26.01.
26. ledna 1938: Čína - během Nankingského masakru je John M. Allison, toho času konzul americké ambasády v Nankingu, udeřen do obličeje japonským vojákem. Tato událost známá jako "Allison Incident" dále napíná vztahy mezi Japonskem a Spojenými státy, které jsou již narušeny incidentem s potopeným dělovým člunem USS Panay (PR-5) o dva měsíce dříve. Japonský generální konzul Katsuo Okazaki se vzápětí omlouvá. Po druhé světové válce se Allison stane velvyslancem USA v Japonsku a v roce 1954, 16 let po "Incidentu Allison", s mužem, který se za něj mu omlouval, ministrem zahraničí Japonska Katsuo Okazakim, podepíší oba jménem svých zemí smlouvu o vzájemné vojenské obraně.
26. ledna 1940: Washington - americko-japonská dohoda o obchodním styku a plavbě (Treaty of Navigation and Commerce) zaniká, protože americká vláda odmítá vyjednávání na protest vůči japonské agresi v Číně.
26. ledna 1942: Washington - vyšetřovací výbor ustanovený k prošetření událostí v Pearl Harboru shledává admirála Kimmela (tehdejšího vrchního velitele americké flotily) a generála Shorta (tehdejšího vrchního velitele Havajského departmentu) vinnými ze zanedbání povinností. Oba již byli odvoláni.
26. ledna 1942: Malajsko - na japonské invazní síly vyloďující se u města Endau na východním pobřeží Malajského poloostrova útočí celkem 24 obstarožních torpédových dvouplošníků Vickers Type 267 Vildebeest Mk.III z 36. a 100. perutě RAF.
26. ledna 1942: Severní Irsko - do Belfastu doráží první lodní transport s americkými vojáky. Přestože Spojené státy do války zavleklo japonské přepadení Pearl Harboru, zahájená přeprava vojáků z USA do Británie naplňuje spojeneckou strategii soustředit se nejprve na porážku nacistického Německa.
26. ledna 1943: Palauské ostrovy - ponorka USS Wahoo (SS-238) potápí jednu z tzv. "Pekelných lodí", japonský lodní transport Bujo Maru převážející za otřesných podmínek spojenecké zajatce. Každý takový případ, kdy americké ozbrojené síly nechtěně připravily o život spojenecké vojáky, byl tragický, ale tento vybočuje. Iniciativní a agresivní kapitán ponorky Dudley "Mush" Morton totiž nařizuje, stále v domnění, že potopil loď plnou Japonců, vynořit a ostřelovat z kulometů trosečníky na záchranných člunech a jak se později ukáže, většina z postřílených jsou zajatci ze zemí Commonwealthu. Americký kapitán nebude za tento válečný zločin nikdy souzen, díky tomuto incidentu mu však nebude uděleno vyznamenání Medal of Honor navzdory tomu, že se stane s 19 potopenými japonskými loděmi nejúspěšnějším ponorkovým velitelem v soudobém americkém námořnictvu.
26. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, americká letadla provádí intenzivní bombardování japonské základny v Rabaulu. Je hlášeno sestřelení mnoha japonských letadel.
26. ledna 1945: Barma - probíhá britské vylodění na ostrově Cheduba (Manaung) jižně od ostrova Ramree (Yangbye). První den se na břehu vyloďuje malý sbor námořní pěchoty. Později je posílen 36. indickou brigádou. Na pevnině na severu obsazuje 81. africká divize Mjohaung. Ve vnitrozemí, během postupu britského IV. sboru k řece Iravádí je 7. indickou divizí obsazeno město Pauk.
26. ledna 1945: Spojené Státy - v New York City je uvedena premiéra filmu Objective, Burma! (česky: "Cíl, Barma!", nicméně na českém trhu uveden v nesprávném překladu pod názvem Operace Burma) s Errolem Flynnem v hlavní roli velitele amerických výsadkářů. Přestože se jedná o umělecký i komerční úspěch nejen v USA, v Británii je jeho promítání výslovně zakázáno na osobní zásah Winstona Churchilla kvůli jeho "amerikanizaci" historických událostí. Ve skutečnosti totiž zfilmovanou úspěšnou akci provedla britská jednotka a na vítězství v Barmě měla lví podíl britská armáda.
|