09.03.
9. března 1942: Holandská východní Indie - holandská vláda na Jávě je evakuována. Japonci nad tímto ostrovem získávají úplnou kontrolu. Generál Ter Poorten souhlasí s kapitulací 100 000 spojeneckých vojáků.
9. března 1942: Severní Atlantik - německou ponorkou U-587 je potopena řecká obchodní loď Lily. Jedná se o plavidlo postavené v roce 1920 v Japonsku, v loděnicích Učida v Jokohamě, pokřtěné názvem Taikai Maru. Vzápětí poté jej však zakoupilo Československo, pro které se pod názvem Legie stalo první námořní lodí plavící se pod vlajkou tohoto nového státu. Loď se podílela na evakuaci československých legionářů z ruského Vladivostoku do Evropy a poté sloužila jako plavidlo Československého obchodního loďstva. V době Velké hospodářské krize byla Legie odprodána řecké rejdařské firmě Pateras.
9. března 1943: Nová Guinea - probíhají silné japonské útoky na Wau.
9. března 1944: Barma - zprávy o postupu japonské 33. divize doráží do hlavního štábu britské 17. indické divize. Generál Cowan zpočátku odmítá těmto zprávám věřit.
9. března 1944: Kanada - v padesáti letech umírá kapitán Roy Brown, stíhací eso s 10 sestřely z první světové války a oficiální přemožitel slavného Manfreda von Richthofena. Rok před touto událostí se s ním v Torontu setkal George Beurling, nejúspěšnější kanadské eso druhé světové války a hrdina obrany Malty.
9. března 1944: Admiralitní ostrovy - první americká letadla začínají operovat z letiště Momote.
9. března 1944: Šalomounovy ostrovy - Bougainville, s těžkými ztrátami selhávají japonské protiútoky na americkou 37. divizi. Ostřelována jsou americká letiště Piva a Torokina.
9. března 1944: Indický oceán - svaz těžkých křižníků Aoba, Čikuma a Tone potápí britskou nákladní loď Behar vezoucí náklad zinku z Austrálie do Británie. Oběť stihne odvysílat nouzový signál, proto se svaz obrací zpět na základnu v Singapuru. Japonci berou na palubu trosečníky, nicméně téměř všichni jsou během cesty povražděni. Jediným potopeným spojeneckým plavidlem tak končí poslední korzárský výpad hladinových plavidel Osy ve druhé světové válce.
9. března 1944: Japonsko - je uvedena premiéra válečného filmu režiséra Kadžira Jamamota Kato Hayabusa sento-tai, který pojednává o 64. Sentai, nejúspěšnějším stíhacím pluku JAAF v druhé světové válce s největším počtem stíhacích es ve svých řadách a podle slavného velitele Tatea Katóa pojmenovaném přezdívkou "Kató Sentai". Film popisuje vítězné boje jednotky v Malajsku, na Sumatře a v Barmě na začátku války v Pacifiku, kdy se na svých strojích Ki-43 Hajabusa (česky Sokol, ve spojeneckém kódovém označení Oscar) střetla i s AVG, tj. Létajícími tygry. Snímek je plný povedených triků a nádherných záběrů létající dobové techniky. Ústřením hudebním motivem je podmanivý nápěvek a píseň "Kató Hajabusa Sentó Tai no Uta".
9. března 1945: Barma - jižní postup britské 19. divize dosahuje předměstí Mandalaje. Další jednotky indického XXXIII. sboru postupují k tomuto městu ze západu. Boje kolem města Meiktila pokračují, protože Japonci odvolali jednotky z oblasti kolem města Mandalaj, aby uskutečnili zoufalý pokus o uvolnění svých dopravních tras.
9. března 1945: Francouzská Indočína - v reakci na nebezpečí spojenecké invaze je Japonci svržena administrativa vichystické Francie, odzbrojeny francouzské posádky a nad územím přebrána kontrola ve formě zřízení loutkových států Vietnamské císařství, Kambodžské království a Království Luang Prabang.
9. března 1945: Nad Japonskem - během noci (9. - 10. března), 279 nízko letících amerických bombardérů B-29 Superfortress shazuje 1 667 tun napalmu a zápalných bomb na Tokio. Výsledkem nekontrolovatelného požáru je devastace 26 čtverečních kilometrů zastavěné oblasti, je zabito 84 000 obyvatel, zraněno 102 000 a o domov je připraveno kolem 1 000 000 obyvatel. Obdobné útoky probíhají na města Nagoja, Ósaka a Kóbe. Japonská civilní obrana není schopna se s následky těchto útoků vypořádat.
|