4.4.
4. dubna 1941: Washington - Roosevelt souhlasí s opravováním válečných lodí Royal Navy v USA. Mezi prvními loděmi, kterým toto rozhodnutí přináší prospěch, jsou bitevní lodě Malaya a Resolution. Válečným lodím Royal Navy je rovněž povoleno doplňovat palivo v USA, pokud jsou tyto lodě na bojové misi.
4. dubna 1942: Indický oceán - japonská flotila (admirál Kondó) je odhalena hydroplánem z Cejlonu. Flotila má čtyři bitevní lodě třídy Kongo. Admirál Nagumo vede část sestávající se z významných letadlových lodí Akagi, Sórjú, Hirjú („Létající drak“), Šókaku („Letící jeřáb“) a Zuikaku („Šťastný jeřáb“). Informace od rozvědky, kterou přijal britský admirál Somerville předpovídala, že by Japonci měli zaútočit 1. nebo 2. dubna. Somerville se stáhnul na atol Addu. Somerville předpokládá, že za situace kdy jsou lodě HMS Hermes, Cornwall a Dorsetshire na jiné misi, by byl střet s Japonci v tuto dobu neúspěšný. Rozptyluje zbytek své flotily z města Colombo.
4. dubna 1944: Spojené státy - člen sovětské obchodní komory sjednávající válečné dodávky ve Washingtonu Viktor Kravčenko uniká z delegace a žádá o azyl. Ten nakonec přes sovětské intervence získává, musí však žít v USA pod falešnou identitou, aby ho sovětští agenti nezavraždili. Jeho kniha Zvolil jsem svobodu vzbudí celosvětový ohlas, neboť v ní popíše hladomor na Ukrajině, poměry v Gulagu a další praktiky sovětského vedení, které viděl z pozice politického komisaře.
4. dubna 1944: Barma - japonská 31. divize útočí na britské obranné pozice v Kóhimě. Obě trasy vedoucí z tohoto města do zázemí jsou přerušeny. Obsazení těchto zásobovacích cest je klíčové k podpoře ofenzívy. Japonské síly očekávají zásobování z vlastních zdrojů.
4. dubna 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - Okinawa, jednotky americké 10. armády naráží na pevnině na první skutečný japonský odpor. Vojáci amerického 24. sboru jsou nuceni zastavit na linii těsně na jih od oblasti Kuba, zatímco síly 3. výsadkového sboru doráží k šíji Išikawa. Bouře poškozuje mnoho vyloďovacích plavidel a brání vyloďování dalších posil.
|