V Kalendáriu je záznam o výbuchu při překládání munice u městečka Port Chicago v USA.
Na fb se objevil článek z Velké Británie, kde za druhé světové války také došlo k fatálnímu výbuchu, tentokráte leteckých pum, se spoustou obětí na životech a se škodami na širokém okolí.
Royal Air Force kromě leteckých základen spravovala i velkosklady munice. Jednu takovou základnu nazvanou Fauld vybudovala v roce 1939 v nepoužívaných vytěžených štolách, ve kterých se předtím těžil sádrovec, poblíž vesničky Tutbury v hrabství Straffordshire. O její provoz se starala jednotka No. 21 Maintenance Unit RAF (ta trpěla podstavem a hlavní manažerskou, nebo chcete-li řídící pozici v době exploze neměla již rok obsazenou) a ta měla k dispozici ke skladování munice i skupinu 189 italských válečných zajatců, zajatých především na bojištích v severní Africe, kteří byli naprosto nezkušení pro práci s výbušninami. Pracovníci ve štolách měli nedostatek potřebné techniky, organizace práce byla někdy chaotická, protože byla válka a neustále se do skladů a ze skladů něco přesouvalo, byl soustavný tlak shora na množství a rychlost odvedené práce. V tunelech se kromě různých typů leteckých bomb skladovala i letecká munice pro palubní kanóny a kulomety.
V pondělí 27. listopadu roku 1944 v čase 11:11 došlo v tunelech k obrovské explozi. Nikdy se nepodařilo prokázat, jak k ní došlo, ale v roce 1974 byla za nejpravděpodobnější uznána možnost, že při demontování rozbušek z leteckých pum jeden z pracovníků použil mosazné nářadí, místo dřevěného - což bylo spatřeno již předtím. Při manipulaci pak vznikla jiskra a ta odpálila první pumu, následovala rychlá řetězová reakce a ozvaly se krátce po sobě dva obří výbuchy. Explodovalo něco mezi 3 500 a 4 000 tunami výbušniny. Výbych vytvořil ve skalnatém podloží kráter o hloubce 30 metrů a průměru cca 307 metrů. Nad místem se objevil hřibovitý mrak jako po jaderném výbuchu a vystoupal do výšky několika tisíc stop. U jeho základny byly spatřeny další záblesky. Vše v okolí 1,2 km od středu kráteru bylo zničeno, nebo těžce poškozeno. Zničena byla kompletně nedaleká farma a hráz vodního rezervoáru (rybníku) s 450 000 kubickými metry vody. Voda se rozlila do krajiny, způsobila lokální záplavu a tím i další škody - poškodila například tři další farmy.
Počet obětí incidentu není úplně přesně znám, ale zpravidla se udává, že to bylo 70 osob.
- 26 zabitých nebo nezvěstných na úložišti Fauld, jedná se o členy armády, civilní zaměstnance a italské zajatce, z toho 5 zemřelo na otravu toxickým kouřem. Dalších 10 lidí bylo těžce zraněno.
- 37 zabitých (utopených) nebo nezvěstných civilistů v okolí základny, většinou zaměstnanců společnosti 'Peter Ford & Sons gypsum mine and plaster mill'. Dalších 12 zraněno.
- 7 zemědělců na nedaleké farmě
- jeden potápěč, který prohledával zatopené chodby v rámci záchranných operací
Zahynulo i asi 200 kusů dobytka, zraněné kusy pak šly druhý den na jatka.
Jednalo se o největší explozi na území ostrova Velká Británie v dějinách. Kráter je samozřejmě viditelný na leteckých snímcích i v dnešní době. Okolí bývalé základny (zrušena byla až v šedesátých letech) je však stále uzavřené, protože se doposud nepodařilo zlikvidovat veškerou zbylou nevybuchlou munici, jejíž část byla při incidentu rozmetána do okolí.
Současné i dobové fotky kráteru |