Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Diskuze na Lopuchu,
pohlazení na duchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: qjycisg
[ 8303 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 4.2.2023 06:58  13889
04.02.
4. února 1942: Malajsko - Japonci žádají kapitulaci Singapuru. Místní čelní představitelé to odmítají. Generál Wavell pokračuje v přivádění posil navzdory mizivé šanci v bitvě proti Japoncům uspět. Wavell chce tento ostrov udržet, zatímco budou Spojenci posilovat pozice v Holandské východní Indii.

4. února 1942: Holandská východní Indie - Bitva v Makassarském průlivu, flotila holandských a amerických lodí admirála Doormana hlídkující v Makassarském průlivu je zahnána japonskými střemhlavými bombardéry. V boji jsou těžce poškozeny dva americké křižníky - těžký křižník USS Houston (CA-30) a lehký křižník USS Marblehead (CL-12).

4. února 1943: Šalomounovy ostrovy - Gudalcanal, více než 5000 japonských vojáků je evakuováno eskadrou (pod velením admirála Kojanagiho) sestávající se z jednoho křižníku a 22 torpédoborců. Čtyři z těchto lodí jsou poškozeny. Mezitím, americký 147. pluk postupuje na západ od Tassafarongy.

4. února 1944: Barma - Japonci zahajují větší ofenzívu v oblasti Arakan (Operace Ha-Go).

4. února 1944: Marshallovy ostrovy - končí organizovaný odpor na atolu Kwajalein. Většina z 8 700 Japonců posádky, které velel admirál Akijama Monzo, byla zabita. Zajatců je pouze 265, většinu z nich tvoří korejští dělníci a zranění. Američané zde nasadili 41 000 vojáků, z nichž bylo v boji 370 zabito a 1 500 zraněno.

4. února 1945: Filipíny - Luzon, v postupu dosahují jednotky americké 1. jezdecké divize předměstí Manily ze severu, zatímco se jednotky 11. výsadkové divize přibližují z jihu. Jamašita nařídil svým jednotkám nebránit toto město, navzdory tomu se ale 20 000 japonských vojáků pod velením místních velitelů z řad námořnictva ve městě připravuje na boj do posledního muže. Později bude poválečným tribunálem Jamašita odsouzen k smrti za válečné zločiny spáchané jednotkami námořnictva při obraně Manily, přestože byly pod jeho velením pouze formálně a reálně nad nimi neměl kontrolu.

4. února 1945: Sovětský svaz - začíná Jaltská konference. Churchill, Roosevelt a Stalin a jejich vysocí vojenští a političtí poradci se setkávají, aby diskutovali o poválečném uspořádání a válce s Japonskem. Jalta je nedávno osvobozené krymské letovisko.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 3.2.2023 16:41  13888
3. února 1945: Filipíny - Luzon ... jednou z nevíce vyznamenaných žen v historii ozbrojený sil

jednou z nejvíce vyznamenaných žen v historii ozbrojených sil
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 3.2.2023 16:29  13887
ad 4 kaplani

3. února 1943: ... na cestě z New Yourku do Grónska

z New Yorku


eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 3.2.2023 06:58  13886
3.2.
3. února 1942: Holandská východní Indie - Japonci provádí intenzivní letecké údery na Jávu. Napadeno je město Surabaja a další základny.

3. února 1942: Nová Guinea - Japonská letadla bombardují Port Moresby.

3. února 1943: Šalomounovy ostrovy - na Guadalcanalu Američané konsolidují svou frontu zasahující do vnitrozemí od Tassafarongy. Americké hlídky pronikají blíže k mysu Esperance.

3. února 1943: Spojené státy - premiéru má válečný letecký film Perutě pomsty (Air Force). Jeho příběh je založen na skutečné události, cestě bombardéru B-17D "Mary-Ann" ze San Francisca na Havaj, který přilétal k ostrovu Oahu právě v době, kdy Japonci útočili na Pearl Harbor.

