17.05.
17. května 1938: Washington - prezident Roosevelt podepisuje zákon Kongresu „Naval Act of 1938“ reagující na japonské odmítnutí zbrojních omezení, napadení Číny a německou anexi Rakouska. Tento zákon nařizuje zvýšení tonáže válečného loďstva o 20% a mimo jiné umožňuje zahájit výstavbu dvou nových letadlových lodí USS Hornet (CV-8) a USS Essex (CV-9).
17. května 1944: Holandská východní Indie - spojenecké letadlové lodě HMS Illustrious a USS Saratoga (CV-3) napadají v rámci oprace Transom, načasované souběžně s vyloděním na Wakde u Nové Guieje, ropná zařízení ve městě Surabaja na Jávě. Eskortu provádějí bitevní lodě Britské Východní flotily (admirál Sommerville). Japonci přichází o transportní loď Šinrei Maru a 12 letadel zničených na zemi. Ztraceno je pouze jedno spojenecké letadlo. Během noci jsou tato zařízení napadena znovu a to bombardéry Liberator ze základen na pevnině. Po útoku je Saratoga povolána do Pearl Harboru zpět k americkému námořnictvu.
17. května 1944: Nová Guinea - americké jednotky se vyloďují na pevnině u Arare (též Arara) a obsazují blízký ostrov Insoemanai, menší ze dvou ostrovů souostroví Wakde. Britský admirál Crutchley a americký admirál Berkey velí dvěma uskupením amerických a australských křižníků a torpédoborců, která kryjí tato vylodění.
17. května 1944: Barma - Merrillovi záškodníci pomáhají čínským jednotkám dobýt letiště u města Myitkyina. Letiště je od překvapených Japonců získáno relativně snadno a nepoškozené, avšak selhávající útok předsunutých čínských jednotek na samotné město, kam se Japonci stahují, je předzvěstí dlouhých a těžkých bojů o tento klíčový bod.
17. května 1945: Velké Sundy - holandské jednotky se vyloďují na ostrově Tarakan, kde posilují australské jednotky, které čelí těžkému japonskému odporu.
17. května 1945: Marshallovy ostrovy - letadla z USS Ticonderoga (CV-14) útočí na cíle na Japonci drženém ostrově Taroa v atolu Maleolap. Střetávají se s malým odporem.
17. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americká 6. divize námořní pěchoty, součást amerického III. obojživelného sboru, pokračuje v útoku na pahorek Cukrová homole s japonskými pozicemi, které byly intenzivně bombardovány letadly, ostřelovány dělostřelectvem a loděmi. Jednotky americké 1. divize námořní pěchoty obsazují západní část údolí Wana, ale nedaří se jim dobýt hřeben. Jednotky americké 77. divize, součásti amerického XXIV. armádního sboru, provádějí překvapivý útok na hřeben Išimmi, západně od stejnojmenné vesnice, útok ukončují v pozicích, kde jsou vystaveny japonské palbě.
17. května 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 152. divize, součást amerického XI. sboru, se po ústupu Japonců opevňuje ve výhodných pozicích na hřebeni Woodpecker. Americká 43. divize obsazuje přehradu Ipo, hlavní zdroj vody pro Manilu, netknutou intenzivním bombardováním a dělostřeleckou přípravou.
|