18.4.
18. dubna 1942: Nad Japonskem - Doolittlův nálet na Tokio. Z palub americké lodě USS Hornet vede plukovník Doolittle 16 bombardérů B-25 k útoku na Tokio. Vzlétají z maximální vzdálenosti dosahu, něco málo přes 1 000 km od jejich cíle. V podstatě nevyzbrojeny, aby zvětšily svůj dolet, tyto bombardéry B-25 nikým nerušeni doráží nad Tokio, shazují své bomby a následně směřují do Číny, kde s minimem paliva přistávají. Ačkoli fyzicky toto bombardování způsobí jen minimální škody, psychologický účinek je obrovský. Pro Američany tento útok symbolizuje první "vrácení úderu" (odplatu) Japoncům a výrazně pozvedá americkou morálku. Japonci, povzbuzeni svými neustálými úspěchy v Pacifiku, jsou nyní nuceni uvažovat nad dopady války, když je možné, aby se přenesla na japonskou půdu. Tato změna v japonském postoji ovlivní vojenská rozhodnutí v takových klíčových bitvách jako je Bitva u Midway a Bitva v Korálovém moři. Pro Američany, tento nálet znamená, že Japonci nejsou nezranitelní, a proto mohou být konec konců poraženi.
18. dubna 1942: Barma - japonská 56. divize decimuje čínskou 55. divizi během jejího ústupu z Mauchi. Cesta do města Lashio tak zůstává nechráněná. Její důležitost tkví prakticky v tom, že jde o poslední cestu vedoucí k Barmské cestě. Čínské jednotky jsou rovněž donuceny k ústupu z údolí řeky Sittang.
18. dubna 1943: Nad Šalomounovými ostrovy - letadlo převážející velitele japonského Spojeného loďstva, admirála Jamamota, je nad ostrovem Bougainville sestřeleno stíhacím letounem typu P-38 Lighting. Jamamoto je zabit. Tato akce je výsledkem zachycení kódované japonské zprávy oznamující návštěvu Jamamota. Japonci z této události nevyvozují, že jejich kódy neplní svou úlohu.
18. dubna 1944: Barma - jednotky britské 5. brigády prolamují japonské obklíčení a spojují se s posádkou v Kóhimě.
18. dubna 1944: Čína - Japonci zahajují operaci Iči-Go, největší pozemní tažení japonské armády za druhé světové války, do níž nasazují 17 divizí, 500.000 mužů, 15.000 vozidel, 6.000 děl, 800 tanků a 100.000 koní. Dvěma primárními cíli operace jsou získání pozemního spojení Japonci okupované části Číny s Inodčínou a dobytí čínských leteckých základen provozovaných americkým letectvem k provádění náletů B-29 na Japonské domácí ostrovy.
18. dubna 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - Američan Ernie Pyle, válečný zpravodaj, nositel Pulitzerovy ceny, je ve věku 45 let zabit na ostrově Ie Šima.
|