3. února 1943: Severní Atlantik - na cestě z New Yourku do Grónska je německou ponorkou U-223 potopena americká transportní loď SS Dorchester. Čtyři kaplani na palubě vzorně pomáhají ostatním do záchranných člunů a sami se dobrovolně vzdávají svých záchranných vest a míst na člunech, když se ukáže jejich nedostatek. Na paměť čtyř kaplanů, kteří spolu s mnoha jinými zahynuli, se v USA slaví "Den čtyř kaplanů".

3. února 1944: Marshallovy ostrovy - americká Task Group 58.4 (admirál Ginder) napadá letouny ze svých letadlových lodí atol Eniwetok. Atol Kwajalein, americké jednotky se vyloďují na ostrově Burton.

3. února 1945: Filipíny - Luzon, dosud nenasazený pluk americké 11. výsadkové divize je shozen v oblasti hřebene Tagaytay, aby pomohl v postupu ostatním plukům. Pokračují rovněž boje v oblasti na sever od Manily. Malá americká jednotka proniká k největšímu internačnímu táboru pro civilisty na Filipínách, zřízenému v bývalém kampusu manilské univerzity Santo Tomas, kde se nachází se téměř 4.000 k smrti vyhladovělých amerických a britských občanů. Jedna z internovaných vojenských zdravotních sester, Ruby Bradley, se stane za svou příkladnou službu jednou z nevíce vyznamenaných žen v historii ozbrojený sil Spojených států.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 2.2.2023 21:14  13885
Opět nám hrozí německé tanky, prohlásil Putin při výročí bitvy u Stalingradu
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 2.2.2023 06:58  13884
02.02.
2. února 1942: Holandská východní Indie - japonská armáda zdolává holandské a australské jednotky na ostrově Amboina. Japonská minolovka W-9 se potápí po najetí na minu položenou nizozemskou minonoskou Gouden Leeuw. V odvetě za tento incident Japonci později popravují u letiště Laha 300 zajatců.

2. února 1942: Čína - generál Joseph ("Strýček Joe") Stilwell je jmenován náčelníkem štábu generalissima Čankajška a velitelem spojeneckých sil v Číně.

2. února 1942: Atlantský oceán - z přístavu Norfolk ve Virginii vyplouvá letadlová loď USS Hornet (CV-8) s nákladem dvou pozemních středních bombardérů B-25 Mitchell na letové palubě. Jakmile je na širém moři, k překvapení a úžasu její posádky bombardéry startují a odlétají na pevninu. Jedná se o tajný experiment k ověření, že tyto letouny s dlouhým doletem, ač nejsou schopny v žádném případě přistát na letadlové lodi, mohou ji použít jako startovací základnu pro plánovaný útok na Japonsko.

2. února 1943: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, Američané ve svém postupu na pobřeží překračují řeku Bonegi.

2. února 1943: Spojené státy - americké armádní letectvo uvolňuje pro výcvik instruktážní film Recognition of the Japanese Zero Fighter (Rozpoznání japonské stíhačky Zero). Snímek hojně využívá záběry pořízené při testování ukořistěného Zera z aleutského ostrova Akutan. Roli mladého pilota zde hraje herec Ronald Reagan, který se stane v 80. letech prezidentem Spojených států.

2. února 1944: Marshallovy ostrovy - pokračují bitvy na atolu Kwajalein (90 ostrovů). Americké jednotky dokončují dobývání ostrovů Roi a Namur. Většina z 3 700 japonských obránců na těchto ostrovech byla zabita. Americké ztráty činí 740 zabitých a zraněných. Japonské jednotky na ostrově Kwajalein pokračují v odporu.

2. února 1945: Barma - South East Asia Command (SEAC) (Asijské jihovýchodní velení) oznamuje, že po tvrdých bojích byli Japonci poraženi v Bitvě o Kangaw (též Bitva o kótu 170) a jejich úniková cesta na sever od města Arakan je obsazena.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 1.2.2023 06:58  13883
01.02.
1. února 1940: Jenan - čínský komunistický vůdce Mao Ce-tung vyzývá Spojené státy, aby vůči Japonsku zůstávaly neústupné.

1. února 1940: Tokio - japonským zákonodárným orgánem je představen rekordní rozpočet. Téměř polovina je určena na vojenské výdaje. Mezitím, Japonci vznáší diplomatický protest vůči Británii, která se týká odvlečení 21 německých občanů ze zaoceánské lodi Asama Maru, které provedly britské vojenské složky z lehkého křižníku HMS Liverpool a požadují jejich navrácení. (jde o incident Asama Maru z 21. ledna).

1. února 1941: Japonsko - Japonsko oznamuje, že bude nezbytné zavést přídělový systém na rýži.

1. února 1941: Washington - dochází k významné reorganizaci amerického námořnictva. Je nyní zformováno do tří flotil, Atlantickou, Tichomořskou a Asijskou. Admirál King je jmenován do čela nově vytvořené Atlantické flotily. To znamená významné posílení sil v Atlantiku.

1. února 1942: Pacifik - pod velením admirála Halseyho a Fletchera útočí americké taktické svazy na japonské letecké základny na Marshallových a Gilbertových ostrovech. Během útoků je poškozena letadlová loď USS Enterprise (CV-6).

1. února 1942: Nizozemská východní Indie - kvůli rychlému postupu Japonců v Malajsku zakládá letecký komodor Stanley Vincent v Palembangu na Sumatře velitelství nově formované 226. stíhací skupiny složené z jednotek evakuovaných ze Singapuru a posil z Británie. Vincent je jediný stíhač RAF, který dosáhl sestřelů v obou světových válkách, nicméně ani pod jeho vedením stíhačky Hurricane a Buffalo nezadrží japonský příval a toto angažmá skončí evakuací do Austrálie.

1. února 1943: Barma - britské jednotky obnovují útok na Donbaik v oblasti Arakan, ale nedosahují žádného postupu.

1. února 1943: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, v době zahájení japonské evakuace se americké síly vyloďují nedaleko mysu Esperance. Američané si jsou vědomi japonské námořní aktivity, ale domnívají se, že jde o připlouvající japonské posily určené k nové ofenzívě. Ve skutečnosti 20 japonských torpédoborců odváží okolo 5000 vojáků. Po najetí na minu je potopen japonský torpédoborec Makigumo.

1. února 1944: Marshallovy ostrovy - pokračují americké operace proti atolu Kwajalein, na ostrovech Roi, Namur a Kwajalein. Na Roi americké síly nepřítele likvidují. Probíhají intenzivní boje na Namuru, ve kterých se vyznamenává vojín Richard K. Sorenson - vrhá se na nepřátelský granát (shodou okolností americké výroby, pocházející ze zásob ukořistěných Japonci na Bataanu), aby svým tělem zachránil své spolubojovníky. Následná těžká zranění však přežívá. Za celou válku takový čin přežijí jen čtyři námořní pěšáci a obdrží za něj Medaii cti. Po rovněž statečném boji na Namuru umírá vojín Stephen Hopkins, 18ti letý syn nejbližšího poradce prezidenta Roosevelta, Harryho Hopkinse. Americká Task Force 52 (admirál Turner) provádí námořní podporu při vylodění 7. pěší divize (generál Corlett) na Kwajaleinu. Američané zde, navzdory intenzivnímu japonskému odporu, obsazují již třetinu ostrova. Na moři dochází v noční tmě ke srážce amerických bitevních lodí USS Washington (BB-56) a USS Indiana (BB-58). K opravám vážných poškození jsou obě plavidla odeslána do Pearl Harboru.

1. února 1945: Vulkánové ostrovy - americké bombardéry B-24 a B-29 (USAAF) útočí v přípravách na vylodění ke konci měsíce na ostrov Iwodžima. Denně shodí v průměru 450 tun bomb během 15 dnů (6800 tun).

1. února 1945: Filipíny - americký postup je na všech frontách brzděn zuřivým japonským odporem. Americký I. sbor je zapojen v intenzivních bojích u měst Rosario a San Jose, zatímco americký XI. sbor má obtíže postoupit přes zúženou část poloostrova Bataan.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 31.1.2023 06:58  13882
31.1.
31. ledna 1942: Barma - ve městě Moulmein probíhají intenzivní boje, ve kterých Japonci nutí Brity stáhnout se směrem na sever. Japonci toto město obsazují.

31. ledna 1942: Malajsko - zbytek britských a australských jednotek je přemístěn z malajské pevniny do Singapuru.

31. ledna 1942: Centrální Pacifik - torpédoborec USS Helm (DD-388) evakuuje z odlehlých ostrovů Baker a Howland pracovníky amerického ministerstva vnitra. Oba ostrovy byly v minulosti ostřelovány a bombardovány japonskými silami.

31. ledna 1943: Nová Guiena - Americké a australské síly zastavují japonský postup v Bitvě o Wau. Snaha Japonců zlikvidovat tuto přesunutou spojeneckou základnu v novoguinejském vnitrozemí pozemním postupem ze Salamauy ztroskotává díky masivní letecké přepravě posil obráncům.

31. ledna 1944: Marshallovy ostrovy - americké vylodění začíná na ostrovech atolu Kwajalein. Admirál Spruance je vrchním velitelem celé operace a generál Holland Smith velí přímo rozličným vyloďovacím jednotkám. Jednotky americké 4. divize námořní pěchoty (Smith) se vyloďují na ostrovech Roi, Namur a přilehlých ostrůvcích. Task Force 53 (admirál Connolly) včetně dalších bitevních lodí a eskortních letadlových lodí provádí transportní a námořní podporu. Vylodění na Roi zaznamenává rychlý pokrok. Na ostrově Namur kladou Japonci tuhý odpor. Mezitím probíhá také vylodění na atolu Majuro, americkým 27. pěším plukem. Taktický svaz admirála Hilla provádí námořní podporu. Atol Majuro je dobyt rychle a ihned je připravován, aby se stal základnou pro americké jednotky. Rovněž letadlové lodě Task Force 58 (admirál Mitscher) pokračují v útocích na ostrov Eniwetok a atol Maleolap.

31. ledna 1945: Filipíny - Luzon, dva pluky 11. výsadkové divize generála Swinga jsou vysazeny z moře u města Nasugbu jihozápadně od Manily. Admirál Fechteler velí námořní podpoře jednoho křižníku a osmi torpédoborců. Výsadku je kladen jen malý odpor. Severně od Manily, americký postup stále úspěšně pokračuje. Jednotky amerického XIV. sboru ve sbíhavém útoku téměř doráží k městu Calumpit.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 30.1.2023 06:58  13881
30.1.
30. ledna 1933: Německo - Adolf Hitler, šéf německé nacistické strany, je jmenován říšským kancléřem. Tato událost bude mít nedozírné následky pro celý svět.

30. ledna 1942: Barma - japonská 55. divize zahajuje útok na město Moulmein (současné Mawlamjine).

30. ledna 1942: Holandská východní Indie - Amboina, Japonci útočí na tuto druhou největší námořní základnu v oblasti.

30. ledna 1942: Filipíny - vzrůstá japonský tlak na americké obranné pozice na poloostrově Bataan. Vrcholí "Bitva o kapsy" v západní části frontové linie napříč poloostrovem.

30. ledna 1943: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, americké jednotky pokračují v postupu proti japonskému odporu. Podél řeky Bonegi probíhají intenzivní boje. U ostrova Rennel je japonskými torpédovými bombardéry G4M Betty poškozen torpédoborec USS La Vallette (DD-448) a potopen těžký křižník USS Chicago (CA-29) poškozený předchozího dne.

30. ledna 1944: Marshallovy ostrovy - americká Task Force 58 pokračuje v bombardování ostrovů Kwajalein, Roi, Namur a Eniwetok. Zapojeno do tohoto bombardování je 7 letadlových lodí a jejich letadla vzlétají ke 400 bojovým letům.

30. ledna 1944: Cejlon - britské bitevní lodě HMS Queen Elizabeth a HMS Valiant a bitevní křižník HMS Renown s letadlovými loděmi HMS Illustrious a HMS Unicorn připlouvají do přístavu Kolombo. Další bitevní a letadlová loď jsou již na místě spolu se vzrůstajícím počtem ponorek.

30. ledna 1944: Spojené státy - v loděnici McCloskey and Company ve městě Tampa na Floridě jsou spuštěny na vodu nákladní lodě S.S. Henri Le Chatelier a S.S. Emile N. Vidal. Jedná se o zástupce skupiny plavidel zvláštní betonové konstrukce, které bude americká armáda používat v Jižním Pacifiku jako zásobovací lodě (dvě z nich budou úmyslně potopeny jako ochrana před vlnami při vylodění v Normandii). Po válce trupy obou plavidel skončí v Britské Kolumbii u města Powel River jako součást plovoucího vlnolamu.

30. ledna 1945: Filipíny, Luzon - jednotky amerických Rangers, Alamo Scouts a filipínských partyzánů provádí jednu z největších a nejúspěšnějších záchranných operací historie. Tajnou infiltrací japonských linií a přesunem do japonského týlu se jim daří rychlým přepadem osvobodit 522 zajatců a civilistů v zajateckém táboře Cabanatuan a následně je bezpečně dopravit k americkým pozicím. Jedná se převážně o přeživší nechvalně proslulého bataanského pochodu smrti a panovala oprávněná obava, že při přiblížení amerických bojových jednotek by byli všichni vězni popraveni. Na ostrově Grande v Subické zátoce se vyloďuje americký prapor s úkolem ho obsadit. Na severu, americký XI. sbor začíná rychle postupovat do vnitrozemí a obsazuje na Luzonu město Olangapo.

30. ledna 1946: Spojené království - v Londýně je přijata Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2 vyzývající Írán a Sovětský svaz k vyřešení jejich vzájemného konfliktu ohledně okupace íránského území sovětskými jednotkami. Stalin odmítá navzdory předchozím zárukám opustit po skončení války Írán, který byl v roce 1941 obsazen po společné akci Sovětského Svazu a Velké Británie. Jedná se o první krizi, kterou OSN řeší od svého vzniku po druhé světové válce.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 29.1.2023 07:13  13880
29.1.
29. ledna 1940: Uruguay - posádka amerického lehkého křižníku USS Helena (CL-50) prozkoumává v ústí řeky Rio de La Plata vrak německé kapesní bitevní lodi Admiral Graf Spee.

29. ledna 1941: Washington - začínají tajná štábní jednání mezi britskými a americkými představiteli. Jednání budou pokračovat do 27. března. Výsledkem budou závěry shrnuté pod kódovým označením ABC1, v kterých je stanoveno, že v případě války s Německem a Japonskem by mělo být Německo poraženo jako první. Tato jednání znamenají důležitou fázi v rozvoji kooperace mezi Spojenými státy a Británií. Přijímáním důležitých rozhodnutí si jejich štáby zvykají spolupracovat.

29. ledna 1942: Washington - generál Harmon se stává náčelníkem štábu USAAF (United States Army Air Forces - letecké armády Spojených států - formální existence mezi lety 1941 a 1947 - přímý předchůdce U.S. Air Force), kdy nahrazuje generála Spaatze převeleného k Air Force Combat Command.

29. ledna 1942: Írán - Británií a SSSR je podepsána spojenecká dohoda, která umožňuje zásobovat spojenecké jednotky přes území Íránu.

29. ledna 1943: Guadalcanal - ve večerních hodinách je u pobřeží ostrova napadena velká japonská ponorka I-1 (cca 2.200 t) dvěma malými novozélandskými minolovkami Kiwi a Moa (cca 600 t). Po těžkém poškození hlubinnými náložemi se ponorka nouzově vynořuje a statečná japonská posádka pokračuje s těžkými ztrátami v boji se spojeneckými plavidly pomocí palubních zbraní. Zatímco se snaží najet na břeh, Kiwi ponorku celkem třikrát taranuje, přičemž během kolize japonský navigační důstojník šplhá s katanou až k zábradlí minolovky, avšak je shozen zpět. Po nárazu na břeh se zbytku posádky daří zachránit doplaváním na Guadalcanal, odkud se dostanou v rámci probíhající evakuace. Z I-1 se později navzdory japonským snahám vrak zničit podaří americkým potápěčům vyzvednout kódovací knihy a další zpravodajsky cenný materiál.

29. ledna 1943: Šalomounovy ostrovy - US Task Force 18, pod velením admirála Giffena, je při provádění eskorty zásobovací operace na Guadalcanal napadena u ostrova Rennel japonskými torpédovými bombardéry G4M Betty. Těžké křižníky USS Wichita (CA-45) a USS Louisville (CA-28) jsou zasaženy, ale torpéda nevybuchují, zatímco těžký křižník USS Chicago (CA-29) je poškozen dvěma torpédy a vzat do vleku.

29. ledna 1944: Marshallovy ostrovy - US Task Force 58 (admirál Mitscher) bombarduje a ostřeluje ostrovy Roi, Namur, Maloelap a Wotje. Americká letadla se základnami na pevnině bombardují ostrovy Jaluit a Mille.

29. ledna 1944: Spojené státy - v New Yorku je na vodu spuštěna poslední bitevní loď třídy Iowa, USS Missouri (BB-63). Křest provádí Margaret Trumanová, dcera senátora za stát Missouri a budoucího prezidenta Harry S. Trumana, která si účast na ceremoniálu ještě jednou zopakuje při reaktivaci lodi v roce 1986.

29. ledna 1945: Filipíny - Luzon, americký XI. sbor (generál Hall) se vyloďuje v San Antoniu severně od Subické zátoky, aby se připojil k americké ofenzívě. V první den vylodění přistává na břehu kolem 30 000 mužů. Jejich cílem je postoupit přes zúženou část poloostrova Bataan a zbavit ho japonského odporu.

29. ledna 1946: Spojené státy - v New Yorku umírá na rakovinu žaludku Harry Lloyd Hopkins, americký státník a významný veřejný činitel. V době války byl nejbližším poradcem prezidenta Roosevelta, kdy byl klíčovou osobou v zahraniční politice USA a správcem programu Lend-Lease. Přes zdravotní problémy byl v prvních týdnech zásadní oporou i pro nového prezidenta Trumana, dosud nezkušeneného v zahraničně politických otázkách. Prezidenta Roosevelta tak Harry Hopkins přežil o necelý rok a o necelé dva roky přežil svého syna Stephena Hopkinse, který v 18ti letech padl jako vojín námořní pěchoty v boji o ostrov Namur v atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 28.1.2023 17:22  13879
Tolik k události dnešního dne :)

eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 28.1.2023 06:58  13877
28.1.
28. ledna 1931: Argentina - při havárii během výzkumného letu nad Patagonií umírá Gunther Plüschow, hrdina argentinského letectva a německý vojenský pilot z první světové války, při které se mu během obléhání Čching-taa podařil první sestřel japonského letadla a jako jediný německý voják války uprchl zpět do Německa ze zajetí na britských ostrovech a zapojil se znovu do boje. Ve druhé světové válce bude mít následovníka, stíhače Franze von Werru, ovšem ten návrat na bojiště zaplatí životem.

28. ledna 1942: Spojené státy - v Georgii je zformována v rámci USAAF (United States Army Air Forces) 8. letecká armáda.

28. ledna 1943: Nová Guinea - Japonci neúspěšně útočí na detašovanou jednotku australské 3. divize ve městě Wau.

28. ledna 1944: Spojené státu - ve Phoenixu je dopaden kapitán Jürgen Wattenberg, poslední německý uprchlík po velkém útěku německých zajatců z arizonského zajateckého tábora Papago dne 23. prosince 1943. Wattenberg byl zajat jako velitel ponorky U-162, nicméně válku začal službou jako důstojník na kapesní bitevní lodi Admiral Graf Spee, po jejímž potopení se dostal do internace v Argentině, ze které se mu podařilo uprchnout a dostat se zpět do Německa.

28. ledna 1945: Čína - přijíždí první zásobovací konvoj užívající Ledskou cestu.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 27.1.2023 21:17  13876
Japan NATIONAL DEFENSE STRATEGY document, December 16, 2022

Japan will also reinforce collaboration with Central and Eastern European countries, including the Czech Republic and Poland, countries that show interest in strengthening their relationships with Japan.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 27.1.2023 06:58  13875
27.01.
27. ledna 1939: Spojené státy - ve společnosti Lockheed poprvé vzlétá Lockheed XP-38, prototyp nové dvoumotorové americké stíhačky. Ve válce v Pacifiku se stane P-38 jedním z nejúspěšnějších stíhacích letounů (palbou jeho kanonů zahyne i sám admirál Jamamoto) a také jedinou stíhačkou, která bude masově vyráběna po celé období tichomořského konfliktu.

27. ledna 1942: Malajsko - britská letadlová loď HMS Indomitable připlouvá s nákladem 48 letadel typu Hurricane na Jávu, odtud budou letadla vyslána na posílení obrany Singapuru. V bojích u města Lajang Lajang jižně od města Kluang je odříznuta 22. indická brigáda.

27. ledna 1942: Borneo - Japonci se vyloďují a obsazují město Pemangkat a přilehlé letiště.

27. ledna 1942: Centrální Pacifik - americká ponorka USS Gudgeon (SS-211) potápí japonskou ponorku I-73. Jde o vůbec první válečné plavidlo nepřítele potopené americkou ponorkou.

27. ledna 1943: Austrálie - ve snaze odvrátit pozornost od evakuace Guadalcanalu ostřeluje v noci japonská ponorka I-165 palubním dělem australskou pobřežní vesnici Port Gregory. Útok nezpůsobí žádné škody a velení spojeneckého námořnictva se o něm dozví až o týden později ze zachycené a dešifrované japonské zprávy. Ponorka během plavby nepoškodí žádné spojenecké plavidlo a celá akce je zářným příkladem chabého plánování a neadekvátní doktríny nasazení japonských ponorkových sil po celou válku v Pacifiku.

27. ledna 1944: Sydney, Londýn a Washington - vlády Austrálie, Británie a Spojených států protestují proti japonskému zacházení s válečnými zajatci. Dávají najevo pevné odhodlání prošetřit a potrestat ty, kteří nesou za takové jednání zodpovědnost.

27. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - americké jednotky námořní pěchoty o síle pluku rozšiřují směrem na severozápad předmostí na mysu Gloucester na ostrově Nová Británie.

27. ledna 1944: Afrika - Libérie vyhlašuje válku Německu a Japonsku. Země je důležitým spojencem USA, neboť po dobytí Malajska a Singapuru Japonskem zůstala pro Spojence téměř jediným producentem přírodního kaučuku a je zde americká letecká základna leteckého zásobovacího mostu přes Atlantik. Nicméně pro prezidenta Williama Tubmana je vykázání občanů Osy ze země bolestným krokem. Němečtí obchodníci zajišťují chod hospodářství a například většina liberijských lékařů jsou Němci.

27. ledna 1945: Filipíny - americká 32. pěší divize se vyloďuje v zálivu Lingayen, aby zde posílila americké jednotky.

27. ledna 1945: Barma - Ledská cesta do Číny je konečně zbavena nepřátel ve chvíli, kdy se spojují čínské jednotky z Barmy a provincie Jün-nan nedaleko Mong-ju. Přitom generál Sultan, velící britským, americkým a čínským jednotkám v oblasti, oznámil uvolnění této cesty již 22. ledna. Síly pod velením Sultana se nyní přesouvají po několika trasách k městům Mandalaj a Lašio.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 26.1.2023 06:58  13874
26.01.
26. ledna 1938: Čína - během Nankingského masakru je John M. Allison, toho času konzul americké ambasády v Nankingu, udeřen do obličeje japonským vojákem. Tato událost známá jako "Allison Incident" dále napíná vztahy mezi Japonskem a Spojenými státy, které jsou již narušeny incidentem s potopeným dělovým člunem USS Panay (PR-5) o dva měsíce dříve. Japonský generální konzul Katsuo Okazaki se vzápětí omlouvá. Po druhé světové válce se Allison stane velvyslancem USA v Japonsku a v roce 1954, 16 let po "Incidentu Allison", s mužem, který se za něj mu omlouval, ministrem zahraničí Japonska Katsuo Okazakim, podepíší oba jménem svých zemí smlouvu o vzájemné vojenské obraně.

26. ledna 1940: Washington - americko-japonská dohoda o obchodním styku a plavbě (Treaty of Navigation and Commerce) zaniká, protože americká vláda odmítá vyjednávání na protest vůči japonské agresi v Číně.

26. ledna 1942: Washington - vyšetřovací výbor ustanovený k prošetření událostí v Pearl Harboru shledává admirála Kimmela (tehdejšího vrchního velitele americké flotily) a generála Shorta (tehdejšího vrchního velitele Havajského departmentu) vinnými ze zanedbání povinností. Oba již byli odvoláni.

26. ledna 1942: Malajsko - na japonské invazní síly vyloďující se u města Endau na východním pobřeží Malajského poloostrova útočí celkem 24 obstarožních torpédových dvouplošníků Vickers Type 267 Vildebeest Mk.III z 36. a 100. perutě RAF.

26. ledna 1942: Severní Irsko - do Belfastu doráží první lodní transport s americkými vojáky. Přestože Spojené státy do války zavleklo japonské přepadení Pearl Harboru, zahájená přeprava vojáků z USA do Británie naplňuje spojeneckou strategii soustředit se nejprve na porážku nacistického Německa.

26. ledna 1943: Palauské ostrovy - ponorka USS Wahoo (SS-238) potápí jednu z tzv. "Pekelných lodí", japonský lodní transport Bujo Maru převážející za otřesných podmínek spojenecké zajatce. Každý takový případ, kdy americké ozbrojené síly nechtěně připravily o život spojenecké vojáky, byl tragický, ale tento vybočuje. Iniciativní a agresivní kapitán ponorky Dudley "Mush" Morton totiž nařizuje, stále v domnění, že potopil loď plnou Japonců, vynořit a ostřelovat z kulometů trosečníky na záchranných člunech a jak se později ukáže, většina z postřílených jsou zajatci ze zemí Commonwealthu. Americký kapitán nebude za tento válečný zločin nikdy souzen, díky tomuto incidentu mu však nebude uděleno vyznamenání Medal of Honor navzdory tomu, že se stane s 19 potopenými japonskými loděmi nejúspěšnějším ponorkovým velitelem v soudobém americkém námořnictvu.

26. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, americká letadla provádí intenzivní bombardování japonské základny v Rabaulu. Je hlášeno sestřelení mnoha japonských letadel.

26. ledna 1945: Barma - probíhá britské vylodění na ostrově Cheduba (Manaung) jižně od ostrova Ramree (Yangbye). První den se na břehu vyloďuje malý sbor námořní pěchoty. Později je posílen 36. indickou brigádou. Na pevnině na severu obsazuje 81. africká divize Mjohaung. Ve vnitrozemí, během postupu britského IV. sboru k řece Iravádí je 7. indickou divizí obsazeno město Pauk.

26. ledna 1945: Spojené Státy - v New York City je uvedena premiéra filmu Objective, Burma! (česky: "Cíl, Barma!", nicméně na českém trhu uveden v nesprávném překladu pod názvem Operace Burma) s Errolem Flynnem v hlavní roli velitele amerických výsadkářů. Přestože se jedná o umělecký i komerční úspěch nejen v USA, v Británii je jeho promítání výslovně zakázáno na osobní zásah Winstona Churchilla kvůli jeho "amerikanizaci" historických událostí. Ve skutečnosti totiž zfilmovanou úspěšnou akci provedla britská jednotka a na vítězství v Barmě měla lví podíl britská armáda.

[ 8303 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt