16.02.
16. února 1934: Severní Amerika - britské dominium Newfoundland v důsledku státního bankrotu ukončuje vlastní samosprávu a předává státní záležitosti zpět pod přímou kontrolu britské vlády v Londýně. Jedná se o jediný případ v dějinách, kdy se bývalá kolonie dobrovolně vzdává své nezávislosti zpět ve prospěch své mateřské země.
16. února 1942: Barma - během pokračování japonského postupu probíhají boje podél řeky Bilin.
16. února 1942: Tokio - generál Tódžó, japonský premiér, oznamuje japonskému parlamentu své vojenské záměry. Hovoří o "novém uspořádání soužití a společné prosperity založené na etických principech Velké východní Asie".
16. února 1942: Holandská východní Indie - na pláži ostrova Bangka poblíž Sumatry je japonskými vojáky zmasakrována skupina přeživších z potopené lodi Vyner Brooke. Jedná se o raněné britské a australské vojáky a o 22 australských zdravotních sester evakuovaných ze Singapuru. Vojáci jsou dílem potříleni, dílem probodáni bajonety, sestrám je přikázáno pochodovat do moře, kde jsou z pláže zezadu postříleny kulometem. Jediná sestra, Vivian Bullwinkel, přežije s průstřelem v nehybném setrvání na hladině a po odchodu vojáků prchá na ostrov. Nakonec se dostává do japonského zajetí, které přežije do konce války i díky tomu, že zatají, čeho byla svědkem.
16. února 1942: Nizozemské Antily - vlčí smečka sedmi německých a italských ponorek pod vedením kapitána Hartensteina napadá tankery u ostrova Aruba, místa dvou největších rafinerií na světě. Potopeno je 6 tankerů a 2 poškozeny. Obranu ostrova následně se souhlasem nizozemské exilové vlády převezmou Spojené státy.
16. února 1943: Jižní Čína - na poloostrově Lej-čou se vyloďují japonské jednotky a začínají vytlačovat obránce čínských nacionalistů. Cílem akce je postoupit k francouzské enklávě Kuang-čou-wan, nově se hlásící ke Svobodným Francouzům.
16. února 1944: Marshallovy ostrovy - letadla z letadlových lodí USS Saratoga (CV-3), USS Princeton (CVL-23) a USS Langley (CVL-27) amerického Task Group 58.4 (admirál Ginder) útočí na atol Eniwetok. Japonské letiště na ostrově Engebi již není provozuschopné.
16. února 1945: Vulkánové ostrovy - americký Task Force 54 (admirál Rodgers), s 5 křižníky a 16 torpédoborci a rovněž s 10 eskortními letadlovými loděmi TF52, zahajuje přípravné ostřelovaní ostrova Iwodžima. Špatné počasí zmenšuje efektivitu této akce.
16. února 1945: Filipíny - dva americké prapory, jeden vysazen z moře a druhý shozen ze vzduchu, se dostávají na ostrov Corregidor v Manilské zátoce. Útočící vojáci jsou vysazeni úspěšně, ale střetávají se s intenzivním japonským odporem, obklopeni ostrovními podzemními chodbami a dělostřeleckými palebnými stanovišti. Americké jednotky jsou rychle posíleny. Od té doby, co začala bitva na ostrově Luzon, bylo na ostrov Corregidor shozeno kolem 3 200 tun bomb.
16. února 1945: Nad Japonskem - americký Task Force 58, součást americké 5. flotily (Spruance), provádí se 12 flotilovými letadlovými loděmi letecké údery na Tokio. Tyto letadlové lodě jsou doprovázeny 8 bitevními loděmi, 15 křižníky a 83 torpédoborci a rovněž velkým počtem dalších podpůrných lodí.
|