08.05.
8. května 1933: Brazílie - v Maceió přistává po více než 20ti hodinovém letu z Afriky ze Senegalského Saint-Louis speciálně upravená verze polského letounu RWD-5bis s imatrikulací SP-AJU. Kapitán Stanisław Skarżyński tím dosahuje již později nikdy nepřekonaného rekordu nejmenšího letadla, které kdy přeletělo Atlantský oceán. Jak letadlo, tak pilot, se zúčastní druhé světové války. Letoun bude zajat ve Lvově Rudou armádou při invazi Sovětského svazu do východní části Polska, zatímco jeho bývalý pilot zahyne v řadách RAF při bojové misi s bombardérem Wellington.
8. května 1941: Indický oceán - britský těžký křižník HMS Cornwall objevuje a potápí německý pomocný křižník Pinguin nedaleko souostroví Seychely. Během svého křižování potopil Pinguin 28 lodí o tonáži 136 550 tun.
8. května 1942: Korálové moře - díky leteckému průzkumu vědí obě flotily, jak japonská tak americká, o svých vzájemných pozicích. V bitvě, která následuje, je těžce poškozena letadlová loď USS Lexington a je opuštěna. (Později bude potopena americkým torpédoborcem). Letadlová loď USS Yorktown je rovněž zasažena. Na japonské straně je vážně poškozena letadlová loď Šókaku. Významná je ta skutečnost, že Japonci přicházejí o mnoho svých dobře vycvičených pilotů kvůli velkým leteckým ztrátám. Bitva je pozoruhodná z několika důvodů. Japonci jsou přinuceni upustit od útoku na Port Moresby, jde o první skutečné zadrhnutí v jejich expanzi. Je to také poprvé, co námořní bitva proběhla bez vizuálního kontaktu hlavních účastníků boje. Poškození lodí způsobila letadla, která vzlétla z letadlových lodí a ne lodní děla.
8. května 1942: Indický Oceán - na Kokosových ostrovech (též Keelingovy ostrovy náležící Austrálii, nezaměňovat s Kokosovým ostrovem v Tichém oceánu) dochází k povstání koloniálních vojáků z Cejlonu proti britským důstojníkům. Cílem vzbouřenců, motivovaných japonskou sérií vojenských vítězství a propagandistickými sliby nezávislosti na Británii, je ovládnutí ostrovů a jejich předání Japoncům, kteří již od konce března ovládají nedaleký Vánoční ostrov. Rebelie je potlačena loajální částí ostrovní posádky a vůdci povstání se stanou jedinými příslušníky ozbrojených sil Commonwealthu, kteří budou za druhé světové války popraveni za vojenskou vzpouru.
8. května 1943: Šalomounovy ostrovy - tři japonské torpédoborce Ojašio, Kagero a Kurošio najíždí na americké miny obklopující ostrov Nová Georgie. Kurošio se ihned potápí a poškozené Ojašio a Kagero likvudují vzápětí americká letadla z Hendersonova letiště na Guadalcanalu.
8. května 1944: Kurilské ostrovy - americká ponorka USS Tautog (SS-199) napadá japonský konvoj a potápí jeho největší nákladní loď, Mijazaki Maru (4 000 tun).
8. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, přívalový déšť omezuje vojenské operace. Za pomocí výbušnin eliminuje americká 1. divize námořní pěchoty několik japonských pozic v jeskyních na pahorku Nan.
8. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americký 145. pěší pluk obsazuje hřeben u města Guagua, jihovýchodně od hory Pacawagan a blokuje stezku podél řeky Mariquina. Ostrov Mindanao, jednotky americké 24. divize zřizují předmostí přes řeku Talomo, severně od města Mintal. Americká 31. divize "čistí" Colganův les (Colgan woods, podle kaplana 124. pluku, který zde padl v první den bitvy 6. května) a doráží k letišti města Maramag. Americké jednotky se vyloďují na ostrově Samar. Ostrov Negros, americké síly na jihu nadále postupují proti silnému japonskému odporu.
8. května 1945: Spojené státy - prezident Truman připomíná Američanům, že válka je vyhrána pouze z poloviny.
8. května 1945: Území Československa - nad Brnem sestřeluje ve svém Bf 109 německý stíhací pilot Erich Hartmann svou poslední oběť války, sovětskou stíhačku Jak. Jeho skóre se tak uzavírá na čísle 352, absolutním rekordu historie vzdušných bojů, který zřejmě nebude nikdy překonán.
|