29 kolem 600 000 letáků nad 11 japonskými velkými městy, ve kterých obyvatele varují, že jsou tato města na seznamu cílů bombardování.

27. července 1945: Čína - první čínské jednotky pronikají do městské prefektury Kuej-lin. Boje o ovládnutí města pokračují do konce měsíce. Jiné čínské jednotky obsazují letiště Tančuk.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 26.7.2022 05:58  13638
26.07.
26. července 1940: Tokio - japonská vláda oficiálně přijímá politiku dokládající, že Japonci kladou důraz na řešení jejich čínského problému blokováním zásob, které Číňané získávají z Indočíny a na zajištění svých vlastních surovin agresivnějším postojem v Holandské východní Indii.

26. července 1941: Británie a Spojené státy - ve Spojených státech a Británii jsou zmrazena japonská aktiva.

26. července 1942: Pacifik - zhruba 640 kilometrů na jih od Fidži se americké letadlové lodě Wasp, Enterprise a Saratoga setkávají s invazními silami na Guadalcanal. Jde o nejmocnější sbor amerického námořnictva, který byl doposud v Pacifiku shromážděn.

26. července 1943: Šalomounovy ostrovy - americké jednotky pokračují na Nové Georgii v pomalém postupu za intenzivní letecké a dělostřelecké podpory. Rovněž jsou nasazeny tanky a plamenomety.

26. července 1944: Honolulu - Roosevelt se setkává s MacArthurem a Nimitzem, aby jednali o strategii Pacifické oblasti. MacArthur argumenty vybízí k útoku na Filipíny. Nimitz a štáb námořnictva navrhuje obejít Filipíny a jako příští hlavní cíl doporučuje ostrov Formosa (Tchaj-wan).

26. července 1944: Nová Guinea - pokračují boje kolem městečka Aitape. Stejně tak kladou odpor Japonci na ostrovech Biak a Numfoor.

26. července 1944: Filipíny - u ostrova Palawan je po najetí na minu ztracena americká ponorka USS Robalo (SS-273). S ponorkou se potápí i její velitel, Manning Kimmel, syn admirála Kimmela, velitele Tichomořského loďstva odvolaného po útoku Pearl Harbor.

26. července 1944: Barma - 3. prapor Merrillových záškodníků úspěšně dobývá severní letiště u města Myitkyina.

26. července 1944: Jihočínské moře - v Luzonském průlivu je americkou ponorkou USS Sawfish potopena japonská ponorka I-29 přepravující z Německa do Japonska strategický materiál lodních motorů, kódovacích strojů Enigma, radarových součástí, raketový motor Walter HWK 509A a plány letounů Messerschmitt Me 163 a Messerschmitt Me 262 (jejich kopie byly během zastávky v Singapuru odeslány do Japonska letecky). Ke dnu s plavidlem, cenným nákladem a posádkou jde i její kapitán Takakazu Kinaši, nejúspěšnější ponorkové eso japonského námořnictva, mezi jehož úspěchy patří potopení letadlové lodi Wasp a torpédoborce O´Brien s vážným poškozením bitevní lodi North Carolina, to vše jedinou salvou šesti torpéd 15. září 1942.

26. července 1944: Jižní Afrika - v Johannesburgu umírá v exilu bývalý íránský šáh Rezá Pahlaví.

26. července 1945: Jihočínské moře - probíhá první útok kamikaze na britskou Východoindickou flotilu, který poškozuje eskortní letadlovou loď Ameer a potápí minolovku Vestal u pobřeží Malajska. Britské námořní a letecké jednotky končí útoky na japonské pozice a přepravní cíle na západním pobřeží Malajska.

26. července 1945: Okupované Německo - na konferenci v Postupimi nedaleko Berlína je přijata tzv. Postupimská deklarace, která vyzývá Japonsko ke kapitulaci podle stanovených podmínek, jinak bude čelit naprostému zničení. Deklaraci podepisují americký prezident Harry Truman, britský premiér Winston Churchill a čínský vůdce Čankajšek. Sovětský svaz není signatářem deklarace, neboť se nenachází s Japonskem ve válečném stavu, je však vázán tajnými závěry Jaltské konference k napadení Japonska do tří měsíců od konce války v Evropě. V průběhu konference se Truman Stalinovi obecně zmiňuje o "mocné nové zbrani", ten však nejeví známky překvapení, je o americké jaderné zbrani informován svými agenty. Zároveň jsou po sečtení zámořských hlasů zveřejněny výsledky červnových voleb v Británii, které Winston Churchill drtivě prohrává a opouští tak konferenci i post ministerského předsedy Spojeného království. Jeho nástupcem se stává Clement Attlee.

26. července 1945: Mariany - těžký křižník USS Indianapolis dodává zásilku uranu 235, potřebného k sestavení první akceschopné atomové bomby, na americkou základnu na ostrově Tinian.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 25.7.2022 05:58  13637
25.7.
25. července 1940: Washington - Spojené státy zakazují vývoz ropných a kovových produktů určitých kategorií do zemí všeobecně mimo Ameriku a do Británie, vyjma těch případů, kdy budou mít tyto produkty licenci. Tento krok je vnímán jako opatření proti Japonsku, zejména proto, že je Japonsko závislé na zahraniční ropě. Od této doby začínají japonské zásoby paliva klesat. Obdobné problémy má Japonsko s dalšími surovinami. Japonská pozornost se proto upíná na oblast na jih od Číny na zdroje Holandské východní Indie a Malajska.

25. července 1943: Šalomounovy ostrovy - začíná nová americká ofenzíva na Nové Georgii. Americká 43. a 37. divize jsou doplněny o 25. divizi. Je zaznamenán postup nedaleko hřebene Bartley.

25. července 1944: Holandská východní Indie (okupovaná) - britská východní flotila (admirál Somerville) útočí na ostrov Sabang. K útoku na místní letiště jsou vyslána letadla z letadlových lodí HMS Victorious a HMS Illustrious, a poté se přibližují 4 bitevní lodě s křižníky a torpédoborci, aby mohly ostřelovat místní přístav a ropná zařízení.

25. července 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky námořní pěchoty nejsou stále s to propojit svá dvě předmostí. Na jihu vylodění se také bojuje na poloostrově Orote. Na ostrově Tinian postupují jednotky amerického V. obojživelného sboru obezřetně poté, co odrazily řadu japonských protiútoků.

25. července 1944: Karolíny - dvě uskupení letadlových lodí z taktického svazu Task Force 58 (admirál Mitscher) útočí na Palauské ostrovy zatímco třetí uskupení útočí na ostrovy Yap, Fais a atoly Ulithi, Ngulu a Sorol.

25. července 1945: Japonsko - americké křižníky USS Pasadena (CL-65), USS Springfield (CL-66), USS Wilkes-Barre (CL-103) a USS Astoria (CL-90) ostřelují japonské letecké základny v jižním Honšú. Mezitím již druhý den napadají letadla z americké 3. flotily námořní základnu v Kure a letiště ve městech Nagoja, Ósaka a Miho. Těmto úderům Japonci nekladou žádný znatelný odpor.

25. července 1945: Barma - Japonské jednotky se stahují z města Taunggyi v Šanských státech.

25. července 1945: Malajsko - britské námořní a letecké jednotky pokračují v útocích na japonské pozice a dopravní cíle na západním pobřeží.

25. července 1945: Filipíny - ostrov Mindanao, v oblasti zátoky Sarangani končí všechen japonský organizovaný odpor. Začínají americké operace na likvidaci zbytků nepřátel.

25. července 1945: Spojené státy - v kinech má premiéru válečný film Back to Bataan, pojednávající o bojích na filipínském ostrově Luzon v roce 1942 a následném osvobození zajatců z tábora Cabanatuan v roce 1945. V hlavních rolích John Wayene a Anthony Quinn.

25. července 1946: Atol Bikini - druhý ze dvou atomových testů, Baker, je realizován. Atomová bomba se jmenuje Helen of Bikini a detonuje 27 m pod vodou. Padající radioaktivní aerosol mořské vody způsobuje masivní kontaminaci cílových lodí, která zapříčiní zrušení třetí plánované exploze. Operace Crossroads je dvojicí zkoušek jaderných zbraní prováděných Spojenými státy na atolu Bikini v polovině roku 1946. Jedná se o první testy jaderných zbraní od operace Trinity v červenci 1945 a první detonace jaderných zařízení od atomového bombardování Nagasaki 9. srpna 1945. Účelem těchto testů je zkoumat vliv jaderných zbraní na válečné lodě.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 24.7.2022 05:58  13636
24.07.
24. července 1941: Tokio - Vichistická Francie souhlasí s japonskými požadavky ohledně základen v jižní Indočíně.

24. července 1944: Mariany - americký V. obojživelný sbor (generál Schmidt) se vyloďuje na ostrově Tinian. Americká 2. divize námořní pěchoty nejprve stahuje pozornost Japonců fingovaným vyloděním na jihozápadě a 4. divize námořní pěchoty následně zřizuje předmostí na severozápadě. Tento americký sbor čítá 15 600 mužů. Taktický svaz Task Force 52 (admirál Hill) provádí transport jednotek. Palebná podpora je prováděna skupinami bitevních lodí pod velením admirála Oldendorfa a admirála Ainswortha. Japonské jednotky na tomto ostrově čítají přes 8 000 vojáků pod velením plukovníka Ogaty a admirála Kakuty, bývalého velitele letadlových lodí. Poprvé je v Pacifiku při obraně tohoto předmostí proti japonským útokům použit napalm.

24. července 1945: Japonsko - britské a americké letadlové lodě zahajují pětidenní kapmaň leteckých útoků. K dispozici pro letecké operace proti cílům ve Vnitřním moři, včetně námořních základen v Kure a Kobe, je 15 amerických a 4 britské letadlové lodě. Zapojeno je 1 600 letadel. Navíc probíhá spojenecké námořní ostřelování během noci (24. - 25. července) namířené na města Kušimoto a Šionomisaki. Je odhadováno, že je potopeno více jak 100 japonských lodí, mezi nimi bitevní (hybridní letadlová) loď Hjúga a těžké křižníky Tone, Aoba a Iwate.

24. července 1945: Nad Japonskem - oblast měst Ósaka a Nagoja, druhé nejlidnatější centrum v Japonsku, je bombardována 600 bombardéry typu B-29 Superpevnost.

24. července 1945: Malajsko - britské námořní a letecké jednotky zahajují třídenní útoky na pozice japonských jednotek a dopravní cíle na západním pobřeží.

24. července 1945: Filipínské moře - severovýchodně od mysu Engaño ostrova Luzon je koordinovaným útokem několika sebevražedných torpéd Kaiten potopen americký eskortní torpédoborec USS Underhill (DE-682).
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 23.7.2022 05:58  13635
23.07.
23. července 1942: Nová Guinea - japonská 17. armáda postupující vzhůru po Kokodské stezce naráží u Wosida na australské obránce.

23. července 1944: Mariany - ostrov Guam, příslušníci americké námořní pěchoty na severním předmostí doráží k výběžku Adelup. Na jižním předmostí námořní pěšáci překračují zúženou část poloostrova Orote, čímž odřezávají hlavní japonské letiště na ostrově.

23. července 1945: Barma - Japonci se navzdory těžkým ztrátám nadále pokoušejí prolomit východním směrem obklíčení v pohoří Pegu. Jen malá část Japonců je úspěšná v překročení silnice Rangún-Mandalaj. Britští velitelé hlásí napočítání více než 500 mrtvých, mimo těch, co byli zabiti v útocích dělostřelectva a letectva.

23. července 1945: Velké Sundy - australské jednotky provádějí další nenapadené vylodění v zátoce Balikpapan, východně od Bornea, a zřizují 10kilometrové předmostí.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 22.7.2022 05:58  13634
22.07.
22. července 1942: Nová Guinea - japonské jednotky pod velením generála Horiiho postupují z vesnice Buna po Kokodské stezce. Malá australská posádka se na Kokodské stezce připravuje na obranu.

