26.03.
26. března 1942: Spojené státy - admirála Harolda R. Starka nahrazuje na postu Náčelníka námořních operací (Chief of Naval Operations) admirál Ernest J. King, který zároveň zůstává i v dosavadní funkci Vrchního velitele amerického loďstva (Commander-in-Chief of US Fleet).
26. března 1943: Beringovo moře - americká eskadra 2 křižníků a 4 torpédoborců (pod velením admirála McMorrise) naráží na japonskou eskadru 4 křižníků a 5 torpédoborců (pod velením admirála Hosogajy) eskortující konvoj u Komandorských ostrovů. V následném palebném střetnutí, jedním z posledních čistě dělostřeleckých duelů velkých hladinových plavidel v námořní historii, je těžce poškozen americký těžký křižník USS Salt Lake City (CA-25) a japonský křižník Nači. Hosogaja se rozhoduje v této chvíli ze strachu před leteckými útoky střetnutí zastavit, ačkoli se začíná projevovat jeho jasná převaha. Po návratu do Japonska bude obviněn ze zbabělosti a zbaven velení, nicméně Japonci po této bitvě rezignují na zásobování posádek Aleutských ostrovů hladinovými plavidly a dál už bude probíhat jen s využitím ponorek.
26. března 1944: Karolíny - japonské hlídky opět spatřují velké americké námořní síly směřující k ostrovu Palau. To vede k rozhodnutí rozptýlit válečné lodě.
26. března 1944: Indický oceán - japonská ponorka I-8 potápí nizozemské obchodní plavidlo SS Tjisalak. Trosečníci jsou Japonci loveni z moře a vytahováni ze záchranných člunů, aby byli shromážděni na palubě pro obzvláště kruté způsoby vraždění. Jeden po druhém jsou sekáni meči, stříleni nebo biti kladivem a následně házeni do vývařiště lodního šroubu. Část zajatců je přivázána k lanu připevněnému k ponorce a utopena při jejím ponoření. Šesti spojeneckým námořníkům se daří běsnění přežít, po odplutí ponorky a hodinách plavání v moři nalézt záchranný člun a později o události podat svědectví.
26. března 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - americké námořní síly (TF58 a TF52) pokračují v náletech na Okinawu. Americký taktický svaz Task Force 54 (admirál Deyo), s 10 bitevními loděmi, 10 křižníky a 33 torpédoborci, zahajuje hlavní ostřelování Okinawy. Americká 77. pěší divize (generál Bruce) se vyloďuje na několika ostrovech souostroví Kerama Retto a překonává zde malé japonské posádky. Britská Tichomořská flotila (admirál Rawlings), rovněž označovaná jako Task Force 57, se 4 flotilovými letadlovými loděmi, 2 bitevními loděmi, 5 křižníky a 11 torpédoborci, útočí na letiště a další cíle na souostroví Sakašima Gunto. Na spojenecké lodě neúspěšně útočí japonské ponorky.
26. března 1945: Filipíny - kolem 14 000 mužů, pod velením generála Arnolda a převelených z jednotek divize Americal (23. pěší divize), se vyloďují přímo na jihu města Cebu na ostrově Cebu. Admirál Berkey velí podpůrné ostřelovací (bombardovací) skupině.
26. března 1945: Vulkánové ostrovy - Iwodžima, ostrov je v 9:00 oficiálně prohlášen za bezpečný. Kolem 200 vojáků z původní japonské posádky o 20 700 mužích zůstává naživu jako váleční zajatci amerického V. obojživelného sboru. Americké ztráty činí téměř 6 000 mrtvých a 17 200 zraněných. Díky vynalézavosti generála Kuribajašiho a houževnatosti jeho vojáků se boje o ostrov Iwodžima staly prakticky jedinou bitvou války v Pacifiku, kde americké ztráty převýšily japonské.
26. března 1945: Anglie - na rakovinu umírá David Lloyd George, bývalý britský premiér, který dovedl Británii k vítězství v první světové válce. Napomohl tomu, aby se v květnu 1940 britským předsedou vlády stal Winston Churchill a přispěl tak k vítězství i ve druhé světové válce, ale jejího konce se nedožil.
|