Chronologie 19. března.
Úterý 19. března 1940
Nad Německem - bombardéry RAF (30 typu Whitleys a 20 typu Hampends) útočí na německou námořní základnu v obci Hörnum, na jižním konci severomořského ostrova Sylt. Útok je veřejně oznámen premiérem, v Dolní sněmovně (House of Commons) v době průběhu útoku, který je odvetou za německé bombardování Scapa Flow před třemi dny, ve kterém bylo zabito šest námořníků a jeden civilista.
Londýn - Chamberlain vystupuje ve sněmovně s prohlášením ohledně britských plánů a akcí týkajících se Finska. Anglo-francouzský sbor o síle 100 000 mužů nemohl být vyslán, kvůli norskému a švédskému odmítnutí vstupu na jejich území. Rozsáhlé množství vojenské munice, vybavení a letadel (152) bylo dodáno nebo přislíbeno.
Helsinky - zveřejněné informace uvádějí, že ve válce se Sovětským svazem bylo zabito 25 000 Finů.
Ottawa - oficiálním představitelem americké vlády probíhá první velké odsouzení nacismu. Americký velvyslanec v Kanadě, James Cromwell, prohlašuje, že se Hitlerovo Německo otevřeně snaží zničit sociální a ekonomický systém, ze kterého vláda Spojených států vychází.
Čtvrtek 19. března 1941
Severní Atlantik - německá ponorka U-106 vážně poškozuje torpédem britskou bitevní loď Malaya, doprovázející v Atlantiku konvoj. Malaya směřuje k opravám do New Yorku -- jde o první velkou britskou válečnou loď, které se dostane takové pomoci.
Bělehrad - Němci opakují vůči Jugoslávii své požadavky. Na rozhodnutí dávají Jugoslávii pět dnů.
Pátek 19. března 1942
Barma - generál Slim se v Barmě ujímá velení nad britskými silami. Jsou reorganizovány jako britská jednotka pod názvem 1. barmský sbor.
Sobota 19. března 1943
Tunisko - novozélandský sbor zahajuje pochod směrem k městu Ksar Rhilane.
Neděle 19. března 1944
Maďarsko - německé jednotky obsazují Maďarsko (Operace Margarethe), kdy je cílem zabránit Maďarsku vyvázání se z války a zajistit ústupovou trasu pro německé síly na východě a rovněž nadále udržet přístup k maďarským ropným zdrojům.
Východní fronta - sovětský 2. ukrajinský front (Koněv) překračuje řeku Dněpr, nedaleko města Jampol a obsazuje vesnici Soroki na jihu, na západním břehu řeky. Bezprostředně na severu, obsazují jednotky 1. ukrajinského frontu (Vatutin) město Kremenec (polsky Krzemieniec) u města Dubno.
Úterý 19. března 1945
Východní fronta - 3. běloruský front obnovuje útoky na německé jednotky ve Východním Prusku, zvláště v prostoru jižně od města Königsberg (dnešní Kaliningrad). Ofenzíva trvá týden, do doby než je většina německých jednotek zničena nebo evakuována. Kolem 38 000 lidí, včetně mnoha zraněných a uprchlíků, je evakuováno na mnoha přítomných lodích.
Západní fronta - jednotky americké 7. armády dokončují obsazení města Saarlouis. Pokračují boje ve městě Saarbrücken a městech na východě. Americká 3. armáda pokračuje v postupu na východ a jihovýchod směrem k řece Rýn. Je dosaženo města Worms, zatímco se další jednotky na levém a pravém křídle ocitají nedaleko měst Mohuč (něm. Mainz) a města Kaiserslautern.
Berlín - Hitler nařizuje realizování strategie spálené země na všech frontách. Průmyslové závody, stavby a potraviny mají být zcela likvidovány. Speer, který nadále řídí německý průmysl, se s velkým nasazením snaží bránit realizaci Hitlerova nařízení. Navíc, mnoho německých vojenských polních velitelů rovněž toto nařízení ignoruje nebo obchází.
Filipíny - během svého postupu , na Luzonu, podél západního pobřeží směrem na sever, obsazuje americký 1. sbor, jižně od města San Fernando, Bauang,.
Barma - britskou 36. divizí je obsazeno město Mogok.
Japonsko - americký taktický svaz Task Force 58 (admirál Mitscher) provádí nálety na námořní základny ve Vnitřním moři, hlavním cílem je město Kure. Je hlášeno poškození japonských 6 letadlových a 3 bitevních lodí. V reakci na to probíhají japonské útoky kamikaze, které vážně poškozují letadlové lodě Franklin a Wasp a rovněž zasahují lodě Enterprise a Essex. 832 mrtvých na palubě lodě USS Franklin tvoří největší seznam obětí, který byl kdy na americké lodi zaznamenán. Operacím je přítomen admirál Spruance, velitel americké 5. flotily.
((Díky Ralph(u) Zuljan(ovi) autorovi, editorovi, vydavateli OnWar.com. Jeho dílo je velkolepé. Toto je můj český překlad jeho textu z Chronologie Druhé světové války (Chronology of World War II). Postupně budu zvyšovat kvalitu tohoto překladu pomocí vhodných oprav a úprav.
Thanks to Ralph Zuljan who is the author, editor and publisher of OnWar.com. His work is spectacular. This is my Czech translation of his text from Chronology of World War II. Gradually I will improve quality of the translation by suitable corrections and adjustments.))
|