22. července 1942: Portugalská východní Afrika (Mosambik) - do přístavu Lourenço Marques (Maputo) připlouvá japonské repatriační plavidlo Asama Maru. Společně s italskou pasažérskou lodí Conte Verde přiváží 1450 cizinců internovaných od počátku války Japonci. Zde na neutrální půdě jsou vyměneni za 1500 japonských a thajských diplomatů, kteří dorazili švédskou lodí Gripsholm. Mezi repatriovanými jsou i velvyslanci USA a Japonska v zemích svých protivníků v době přepadení Pearl Harboru, Joseph Grew a Kičisaburó Nomura, oba odpůrci ozbrojeného konfliktu mezi oběma zeměmi.

22. července 1943: Aleuty - americké námořní síly (2 bitevní lodě a 4 křižníky a další lehčí jednotky) ostřelují Japonci obsazený ostrov Kiska.

22. července 1943: USA - na tento den podle konspisrační teorií připadá tzv. Filadelfský experiment. Experiment měl být založen na principu jednotné teorie pole popisující povahu sil, které zahrnují elektromagnetické záření a gravitaci a jeho cílem bylo dosáhnout neviditelnosti a cestování v časoprostoru. Zkoušky měly být provedeny na Filadelfské námořní základně s plně vyzbrojeným torpédoborcem USS Eldridge (DE-173). Při testu s posádkou se prý podařilo dosáhnout téměř úplné neviditelnosti, někteří svědci toto zmizení popsali jako zahalení objektu „nazelenalou mlhou“. Případem byly inspirovány mnohé sci-fi spekulace a příběhy, mimo jiné také například film Tajemná záře nad Pacifikem.

22. července 1944: Mariany - ostrov Guam, příslušníci námořní pěchoty amerického III. obojživelného sboru se útoky na odpoutání pozornosti pokoušejí propojit svá dvě předmostí. Proti intenzivnímu japonskému odporu jsou tyto americké síly s to každá postoupit o přibližně 1,5 kilometru.

22. července 1944: Čína - v Jen-anu, centru komunisty ovládané Číny, přistává americký letoun C-47 s první částí členů tzv. Mise Dixie (The United States Army Observation Group). Navazují se tak oficiální diplomatické vztahy mezi Spojenými státy a režimem Mao Ce-tunga. Vůdce čínských nacionalistů Čankajšek s touto misí souhlasí výměnou za odvolání generála Stilwella, amerického vojenského atašé v Číně, s nímž má řadu sporů.

22. července 1944: USA - v hotelu Mount Washington v Bretton Woods ve státě New Hampshire končí Měnová a finanční konference OSN, známá také jako Brettonwoodská konference. V přípravě obnovy mezinárodního hospodářského systému po 2. světové válce 730 delegátů ze všech 44 spojeneckých zemí podepsalo tzv. Brettonwoodskou dohodu. Na základě zavedení systému pravidel, institucí a postupů pro regulaci mezinárodního měnového systému byly vytvořeny Mezinárodní měnový fond (MMF) a Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj (IBRD), která je dnes součástí skupiny Světové banky. Spojené státy, které ovládaly dvě třetiny světového zlata, trvaly na tom, že systém Bretton Woods spočívá jak na zlatě, tak na americkém dolaru. Konference se zúčastnili sovětští představitelé, ale později odmítnou ratifikovat závěrečné dohody s tím, že vytvořené instituce jsou "vlky z Wall Streetu". Tyto organizace vstoupí v platnost v roce 1945 poté, co dohodu ratifikuje dostatečný počet zemí.

22. července 1945: Barma - japonské jednotky obklíčené v pohoří Pegu, o odhadovaném počtu 5 000, mají v pokusech o průlom východním směrem k řece Sittang značné ztráty.

22. července 1945: Čína - americká Dálněvýchodní letecká armáda útočí na japonské letecké základny a lodní dopravu v oblasti Šanghaje 300 letadly (mezi kterými se objevuje nový typ lehkého bombardéru Douglas A-26 Invader). Japonská zpravodajská agentura později informuje, že oblast Šanghaje byla bombardována přibližně 100 bombardéry a stíhačkami a sděluje, že Japonci sestřelili 4 letadla a poškodili dalších 7.

22. července 1945: Japonsko - americký taktický svaz Task Force 92 ostřeluje ostrov Paramušir v Kurilském souostroví. Během noci z (22. na 23. července) proniká 9 amerických torpédoborců krytých bouřkou do Tokijského zálivu a útočí na japonský konvoj. Ostatní spojenecké taktické svazy jsou zásobovány v nejrozsáhlejší námořní zásobovací operaci války. Na japonském pobřeží Sachalinu se vyloďuje komando mužů z ponorky USS Barb a pod příkrovem noci umisťuje výbušniny na nedalekou železniční trať. Ještě během zpáteční plavby komanda k ponorce na náložích exploduje japonský vlak. Tato akce je za celý pacifický konflikt jedinou pozemní operací amerických sil na japonských domácích ostrovech.

22. července 1945: Tokio - japonská vláda oznamuje, že je přístupná k vyjednávání o míru, ale bez pohrůžek.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 21.7.2022 12:17  13633
21. července 1942: Nová Guinea - japonská 18. armáda (generál Horii) se vyloďuje ve vesnici Gona

Pod velením Horiiho se vylodil pouze odřad ze 17. armády generála Hjakutakeho.
18. armáda byla zformována až 9. listopadu 1942 pod vedením generála Adačiho.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eighteenth_Army_(Japan)
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 21.7.2022 05:58  13632
21.07.
21. července 1942: Nová Guinea - japonská 18. armáda (generál Horii) se vyloďuje ve vesnici Gona, aby zabránila plánovanému spojeneckému vylodění. Okamžitě zahajuje postup ke Kokodě s konečným cílem dobýt Port Moresby.

21. července 1943: Šalomounovy ostrovy - malý americký sbor se vyloďuje na ostrově Vella Lavella, aby zjistil, zda-li zde mohou být vyloděny větší síly, které by tak obešly silně opevněné japonské pozice na ostrově Kolombangara. Nová Georgie, Griswald plánuje novou ofenzívu.

21. července 1943: Spojené státy - s konečnou platností je zrušena stavba bitevních lodí nové třídy Montana, obřích kolosů o tonáži 72.000 tun, jejichž realizace byla pozastavena po bitvě u Midway, kdy se definitivně prokázala zastaralost tohoto druhu plavidel. Program výstavby amerických bitevních lodí je tak uzavřen třídou Iowa.

21. července 1944: Mariany - jednotky amerického III. obojživelného sboru (Geiger) se vyloďují na Guamu. V Asanu, západně od Agany, zřizuje předmostí 3. divize námořní pěchoty (Turnage). Na břehu u obce Agat přistává 1. prozatímní brigáda námořní pěchoty (Sheperd) a 77. pěší divize (Bruce). Na konci dne je vyloděno 54 900 Američanů. Na těchto plážích probíhá pouze nevelký japonský odpor. Taktický svaz Task Force 53 (admirál Connolly) provádí námořní podporu 6 bitevními loděmi a 5 eskortními letadlovými loděmi. Tři skupiny z Task Force 58 útočí na japonské pozice letadlovými loděmi. Japonská posádka čítá 19 000 mužů. Obrana je vystavěna na jednotkách 29. pěší divize (Takašima). Na ostrově je přítomen generál Obata velící japonské 31. armádě.

21. července 1944: Nová Guinea - japonské jednotky zahajují další útoky přes řeku Driniumor nedaleko městečka Aitape. Američané tuto ofenzívu odrážejí.

21. července 1945: Spojené státy - vysílání amerického rozhlasu vyzývá Japonsko ke kapitulaci nebo bude čelit destrukci.

21. července 1945: Čína - čelní představitelé v Čchung-čchingu sdělují, že čínské jednotky obkličují městskou prefekturu Kuej-lin, největší japonskou leteckou základnu a hlavní město jihočínské provincie Kuang-si.

21. července 1945: Barma - s pokračujícími japonskými protiútoky probíhají intenzivní boje podél řeky Sittang.

21. července 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, je hlášeno, že holandské a místní jednotky na severovýchod od Balikpapanu postupují. Spojenecké motorové torpédové čluny operující u severozápadního pobřeží ostřelovaly oblast města Jesselton (dnešní Kota Kinabalu) a na pobřeží způsobily velké exploze a požáry.

21. července 1945: Cušimský průliv - letadla amerického námořnictva napadají lodní dopravu.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 21.7.2022 01:02  13631
105 let od bitvy u Zborova a cesta ministryně na Ukrajinu
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 20.7.2022 10:01  13630
Budou Němci mrznout jako u Stalingradu?
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 20.7.2022 05:58  13629
20.07.
20. července 1943: Washington - Roosevelt nadnáší, že by informace ohledně atomového výzkumu měly být sdíleny s Brity.

20. července 1943: Šalomounovy ostrovy - nové americké jednotky se na ostrově Nová Georgie zmocňují pobřežní cesty. Vybudování nové silnice zmírňuje zásobovací problémy. Američané prohrávají bitvu o Bairoko, celodenní útok proti dobře připraveným pozicím japonské posádky přístavu Bairoko je neúspěšný. Severozápadně od Kolombangary jsou americkými letouny potopeny dva japonské zásobující torpédoborce Kiyonami a Júgure. Kromě jednoho přeživšího z Kiyonami jdou oba ke dnu s celými posádkami.

20. července 1944: Mariany - ostřelování ostrova Tinian je posíleno (k leteckým úderům a námořnímu ostřelování) o palbu pozemního dělostřelectva rozmístěného na ostrově Saipan.

20. července 1945: Filipíny - americké jednotky se vyloďují na ostrově Balut, při vstupu do zátoky Sarrangani ostrova Mindanao. Malá japonská posádka je eliminována.

20. července 1945: Nad Čínou - druhý den po sobě napadá japonská letiště v oblasti Šanghaje více než 200 spojeneckých bombardérů vzlétajících z Okinawy.

20. července 1945: Nad Japonskem - kolem 80 stíhacích letounů typu Mustang přilétá z ostrova Iwodžima a provádí údery na střední oblast ostrova Honšú.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 19.7.2022 05:58  13628
19.07.
19. července 1940: Washington - prezident Roosevelt podepisuje zákon Kongresu „Two-Ocean Navy Expansion Act“. Tento zákon nařizuje výstavbu 1 325 000 tun válečného loďstva a 15 000 letadel pro námořnictvo. Dohromady s již existujícími loděmi bude flotila sestávat z 35 bitevních lodí, 20 letadlových lodí a 88 křižníků. Přestože se jedná o největší investici v dějinách amerického námořnictva, náčelník námořních operací admirál Harold R. Stark ji s ohledem na předválečné podfinancování loďstva komentuje slovy „Dolary nemohou koupit včerejšek“.

19. července 1941: Tokio - v souladu s rozhodnutím císařské konference z 2. července předkládají Japonci ultimátum vládním představitelům Vichistické Francie požadující základny v jižní Indočíně.

19. července 1944: Spojené státy - pokračuje konference 44 zemí v oblasti Bretton Woods. Konference, na které mají hlavní slovo Velká Británie a Spojené státy americké, jedná o nové koncepci peněžního systému, která by mohla být zavedena v poválečném světě. Mezitím kongres Demokratické strany v Chicagu vybírá naprostou většinou svého kandidáta na prezidenta (Roosevelt 1086, Byrd 89, Farley 1). Harry Truman je vybrán jako jeho pravá ruka (Truman 1031, Wallace 105).

19. července 1945: Nad Japonskem - americká letecká armáda provádí úder 600 bombardéry typu B-29 shozením 4 000 tun bomb na města Choši, Hitači, Fukui a Okazaki. Tohoto typu bombardérů nebylo do této doby ještě nikdy tolik nasazeno.

19. července 1945: Čína - americká dálněvýchodní letecká armáda bombarduje čtyři japonské letecké základny v oblasti Šanghaje.

19. července 1945: Barma - japonské jednotky zahajují s nasazením všech sil snahu na prolomení svých obklíčených pozic.

19. července 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, australské jednotky bez odporu obsazují ropné středisko Samboja, severovýchodně od města Balikpapan.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 18.7.2022 05:58  13627
18.07.
18. července 1940: Barma - britská vláda v reakci na japonský tlak a kvůli aktuálnímu vlastnímu oslabení (zuří Bitva o Británii) uzavírá Barmskou cestu pro průchod zásob čínským nacionalistům. V Barmě právě začíná období monzunů, takže pro Číňany jde prakticky o malou ztrátu a tato cesta bude znovu otevřena v říjnu, kdy začne lepší počasí.

18. července 1941: Tokio - princ Konoje reformuje svůj kabinet, kdy se místopředsedou vlády stává baron Hiranuma a ministrem zahraničí admirál Tojoda. Již osobnostně nepopulární Macuoka je odstraněn kvůli jeho naléhání na to, aby byla ukončena dohoda o neutralitě se Sovětským svazem a že by se Japonsko mělo připojit k Německu v útoku na Sovětský svaz. Ostatní japonští vůdci si nepřejí učinit takový rozhodný krok a docházejí k tomu, že bez Macuoky a jeho známé náklonnosti k Hitlerovi mají větší šanci na dosažení dohody s USA ohledně palčivého problému týkajícího se ropných zdrojů.

18. července 1944: Tokio - generál Tódžó se vzdává své funkce premiéra a náčelníka štábu armády. Ke zformování nového kabinetu jsou vybráni generál Kuniaki Koiso a admirál Jonai. Novým náčelníkem štábu armády se stává generál Umezu. Tyto změny odrážejí vzrůstající tendenci úsilí japonských státníků na ukončení války.

18. července 1944: Boninské ostrovy - americká ponorka USS Cobia potápí japonskou transportní loď Nisshu Maru převážející na ostrov Iwodžima 26. tankový pluk japonské 109. divize. Přestože ztráty na životech jsou malé, všech 28 tanků pluku končí na mořském dně. Ponorka se stane po válce plovoucím muzeem a její udržovaný SJ radar zůstane nejstarším funkčním radarovým setem na světě.

18. července 1945: Ostrov Wake - letadla z americké letadlové lodi Wasp útočí na japonské pozice.

18. července 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, hlídky z australské 7. divize zjišťují, že se Japonci evakuovali z ropných polí města Sambodja.

18. července 1945: Japonsko - bitevní loď Nagato, jejíž služba byla omezena na plovoucí protiletadlovou baterii, je poškozena americkými letadly ve městě Jokosuka. Spojenecké letecké a námořní síly provádějí údery na velký počet dalších cílů v Tokijské oblasti a nenaráží přitom téměř na žádný odpor.

18. července 1945: Čína - 200 bombardérů B-24 a B-25 americké dálněvýchodní letecké armády se základnou na Okinawě bombarduje letiště Kiangwan nedaleko města Šanghaj.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 17.7.2022 05:58  13626
17.07.
17. července 1940: Tokio - je jmenován nový kabinet v čele s princem Konojem. Macuoka se stává ministrem zahraničí a bude velmi vlivný. Tento kabinet má také mnoho přívrženců agresivní politiky. Mezi nejdůležitější patří generál Tódžó, který se stává ministrem války.

17. července 1943: Šalomounovy ostrovy - Američané provádějí rozsáhlý letecký útok na ostrov Bougainville. Cílem je lodní doprava u pobřeží a letiště (několik) mezi osadou Buin (na ostrově Bougainville) a ostrůvkem Faisi. Je potopen japonský torpédoborec Hacujuki.

17. července 1943: Nová Guinea - jednotky australské 3. a americké 41. divize se přesouvají k městečku Salamaua, aby zadržely Japonce.

17. července 1944: Tokio - admirál Nomura nahrazuje admirála Šimadu na postu ministra námořnictva.

17. července 1944: Spojené státy - v přístavu Port Chicago v Kalifornii dochází ke katastrofě. Při nakládání munice zachvacuje nákladní loď typu Libetry SS E. A. Bryan směřující na pacifické válčiště mohutná exploze, která usmrcuje 320 námořníků a civilistů a zraňuje 390 dalších. Většina z mrtvých a zraněných jsou afroameričtí námořníci. Výbuch a jeho následky povedou k největší námořní vzpouře v americké historii, kdy stovky vojáků odmítnou pracovat v nebezpečných podmínkách a nakládat munici. Vzpoura a následný soud uspíší po skončení války desegregaci námořnictva Spojených států.

17. července 1944: Malacký průliv - hlídkující britská ponorka HMS Telemachus potápí proplouvající japonskou ponorku I-166.

17. července 1945: Japonsko - první společný anglicko-americký úder letadlových lodí na Tokijskou oblast je proveden jednotkami britské Tichomořské flotily (admirál Sir Bernard Rawlings), vyčleněným taktickým svazem Task Force 37, a americkou 3. Flotilou (admirál Halsey). Během noci (17. - 18. července) bitevní loď HMS King George V a 5 amerických bitevních lodí ostřeluje město Hitači na ostrově Honšú. Během 50 minut vypálí tyto spojenecké bitevní lodě na Hitači střely o hmotnosti kolem 2 000 tun.

17. července 1945: Okupované Německo - v Postupimi nedaleko Berlína začíná konference tzv. "Velké trojky" ve složení Josef Stalin za Sovětský svaz, Harry Truman za Spojené státy a Winston Churchill za Spojené království. Předmětem konference je poválečná správa Německa, uspořádání a rekonstrukce válkou poničené Evropy a porážka Japonska.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 16.7.2022 05:58  13625
16.07.
16. července 1940: Tokio - na vojenský nátlak rezignuje premiér Jonai.

16. července 1941: Tokio - aby skončil Macuoka ve své funkci ministra zahraničí, rezignuje premiér princ Konoje (s ním totiž padá celý kabinet).

16. července 1943: Šalomounovy ostrovy - během noci je z Japonci kontrolovaného ostrova Vella Lavella v součinnosti s domorodými zvědy evakuováno přes 100 skrývajícíh se přeživších z potopeného lehkého kžižníku USS Helena (CL-50), viz 5. července 1943. Jediný bílý obyvatel ostrova, reverend metodistické církve Wharton Silvester, bude za svůj podíl na záchraně námořníků oceněn nejvyšším americkým civilním státní vyznamenáním, Medal of Merit (Medaile za zásluhy).

16. července 1944: Nová Guinea - kolem městečka Aitape, japonské jednotky podél řeky Driniumor řídnou.

16. července 1945: Spojené státy - nedaleko města Alamagordo v Novém Mexiku je v 17:30 odpálena první atomová bomba v historii (tento jaderný test nese název Trinity, česky Svatá trojice). Ocelová věž, na kterou bylo instalováno zařízení naplněné plutoniem, je odpařena žárem exploze, jehož teplota je vyšší než teplota uvnitř Slunce. Detonace je viditelná a slyšitelná až na vzdálenost kolem 300 kilometrů. Je odhadováno, že tak silnému výbuchu vyvolanému touto explozí odpovídá výbuch mezi 15 000 - 20 000 tunami TNT (trinitrotoluen, tj. dynamit).

16. července 1945: Nad Japonskem - 500 bombardérů typu B-29 Superpevnost provádí nálety na cíle na Honšú a Kjúšú. Během tohoto dne provádí nálety na různé cíle na japonských domovských ostrovech dohromady přes 1 500 amerických letadel.

16. července 1945: Čína - japonské jednotky se začínají stahovat z města Amoy (Sia-men) na jihu.

[ 8332 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt