21.06.
21. června 1940: Spojené státy - ve Filadelfii umírá na rakovinu americký generálmajor Smedley Darlington Butler, který v roce 1934 zhatil plán bohatých průmyslníků na vojenský převrat (tzv. Business Plot) s cílem svrhnout Rooseveltovu vládu. V době své smrti je nejvíce dekorovaným příslušníkem námořní pěchoty v historii Spojených států, navzdory tomu však vešel ve známost jako autor knihy War Is a Racket (Válka je kšeft, vyd. 1935), ve které kritizuje americké intervenční války a poprvé popisuje tzv. vojensko-průmyslový komplex. V roce 1942 po něm bude pojmenován torpédoborec USS Butler (DD-636).
21. června 1941: Kanál La Manche - 22letý Nathaniel Maranz, stíhač 71. squadrony RAF (jedna ze tří stíhacích "Orlích perutí" složených výhradně z amerických dobrovolníků), je ve svém Hurricanu Mk.II sestřelen Messeschmittem Bf 109 a následně vyloven německým hlídkovým člunem. Stává se prvním americkým pilotem druhé světové války, který putuje do zajetí, ačkoliv Spojené státy ještě do ní nejsou aktivně zapojeny.
21. června 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, 4. přepadový prapor námořní pěchoty (4th Marine Raider Battalion) se vyloďuje na jihu v prostoru Výběžku Segi. Japonská posádka zde není.
21. června 1944: Francie - nedaleko vyloďovací pláže Utah je americkými výsadkáři zajat voják Wehrmachtu asijského původu. Navzdory předpokladu, že se jedná o Japonce, se zpravodajská služba vzápětí dovídá, že se jedná o Korejce jménem Jang Kjoung-džong, který byl roku 1938 nuceně odveden Japonci do Mandžuska. Poté ho zajali Sověti během bitvy u Chalchyn-Gol a nasadili ho v roce 1943 do boje proti Němcům. U Charkova byl zajat a potřetí nucen sloužit v armádě, tentokrát pro Třetí Říši. Poslán byl do Francie na poloostrov Cotentin jako příslušník Ost-Battalionu 709. pěší divize, kde se nakonec vzdal Američanům. Po válce se usadí ve Spojených státech a jeho neuvěřitelný životní příběh se stane inspirací pro válečný film Mai wei (My Way, 2011).
21. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, na severu ostrova provádí nové vylodění australská 9. divize. Je hlášeno obsazení ostrova Labaum.
21. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, jednotky amerického 32. pěšího pluku (součást americké 7. divize) obsazují japonskou základnu na vyvýšenině 89. Tělo generála Ušidžimy, velitele japonské 32. armády je nalezeno poblíž.
21. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, Američanům podléhá Appari, poslední Japonci držený přístav. Americký taktický sbor o síle pluku navazuje kontakt s filipínskými partyzány.
|