Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Diskuze na Lopuchu,
pohlazení na duchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(21.1.25) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: irmvjou
[ 8643 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 20.5.2024 04:58  14568
20.05.
20. května 1942: Barma - japonské jednotky zaujímají obranné pozice na hranici s Indií.

20. května 1942: Velká Británie - po riskantním letu přes Němci okupovanou Evropu přistává ve Skotsku sovětský dálkový bombardér TB-7 (Pe-8) s Vjačeslavem Molotovem na palubě. Sovětský ministr zahraničí cestuje na jednání s Winstonem Churchillem o spojenecké smlouvě a otevření druhé fronty.

20. května 1943: Aleuty - ostrov Attu, pokračují boje v průsmyku Clevesy. Japonské jednotky brání vyvýšenou pozici a kladou americkým útokům odhodlaný odpor.

20. května 1944: Ostrov Marcus (nebo také Minami Torišima) - útok na tento ostrov provádějí letadla z letadlových lodí taktického svazu Task Group 58.2 (admirál Montgomery).

20. května 1944: Nová Guinea - americké jednotky dokončují likvidaci zbytků japonské posádky ostrovů Wakde. Na nedaleké pevnině provádějí japonské jednotky slabé útoky u Arare.

20. května 1945: Čína - japonské jednotky evakuují Che-čch’ (Héchí) v provincii Kuang-si. Japonský císařský generální štáb se rozhoduje, že přerozdělí dostupné jednotky blíže k japonským domovským ostrovům.

20. května 1945: Filipíny - ostrov Mindanao, americká 31. divize, součást amerického X. sboru, která postupuje na sever a obsazuje pozice nedaleko města Malajbalaj, je vystavena japonské dělostřelecké palbě. Jiné jednotky postupují na sever od města Davao a kladou odpor nočním protiútokům.

20. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, po bojích v propojených tunelech zajišťují americké jednotky pahorek Čokoládová kapka (Chocolate Drop Hill). Jednotky 1. divize námořní pěchoty, součást amerického III. obojživelného sboru, obsazují hřeben Wana. Jednotky americké 6. divize námořní pěchoty stejného sboru, zahajují "vyčišťující" operace v Japonci obsazených jeskynních pozicích Podkova a Půlměsíc. Používají plamenomety a kumulativní nálože a neprodyšně tak japonské jednotky izolují. Japonské jednotky provádějí protiútok na pozici Podkova a mají ztráty kolem 200 zabitých vojáků. Na východě, americké 7. a 96. divize amerického XXIV. armádního sboru pokračují v dobývání města Jonabaru.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 19.5.2024 04:58  14567
19.05.
19. května 1935: Spojené království - po nehodně na motocyklu umírá 46ti letý britský plukovník T. E. Lawrence, celosvětově známý jako Lawrence z Arábie pro svou účast na arabském povstání proti Osmanské říši za první světové války.

19. května 1938: Nad Japonskem - letecké síly Čínské republiky (ROCAF) provádějí ojedinělý letecký útok na japonské domácí ostrovy. Dvě letadla ROCAF shazují propagační letáky na města Nagasaki, Fukuoka, Kurume, Saga a další místa na Kjúšú. Tyto letáky nemají žádný vliv na japonské civilní obyvatele, ale ukazují, že Čína by mohla potenciálně provést na Japonsko letecké údery menšího rozsahu. Japonská armáda později nesprávně dospěje k závěru, že ROCAF disponuje letouny schopnými udeřit v dosahu 2100 km od jejich základen a přijme opatření proti potenciálním náletům na západní Japonsko, když čínské jednotky zahájí ofenzívu v roce 1939.

19. května 1941: Francouzská Indočína - komunistický vůdce Ho Či Min po návratu z exilu obnovuje Ligu nezávislosti Vietnamu (zkráceně Viet Minh). Daří se mu znovu sjednotit několik socialistických a nacionalistických odbojových skupin a pod společným vedením (generál Vo Nguyen Giáp) zahájit boj proti vichystické Francii a japonským okupantům. S ohledem na boj proti společnému nepříteli, Viet Minh brzy obdrží materiální podporu nejen ze sousední Číny, ale také od USA a SSSR.

19. května 1943: Aleuty - ostrov Attu, americké jednotky postupují průsmykem Clevesy směrem do zátoky Čičagovův přístav (angl. Chichagof Harbour).

19. května 1944: Nová Guinea - ostrov Insoemoar, zbytky japonské posádky se stahují na severovýchodní cíp ostrova.

19. května 1944: Ostrov Marcus (nebo také Minami Torišima) - útok na tento ostrov provádějí letadla z letadlových lodí taktického svazu Task Group 58.2 (admirál Montgomery).

19. května 1945: Nad Japonskem - 272 americké bombardéry B-29 Superfortress (Superpevnost) provádějí úder na město Hamamacu, 192 kilometrů od Tokia. Bomby jsou shozeny skrz oblaka ze střední nadmořské výšky.

19. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americká 77. divize zakouší těžké ztráty po bojích o hřeben Išimmi a ustupuje.

19. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, v oblasti přehrady Ipo severně od Manily, kde operuje americká 43. divize amerického XI. sboru, končí japonský odpor. Americká 152. divize brání své pozice nedaleko hřebene Woodpecker (česky: datel, strakapoud). Americká 25. divize, součást amerického I. sboru, zahajuje "vyčišťující" operace v oblasti na sever a západ od obce Santa Fe.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 18.5.2024 04:58  14566
18.05.
18. května 1943: Aleuty - ostrov Attu, americké jednotky postupující ze severu a jihu se spojují. Reorganizují se na tažení proti předpokládané poslední japonské pozici na přístupu do zátoky Čičagovův přístav (angl. Chichagof Harbor).

18. května 1944: Admiralitní ostrovy - americká 6. armáda oznamuje dokončení tažení na těchto ostrovech. Američané mají 1 400 zabitých a zraněných, Japonci mají 3 820 mrtvých a 75 jich bylo zajato.

18. května 1944: Nová Guinea - americký 163. pěší pluk (generál Doe) se za palebné podpory z ostrova Insoemanai vyloďuje na ostrově Insoemoar a postupuje, aby obsadil letiště Wakde.

18. května 1945: Čína - čínské jednotky obsazují zpět město Fu-čou v provincii Fu-ťien. Posily z Barmy (tři čínské divize, které v roce 1942 při obraně Barmské cesty ustoupily před Japonci do Indie místo do Číny) se chystají k návratu.

18. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americké jednotky postupují směrem k hřebeni Woodpecker (česky: datel, strakapoud).

18. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americká 6. divize námořní pěchoty, součást amerického III. obojživelného sboru, obsazuje většinu pahorku Cukrová homole, stejně tak části pozic Půlměsíce a Podkovy, které mají po několika dnech prudkých bojů před očima. Americká 1. divize námořní pěchoty pokračuje v bitvě o údolí řeky Wana a hřebene Wana, ale nedaří se jí eliminovat japonský odpor ani za použití plamenometů a podpory tanků. Mezitím americká 77. a 96. divize, součásti amerického XXIV. armádního sboru, útočí bezúspěšně na japonské pozice na Plochém vrcholu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 17.5.2024 04:58  14565
17.05.
17. května 1938: Washington - prezident Roosevelt podepisuje zákon Kongresu „Naval Act of 1938“ reagující na japonské odmítnutí zbrojních omezení, napadení Číny a německou anexi Rakouska. Tento zákon nařizuje zvýšení tonáže válečného loďstva o 20% a mimo jiné umožňuje zahájit výstavbu dvou nových letadlových lodí USS Hornet (CV-8) a USS Essex (CV-9).

17. května 1944: Holandská východní Indie - spojenecké letadlové lodě HMS Illustrious a USS Saratoga (CV-3) napadají v rámci oprace Transom, načasované souběžně s vyloděním na Wakde u Nové Guieje, ropná zařízení ve městě Surabaja na Jávě. Eskortu provádějí bitevní lodě Britské Východní flotily (admirál Sommerville). Japonci přichází o transportní loď Šinrei Maru a 12 letadel zničených na zemi. Ztraceno je pouze jedno spojenecké letadlo. Během noci jsou tato zařízení napadena znovu a to bombardéry Liberator ze základen na pevnině. Po útoku je Saratoga povolána do Pearl Harboru zpět k americkému námořnictvu.

17. května 1944: Nová Guinea - americké jednotky se vyloďují na pevnině u Arare (též Arara) a obsazují blízký ostrov Insoemanai, menší ze dvou ostrovů souostroví Wakde. Britský admirál Crutchley a americký admirál Berkey velí dvěma uskupením amerických a australských křižníků a torpédoborců, která kryjí tato vylodění.

17. května 1944: Barma - Merrillovi záškodníci pomáhají čínským jednotkám dobýt letiště u města Myitkyina. Letiště je od překvapených Japonců získáno relativně snadno a nepoškozené, avšak selhávající útok předsunutých čínských jednotek na samotné město, kam se Japonci stahují, je předzvěstí dlouhých a těžkých bojů o tento klíčový bod.

17. května 1945: Velké Sundy - holandské jednotky se vyloďují na ostrově Tarakan, kde posilují australské jednotky, které čelí těžkému japonskému odporu.

17. května 1945: Marshallovy ostrovy - letadla z USS Ticonderoga (CV-14) útočí na cíle na Japonci drženém ostrově Taroa v atolu Maleolap. Střetávají se s malým odporem.

17. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americká 6. divize námořní pěchoty, součást amerického III. obojživelného sboru, pokračuje v útoku na pahorek Cukrová homole s japonskými pozicemi, které byly intenzivně bombardovány letadly, ostřelovány dělostřelectvem a loděmi. Jednotky americké 1. divize námořní pěchoty obsazují západní část údolí Wana, ale nedaří se jim dobýt hřeben. Jednotky americké 77. divize, součásti amerického XXIV. armádního sboru, provádějí překvapivý útok na hřeben Išimmi, západně od stejnojmenné vesnice, útok ukončují v pozicích, kde jsou vystaveny japonské palbě.

17. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 152. divize, součást amerického XI. sboru, se po ústupu Japonců opevňuje ve výhodných pozicích na hřebeni Woodpecker. Americká 43. divize obsazuje přehradu Ipo, hlavní zdroj vody pro Manilu, netknutou intenzivním bombardováním a dělostřeleckou přípravou.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 16.5.2024 04:58  14564
16.05.
16. května 1943: Aleuty - ostrov Attu, Japonci jsou donuceni ustoupit kvůli pokračujícím americkým útokům nedaleko Holtzovy zátoky.

16. května 1944: Nová Guinea - americké jednotky se přesouvají z města Hollandia (dnešní Jayapura) k ostrovu Wakde.

16. května 1945: Malacký průliv - během noci (z 15. na 16. května) jsou japonský těžký křižník Haguro a torpédoborec Kamikaze, pokoušející se obnovit zásobování japonských posádek na ostrovech Nikobary, obklíčeny kordonem pěti britských torpédoborců, kterému velí kapitán Power. V jednom z posledních hladinových soubojů těžkých plavidel druhé světové války posílají Britové japonský křižník ke dnu, torpédoborec Kamikaze uniká. Vrak křižníku se v roce 2014 stane obětí ilegálních sběračů kovů.

16. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 152. divize, součást amerického XI. sboru, za podpory těžkého dělostřelectva útočí na hřeben Woodpecker a pak se na něm opevňuje. Je ohlášeno dokončení obsazení poloostrova Bicol jednotkami amerického XIV. sboru. Ostrov Mindanao, japonské jednotky brání americkému postupu podél řeky Talomo.

16. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americká 6. divize námořní pěchoty (součást amerického III. obojživelného sboru) má těžké ztráty v pokračujících útocích na pahorek Cukrová homole. Japonská protitanková děla vyřazují z provozu velký počet amerických tanků podporujících postup americké 1. divize námořní pěchoty v údolí řeky Wana. Nadále pokračují neúspěšně útoky americké 77. divize severně od linie Šuri. Americká 96. divize doráží k okraji vesnice Jonabaru. Pahorek Láska, západně od Kuželového pahorku, je nadále bráněn japonskými jednotkami.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 15.5.2024 04:58  14563
15.05.
15. května 1932: Japonsko - dochází k neúspěšnému pokusu o puč, při kterém premiér Inukaje Cujoši podléhá atentátu spáchanému mladými armádními důstojníky. Původním cílem atentátu měl být Charlie Chaplin při návštěvní recepci s premiérem, což mělo vyvolat válku se Spojenými státy. Podpora veřejnosti vede k velmi mírnému potrestání pučistů, posílení moci japonského militarismu a oslabení demokracie a vlády práva v Japonském císařství.

15. května 1940: Spojené státy - v jihokalifornském městě San Bernardino otvírají bratři Richard a Maurice McDonaldovi první podnik zvaný McDonald’s Bar-B-Q, který se později rozroste v celosvětový řetězec.

15. května 1941: Britské ostrovy - na základně Cranwell vzlétá prototyp prvního britského proudového letounu Gloster E.28/39.

15. května 1942: Austrálie - do Port Moresby jsou vyslány australské posily.

15. května 1942: Barma - první britští vojáci ve svém ústupu z Barmy doráží do Indie. Japonci dosahují svého cíle, izolují Čínu od pozemních komunikací a spojeneckého zásobování.

15. května 1942: Tichý oceán - Japonci odvolávají invazní svaz mířící k okupaci ostrova Nauru, neboť průzkumné letadlo z Tulagi hlásí, že do oblasti míří americké letadlové lodě USS Enterprise (CV-6) a USS Hornet (CV-8). Ze strany Američanů se jedná o úspěšný předstíraný manévr, kterým odrazují Japonce od akce díky tomu, že z dešifrované nepřátelské komunikace vědí o absenci leteckého krytí invazních sil.

15. května 1943: Barma - britský generál Slim je jmenován velitelem 14. armády. Generálové Irwin a Lloyd jsou zbaveni funkce.

15. května 1943: Aleuty - selhává americký útok v zátoce Massacre. Druhá snaha o postup na severu zaznamenává úspěch, ačkoli za cenu obětí způsobené jak japonským odporem, tak vlastní palbou.

15. května 1943: Sovětský svaz - v Moskvě je oficiálně rozpuštěna Kominterna (Třetí internacionála), řídící orgán, kterému jsou podřízeny komunistické strany zahraničních zemí. Jedná se o zastírací manévr Stalina, aby uklidnil obavy západních spojenců, že se SSSR bude vměšovat do vnitřních záležitostí jiných států.

15. května 1943: Spojené státy - základnu Carlsbad Army Airfield v Novém Mexiku zachvacuje požár po neopatrné manipulaci s "netopýří bombou". Z vyvíjené zbraně uniká část netopýrů s připevněnými časovými zápalnými náložkami, které roznášejí do tmavých podstřeší budov základny a přivádějí je tak ke zkáze. Projekt bude nakonec zastaven.

15. května 1945: Andamany - britské lodě a letadla napadají japonské pozice.

15. května 1945: Barma - Aun Schan, barmský vlastenecký vůdce, se připojuje k tažení Spojenců proti Japoncům (pozn. jeho dcera Aun Schan Su Ťij se stane známou opoziční političkou a generální tajemnicí strany Národní liga pro demokracii v Myanmaru/Barmě, v roce 1990 obdrží Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a v roce 1991 na návrh Václava Havla Nobelovu cenu míru). Britská 26. indická divize postupuje z Rangúnu směrem k městu Prome (známém též jako Pyay) a spojuje se z britskou 20. indickou divizí postupující na jih.

15. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americký XI. sbor připravuje obnovení útoků na přehradu Ipo, severně od Manily. Jednotky americké 8. armády zahajují nové útoky na ostrovy Mindanao a Negros. Jednotky americké 24. divize postupují z města Davao na severovýchod a dostávají se do kontaktu s filipínskými partyzány. Likvidační operace pokračují v údolí řeky Talomo.

15. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, pomalé americké postupy a draze zaplacené japonské protiútoky pokračují. Intenzivní boje jsou hlášeny kolem pozic na pahorku Cukrová homole a Kuželovém pahorku. Kvůli japonské palbě se z Cukrové homole stahují příslušníci námořní pěchoty, jednotky amerického III. obojživelného sboru. Proti silnému japonskému odporu postupuje údolím řeky Wana, západně od linie Šuri, americká 1. divize námořní pěchoty. Americký 305. pěší pluk 77. pěší divize amerického XXIV. armádního sboru dosahují malého postupu a jejich výkonnost v boji klesla na jednu čtvrtinu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 14.5.2024 04:58  14562
14.05.
14. května 1936: Británie - v Londýně umírá polní maršál Edmund Allenby, jeden z nejlepších dohodových velitelů první světové války, ve které vedl britské jednotky v bojích proti Osmanské říši v Africe a Asii a nakonec zcela ovládl klíčové oblasti blízkého východu (zejména Palestinu a Sýrii).

14. května 1942: Washington - šifranti odhalují první náznaky japonského plánu zaútočit na ostrov Midway v centrálním Pacifiku.

14. května 1943: Barma - Japonci obsazují po britském ústupu (11. května) město Maungdaw.

14. května 1943: Austrálie - australská nemocniční loď AHS Centaur je torpédována neznámou ponorkou. Torpédo zasahuje nádrže s palivem, které zapaluje a plameny následně pohltí celou loď. Centaur nabírá rychle vodu a potápí se za necelé tři minuty. Z 332 lidí na palubě je 64 zachráněno. Za nejpravděpodobnějšího pachatele tohoto válečného zločinu je později označena ponorka I-177 kapitána Nakagawy, po válce odsouzeného za jiné zločiny.

14. května 1944: Barma - populární britská zpěvačka Vera Lynn v rámci svých vystoupení na koncertech pod otevřeným nebem pro britské vojáky v Egyptě, Indii a Barmě navštěvuje na barmském bojišti bojovou jednotku. Při tomto setkání vznikají unikátní filmové záběry, na kterých nezpívá, ale povídá si s vojáky, dává autogramy a sleduje předvádění techniky. Tváře vojáků ukazují, že je tato žena miláčkem ozbrojených sil. Dožije se úctyhodného věku 103 let a její státní pohřeb s vojenskými poctami a přeletem Spitfirů se bude konat 10.7.2020, v den 80. výročí začátku Bitvy o Británii.

14. května 1945: Nad Japonskem - americká 20. letecká armáda provádí nálet zápalnými bombami na město Nagoja. Kolem 2 500 tun těchto bomb je shozeno 472 bombardéry B-29 Superfortress (Superpevnost). Je sestřeleno přibližně 20 japonských stíhaček.

14. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, jednotky 25. divize, součásti amerického I. sboru, postupují na sever průsmykem Balete. Jednotky americké 43. divize, součásti amerického XI. sboru, doráží k hrázi přehrady Ipo, která je Japonci opevněna.

14. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, 20 vojáků námořní pěchoty doráží na vrcholek Cukrová homole. Obsazeno je letiště Jonabaru.
desdichado Desdichado Donald Trump své druhé volební období .. - jak myslíte, že skončí? Tipuj, hlasuj !! 13.5.2024 22:16 - Oblíbené kluby (18:27) 14561
Seiner Majestät Unterseeboot U 20
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 13.5.2024 04:58  14560
13.05.
13. května 1940: USA - ve společnosti Vought-Sikorsky se uskutečňuje první volný let vrtulníku VS-300 konstruktéra Igora Sikorskiho, emigranta se Sovětského Svazu, který za první světové války zkonstruoval v Rusku první těžký bombardér na světě pojmenovaný Ilja Muromec.

13. května 1942: Barma - Japonci pronásledují ustupující čínskou 6. armádu přes řeku Salwin směrem k městu Kengtung.

13. května 1943: Aleuty - americké jednotky nyní převyšují počtem japonské obránce na ostrově Attu v poměru 4 ku 1. Nicméně Američané nejsou schopni rozšířit svoji frontu dále z oblastí vylodění. Špatné počasí a terén brzdí jejich postup.

13. května 1944: Severní Atlantik - nedaleko Azor potápí torpédoborec USS Francis M. Robinson (DE-220) japonskou ponorku RO-501. Jedná se o původně německou ponorku U-1224 typu IXC/40, kterou Kriegsmarie převedla japonskému námořnictvu. Japonští námořníci, kteří na ní v Německu prošli výcvikem a následně ji převzali, připluli v březnu 1943 do Brestu v okupované Francii jako náhradní posádka na japonské ponorce I-8. Ponorce mířící do malajského Penangu se stává osudnou skutečnost, že narazila na americký stíhací svaz 5 torpédoborců s eskortní letadlovou lodí USS Bogue (CVE-9).

13. května 1944: Nová Guinea - japonské jednotky pokračují v šarvátkách s americkými jednotkami na předmostích na mořském břehu u města Hollandia (od r. 1968 Jayapura).

13. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, na linii Šuri probíhají nadále zuřivé boje. Americká 6. divize námořní pěchoty má těžké ztráty, ale dokončuje obsazení hřebene Dakeši. Na východním pobřeží pronikají jednotky americké 96. divize na letiště východně od linie Šuri a obsazují část Kuželového pahorku (Conical Hill).

13. května 1945: Barma - oblast Arakan, britská 82. západoafrická divize obsazuje bez boje Gwa.

13. května 1945: Filipíny - jednotky americké 40. divize obsazují po dalších těžkých bojích na ostrově Mindanao letiště Del Monte. Americká 24. divize postupuje na sever po stezce procházející údolím řeky Talomo.

13. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, jednotky amerického I. sboru dokončují obsazení průsmyku Balete a zajišťují tak cestu do údolí Cagajan. Americká 43. divize, součást amerického XI. sboru, se dostává na dohled přehrady Ipo.
alfi Alfi 12.5.2024 21:36  14559
Eastern Front of WW1 animated: 1916-17https://www.youtube.com/watch?v=FclrOOYhhtU
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 12.5.2024 07:48  14558
Zlatí Němci
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 12.5.2024 04:58  14557
12.05.
12. května 1943: Šalomounovy ostrovy - admirál Ainsworth vede ve dvou uskupeních 4 křižníky a 7 torpédoborců, aby ostřelovaly pozice Vila a Munda. Americké lodě pokládají u ostrova Nová Georgie další miny.

12. května 1944: Nová Guinea - japonské jednotky pokračují v šarvátkách s americkými jednotkami na předmostích na mořském břehu u města Hollandia (od r. 1968 Jayapura).

12. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, japonské jednotky odrážejí útok jednotek amerického III. obojživelného sboru na svou opevněnou pozici na pahorku Cukrová homole (Sugar Loaf Hill), jihovýchodně od městečka Amike. Tato pozice je důležitým místem japonské obrany linie Šuri. Americká 1. divize námořní pěchoty má těžké ztráty, ale obsazuje většinu hřebene Dakeši. Americká 77. divize postupuje k linii Šuri pomalu. Americká 96. divize obsazuje Japonci bráněnou pozici na Kuželovém pahorku (Conical Hill). Na moři, úderem letadla kamikaze je značně poškozena americká bitevní loď USS New Mexico (BB-40).

12. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, jednotky americké 43. divize, součást amerického XI. sboru, obsazují během postupu na město Ipo několik pahorků obsazených Japonci. Ostrov Mindanao, jednotky americké 40. divize dorážejí na letiště Del Monte. Další jednotky postupují na jihozápad od města Tankulan. Po vleklém bombardování a dělostřeleckém ostřelování eliminuje americký 123. pěší pluk opevněné japonské postavení v Colganově lese. Americké letectvo a dělostřelectvo provádí údery na předpokládaná palebná postavení japonského dělostřelectva na ostrově Samar.

12. května 1945: Barma - při obraně vesnice Taungdaw jednotkou Gurkhů proti japonským silám, snažícím se prorazit si ústupovou cestu, podává heroický výkon nepálský voják Lachhiman Gurung. Zadržuje ze svého postavení noční útok 200 nepřátelských vojáků, přestože po explozi japonského ručního granátu zůstává v boji sám a s utrženou pravou rukou. Levou rukou dokáže nabíjet a střílet ze své pušky po dobu čtyř hodin až do svítání, kdy se před jeho pozicí nachází 31 mrtvých Japonců. Za projevenou statečnost a vytrvalost bude později vyznamenán nejvyšším britským vyznamenáním, Viktoriiným křížem.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 11.5.2024 04:58  14556
11.05.
11. května 1932: Spojené státy - na základně Camp Kearny v San Diego v Kalifornii dochází k nehodě při přistávacím manévru vojenské vzducholodě USS Akron (ZRS-4). Po náhlém odlehčení se vzducholoď prudce vznáší a tři námořníci z pozemního týmu se včas nepouští poutacího lana, které je vynáší do smrtelné výšky. Zatímco dvěma postupně docházejí síly a umírají pádem, třetí, Charles "Bud" Cowart, podává neuvěřitelný atletický výkon, kdy se dokáže uvázat do lana, kterého se sám drží, a po hodině je vytažen na palubu vzducholodě.

11. května 1942: Barma - město Kalewa. Britové se otáčejí a rozpoutávají zde boj v zuřivé akci svého zadního voje, poté pokračují v ústupu do oblasti města Imphál.

11. května 1942: Kanada - vláda po veřejném referendu (27. dubna) schvaluje brannou povinnost pro službu v zámoří. Nicméně branci nebudou k boji v zámoří nuceni.

11. května 1943: Aleuty - americká 7. divize (pod velením generála Browna) se vyloďuje na Japonci obsazeném ostrově Attu. Podporu této operaci poskytuje taktický svaz Task Force 16 admirála Kinkaida. Tyto podpůrné námořní síly tvoří 3 bitevní lodě, 1 eskortní letadlová loď a velký počet křižníků a torpédoborců. Hned na břehu americké jednotky narážejí na obtíže s postupem do vnitrozemí kvůli japonskému odporu a obtížnému terénu.

11. května 1943: Barma - britská 26. indická divize se stahuje z města Maungdaw. To znamená konec britského tažení v oblasti Arakan. Britové mají 3 000 mrtvých a vážně zraněných. Japonské ztráty jsou méně než poloviční. Mimoto je britská morálka velmi nízko a zdravotní stav vojáků je mizerný.

11. května 1944: Nová Guinea - japonské jednotky pokračují v šarvátkách s americkými jednotkami na předmostích na mořském břehu u města Hollandia (od r. 1968 Jayapura).

11. května 1944: Suluské moře - Japonci začínají shromažďovat většinu svých zbývajících velkých válečných lodi u ostrova Tawi-Tawi. Těmto silám velí admirál Ozawa. Toto soustředění sil je prováděno v očekávání americké ofenzívy severovýchodně od Mariánských ostrovů.

11. května 1945: Čína - čínské armády zadržují japonskou ofenzívu vedenou proti letecké základně Čihčiang (angl. Chihchiang), ohrožujíc křídla postupujících kolon a pevně bránící hornatou oblast Paima Shan.

11. května 1945: Nová Guinea - po prudkém boji obsazuje australská 6. divize město Wewak, poslední Japonci držený přístav na pevnině tohoto ostrova.

11. května 1945: Filipíny - Luzon, jednotky amerického I. sboru se spojují na hřebeni Kapintalan. Americká 25. divize postupuje na Santa Fe. Mindanao, jednotky americké 40. divize postupují na pahorky, ze kterých mají výhled na letiště Del Monte. Jednotky filipínských partyzánů osvobozují město Cagajan. Americká 24. divize „čistí“ oblast severovýchodně od řeky Talomo, u města Mintal. Provincie Samar, malý americký kontingent se vyloďuje, aby lokalizoval pozice japonského dělostřelectva provádějící palbu na Davao (město i region) na ostrově Mindanao. Boje pokračují v horách na západě ostrova Negros.

11. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americké jednotky provádějí koordinovaný útok na Japonci bráněnou linii Šuri. Nasazené jednotky jsou na pravé straně linie tvořeny americkým III. obojživelným sborem a nalevo americkým XXIV. armádním sborem. Je dosaženo malého pokroku. Na moři, útoky kamikaze poškozují 2 torpédoborce, USS Evans (DD-552) a USS Hugh W. Hadley (DD-774), a způsobují mohutný požár na letadlové lodi USS Bunker Hill (CV-17), jehož následky budou opravovány až do konce války. Na Bunker Hillu je zabito 393 mužů včetně všech členů posádek letky Avengerů, není však mezi nimi mladý radista/střelec Paul Newman, budoucí slavný herec, protože pilot jeho Avengeru před bitvou o Okinawu onemocněl a posádka jeho letounu se tak bitvy neúčastní.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 10.5.2024 04:58  14555
10.05.
10. května 1942: Filipíny - americký generál Sharp, velící nemnoha zbývajícím americkým jednotkám kladoucím odpor, vydává rozkaz ke kapitulaci. Některé americké jednotky pokračují v boji v partyzánských akcích po několik dalších týdnů.

10. května 1942: Indický oceán - německý pomocný křižník Thor zadržuje australskou zaoceánskou loď Nankin. Na lodi je ukořistěno 12 pytlů pošty s tajnými dokumenty ze zpravodajského centra na Novém Zélandu určenými pro velitelství Východní flotily v Kolombu. Mimo jiné dokumenty obsahují informace, že se Američanům podařilo prolomit japonský kód. Nicméně tato životně důležitá zpráva se do císařského hlavního stanu nedostane včas před nadcházející bitvou o Midway, naštěstí pro Spojence ji Japonci dostanou až na konci srpna 1942.

10. května 1944: Washington - J.V. Forrestal je jmenován novým ministrem námořnictva. Nahrazuje Knoxe, který zemřel 28. dubna.

10. května 1944: Nová Guinea - japonské jednotky pokračují v šarvátkách s americkými jednotkami na předmostích na mořském břehu u města Hollandia (od r. 1968 Jayapura).

10. května 1944: Čína - Číňané na široké frontě překračují řeku Salwin, nedaleko barmské hranice.

10. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, ve 3.00 hod zahajují jednotky americké 6. divize námořní pěchoty útok na ústí řeky Asa. Je vytvořeno předmostí přibližně 1,5 kilometru široké a téměř 400 metrů hluboké. Během noci je postaven ženijní most Bailey bridge, který umožňuje překonat řeku tankům a dělostřelectvu. Americká 1. divize námořní pěchoty provádí nepatrný postup k linii Šuri, kdy čelí intenzivnímu japonskému odporu. Na moři, v úderech kamikaze je zasažen torpédoborec USS Brown (DD-546) a minonoska USS Harry F. Bauer (DM-26, ex DD-738).

10. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, postup americké 43. divize, součásti amerického XI. sboru, ztrácí spád. Ostrov Mindanao, část americké 40. divize se vyloďuje na pobřeží zátoky Macalajar na severu ostrova. Námořnímu podpůrnému uskupení velí kontradmirál Struble. Vylodění je úspěšné. Filipínští partyzáni poskytují podporu navíc a předmostí je rychle konsolidováno a rozšířeno. Některé jednotky postupují přibližně 8 kilometrů na jihovýchod a spojují se s jednotkami americké 31. divize. Mezi americkými a již přítomnými japonskými jednotkami na ostrově probíhají tuhé boje. Jednotky americké 19. divize začínají eliminovat početná japonská ohniska odporu kolem města Davao.

10. května 1945: Čína - při transferu zajatců vlakem z japonského zajateckého tábora Kiangwan (předměstí Šanghaje) na loď do Japonska unikají z transportu čtyři američtí vojáci vedení poručíkem Jamesem D. McBrayerem. Za pomoci komunistických partyzánů se jim nakonec podaří proniknout venkovem Japonci okupované části Číny a po 61 dnech se dostat až do Spojených států. Po válce napíše McBrayer o dramatickém útěku knihu Escape!.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 9.5.2024 04:58  14554
09.05.
9. května 1942: Filipíny - ostrov Mindanao, japonské síly bojující nedaleko Darlirigu jsou blízko konce s organizovaným lokálním odporem.

9. května 1943: Británie - ve Skotsku přistává německá noční stíhačka Junkers Ju 88 R-1. Dezertující pilot Luftwaffe Herbert Schmid tím završuje mnohaleté úsilí co nejvíce poškodit nacistický režim, kdy spolu s letadlem poskytuje Spojencům k prozkoumání nejnovější německý palubní radar Lichtenstein.

9. května 1944: Nová Guinea - japonské jednotky se dostávají do šarvátek s americkými jednotkami na předmostích na mořském břehu u města Hollandia (od r. 1968 Jayapura).

9. května 1945: Barma - britská 82. (západoafrická) divize obsazuje Sandoway během svého postupu z města Taungup směrem na jih podél pobřeží v oblasti Arakan.

9. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americká 1. divize námořní pěchoty obsazuje vrcholek 60 poté, co zlikvidovala japonské pozice na pahorku Nan. Americká 77. divize pokračuje v útocích na japonské opevněné pozice severní části linie Šuri. Americké jednotky zajišťují oblast hřebene Koči. Útokem kamikaze je těžce poškozen eskortní torpédoborec USS England (DE-635), rekordman protiponorkového boje, který během 12 dnů v květnu 1944 potopil 6 japonských ponorek. Do služby už se nevrátí.

9. května 1945: Filipíny - Ostrov Luzon, jednotky amerického 145. pěšího pluku, součást amerického XI. sboru, obsazují horu Binikajan a hlídkují v oblasti města Guagua. Ostrov Mindanao, americká 24. divize pokračuje v obraně předmostí přes řeku Talomo proti japonským protiútokům, ale nedaří se postavit most. Americká 31. divize zastavuje své útoky v Colganově lese, aby umožnila letecké a dělostřelecké údery na japonské pozice.

[ 8643 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt