01.04.
1. dubna 1942: Nová Guinea - japonská invaze na Nové Guineji pokračuje vyloděním ve městech Sorong a Hollandia (dnešní Jayapura).
1. dubna 1942: Filipíny - Japonci obnovují hlavní útok na poloostrov Bataan. Američané a Filipínci mají 24 000 svých vojáků nemocných z důvodu nedostatečných přídělů potravin (1/4 velikosti běžného přídělu) a tropických chorob.
1. dubna 1942: Barma - japonské postupy nedaleko města Toungoo pokračují a Číňané jsou přinuceni k ústupu. Japonci rovněž intenzivně útočí na britské pozice u města Prome.
1. dubna 1944: Admiralitní ostrovy - americké jednotky obsazují ostrovy Ndrilo a Koruniat.
1. dubna 1944: Karolíny - americká letadla z taktického svazu Task Force 58 (admirál Spruance) napadají ostrov Woleai. Během tří dnů útoků bylo potopeno japonské loďstvo o tonáži 130 000 tun a také 7 malých válečných lodí. Americké síly ztratily 26 letadel a hlásí sestřelení 150 japonských letadel.
1. dubna 1945: Filipíny - americký 158. pluk (generál MacNider) se vyloďuje v Legaspi na jihovýchodě Luzonu a toto město obsazuje, včetně přilehlého letiště. Po velmi tvrdých bojích s japonskými jednotkami skupiny Šimbu (generál Jokojama), zahajují v jiných částech Luzonu americké síly postup směrem k jihovýchodu Manily. Jednotky japonské 14. armády (generál Jamašita), na severu tohoto ostrova, se také střetávají s americkými a filipínskými silami.
1. dubna 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - Okinawa, americké jednotky zahajují Operaci Iceberg (česky volně - Ledová kra), invazi na Okinawu. Dva sbory americké 10. armády (generál Buckner) se vyloďují v prostoru Haguši, na jihozápadě ostrova. Americký taktický svaz Task Force 51 (admirál Turner) zajišťuje 1 200 transportních a vyloďovacích plavidel s více než 450 000 vojáky běžných vojenských sborů a sborů námořní pěchoty. Vyloďovaní vojáci pocházejí z amerického 3. výsadkového sboru (Geiger) s americkou 6. a 1. divizí námořní pěchoty, na levém (severním) křídle, a 24. sboru (Hodge) s americkou 7. a 96. pěší divizí, na pravém (jižním) křídle. Na pevnině, americké síly první den téměř nenarážejí na odpor a vybudovávají předmostí 5 kilometrů hluboké a 14 kilometrů široké. (Okinawa je 110 kilometrů dlouhá a maximálně 16 kilometrů široká). Dobyta jsou letiště Kadena a Jontan. Japonské síly na ostrově se sestávají ze 130 000 vojáků japonské 32. armády (generál Ušijima), kteří mají pevně obsazeny své maskované pozice a jeskyně, zejména na jih od oblasti amerického vylodění, podél linie Šuri. (Na ostrově se rovněž nachází 450 000 civilistů). Na moři, americké taktické svazy TF58 a TF54 a rovněž britská Tichomořská flotila podnikají nálety a ostřelování. Japonské konvenční letecké útoky a útoky kamikaze poškozují bitevní loď USS West Virginia, letadlovou loď HMS Indomitable a dalších osm lodí.
1. dubna 1945: Jihočínské moře - v Tchajwanském průlivu je americkou ponorkou USS Queenfish omylem potopena japonská nemocniční loď Awa Maru. Všichni na palubě zahynou kromě kapitánova osobního stewarda Kantora Šimody, pro kterého jde již o třetí zkušenost jediného přeživšího po torpédování plavidla. Později vyjde najevo, že ochrana Červeného kříže byla pouze zneužita k přepravě strategického materiálu a důležitých japonských civilních i armádních činitelů ze Singapuru do Japonska. Poválečné průzkumy vraku nenaleznou předpokládaný náklad kořistního zlata a diamantů, analýzou tajných amerických archivních záznamů japonské válečné komunikace bude zjištěno, že pokladu se Japonci zbavili před kapitulací převozem do Thajska.
|