23.2.
23. února 1942: Barma - velká část britské 17. indické divize je obklíčena na východním břehu řeky Sittang, když je poslední dostupný most vyhozen do vzduchu spojeneckými ženisty, aby nepadl do rukou Japonců. Většině z vojáků se podaří uniknout na druhou stranu řeky, ale všechna jejich těžká výzbroj a výstroj je ztracena.
23. února 1942: Spojené státy, Kalifornie - Japonská ponorka I-17 ostřeluje ropnou rafinerii v Elwoodu u Santa Barbary nedaleko Los Angeles. Škody jsou malé, ale útok zapřičiňuje paniku.
23. února 1944: Mariánské ostrovy - americká letadla útočí na ostrovy Rota, Tinian a Saipan. Jde o americká letadla z Task Group 58.3 (Sherman) a Task Group 58.2 (Montgomery). Útok potápí japonské lodě o tonáži 20 000 tun.
23. února 1944: Marshallovy ostrovy - končí japonský odpor na ostrově Parry. Americké síly tak dokončují obsazení atolu Eniwetok. Americké ztráty činí 300 zabitých a 750 zraněných. Japonská posádka byla úplně zničena. Ze 3 400 vojáků, jich bylo zajato 66.
23. února 1945: Filipíny - americké síly útočí na Manilu, kdy po novém bombardování obnovují svoji ofenzívu. Japonský odpor je nyní více soustředěn do staré části města obehnané hradbami (Intramuros), ale boje jsou zde zuřivé. Překvapivým kombinovaným obojživelným a vzdušně-výsadkovým útokem amerických jednotek společně s filipínskými partyzány je z japonského zajateckého tábora Los Baños zachráněno 2 147 spojeneckých civilních a válečných zajatců. Z Japonci kontrolované oblasti jsou evakuováni přes jezero Laguna de Bay na obojživelných vozidlech LVT-4 a mezi osvobozenými je i Frank Buckles, účastník první světové války, který se dožije 110 let a zemře v roce 2011 jako poslední žijící americký veterán z Velké války. Mezitím na ostrově Corregidor páchá japonská posádka podzemního komplexu Malinta Tunnel hromadnou sebevraždu. Poté, co je vchod do podzemí zablokován palbou amerického torpédoborce USS Converse (DD-509), rozhodují se japonští vojáci uvěznení v útrobách odpálit stavbu výbušninami.
23. února 1945: Vulkánové ostrovy - Iwodžima, většina hory Suribači na jižním cípu ostrova je americkými silami (americký V. obojživelný sbor) během dne dobyta. Tento den vzniká nejslavnější fotografie celé války v Pacifiku, kdy fotograf Joe Rosenthal zachycuje americké vojáky během vztyčování vlajky na jejím vrcholu. Na severu předmostí přetrvává stále stejný scénář - pomalý americký postup vykoupený americkým velkým úsilím. Vyznamenává se při něm mimořádným hrdinstvím námořní pěšák Hershel "Woody" Williams, který se pod palbou blokující postup jeho jednotky opakovaně vrací doplnit svůj plamenomet a výbušniny a ničí jeden nebezpečný japonský bunkr za druhým. Za akci bude později vyznamenán Medailí cti (viz 5. října 1945).
23. února 1946: Filipíny - v Manile je vykonán rozsudek smrti nad "Malajským tygrem", japonským generálem Jamašitou. Generál byl po svém oslnivém vítězství v Malajsku odstaven intrikami svých žárlivých kolegů na nevýznamný post v Mandžusku v Číně, na konci války však byl pověřen beznadějnou obranou Filipínských ostrovů. Podařilo se mu do konce války udržet část ostrova Luzon, ale po kapitulaci ho zasáhla další rána osudu, když mu byla spojeneckým vojenským tribunálem přiřknuta odpovědnost za válečné zločiny spáchané v bitvě o Manilu běsnícími japonskými jednotkami, které ovšem jednaly v rozporu s jeho rozkazy a nad kterými neměl reálnou kontrolu. Jeden z nejschopnějších polních velitelů druhé světové války tak potupně umírá oběšením jako oběť msty ze strany svých méně taletovaných nepřátel.
|