19.06.
19. června 1940: Nový Zéland - novozélandská pasažérská loď RMS Niagara, přezdívaná též "Titanic Pacifiku", se po vyplutí z Aucklandu potápí najetím na minu položenou před několika dny německým pomocným křižníkem Orion. Nikdo nepřichází o život, ale ke dnu jde tajný náklad devíti tun zlata Bank of England, kterým měly být v neutrálních Spojených státech uhrazeny dodávky munice pro Británii.
19. června 1941: Severní Atlantik - německá ponorka U-203 po 20 hodin sleduje americkou bitevní loď USS Texas (BB-35). Kapitán Mützelburg však nedostává povolení k útoku, neboť si velitelství nepřeje porušit neutralitu Spojených států.
19. června 1942: Washington - Churchill a Roosevelt jednají. Jedním z diskutovaných témat jsou plány na otevření druhé fronty. Je zřejmé, že Operaci Sledgehammer (česky (železná) palice), plánovanou invazi do Francie nebude možné v roce 1942 provést. Churchill místo toho navrhuje provést útok na Francouzskou severní Afriku. Rovněž se diskutuje o jaderném výzkumném programu. Je odsouhlaseno, že Američané a Britové budou vzájemně sdílet získané poznatky, ale výzkum by měl být soustředěn spíše ve Spojených státech než ve válečné Británii.
19. června 1942: Pacifik - po dvou týdnech opuštění uprostřed Tichého oceánu je americkým torpédoborcem USS Ballard (DD-267) vyzvednuto ze záchranného člunu 35 japonských námořníků z letadlové lodě Hirjú potopené v bitvě u Midway.
19. června 1944: Nikobary - britská letadla z HMS Illustrious útočí na Port Blair. Admirál Power velí silám, v kterých se plaví bitevní křižník HMS Renown a bitevní loď Svobodných Francouzů Richelieu.
19. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, posílená americká 41. divize zahajuje útoky na japonské opěrné body na západě ostrova.
19. června 1944: Filipínské moře - v brzkých ranních hodinách japonský průzkum odhaluje americký taktický svaz Task Force 58, do této doby nedetekován. Japonci okamžitě vysílají ve čtyřech vlnách 372 letadla, aby na tuto americkou flotilu udeřila. Celkem mají Japonci k dispozici kolem 550 letadel (včetně těch na Guamu), zatímco Američané jich mají přibližně 950. Navíc jsou americké radary značnou výhodou v upozornění na přicházející útok. Proto mají Američané dost času na to, aby zahájili letecký útok na Guam předtím, než japonská letadla dorazí nad své cíle. Americké stíhačky se dostávají do kontaktu s přilétajícími japonskými letadly 80 km od americké flotily. Mnoho útočících japonských stíhaček je sestřeleno dříve než dorazí k americké flotile a americká protiletadlová obrana tento počet sestřelených letadel ještě o mnoho navýší. Jediného zásahu, kterého Japonci docílí, je poškození lodě USS South Dakota (BB-57), která je zasažena jednou bombou. Japonci ztrácejí 240 letadel a Američané 29. Útočníci letí na Guam, kde Američané provádějí letecký úder a likvidují dalších 50 japonských letadel. Mezitím americké ponorky Cavalla a Albacore potápějí japonské letadlové lodě Taihó a Šókaku. Američtí účastníci této bitvy označují tento den jako "The Great Marianas Turkey Shoot" (jde o připodobnění k tradiční americké střelecké soutěži - "Turkey Shoot", kde se střílí na živého uvázaného krocana, jde tedy o velmi nerovný souboj, kde krocan nemá sebemenší šanci), vzhledem k tomu jak snadno byl japonský útok odražen.
19. června 1945: Thajsko - jednotky Britského společenství národů zahajují invazi z Barmy do Thajska.
19. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americkým silám se daří vytrvalým použitím propagandy prostřednictvím letáků a ampliónů přimět 343 japonské vojáky ke kapitulaci. Japonci v určitém zmatku ustupují na celé frontě před americkým III. obojživelným sborem, ale pokračují v odporu na celé linii amerického XXIV. armádního sboru.
19. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, v údolí Cagajan je v postupu jednotek amerického I. sboru dobyto město Ilagan.
|